Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pałac Nestora, gdzie się rzeczywiście znajduje?
     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 31/05/2009, 18:10 Quote Post

Turyści tłumnie zwiedzają "Pałac Nestora" w Pylos na Peloponezie (Messenia). Według C. Blegena i całej amerykańskiej szkoły archeologicznej, to właśnie tu królował władca, imieniem którego po dzień dzisiejszy określa się mądrego człowieka w podeszłym wieku.
Szkoła niemiecka - jak słyszałam - jest innego zdania i sytuuje osadę Nestora wprawdzie rownież na zachodnim wybrzeżu Peloponezu, ale bardziej na północ.
Czy wiadomo gdzie konkretnie archeolodzy niemieccy umieszczają pałac Nestora i na jakiej podstawie? A może są jeszcze inne wersje dotyczące tegoż tematu?

smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Gazda Leon
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 58.606

Zawód: leñ
 
 
post 14/06/2010, 21:56 Quote Post

Homer pisał, że Nestor jest królem Pylos... Chyba lepiej wiedział o tym od współczesnych uczonych niemieckich :-)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 14/06/2010, 22:16 Quote Post

QUOTE(Gazda Leon @ 14/06/2010, 22:56)
Homer pisał, że Nestor jest królem Pylos... Chyba lepiej wiedział o tym od współczesnych uczonych niemieckich :-)
*


Niby tak, ale problem w tym że b. starożytne Pylos nie musiało być w miejscu obecnego, lubo na odwrót.
Osobiście zwiedzałem jak podawano pałac Nestora i gdzie krzyczano za mną parakalo i dalej w ichniejszym języku - nie dotykać. Było to w oddaleniu od współczesnego Pylos, o jakim informuje Wikipedia pod hasłem Pylos. Wielokroć w historii lokowano miejscowości w innym miejscu niż drzewiej i z różnych przyczyn, ja zaś sądzę że dlatego by robić w konia kolejne pokolenia archeologów którzy w związku z tym często się zastanawiają czy miejscowość potwierdzona źródłami historycznymi innymi niż archeologia w ogóle istniała.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Gazda Leon
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 58.606

Zawód: leñ
 
 
post 14/06/2010, 22:30 Quote Post

Ano... współczesne Pylos to chyba już trzecia lokalizacja tego miasta. Niemniej - każde Pylos położone było nad tą samą zatoką.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Najaa
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 338
Nr użytkownika: 44.797

 
 
post 15/06/2010, 0:37 Quote Post

To ze miasto o tej samej nazwie na dwie i więcej lokacji to nic niezwykłego, nawet u nas się to zdarza.Poza tym nie słyszałam, żeby archeolodzy negowali istnienie jakiegoś miasta, tylko z tego powodu, że go jeszcze nie odkopali. Większym i bardziej istotnym problemem jest przyporządkowanie danej nazwy do odkrycia, zwłaszcza, że czasami nie wiadomo, dokładnie gdzie dane miasto leżało. Nie chodzi tu oczywiście o metropolie antycznego świata, tylko te trochę mniejsze
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej