Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zbrodnia wojenna w starożytnej Grecji, Czy istniało takie pojęcie?
     
Agatqa
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 49.023

Agata
Zawód: Uczen
 
 
post 21/10/2008, 17:33 Quote Post

Od pewnego czasu nurtuje mnie pytanie... czy Grecy znali pojęcie zbrodni wojennej?. Mam na ten temat własne zdanie ,ale chętnie poznam wasze biggrin.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 21/10/2008, 17:56 Quote Post

QUOTE(Agatqa @ 21/10/2008, 18:33)
Od pewnego czasu nurtuje mnie pytanie... czy Grecy znali pojęcie zbrodni wojennej?. Mam na ten temat własne zdanie ,ale chętnie poznam wasze biggrin.gif.
*


A co rozumiesz przez pojęcie "zbrodnia wojenna"? Kiedyś te same wyrazy miały często zupełnie inne znaczenie niż obecnie, no i nie bój się zaprezentować swojego zdania. wink.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 22/10/2008, 17:37 Quote Post

Temat ciekawy, na pewno wart dyskusji.

Pojmowanie akcji, które dziś określilibyśmy tym mianem jest w Grecji problematyczne. Mam wrażenie, ze punkt widzenia zależał od punktu siedzenia - słynna sprawa Melos jest najdrastyczniejszym przykładem, kiedy w demokratycznym głosowaniu podjęto uchwałę o takim a nie innym działaniu. Z drugiej strony Diodor piętnuje Kartagińczyków za podobną poniekąd postawę pod Himerą w 409 r. p.n.e.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 23/10/2008, 8:02 Quote Post

Jedna zasada nie zmieniła się przez lata, a jest ściśle związana z tym tematem. To co robią nasi jest ok, to co przeciwnik be.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 25/01/2010, 19:44 Quote Post

QUOTE(Gajusz Juliusz Cezar @ 23/10/2008, 8:02)
Jedna zasada nie zmieniła się przez lata, a jest ściśle związana z tym tematem. To co robią nasi jest ok, to co przeciwnik be.


Dołożyłbym jeszcze, że to zwycięzca określa co jest O.K. a co be.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Jaffarello
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 62.421

Damian
Zawód: Uczen
 
 
post 25/01/2010, 20:46 Quote Post

QUOTE
Diodor piętnuje Kartagińczyków za podobną poniekąd postawę pod Himerą w 409 r. p.n.e.

No, ale Kartagińczycy też dostali (co prawda o Rzymian) kiedy zdobyto samo miasto Kartagina...
Ale na czym polegała "Sprawa Melos"?

QUOTE
Dołożyłbym jeszcze, że to zwycięzca określa co jest O.K. a co be.

"Historia będzie dla mnie łaskawa, ponieważ to ja mam zamiar ją napisać" - to, bodajże, Winston Churchill, ale pasuje do klimatu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 25/01/2010, 20:59 Quote Post

Grecy do wojen peloponeskich według Ksenofonta mieli do siebie "szacunek", jeśli chodzi o prowadzenie wojen. Wojna kończyła się na polu bitwy, gdzie wystarczyło pokonanie przeciwnika. Z tego przykładu można wyłączyć Spartan którzy zniewolili Meseńczyków.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.640
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 6/06/2015, 14:33 Quote Post

QUOTE(Sewer @ 25/01/2010, 21:59)
Grecy do wojen peloponeskich według Ksenofonta mieli do siebie "szacunek", jeśli chodzi o prowadzenie wojen. Wojna kończyła się na polu bitwy, gdzie wystarczyło pokonanie przeciwnika. Z tego przykładu można wyłączyć Spartan którzy zniewolili Meseńczyków.
*



Juz w innym temacie wypowiadałem się na ten temat. Historia zapamiętała całkiem sporo zniszczonych polis

A co do tego tematu raczej uznawano za niewłaściwe sprzedawanie Hellenów w niewolę barbarzyńcom . Jak jednak nasi dobrzy Grecy pokonali tamtych złych Greków problemu nie było. Moralność Kalego is the best

Ten post był edytowany przez Duncan1306: 6/06/2015, 14:35
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Mazin82
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 695
Nr użytkownika: 97.151

Morten Zimsi
 
 
post 6/06/2015, 16:23 Quote Post

QUOTE(Agatqa @ 21/10/2008, 17:33)
Od pewnego czasu nurtuje mnie pytanie... czy Grecy znali pojęcie zbrodni wojennej?. Mam na ten temat własne zdanie ,ale chętnie poznam wasze biggrin.gif.
*



Sadzac po "standardowych" zachowaniach podczas wojen, to raczej wszyscy na to przymykali oko do czasow nowozytnych wlacznie, a czasem i przymykaja teraz.
Co nie zmienia faktu, ze zbrodnia jest zbrodnia, i nie mozna jej usprawiedliwiac tym, ze "kiedys to bylo norma". Od czasow chrzescijanstwa bylo w swiecie wielu pietnujacych wszelkie wojny i militaryzm ( inna rzecz, ze swiat byl na takie uwagi gluchy ), i z pewnoscia w starozytnosci takze znalazl sie ktos kto wykazywal amoralnosc pewnych zachowan.

Innymi slowy, nawet jesli przyjmiemy za pewnik, ze grecki tatus wracajac z kampanii opowiadal o swych wyczynach dzieciom na dobranocke, a z zona dzielil sie szczegolami masakr podczas romantycznej kolacji, to nie powinnismy w dzisiejszych czasach przymykac na takie rzeczy oczu wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
syriusz335
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 97.537

Piotr Giedrowicz
Zawód: uczeñ
 
 
post 17/07/2015, 10:12 Quote Post

Myślę że każde polis prowadziło całkiem inną politykę i mieszkańcy różnych miast patrzyli na sposób prowadzenia walki w zgoła odmienny sposób.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 18/07/2015, 10:56 Quote Post

QUOTE(Jaffarello @ 25/01/2010, 20:46)
QUOTE
Diodor piętnuje Kartagińczyków za podobną poniekąd postawę pod Himerą w 409 r. p.n.e.

No, ale Kartagińczycy też dostali (co prawda o Rzymian) kiedy zdobyto samo miasto Kartagina...
Ale na czym polegała "Sprawa Melos"?
*



Kartagińczycy dostali już 11-12 lat później, gdy urządzono im sycylijskie nieszpory wink.gif
Sprawa Melos w największym skrócie: Ateńczycy zarządali od Melos przystąpienia do Związku Morskiego i płacenia składek (których Ateny desperacko potrzebowały do walki ze Spartą). Z powodu odmowy miasto zostało oblężone i zdobyte. Zgromadzenie w Atenach uchwaliło, że wszystkich mężczyzn należy wymordować, a kobiety i dzieci sprzedać w niewolę (anthropathismos). Dodajmy, że nie był to jedyny przypadek takiej uchwały demokratów z Aten.

QUOTE(syriusz335 @ 17/07/2015, 10:12)
Myślę że każde polis prowadziło całkiem inną politykę i mieszkańcy różnych miast patrzyli na sposób prowadzenia walki w zgoła odmienny sposób.
*



Nie zupełnie. Istniała między poszczególnymi poleis wspólnota kulturowa, mocno obecna również w kwestiach wojskowości.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.640
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 18/07/2015, 11:05 Quote Post

QUOTE(Anders @ 18/07/2015, 11:56)
Sprawa Melos w największym skrócie: Ateńczycy zarządali od Melos przystąpienia do Związku Morskiego i płacenia składek (których Ateny desperacko potrzebowały do walki ze Spartą). Z powodu odmowy miasto zostało oblężone i zdobyte. Zgromadzenie w Atenach uchwaliło, że wszystkich mężczyzn należy wymordować, a kobiety i dzieci sprzedać w niewolę (anthropathismos). Dodajmy, że nie był to jedyny przypadek takiej uchwały demokratów z Aten.
*



Ateńczycy wkrótce poznali prawa wojny z drugiej strony. Po klęsce wyprawy sycylijskiej 7000jeńców zamieniono w niewolników a część z nich zmuszono do pracy w kamieniołomach gdzie wyginęli. A dowódców od razu zabito.
O ile pamietam ustawę melijska następnego dnia złagodzono. Na śmierć skazano " tylko" walczących z Atenami
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 18/07/2015, 11:07 Quote Post

Sprawa z Melos chyba bardziej zwraca uwagę ze względu na fragment z "Wojny peloponeskiej" Tukidydesa, w którym historyk przedstawił, może raczej ułożył, rozmowy Melijczyków z posłami ateńskimi, na zasadzie takiej, żeby ukazać sposób myślenia, logikę, my powiedzielibyśmy - państwa imperialnego i strony słabszej. Natomiast tego typu operacje, andrapodismos (liczba poj.), nie były wyłącznie przeprowadzane przez Ateńczyków, ot choćby Spartiaci i sprzymierzeńcy w taki sposób obeszli się z Platejami w 428 r.

PS.
Duncan:
Na śmierć skazano " tylko" walczących z Atenami

To Ateńczycy zaatakowali Melos, bo Melijczycy odmówili daniny i nie chcieli walczyć przeci Sparcie, a poza tym skazano wszystkich Melijczyków - meżczyzn wybito, kobiety i dzieci sprzedano w niewolę.

Ten post był edytowany przez szapur II: 18/07/2015, 11:43
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.640
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 18/07/2015, 11:46 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 18/07/2015, 12:07)
PS.
Duncan:
Na śmierć skazano " tylko" walczących z Atenami

To Ateńczycy zaatakowali Melos, bo Melijczycy odmówili daniny i nie chcieli walczyć przeci Sparcie, a poza tym skazano wszystkich Melijczyków - meżczyzn wybito, kobiety i dzieci sprzedano w niewolę.
*


Jak Ateńczycy zaatakowali Melos to Melijczycy się bronili. Nie pisałem nic że Melos zaatakowało Ateny prędzej że myszy napastują kota bym napisał. rolleyes.gif
Natomiast faktycznie pomyliłem z innym wydarzeniem ze wspaniałej historii ... tfu demokracji ateńskiej

Ten post był edytowany przez Duncan1306: 18/07/2015, 11:51
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 18/07/2015, 11:55 Quote Post

Na śmierć skazano "tylko" walczących z Atenami

Cóż sugeruje, że byli jeszcze jacyś, którzy nie walczyli... No chyba, że miał to być jakiś kalambur...
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej