Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zamiana miast na osady 1869-1870: konsekwencje

brugge

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 104.998

Zawód: student

post 9/08/2019, 2:27 Quote Post

Witam serdecznie,

Od niedawna bardzo zainteresował mnie temat zamiany miast na osady, przeprowadzonej w latach 1869-1870. W polskiej historiografii dominującym poglądem jest to, że zmiana ta była przeprowadzona jako jedno z działań odwetowych po powstaniu styczniowym. Nie potrafiłem jednak nigdzie znaleźć informacji o tym, co pod względem praktycznym dla danego ośrodka oznaczała zmiana statusu z bycia miastem na bycie osadą. O ile dobrze się orientuję, poprzednie reformy z lat 1860tych zniosły monopol miast na handel, tak więc nie wiem na czym de facto polegała różnica w statusie i dlaczego miała ona szkodliwy wpływ na rozwój tych miasteczek, które swój status utraciły.

Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś mógł podzielić się swoimi spostrzeżeniami na ten temat lub wskazać konkretne artykuły czy monografie które zajmują się tym tematem!

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

tellchar

IV ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 100.061

Stopień akademicki: dr
Zawód: nauczyciel

post 9/08/2019, 14:11 Quote Post

Ja pamiętam z zajęć, że nasz prowadzący przeczył tezie, że utrata statusu miast była zawsze "karą" dla tych miejscowości. Niektóre nawet były z tego zadowolone. Głównie chodziło o to, że miasta miały określone obowiązki: utrzymania burmistrza, określonej liczby i kategorii urzędników oraz odpowiednich urządzeń publicznych (już nie pamiętam jakich), co oznaczało obciążenia finansowe dla mieszkańców. Po likwidacji statusu miasta do utrzymania pozostawał zdaje się tylko wójt. Więc finansowo "byłe miasta" wyszły na plus na tych represjach.
Niestety nie posiadam w tym zakresie żadnego odwołania do artykułu czy monografii...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej