Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bronie Ninja i samurajów,
     
ronin27
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 71.005

janusz g³¹b
Zawód: mechanik
 
 
post 6/02/2011, 18:33 Quote Post

czy ten miecz wygląda na chinską podróbę? Nodachi oczywiście u góry

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.533
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 6/02/2011, 18:36 Quote Post

Na tych zdjęciach nie wygląda na nic ale nie o to chodzi. Idzie mi o to, czy ten rozmiar faktycznie kwalifikuje go jako nodachi, czy to tylko reklamowa sztuczka firmy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
ronin27
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 71.005

janusz g³¹b
Zawód: mechanik
 
 
post 6/02/2011, 18:44 Quote Post

czy ten miecz wygląda na chinską podróbę? Nodachi oczywiście u góry. Na pewno nie jest idealny ale z latwością przecina matę tatami omote można nim cwiczyć tameshigiri choć nie próbowałem jeszcze suemonogiri jest wykuty ze stali średniowęglowej 1045

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
ronin27
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 71.005

janusz g³¹b
Zawód: mechanik
 
 
post 6/02/2011, 18:47 Quote Post

to nie żadna sztuczka miecz jest wykuty według tradycyjnej receptury pochodzącej z okresu szogunatu a jego długość jest prawidlowa
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
ronin27
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 71.005

janusz g³¹b
Zawód: mechanik
 
 
post 6/02/2011, 18:50 Quote Post

czytałeś którąś z ksiązek Erica van lustbadera? Tam to wyczytałem to było chyba w białym ninji
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.533
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 6/02/2011, 18:53 Quote Post

QUOTE
czytałeś którąś z ksiązek Erica van lustbadera?
Czy to jest źródło Twojej wiedzy historycznej?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 7/02/2011, 2:05 Quote Post

- Skąd wziąłeś starożytnych samurajów ? W starożytności nie było samurajów, pojawili się na dobrą sprawę pod koniec epoki Heian.

- Tetsubo było bronią używaną dość powszechnie, choćby z powodu niskich kosztów, przez wszystkie klasy i nie, nie do atakowania koni.

- Do walki z kawalerią służyły właśnie nodachi (są bronioznawcy którzy twierdzą że ich użycie bojowe jest dyskusyjne- dokładnie jak w przypadku niektórych great swordów), ale były one o wiele dłuższe niż to co pokazujesz ( trzy shaku długości ostrza- 3 x 33,3 cm- to ledwie katana)- były odpowiednikami broni drzewcowej. Jaki jest rozmiar nodachi masz w załączniku. Nietrudno się domyśleć dlaczego miecze tego typu zastąpiono nagamaki i naginatami.

- to co pokazujesz na fotce obok nihonto nawet nie leżało- trzy dolne to żenujące chińczyki, leżący najwyżej to- jeśli się nie mylę (fotka raczej słaba) - dość przyzwoity choć tani miecz firmy Cheness Cutlery mającej kuźnię również... w Chinach biggrin.gif. Dobry do treningów ale z tradycyjną techniką nie mający nic wspólnego. Tradycyjne techniki kucia wymagają stali tamahagane, zdecydowanie odmiennej od "średniowęglowej 1045".

- czym mają być "receptury z okresu szogunatu" ? Którego z szogunatów ? Sposób kucia miecza jeśli chodzi o "recepturę" zasadniczo nie zmieniał się od X wieku. Jak to się ma do miecza który pokazujesz- nie do końca rozumiem ale chętnie posłucham

- nazwa daikatana nie istnieje w języku japońskim- to spopularyzowany przez gry komputerowe wynik błędnego odczytania słowa daito którym określić można każdy długi miecz. Łopatologicznie i kalecznie: dai- długi, to- miecz, podobnie sho- krótki, to- miecz, stąd cały zestaw długi+ krótki, który nosili samurajowie za Tokugawów to dai-sho.

- Wbrew powszechnie głoszonym stereotypom tameshigiri to cięcie wykonywane po to, żeby sprawdzić jakość miecza- obecnie robi się to wyłącznie podczas testów destrukcyjnych bo istnieje bardzo duże ryzyko zniszczenia klingi. Suemonogiri- to cięcie mat i innych celów wykonywane w celach treningowych- zademonstrowania bądź doskonalenia techniki.

- miecze według japońskiej etykiety układa się rękojeścią w lewo, najdłuższy najniżej. Ułożenie ich tak jak zaprezentowałeś byłoby obrazą dla każdego gościa

EPIC FAIL
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
ronin27
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 71.005

janusz g³¹b
Zawód: mechanik
 
 
post 7/02/2011, 16:43 Quote Post

masz rację trzy miecze poniżej nodachi to zwykłe repliki nadające się tylko na ozdobę. Choć na pierwszy rzut oka widać że to tanie podróbki no ale cóż jeśli się nie ma funduszy to trzeba oczy nacieszyć byle czym smile.gif . Tak naprawdę dopiero zacząłem swoją przygodę z mieczami od zakupu właśnie nodachi za jakiś czas mam zamiar powiększyć swoją kolekcję o coś wartościowszego ale na razie krucho u mnie z kasą. Zgadzam się z Twoją opinią co do tameshigiri w dawnej Japonii sprawdzano wytrzymałość klingi na skazańcach lub na zwłokach ludzi teraz są to maty tatami omote nasączone dodatkowo wodą żeby miały konsystencje ludzkiego ciała. Nie wiem do końca czy tetsubo rzeczywiście używało się do ranienia koni może tak było a może nie kto to wie? Na pewno była to grożna broń.Nie musiałeś mi pokazywać tego nodachi na zdjęciu widziałem już taki mój jest o wiele krótszy ale tym samym dłuższy od katany.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
ronin27
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 71.005

janusz g³¹b
Zawód: mechanik
 
 
post 7/02/2011, 16:47 Quote Post

dobrze wiem o tym że miecze powinno się układać od najmniejszego do największego czyli najpierw tanto pózniej wakizashi następnie katana i na koncu nodachi. Najdłuższy dałem na górę żeby zrobić mu zdjęcie to wszystko
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
ronin27
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 71.005

janusz g³¹b
Zawód: mechanik
 
 
post 7/02/2011, 17:06 Quote Post

to prawda daisho było oznaką statusu samuraja a jeśli chodzi ci o okres szogunatu to napisałem tak ogólnie bo przecież technika wykuwania mieczy nie zmieniła się po dziś dzień. A tak w ogóle to nie będę się z Tobą kłócił musiałbyś chwycić mój miecz do ręki i sam się przekonać czy jest idealny czy nie. Dla mnie jest wart tych pieniędzy które na niego wydałem
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
ronin27
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 71.005

janusz g³¹b
Zawód: mechanik
 
 
post 7/02/2011, 17:15 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 6/02/2011, 18:53)
QUOTE
czytałeś którąś z ksiązek Erica van lustbadera?
Czy to jest źródło Twojej wiedzy historycznej?
*


to nie jest żródło mojej wiedzy po prostu przytoczyłem pewną wzmianke z tej książki
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Galvatron
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 132
Nr użytkownika: 69.232

 
 
post 8/02/2011, 20:51 Quote Post

QUOTE(ronin27 @ 6/02/2011, 12:46)
najdłuższym z mieczy był nodachi zwany też daikataną był to miecz bitewny nie noszony na co dzień jak katana czy wakizashi ze względu na swoje rozmiary jego klinga mogła mieć nawet 150 cm długości choć zdarzały się i dłuższe ja mam w domu taki miecz choć głownia jest krótsza ma 83 cm a cały miecz ma 121 cm  smile.gif
*


121 - 83 = 38 cm dla rękojeści. Ani to katana, ani (n)odachi.

QUOTE(ronin27 @ 6/02/2011, 18:33)
czy ten miecz wygląda na chinską podróbę? Nodachi oczywiście u góry
*


Intuicja podpowiada mi, że to jest jakaś chińszczyzna.

QUOTE(ronin27 @ 6/02/2011, 18:44)
czy ten miecz wygląda na chinską podróbę? Nodachi oczywiście u góry. Na pewno nie jest idealny ale z latwością przecina matę tatami omote można nim cwiczyć tameshigiri choć nie próbowałem jeszcze suemonogiri jest wykuty ze stali średniowęglowej 1045
*


Czyli jednak "Made in China". I jeśli nie znasz techniki, a do tego miecz jest podejrzanej jakości, to w nawet nie próbuj nim niczego ciąć, o ile nie chcesz skończyć w szpitalu, albo od razu na cmentarzu. Te dwa czynniki po zsumowaniu dają niezłą szansę np. na złamanie klingi i wbicie ułamanego fragmentu w ciało.

QUOTE(ronin27 @ 6/02/2011, 18:47)
to nie żadna sztuczka miecz jest wykuty według tradycyjnej receptury pochodzącej z okresu szogunatu a jego długość jest prawidlowa
*


Ile za niego dałeś? A długość, uwzględniając stosunek rękojeści do ostrza, nie jest prawidłowa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 8/02/2011, 21:40 Quote Post

QUOTE
A długość, uwzględniając stosunek rękojeści do ostrza, nie jest prawidłowa.


A jaka byłaby prawidłowa ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Galvatron
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 132
Nr użytkownika: 69.232

 
 
post 8/02/2011, 22:49 Quote Post

Pomyśl tylko - ostrze 83 cm + rękojeść 40 cm. Jaki to ma sens i w czym ma pomagać? Normalna katana ma podobne ostrze i rękojeść w okolicach ok. 20-25 cm. W czym miałyby pomagać te dodatkowe centymetry na samej rękojeści?

Przy 121 cm całkowitej, czyli 20% dłuższe od zwykłej katany, pi razy oko ostrze powinno mieć ok. 90 cm, a rękojeść ok 30 cm, żeby był jakikolwiek zysk z większej długości całkowitej.

Ale tak w ogóle, te 121 cm to mało na (n)odachi. Raczej jakaś dłuższa katana.

Ten post był edytowany przez Galvatron: 8/02/2011, 22:50
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.533
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 8/02/2011, 22:52 Quote Post

QUOTE
W czym miałyby pomagać te dodatkowe centymetry na samej rękojeści?
W możliwości użycia większej dźwigni.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

6 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej