Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Historia Rzymu, Adam Ziółkowski
     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 14/07/2009, 23:57 Quote Post

ADAM ZIÓŁKOWSKI
HISTORIA RZYMU

PTPN 2005
636 stron

Warto zainwestować w tą pozycję?

Gdzieś spotkałem się z informacją, że Ziółkowski wydał dwie pozycje o historii Rzymu, ale nie wiem, czy ta to jest ta "większa" czy "mniejsza"...
Poza tym opinie są różne - z jednej strony "nowatorskie podejście" z drugiej - że "cegła dla znwców, ale już nei dla studentów, którzy muszą z niej zakuwać".
 
Post #1

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 15/07/2009, 15:24 Quote Post

To w takim razie jestem znawcą, bo wg mnie ksiażka jest świetna. biggrin.gif wink.gif
Kupiłem chyba ze dwa lata temu i do dziś nie załuję, mimo, ze tomiszcze już mocno zużyte smile.gif

Co do innej ksiązki Ziółkowskiego o Rzymie, to zapewne chodzi o "Rzym ostatnich królów".
Książka z "tytułowego tytułu" to ta:
http://s2.alejka.pl/i2/p/30/43/ac5c7a1f0db14_0_b.jpg
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 15/07/2009, 15:28 Quote Post

No to wobec tego, również okrzyknę się znawcą, i powiem, że książka jest porządna i warto w nią zainwestować. Osobiście nie mam swojej, ale jakbym miał jakieś pieniądze na zbyciu, to chyba się na nią skuszę. wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 15/07/2009, 19:19 Quote Post

Tak, to ta książka.
Znaczy warto zainwestować, tym bardziej, ze najwyraźniej cena może być okazyjna.

Mam już na półce podręcznik Jaczynowskiej (miękka czerwona okładka, w sumie dośc starszawe wydanie, ale OK), właśnie nabyłem Cary'ego i Scullarda (wydanie z 2001 roku, "ceramowskie"), to Ziółkowski się ładnie uzupełni.
BTW: zna ktoś "Rzym starożytny" współautorstwa Jaczynowskiej i Marcina Pawlaka (tego od "Aecjusza i barbarzyńców")? Cóż to jest? podręcznik akademicki - rozwinięcie starej książki Jaczynowskiej? Czy coś jeszcze innego?

EDIT: no i zainwestowałem.
Znaczy będzie w kolekcji biggrin.gif
 
Post #4

     
NeoJasnogród
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 51
Nr użytkownika: 56.926

Zawód: KLON-BANITA
 
 
post 15/07/2009, 20:45 Quote Post

Jedna z najlepszych książek ,które w życiu czytałem.Kupować,czytać i rozmyślać nad ciekawymi problemami ! Moje ulubione fragmenty to, w rozdziale IV punkt 4 "Narodziny mentalności imperialnej" oraz ramka "Ceterum censeo Carthaginem esse delendam: dlaczego?".Pieniądze wydane na ową książkę na pewno nie będą stracone.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 16/07/2009, 9:37 Quote Post

Najlepsze u Ziółkowskiego są jego "wstawki eseistyczne" - czyli podrozdziały, w których nie przedstawia samych faktów, ale stara się nakreślić czytelnikowi ogólny obraz jakiegoś zjawiska, pomóc zrozumieć motywacje i mentalność Rzymian. Świetna sprawa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 17/07/2009, 12:20 Quote Post

QUOTE(Darth Stalin @ 15/07/2009, 20:19)
BTW: zna ktoś "Rzym starożytny" współautorstwa Jaczynowskiej i Marcina Pawlaka (tego od "Aecjusza i barbarzyńców")? Cóż to jest? podręcznik akademicki - rozwinięcie starej książki Jaczynowskiej? Czy coś jeszcze innego?

Tak, ja znam. smile.gif Jest to po prostu poszerzona i poprawiona publikacja o starożytnym Rzymie z 1986 roku (ta w miękkiej i różowej/czerwonej okładce). Jeśli ktoś kolekcjonuje monografie o Rzymie, warto i tę posiadać. Ja ze swojej strony polecam również (dosyć często wspominam o tych dwu publikacjach) Colina Wellsa "Cesarstwo rzymskie" http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=41828# oraz Averil Cameron "Późne cesarstwo rzymskie" http://www.sefer.pl/literatura/23244-averi...arstwo-rzymskie. Są to komplety. Jest jeszcze jedna lub dwie z tej samej serii dot. Grecji.
Warto też mieć w swej kolekcji również taką fajnie napisaną książeczkę Węgra Gezy Alfoldi'ego "Historia społeczna starożytnego Rzymu" http://www.albertus.pl/sklep/64/121752/69.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 17/07/2009, 14:01 Quote Post

QUOTE("vapnatak")
Jest to po prostu poszerzona i poprawiona publikacja o starożytnym Rzymie z 1986 roku (ta w miękkiej i różowej/czerwonej okładce).

Czyli jeżeli mam tą "różową", a do tego Ziółkowskiego i Cary'ego&Scularda to moge sobie darować? Czy ewentualne stara knigę sprzedać, a kupić to nowsze wydanie?

QUOTE
Colina Wellsa "Cesarstwo rzymskie" oraz Averil Cameron "Późne cesarstwo rzymskie". Są to komplety

Tzn. że Cameron jest jakby kontynuacją Wellsa?

BTW: sądząc po tych wszystkich peanach na część Ziółkowskiego najwyraźniej dobrze zainwestowałem swoje pieniadze biggrin.gif A swoją drogą podobny styl wykładu jak Ziółkowski miał ś.p. profesor Kodrębski od prawa rzymskiego na UŁ - szczegóły instytucji poznawało się ze skrynptów, szczególnie Kunderewicza; Kodrębski przede wszystkim naświetlał tło i powody powstania konkretnych rozwiązań prawnych.
 
Post #8

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 17/07/2009, 16:41 Quote Post

QUOTE(Darth Stalin @ 17/07/2009, 15:01)
Czyli jeżeli mam tą "różową", a do tego Ziółkowskiego i Cary'ego&Scularda to moge sobie darować? Czy ewentualne stara knigę sprzedać, a kupić to nowsze wydanie?

Cary i Sculard to również porządna książka. Rożnych punktów widzenia na rożne sprawy nigdy za wiele. smile.gif Dlatego warto mieć również Ziółkowskiego a także tę "różową". Jeśli zależy Ci na nowych poglądach pani Profesor oraz pana dr Pawlaka, to zakup sobie również i tę "nową" z Wydawnictwa Trio. (Nota bene "Starożytna Polska" Kokowskiego również została tam wydana).

QUOTE
Tzn. że Cameron jest jakby kontynuacją Wellsa?

Dokładnie. wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Shell
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.115
Nr użytkownika: 19.685

 
 
post 22/07/2009, 19:22 Quote Post

QUOTE(Darth Stalin @ 17/07/2009, 14:01)
QUOTE("vapnatak")
Jest to po prostu poszerzona i poprawiona publikacja o starożytnym Rzymie z 1986 roku (ta w miękkiej i różowej/czerwonej okładce).

Czyli jeżeli mam tą "różową", a do tego Ziółkowskiego i Cary'ego&Scularda to moge sobie darować? Czy ewentualne stara knigę sprzedać, a kupić to nowsze wydanie?

*



ja kupiłem nowe wydanie "Jaczynowska-Pawlak" z Trio. Dla mnie to jest trochę taki misz-masz z podręcznikiem Jaczynowskiej (ten "różowy") a "Dziejami Imperium Romanum Imperium Romanum". Jak ktoś kolekcjonuje (jak ja wink.gif ) może kupić.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 22/07/2009, 20:11 Quote Post

1. Czyżby prof. Jaczynowska zmieniła jakos woje poglądy od czasów "różowej" książki?
Nb. C& dojechali do mnie w poniedziałęk, a Ziółkowski dzisiaj. Zdążyłem go przejrzeć i poczytac parę kawałków - naprawdę niezłe! Format niezbyt duży, 623 strony bez indeksów - ale zapowiada się rewelacyjnie.
 
Post #11

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 22/07/2009, 20:34 Quote Post

QUOTE(Darth Stalin @ 22/07/2009, 21:11)
1. Czyżby prof. Jaczynowska zmieniła jakos woje poglądy od czasów "różowej" książki?

Czy ja wiem? Nowa książka ma współautora, więc być może mógł mieć jakiś wpływ na panią Profesor. wink.gif A może też pani Profesor poszła z duchem czasu i po prostu za namową dr Pawlaka skorzystała z najnowszych pozycji bibliograficznych. Zresztą patrząc na spis, wcale się nie mylę. smile.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 23/07/2009, 10:34 Quote Post

Aż się w takim razie zastanawiam, czy w takim razie nie pozbyć się "różowej książki" i kupić tą nową...

EDIT:
doczytałe sobie i stwierdziłem, że starej ksiązki pozbywać sie nie warto; można co najwyżej dokupić sobie "Dzieje Imperium Romanum" dla uzupełnienia.

 
Post #13

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 28/07/2009, 10:53 Quote Post

Szybkie pytanie, szczególnie do Vapnataka:
jeżeli mam "różową" Jaczynowską, Ziółkowskiego oraz Cary'ego i Scullarda (i byc moze "Dzieje Imperium Romanum" jaczynowskiej, to czy warto dokupywać wspomniane przez ciebie
"Cesarstwo rzymskie" Colina Wellsa oraz "Późne cesarstwo rzymskie" Averil Cameron?
Jeden dobry kumpel, mocno siedzący w starozytności, powiedział mi, ze owych książek nie brał, bowiem z jego ówczesnego wrażenia wynikało, że nie ma tam jakichś szczególnych nowości/rewelacji itp.
Pytam, bo w Atticusie pierwsza jest za 48 złociszy (w sumie niewiele za ponad 400 stron), a druga jest do wzięcia za 27 złotych (prawie 300 stron) - i się zastanawiam, czy warto inwestować w te dwie ksiązki.
W szczególności - na ile aktualny jest stan badań przedstawiony w tych dwóch pracach?
 
Post #14

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 28/07/2009, 11:01 Quote Post

Tak jak w priv. wink.gif A wybór należy do Ciebie. Jedno jeszcze mogę rzec, że pewnie, że nie warto pozbywać się starych książek. Lepiej dokupić jako uzupełnienie, jeśli jest taka możliwość.
I jeszcze jedna sprawa: na wszelki wypadek zapytaj kolegów mocnych w tematach rzymskich - Theodorus, Sewer, lancarius, Gajusz Juliusz Cezar, Rommel 100, Wieniec etc. etc. Jeśli kogoś nie wymieniłem, to sorry, ale piszę z pamięci. wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej