Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ksiazki ktore warto przeczytac
     
Brian
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 66.555

 
 
post 5/07/2010, 14:20 Quote Post

Zainteresowanym działaniami wojsk alianckich na froncie zachodnim od 6 czerwca 1944 aż do 8 maja 1945 polecam ksiażki autorstwa Stephena Ambrose'a :
"Kompania Braci"
"D-Day. Przełomowa batalia II wojny światowej"
"Obywatele w mundurach"
"Most Pegazus"
Wszystkie świetne. Autor umiejętnie przedstawił w nich wojne widzianą oczami zarówno zwykłych szeregowców, jaki i wielkich generałów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
wewior
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 66.933

 
 
post 29/07/2010, 11:35 Quote Post

Thomas Blatt "Sobibór - zapomniane powstanie" - bardzo przystępnie i konkretnie podane informacje na temat obozu zagłady w Sobiborze. Autor poświęcił się historii tego obozu, sam także jest jednym z ocalałych z Sobiboru więźniów.
Bogusław Wołoszański "Ten okrutny wiek" - choć niektórzy nie przepadają za Wołoszańskim i jego książkami to ja mogę polecić "Ten okrutny wiek" jako poglądówkę na kilka tematów związanych z drugą wojną światową, opisane w wciągający sposób.
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
jandługosz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 120
Nr użytkownika: 63.297

 
 
post 1/04/2011, 16:00 Quote Post

QUOTE
Była już kiedyś mowa na ten temat, ale powtórzę..."Kontra" Józefa Mackiewicza. Historia Kozaków podczas m.in. II w.św. Kto ją przeczyta, zapamięta...


"Lewa wolna" też jest ciekawą pozycją z punktu widzenia historyka, jest tam sporo wtrętów polityczno-historycznych
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 1/04/2011, 16:12 Quote Post

QUOTE(Mykoła @ 1/07/2009, 19:29)
Odświeżę temat, jako że własnie zakończyłem lekturę książki którą mogę polecić z czystym sumieniem każdemu zainteresowanemu historią ZSRR: Mark Sołonin "22 czerwca 1941- czyli jak zaczęła się Wielka Wojna Ojczyźniana"
*



Tegoż autora:

"Na uśpionych lotniskach... 22 czerwca 1941 roku"
"23 czerwca Dzień M"
"25 czerwca Głupota czy agresja?"

Ta ostatnia jest o wojnach sowiecko-fińskich. Jest też chyba jedyna dostępną u nas pozycja omawiającą konflikt sowiecko-fiński z drugiej połowy 1941 roku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 1/05/2011, 23:48 Quote Post

Korzystając z okazji, że Bellona najwyraźniej postanowiła odświeżyć Kirsta, czy też przedstawić go nowemu pokoleniu czytelników i wydaje jego najgłośniejszą i jedną z najlepszych książkę: "Fabryka oficerów".

http://www.matras.pl/fabryka-oficerow.html


Hans Helmut Kirst to pisarz niemiecki, którego zdecydowanie warto polecić. Oto jego dorobek:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Hans_Hellmut_Kirst

Ze swojej strony polecam szczególnie serię 08/15 i, moim zdaniem, jego najlepszą powieść "Wilki".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
jsk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 72.832

jerzy sokolowski
Zawód: budowlaniec
 
 
post 9/08/2011, 21:23 Quote Post

Wacław Zalewski W Warszawskiej Brygadzie Pancerno-Motorowej
Stanisław Maczek Od podwody do czołgu
Roman Abracham Wspomnienia wojenne znad Warty i Bzury
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Ensifer
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 204
Nr użytkownika: 20.411

Andrzej
Zawód: Poszukiwacz
 
 
post 4/11/2011, 22:37 Quote Post

Polecam!
Ciekawy audiobook!

http://www.nexto.pl/rf/pr?p=2475&pid=156961

Wspomnienia z Powstania Warszawskiego - audiobook

Nagranie obejmuje 61 opowiadań autorstwa Gustawa Gerarda Grackiego, uczestnika Powstania Warszawskiego. Autor „Wspomnień..” walczył podczas powstania w 6 kompanii batalionu Kiliński pod pseudonimem „Junek” i brał między innymi udział w akcji zdobycia budynku PASTy. Ważniejsze jednak od faktów historycznych są w książce autentyczne przeżycia siedemnastoletniego młodzieńca i żołnierza AK. Dzięki nagraniu można poznać losy młodych powstańców, ich codzienne zmagania, nadzieje i myśli jakie towarzyszył im podczas tych 62 dni walk. Książkę czyta Sebastian Banaszczyk, aktor teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Interpretacja oraz młodzieńczy głos aktora tworzą wrażenie bezpośredniej relacji składanej przez Powstańca z walczącej Warszawy. Na płycie znajduje się także wypowiedź Gustawa Grackiego, w której zostały wyjaśnione niektóre pojęcia pojawiające się w książce.

http://www.nexto.pl/rf/pr?p=2475&pid=156961
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
LovettBon
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 72.073

Zawód: uczennica
 
 
post 3/03/2012, 0:00 Quote Post

QUOTE(piotrek2101 @ 18/11/2009, 8:50)
Witam,
Chciałbym odświeżyć temat, a mianowicie:
Szukam książek traktujących ogólnie o II wojnie światowej które mogłyby dać mi ogólny zarys konfliktu. Czytałem już Normanna Davies'a, Olgierda Terleckiego i A. Czubińskiego. Może ktoś polecić coś podobnego?
*



Podepnę się, bo mam taką samą prośbę, a widzę że nikt jeszcze na ten post nie odpowiedział. Oprócz samego zarysu konfliktu interesują mnie jeszcze książki dotyczące narodzin, rozwoju i generalnie fenomenu faszyzmu (może jest jakiś pamiętnik czy zbiór wspomnień z okresu gdy Hitler zdobywał poparcie i władzę widziany oczami przeciętnego Niemca?), wspomnienia więźniów obozów koncentracyjnych i osób pracujących z Hitlerem. I może jeszcze coś o Himmlerze smile.gif

Przeczytałam już:

"Rozmowy z Katem", Kazimierz Moczarski
"Numery mówią"
"Tajne dzienniki lekarza Hitlera", Irving David
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 3/03/2012, 0:22 Quote Post

QUOTE(mariusz 70 @ 19/10/2009, 17:31)
"Front Wschodni" L.Degrella-jeden z najbardziej wstrzasajacych pamietnikow wojennych,sam autor tez jest postacia niezwykla.Zaczynal frontowa kariere w stopniu kaprala,wojne zakonczyl jako general Waffen-SS.


Potwierdzam "wstrząsowość" i celowość czytania pamiętników, ale w/g mnie od nich nie należy zaczynać zapoznawania się z danym konfliktem (zagadnieniem, epoką) a dopiero wtedy, kiedy już się zdąży wyrobić na podstawie solidnych lektur pojęcie o temacie.


Co do Hitlera, to polecam "Studium tyranii" Bullocka z Irvingiem i Kershawem trzeba uważać. Irving ma tendencje profaszystowskie (mimo zasług w odkrywaniu i cytowaniu jako pierwszy arcyciekawych dokumentów), zaś Kershaw ma poglądy na sytuację międzynarodową w przededniu wojny rodem z poprzedniej epoki.

Inną książką niezbędną moim zdaniem w zrozumieniu kształtowania się hitleryzmu jest niedawno wydana "Religia Hitlera" Michaela Hesemanna:
http://www.proszynski.pl/Religia_Hitlera-p-30990-.html

Kapitalna książka obaljąca wile mitów dotyczących poglądów Adolfa na sprawy religii, chrześcijaństwo zwłaszcza.

Z pamiętników osób z najbliższego kręgu Adolfa ceniona jest taksiążka:
http://wysylkowa.pl/ks1156600.html

Dodałbym, że "Skrwawione ziemie" Timothy Snydera są jeszcze jedną pozycją niezbędną do zromumienia wyjątkowości tego konfliktu, jakim była DWS:
http://www.swiatksiazki.pl/skrwawione-ziem...,p90080201.html


Tyle na razie... rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez emigrant: 3/03/2012, 0:39
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
LovettBon
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 72.073

Zawód: uczennica
 
 
post 4/03/2012, 21:19 Quote Post

Mam w domu "Biografię Fuehrera" autorstwa Karola Gruenberga. Ciekawa, warto przeczytać? Czy lepiej sięgnąć po "Studium tyranii"? I cały czas czekam na propozycje książek opisujących ogólny zarys konfliktu wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 4/03/2012, 21:35 Quote Post

Biografii autorstwa Grunberga nie znam, ale "Studium tyranii" Bullocka to po prostu klasyka i wstyd tego nie przeczytać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 4/03/2012, 21:39 Quote Post

QUOTE(LovettBon @ 4/03/2012, 21:19)
Mam w domu "Biografię Fuehrera" autorstwa Karola Gruenberga. Ciekawa, warto przeczytać? Czy lepiej sięgnąć po "Studium tyranii"?
Chodzi Ci o tego Grunberga?:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Gr%C3%BCnberg
To uważaj, które wydanie. Lepiej to po 89 roku...
QUOTE
I cały czas czekam na propozycje książek opisujących ogólny zarys konfliktu wink.gif
*


Zainteresuj się tą pozycją:
http://www.poczytaj.pl/209472
Nie czytałem, ale słyszałem dobre opinie. A autor to dobra firma. Dopytaj się.

Ten post był edytowany przez emigrant: 4/03/2012, 21:40
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
LovettBon
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 72.073

Zawód: uczennica
 
 
post 4/03/2012, 22:52 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 4/03/2012, 22:39)
QUOTE(LovettBon @ 4/03/2012, 21:19)
Mam w domu "Biografię Fuehrera" autorstwa Karola Gruenberga. Ciekawa, warto przeczytać? Czy lepiej sięgnąć po "Studium tyranii"?
Chodzi Ci o tego Grunberga?:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Gr%C3%BCnberg
To uważaj, które wydanie. Lepiej to po 89 roku...
QUOTE
I cały czas czekam na propozycje książek opisujących ogólny zarys konfliktu wink.gif
*


Zainteresuj się tą pozycją:
http://www.poczytaj.pl/209472
Nie czytałem, ale słyszałem dobre opinie. A autor to dobra firma. Dopytaj się.
*



Wydanie z 1989 roku wink.gif Znalazłam jeszcze "Dossier Hitlera" Antoniego Reńskiego, wydanie z 1990 roku. Warte przeczytania?
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 4/03/2012, 23:02 Quote Post

QUOTE(LovettBon @ 4/03/2012, 22:52)
Wydanie z 1989 roku wink.gif
Chodzi o to, że do 1989 roku kłamliwie przedstawiano rolę Stalina w doprowadzeniu do wybuchu DWS, a pakt Ribbentrop-Mołotow bez tajnego protokołu dotyczącego m. in. IV rozbioru Polski, co zakłamywało cały obraz wydarzeń do 1 września 39 roku i dalej zresztą też (lata 1939-czerwiec 41, okres scisłej współpracy na linii III Rzesza ZSRR, który przeszedł w przygotowania obu dyktatorów do wzajemnego uderzenia. Hitler okazał się szybszy...) Tego wszystkiego i wielu innych rzeczy nie znajdzieszw książce wydanej u nas przed 89 rokiem.
QUOTE
Znalazłam jeszcze "Dossier Hitlera" Antoniego Reńskiego, wydanie z 1990 roku. Warte przeczytania?
Tego nie znam zupełnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
LovettBon
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 72.073

Zawód: uczennica
 
 
post 4/03/2012, 23:10 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 5/03/2012, 0:02)
Chodzi o to, że do 1989 roku kłamliwie przedstawiano rolę Stalina w doprowadzeniu do wybuchu DWS, a pakt Ribbentrop-Mołotow bez tajnego protokołu dotyczącego m. in. IV rozbioru Polski, co zakłamywało cały obraz wydarzeń do 1 września 39 roku i dalej zresztą też (lata 1939-czerwiec 41, okres  scisłej współpracy na linii III Rzesza ZSRR, który przeszedł w przygotowania obu dyktatorów do wzajemnego uderzenia. Hitler okazał się szybszy...) Tego wszystkiego i wielu innych rzeczy nie znajdzieszw książce wydanej u nas przed 89 rokiem.


O, i taka odpowiedź mi się podoba smile.gif Dzięki wink.gif Zapytam jeszcze mamę, to jej książka i może jeszcze ją pamięta.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej