Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Closed TopicStart new topicStart Poll

> Kultura materialna VI/VII w.n.e., AFRYKA

ajkar90

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 75.386

Mateusz Walczak
Zawód: student

post 21/11/2011, 1:23 Quote Post

Witam wszystkich na forum smile.gif
Na samym początku chcę napisać iż korzystałem z tego forum niejednokrotnie i bardzo dobrze wspominam tą " współpracę " . Nie byłem jednak nigdy zmuszony aby o coś pytać aż do tej pory.

Zwracam się do Was wszystkich z prośbą o pomoc.

Mam dość trudny temat pracy licencjackiej
- Kultura materialna w Afryce Płn. w VI - VII ( do 2 połowy )
Praca ma za zadanie wyjaśniać zmiany gospodarcze po opuszczeniu Wandalów ( a raczej po przegranej z Belizariuszem ), następnie opis działań Bizancjum( głownie kultura ) na odzyskanych terenach
w Afryce Płn.
Ostatnim punktem pracy ma być panowanie Islamu do 2 poł. VII wieku.

Poszukuję materiałów do owej pracy.

Posiadam już W. Serczyka " Wandalowie...." zamierzam skorzystać z tej książki aby ocenić bilans rządów Wandalów, polecono mi również The New Cambridge Ancient History t XIV jednakże mam problem z dostaniem tej pozycji...

Polecono mi abym skorzystał z pism archeologicznych bądź geoarcheoogicznych odnoszących się do tamtych czasów. Problem w tym iż są one w języku angielskim i nie chodzi tutaj o brak znajomości języka tylko o dostęp.

Jeśli ktokolwiek miałby jakiś pomysł z czego mógłbym jeszcze skorzystać będę bardzo wdzięczny!

Pozdrawiam

User is offline  PMMini Profile Post #1

emigrant

Antykomunista
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista

post 21/11/2011, 1:34 Quote Post

QUOTE(ajkar90 @ 21/11/2011, 1:23)

Posiadam już W. Serczyka " Wandalowie...." zamierzam skorzystać z tej książki aby ocenić bilans rządów Wandalów, polecono mi również The New Cambridge Ancient History t XIV jednakże mam problem z dostaniem tej pozycji...

Chyba Strzelczyka... rolleyes.gif
Spróbuj tego:
http://reginakopiagorka.bloog.pl/id,212540...ml?ticaid=6d6b2
To, co prawda 100 lat przed Twoim okresem, ale kultura materialna nie zmienia się z dnia na dzień...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

ajkar90

Nowicjusz

Mateusz Walczak

post 21/11/2011, 1:38 Quote Post

Racja! Właśnie wypiłem kawę i patrzę jaką gafę popełniłem tongue.gif

User is offline  PMMini Profile Post #3

ajkar90

Nowicjusz

Mateusz Walczak

post 21/11/2011, 1:46 Quote Post

[/quote]
Chyba Strzelczyka... rolleyes.gif
Spróbuj tego:
http://reginakopiagorka.bloog.pl/id,212540...ml?ticaid=6d6b2
To, co prawda 100 lat przed Twoim okresem, ale kultura materialna nie zmienia się z dnia na dzień...
*

[/quote]

Dziękuję ! Na pewno się przyda wink.gif
Co do W. Serczyka pomyłka spowodowana robieniem paru rzeczy naraz ( W tym przypadku Dzieje Polski '18-'39 )
Znasz może jakieś archiwalne numery czasopisma " Byzantion" ,albo " World Archeology" które mogłyby się odnosić do wspomnianego prze zemnie okresu?

User is offline  PMMini Profile Post #4

emigrant

Antykomunista
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista

post 21/11/2011, 1:53 Quote Post

Ja nie. Ale jak jutro Szapur II lub Vapnatak przeczytają ten temat na pewno tu zlądują i wydatnie Ci pomogą. Gdyby przeoczyli uderz do nich na priwa.
Nie zaszkodzi też przejrzeć opowiednie tematy na forum...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

ajkar90

Nowicjusz

Mateusz Walczak

post 21/11/2011, 1:57 Quote Post

Jak znajdę dziś wieczorem chwilę czasu dogłębnie przefiltruję forum .
Dzięki za pomoc i dobranoc smile.gif

User is offline  PMMini Profile Post #6

szapur II

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)

post 22/11/2011, 18:15 Quote Post

CODE

Ja nie. Ale jak jutro Szapur II lub Vapnatak przeczytają ten temat na pewno tu zlądują i wydatnie Ci pomogą.

Jeden akurat zlądował, na dzień dobry nie wiem, czy wysłać ten temat do pomocy smile.gif Ale też kilka podam jakieś tam namiary - akurat sporo rzeczy ukazuje się przede wszystkim po francusku. Artykuły z części periodów naukowych francuskich są dostepne via persee.. Bibliografię do Afryki bizantyńskiej należy sporządzać w oparciu o bibliografię ogólną bizantynistyczną zawartą w czasopiśmie "Byzantinische Zeitschrift", polskie prace nt. Afryki bizantyńskiej ( o ile jakieś szczegółowe były smile.gif ), można szukać poprzez:
W. Ceran, Historia i bibliografia rozumowana bizantynologii polskiej (1800-1998), t. I-II, Łódź 2000.

Z bibliografii można też wykorzystać bibliografię Marrouzeau - czyli L'Année philologique, tylko w tym przypadku należy pamiętać o tym, że jest bibliografia antyku, czyli starożytności grecko-rzymskiej, nie zaś bizantynistyczna.

Teraz kilka pozycji, na zachętę do szukania smile.gif
Ch. Diehl, L'Afrique byzantine, Paris 1896 - można ściągnąć z archive.org bodajże;
T. Kotula, Afryka północna w starożytności, Wrocław 1972 - niestety interesującemu okresowi zostało poświęconych parę stron, jakkolwiek pozycję trzeba znać, choćby przez to, że polskiego autora smile.gif;
E. Jastrzębowska, Sztuka wczesnochrześcijańska, Kraków 2008;
F.W. Deichmann, Archeologia chrześcijańska, przeł. E. Jastrzębowska, Warszawa 1994;
P. Krupczyński, Trudności zachodnich wypraw Belizariusza, Łódź 1981;
M. Wilczyński, Zagraniczna i wewnętrzna polityka afrykańskiego państwa Wandalów, Kraków 1994.
Historia Afryki do początku XIX w., pod red. M. Tymowskiego, Wrocław 1996 (artykuły T. Kotuli i A. Dziubińskiego);
P. Salama, The Roman and post-Roman period in North Africa, part II: From Rome to Islam, [w:] General History of Africa, vol. II, Ancient Civilisations of Africa, ed. G. Mokhtar, Paris 1981, s. 499-510.
W.E. Kaegi, Muslim Expansion and Byzantine Collapse in North Africa, Cambridge 2010.

Francuzi organizują i publikują szereg badań, publikacji itd., np. takie kolokwia "Histoire et archéologie de l'Afrique du Nord" i wydają z tego serię o tym samym tytule, w tym sporo o Afryce bizantyńskiej. Dwa tomy czasopisma "Antiquité Tardive" 10 i 11 z 2002/3 r. zostały w calości poświęcone Afryce wandalskiej i bizantyńskiej (zob. ostatni link).

Kilka linków:
1;
2;
3.

Tak z ciekawości: na jakim kierunku ta praca licencjacka? Jakkolwiek, na jakim by nie było, jeśli nie znasz francuskiego, daj sobie spokój...

User is offline  PMMini Profile Post #7

rozan

V ranga
Nr użytkownika: 3.261

Lukasz Rozycki
Stopień akademicki: doktor

post 22/11/2011, 20:45 Quote Post

Tak z ciekawości: na jakim kierunku ta praca licencjacka? Jakkolwiek, na jakim by nie było, jeśli nie znasz francuskiego, daj sobie spokój...

Znowu bez przesady, faktycznie na poziomie doktoratu każdy bizantynista powinien czytać po francusku, jednak licencjat, czy magisterka? Starczy dobra znajomość angielskiego i bibliografia z najnowszej pracy Kaegiego (ma ją kilka polskich bibliotek).

User is offline  PMMini Profile Post #8

szapur II

X ranga

post 22/11/2011, 21:30 Quote Post

Twórca tego tematu ma pisać o kulturze materialnej - archeologia, historia sztuki - gros literatury jest po francusku. A tutaj wchodzą w grę prace szczegółowe dotyczące archeo. Ileż jest w książce Kaegiego o kulturze materialnej tego obszaru w okresie od Justyniana?

Ps. Poza tym przypomniałem sobie o włoskiej serii wydawniczej, której tomy są efektem kolejnych kolokwiów międzynarodowych L'Africa Romana - zdarzają się w tej serii także artykuły o interesującym nas tutaj okresie.

User is offline  PMMini Profile Post #9

ajkar90

Nowicjusz

Mateusz Walczak

post 23/11/2011, 0:58 Quote Post

Bardzo dziękuję drogi Szapurze II ( mam nadzieję , że dobrze odmieniłem) za tak szczegółową bibliografię:)Jeśli można spytać do dlaczego do pomocy? Znając życie coś pomyliłem przy zakładaniu nowego tematu ;p ?
To temat pracy licencjackiej... a studiuję Historię smile.gif

Ech szkoda tylko , że z językiem francuskim nie jestem za pan brat... jedynie 3 lata w LO , a w głowie pozostało tylko parę zwrotów i wyrażeń w tym wspaniałym języku...
Zmuszony jestem korzystać przede wszystkim z pozycji anglojęzycznych...

Mój promotor polecił mi skorzystać z czasopism archeologicznych , które odnoszą się głownie do tego okresu. Wspominał o " World Archeology" oraz o czasopiśmie z Brukseli " Byzantion "

Tak w celu wyjaśnienia kultura materialna w mojej pracy ma się głownie odnosić do osadnictwa, handlu, gospodarki oraz kwestii związanych z migracjami ludności od VI- 2 połowy VII wieku. ( chodzi o ziemię , które znajdowały się pod panowaniem Wandalskim , następnie Bizancjum i wyznawców islamu )
Kultura pojmowana jako sztuka ma być prze zemnie pominięta.

Jak pisałem w pierwszym poście pracę zamierzam podzielić na 3 etapy:
bilans rządów Wandalskich
przejściowe panowanie Bizancjum
wkroczenie na ziemie Afryki Płn , Arabów

Dodam , że z pozycji które są mi w tym momencie dostępne to miły mi prof Wilczyński i jego " polityka zagraniczna...", J. Strzelczyk " Wandalowie..." oraz The New Cambridge Ancient History t XIV ( w tym dziele jest zawarta dość interesująco kwestia osadnictwa )

User is offline  PMMini Profile Post #10

szapur II

X ranga

post 23/11/2011, 2:20 Quote Post

CODE

Bardzo dziękuję drogi Szapurze II ( mam nadzieję , że dobrze odmieniłem) za tak szczegółową bibliografię:)

He, he, ona nie jest szczegółowa - jest znacznie więcej pozycji o panowaniu bizantyńskim w Afryce Płn.

CODE

Jeśli można spytać do dlaczego do pomocy? Znając życie coś pomyliłem przy zakładaniu nowego tematu;p ?

Nic nie pomyliłeś, przesuwając Twój temat kierowałem się tym, że zwróciłeś się o pomoc w kwestii bibliografii, natomiast nie poruszyłeś jakiś szczegółowych kwestii, tylko tak trochę ogólnie.

CODE

Ech szkoda tylko , że z językiem francuskim nie jestem za pan brat... jedynie 3 lata w LO , a w głowie pozostało tylko parę zwrotów i wyrażeń w tym wspaniałym języku...
Zmuszony jestem korzystać przede wszystkim z pozycji anglojęzycznych...

Zachęcałbym jednak do wykorzystania jakiś prac francuskich, przynajmniej takich, które będziesz w stanie zdobyć (a o to w Polsce łatwo nie jest), lektura Diehla powinna ułatwić rozumienie, tym bardziej, że kiedyś się uczyłeś. Na dodatek niestety to Francuzi/francuskojęzyczni są akurat podstawowi, gdy chodzi o tą tematykę, i archeo, i historycznie, zilustruję to bibliografią śp. prof. Yvesa Modérana, tak naprawdę autora kluczowych pozycji dla Twojej pracy.

CODE

Mój promotor polecił mi skorzystać z czasopism archeologicznych , które odnoszą się głownie do tego okresu. Wspominał o " World Archeology" oraz o czasopiśmie z Brukseli " Byzantion "

W "World Archeology" to raczej dużo nie będzie, poza tym "Byzantion" jest bizantynistyczny, nie archeo - archeolodzy czasem tam pisują. Francuski Revue des études byzantines jest dostepny przez portal persee, jakkolwiek bibliografie bizantynistyczne podałem - powinieneś przez nie szukać pozycji.

CODE

bilans rządów Wandalskich

Że jestem w dobrym nastroju, a z Wandalami bywa różnie w bibliografiach bizantynistycznych, to kilka pozycji im poświęconych, poza nieodpuszczalnym prof. Strzelczykiem:
H. Castritius, Die Vandalen. Etappen einer Spurensuche, Stuttgart 2007;
Das Reich der Vandalen und seine (Vor)Geschichten, hrsg. R. Steinacher, G.M. Berndt, Wien 2008 - więcej informacji.
Vandals, Romans and Berbers: New Perspectives on Late Antique North Africa, ed. A. Merrills, Aldershot 2004;
A. Merrills, Vandals, Oxford 2010.

Na temat Wandali w Afryce Niemcy też dużo pisali smile.gif Podstawowa praca to Ch. Curtois - akurat francuska...
I bym zapomniał, zwróć uwage na książkę akurat łatwo dostepną - M. McCormick, Narodziny Europy 300-900. Korzenie gospodarki europejskiej, przeł. A. Bugaj [et all.], Warszawa 2008.
Na koniec nadmienię, że to co tutaj już mamy, to i tak bardzo skrótowy wybór literatury smile.gif Miłej pracy nad licencjatem!

Ps.
CODE

The New Cambridge Ancient History t XIV

Akurat nie "the New CAH" tylko "CAH" - "new edition". I tak to jest CAH XIV, bo pierwsza seria akurat nie miała t. XIII i XIV, kończyła się t. XII doprowadzonym do 325 r.

Ten post był edytowany przez szapur II: 23/11/2011, 12:52

User is offline  PMMini Profile Post #11

szapur II

X ranga

post 25/11/2011, 23:32 Quote Post

I jeszcze sobie przypomniałem coś w kwestii kultury materialnej Afryki Płn. pod panowaniem bizantyńskim do podboju arabskiego - tematykę mennictwa bizantyńskiego w Afryce naświetle w polskiej literaturze przedmiotu praca:
M. Salamon, Mennictwo bizantyńskie, Kraków 1987 (Zarys mennictwa europejskiego, t. VI).

User is offline  PMMini Profile Post #12

ajkar90

Nowicjusz

Mateusz Walczak

post 29/11/2011, 7:00 Quote Post

Hej hej już dawno przeczytałem posty od Szarpura II , za które bardzo dziękuję. Wybacz proszę, że tak długo musiałeś czekać na podziękowania...nie byłem w stanie odpisać , nawet paru zdanek machnąć...;/

Jestem w trakcie szukania wypisanych przez Ciebie książek, nawet parę francuskich artykułów mam, pewna osoba zaoferowała się przy pomocy w tłumaczeniu .

Niezmiernie mi pomogłeś , ale także inni którzy się wypowiadali na ten temat:)

User is offline  PMMini Profile Post #13

Vapnatak

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
Nr użytkownika: 26.201

post 2/12/2011, 13:09 Quote Post

Frank M. Clover, L'année de Carthage et les débuts du monnayage vandale, [w:] Histoire et archéologie de l'Afrique du Nord/ Actes du IVe Colloque international Tome I: Cartgage et son territoire dans l'antiquité (1990), s. 215-220.
Christian Courtois, Les Vandales et l'Afrique, Paris 1955.
Hans-Joachim Diesner, Das Vandalenreich. Aufstieg und Untergang, Stuttgart 1966.

Sprawdź też to: Gaston Boissier, L'Afrique romaine, Paris 1901 (jak gdzieś znajdziesz).
Jest też taki tom pod red. Pontus Hulténa The true story of the Vandals (Värnamo 2001).
Staroć, ale warta przeglądnięcia, jak sądzę: Felix Papencordt, Geschichte der vandalischen Herrschaft in Afrika, Berlin 1837.
Podobnie staroć, lecz warta przeglądnięcia: Konrad Mannert, Geschichte der Wandalen: http://books.google.com/books?id=NF0PAAAAQ...epage&q&f=false
Zaglądnij też do Reallexikon der Germanischen Altertumskunde (RGA), gdzie oprócz dobrze opracowanego hasła, znajdziesz też dalszą literaturą.
Odsyłam też do artykułu Jerzego Strzelczyka pt. Wandalowie w drodze do Afryki
opublikowanego w osławiony tomie pod red. A. Kokowskiego Wandalowie - strażnicy bursztynowego szlaku z 2004 r., gdzie jest całkiem fajna literatura.

Aha, byłbym zapomniał, ale szczęściem sobie uzmysłowiłem. Koniecznie! Tadeusz Kotula, Afryka Północna w starożytności, Ossolineum 1972.

vapnatak

Ten post był edytowany przez Vapnatak: 2/12/2011, 13:15

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

aljubarotta

VII ranga
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.

post 4/08/2013, 17:19 Quote Post

Może komuś kiedyś to się przyda, znalazłem przy okazji:

S. Tortorella, Produzione e circolazione della ceramica africana di Cartagine(V-VII sec.), Opus 2, 1983

por: https://www1.columbia.edu/sec/cu/lso/tocdat...3/001-Vol_2.pdf

http://www.academia.edu/2001057/La_circula...lepoque_vandale

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Closed TopicStart new topic

Copyright © 2003 - 2021 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej