Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najważniejsza bitwa Polaków
 
Najważniejsza bitwa w historii Polski
Legnica 1241 [ 9 ]  [7.69%]
Grunwald 1410 [ 30 ]  [25.64%]
Wiedeń 1683 [ 8 ]  [6.84%]
Warszawa 1920 [ 57 ]  [48.72%]
Inne [ 13 ]  [11.11%]
Suma głosów: 117
Goście nie mogą głosować 
     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 20/10/2003, 12:31 Quote Post

Pytanie ma na celu stwierdzić, którą z bitew w naszej historii uważacie za najważniejszą dla przebiegu naszych dziejów, a także dziejów Europy. Która miała największe znaczenie nie tylko wojskowe lecz i polityczne.
p.s. nastąpiła niechcący pomyłka - Legnica oczywiście 1241 - przepraszam sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Retro
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 226

 
 
post 20/10/2003, 14:00 Quote Post

Bitwa Warszawska jest może niezła propagandowo ale w rzeczywistości odsunęła jedynie na 20 lat Supremację sowietów w rejonie. Nie przyniosła, więc żadnego trwałego sukcesu ani nie pogrzebała nieodwracalnie jakichś aspiracji (jak Legnica)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Qltura
 

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
*****
Grupa: Administrator
Postów: 688
Nr użytkownika: 2

 
 
post 20/10/2003, 18:10 Quote Post

Dla nas może to i tak obojętne, czy byśmy ją wygrali czy nie, ale dla Zachodu miała ona duże znaczenie. Wyczerpany wojną nie mógłby zapobiec czerwonej nawale. Obroniliśmy przedpola Warszawy i mieliśmy czas (20 lat!) na rozwinięcie kraju. Gdyby do nas wdarła się by bieda ze Wschodu moglibyśmy nigdy nie wyjść z zacofania, ba, nawet wojny domowej.

QUOTE
Legnica oczywiście 1241 - sorrki


Poprawiłem... a i temat przenoszę do odpowiedniego działu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 26/10/2003, 20:08 Quote Post

QUOTE(Qltura @ Oct 20 2003, 07:10 PM)
Dla nas może to i tak obojętne, czy byśmy ją wygrali czy nie, ale dla Zachodu miała ona duże znaczenie.

Dla nas chyba też nie byłoby to przyjemne. Jechaliśmy z Zachodem na jednym wózku. A że dwadzieścia kilkalat później nie uchroniliśmy się przed komunizmem to już inna sprawa. To bieg historii sprawił, że stało się to co się stało. Gdyby nie II wojna światowa mielibyśmy względny spokój ze wschodnimi sąsiadami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Retro
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 226

 
 
post 27/10/2003, 15:28 Quote Post

Ale przecież Stalin ergo ZSRR było jednym z motorów wywołania II wojny św!!!
Gdyby nawet nie atak Hicia w 1939r to dla czego Soviety miały by nas potraktować inaczej niż Rumunię czy Finlandię w 1940r ???
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 27/10/2003, 22:23 Quote Post

A czy Legnica naprawdę pogrzebywała aspiracje tatarskie?
Po pierwsze celem wyprawy tatarskiej nie była Polska, lecz Węgry. Dopiero ciężkie straty doznane na Morawach w bitwie pod Ołomuńcem, a wcześniej w bitwie nad rzeką Sajo na terytorium Węgier zmusiły ich do zaprzestania najazdu na Europę. Bitwa pod Legnicą nie była więc taka ważna historycznie.
Pomimo tej bitwy (zakończonej przecież klęską Polaków) sytuacja nasza też nie była wspaniała. Po najeździe zostały spalone i opuszczone wsie oraz miasta.
Wycofanie się tatarów nie zakończyło kompletnie ich aspiracji. Wciąż przecież najeżdżali na nasze i sąsiednie ziemie. Może nie posiadali tej potęgi, ale problem nie został do końca rozwiązany.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Hever
 

II ranga
**
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 77
Nr użytkownika: 428

 
 
post 28/12/2003, 18:37 Quote Post

Zagłosowałem na bitwe pod Grunwaldem... zwycięstwo nad krzyżakami dało Polsce wykończenie odwiecznych zakonnych wrogów i zmienilo układ w sił w europie. Trudno było odpowiedzieć na te pytanie, gdyż każda z bitwe miała ogromne znaczenie i często podobne skutki wrazie porażki ph34r.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 13/01/2004, 14:13 Quote Post

Dla mnie najwazniejsza nie byla bitwa lecz raczej oblezenie Czestochowy-chyba zadna bitwa nie wywolala tak wielkiego efektu psychologicznego na walczacy narod jak to wydarzenie. Od tego wydarzenia zaczela sie prawdziwa walka ze Szwedami
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Patrycja
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 84
Nr użytkownika: 190

 
 
post 23/01/2004, 21:36 Quote Post

QUOTE
Zagłosowałem na bitwe pod Grunwaldem... zwycięstwo nad krzyżakami dało Polsce wykończenie odwiecznych zakonnych wrogów i zmienilo układ w sił w europie.

Zgadzam się z tym i również zagłosowałam na Grundwald. Oprócz tego Polacy zdobyli ziemie o które tak długo walczyli oraz uzyskali dostęp do ważnego szlaku morskiego. Możliwe, że gdyby nie wygrano tej bitwy Krzyżacy mogli by rozrzerzyc swoje tereny na niekorzyśc państwa polskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 23/01/2004, 22:30 Quote Post

QUOTE
Zgadzam się z tym i również zagłosowałam na Grundwald. Oprócz tego Polacy zdobyli ziemie o które tak długo walczyli oraz uzyskali dostęp do ważnego szlaku morskiego.

ohmy.gif wacko.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Wszechbor
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 568

 
 
post 14/02/2004, 23:50 Quote Post

Uważam, że bezapelacyjnie bitwa pod Grunwaldem- pozwoliła Polsce odrodzić się "na nowo".

Pozdrawiam biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 15/02/2004, 0:31 Quote Post

QUOTE
A czy Legnica naprawdę pogrzebywała aspiracje tatarskie?
Po pierwsze celem wyprawy tatarskiej nie była Polska, lecz Węgry. Dopiero ciężkie straty doznane na Morawach w bitwie pod Ołomuńcem, a wcześniej w bitwie nad rzeką Sajo na terytorium Węgier zmusiły ich do zaprzestania najazdu na Europę. Bitwa pod Legnicą nie była więc taka ważna historycznie.


Rothar o czym Ty mówisz ?? Ani opór (minimalny) Czechów ani Węgrów (rozbitych kompletnie nad Sajo) nie powstrzymał wyprawy Batu-chana... Mongołowie podchodzili pod Wiedeń, częścią sił sputoszyli północne Włochy i stać ich było na pustoszący rajd dalmatyński..tylko śmierci Wielkiego Chana, Europa zawdzięczała ocalenie..
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Ciubus
 

III ranga
***
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 256
Nr użytkownika: 582

 
 
post 29/02/2004, 20:04 Quote Post

QUOTE(indigo @ Jan 13 2004, 03:13 PM)
Dla mnie najwazniejsza nie byla bitwa lecz raczej oblezenie Czestochowy-chyba zadna bitwa nie wywolala tak wielkiego efektu psychologicznego na walczacy narod jak to wydarzenie. Od tego wydarzenia zaczela sie prawdziwa walka ze Szwedami

ph34r.gif A ja słyszałem że to był jakiś przekręt i że Przeor klasztoru dogadał się ze Szwedami..... Nie wiem czy to prawda.. Może macie jakieś informacje na ten temat?? ph34r.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
monika_:)
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 679

 
 
post 1/03/2004, 6:36 Quote Post

Zagłosowałam na bitwe pod Grundwaldem biggrin.gif To przecież w niej pokonaliśmy zakon krzyżacki (czego Niemcy nigdy nam nie zapomnieli hehe) - nikt wczesniej nie zdolala ich powstrzymac ( w glownej mierze to i tak rozrabiali na naszych terenach dry.gif )
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Stepowy Wilk
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 401

 
 
post 1/03/2004, 9:42 Quote Post

QUOTE(indigo @ Jan 13 2004, 03:13 PM)
Dla mnie najwazniejsza nie byla bitwa lecz raczej oblezenie Czestochowy-chyba zadna bitwa nie wywolala tak wielkiego efektu psychologicznego na walczacy narod jak to wydarzenie. Od tego wydarzenia zaczela sie prawdziwa walka ze Szwedami

Podobno po stronie polskiej poległo o ilę się nie mylę 2 ludzi smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej