Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 2 wrzesien: haubice z Szybu Artura
     
Halsey42
 

Dauntless Wildcat Avenger
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.936
Nr użytkownika: 63.420

Tomasz Borówka
 
 
post 6/09/2015, 8:10 Quote Post

QUOTE(minimax @ 6/09/2015, 7:53)
1 września, gdy dotarł tam Adamczyk, w Kobiórze nie było żadnych "czołgów"
*


To akurat mnie nie dziwi:
QUOTE(Halsey42 @ 5/09/2015, 23:21)
Zrozumiałe, że "czołgi" to nie czołgi
*



QUOTE(minimax @ 6/09/2015, 7:53)
tylko kawaleria i piechota
*


A kawaleria zwykła, rzeczywiście. Dopiero co niedawno relację ks. Czarneckiego czytałem, że to konny patrol był...

QUOTE(minimax @ 6/09/2015, 7:53)
Wcześniej pionierzy pracujący w tartaku ostrzelali patrol składający się z samochodu pancernego i konnych
*


... w której jeszcze o współudziale leśników stało. Ale ta pancerka to już za kim?

QUOTE(minimax @ 6/09/2015, 7:53)
Były jeszcze (02.09) elementy pułku SS "Germania".
*


Cenne spostrzeżenie - tym bardziej, że ci elektrycy faktycznie zjechali potem do Kobióra.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
minimax
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 600
Nr użytkownika: 42.000

Zawód: uczen
 
 
post 6/09/2015, 9:27 Quote Post

Zaniżyłem siłę patrolu, pamięć już nie ta. Na szczęście można wrócić do źródeł. I żadnych leśników przy tym nie było. To kolejny patrol, już całkiem konny.

Za relacją mjr Władyki (w kolekcji Steblika):

"Wracam do sytuacji rannej w dniu 1.09. Na terenie tartaku w m. Kobiór było w tym czasie ponad 200 cieśli cyw. i pluton saperów pod dow. ppor. rez.sap. i ofic. transp. 6. B.Sap [wytwarzali i rozwozili bąki, M]. Około 8-mej rano wyszedł z lasu przy tartaku podjazd niem. (2 tankietki i jezdni) i po zatrzymaniu się na wprost obserwował ze zdziwieniem pracujących na placu rob. cyw. i pluton sap. Nie oddali żadnego strzału.
Ostrzelani przez pluton sap. o tyle skutecznie, że kilku jezdnych spadło z koni, zabrali tychże i nie oddawszy strzału wycofali drogą przybycia w lasy na zachód. Po wycofaniu się podjazdu niem. zlikwidowałem warsztat pracy w tartaku w Kobiórze, rozpuściłem rob. cyw. a pluton saperów odprawiłem do innych zadań do m. zakwaterowania 6 B.Sap. w m. Piasek. (...) Co się działo później w m. Kobiór, t.j.po godzinie 10ej dnia 1.09 nie mogę powiedzieć, bo miałem inne zadania i zainteresowania."




Dopiero co niedawno relację ks. Czarneckiego czytałem, że to konny patrol był...

A co dokładnie podaje ?

Ten post był edytowany przez minimax: 6/09/2015, 9:46
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 6/09/2015, 10:49 Quote Post

Żebyśmy się dobrze zrozumieli.
Halsey42 zadał pytanie o kawalerię zmotoryzowaną.
Podałem jedyne możliwe jednostki kawalerii zmotoryzowanej w tym rejonie.
Nie twierdzę, że były one w Kobiorze - natomiast potencjalnie mogły tu też operować (w końcu były to pododdziały rozpoznawcze).
SS-Standarte "Germania" nie była kawalerią zmotoryzowaną.

Podany przez minimaxa skład patrolu (samochód pancerny i konni) skłania do przypuszczenia, że mógł tu działać 28.Aufkl.Abt.z 28.Inf.Div. (elementy panzerspahtrupp i reiterschwadron). Ewentualnie był to pluton zwiadu konnego z infanterie-regiment.

Natomiast SS-Standarte "Germania" nie posiadał w 1939r plutonu samochodów pancernych (jak np SS-Leibstandarte "Adolf Hitler").




 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Halsey42
 

Dauntless Wildcat Avenger
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.936
Nr użytkownika: 63.420

Tomasz Borówka
 
 
post 6/09/2015, 11:53 Quote Post

QUOTE(minimax @ 6/09/2015, 9:27)
To kolejny patrol, już całkiem konny.
*


Dlaczego kolejny? Tzn. poprzedni to kto i kiedy - zwłaszcza, że...

QUOTE(minimax @ 6/09/2015, 9:27)
Około 8-mej rano
*


... to przecież bardzo wcześnie! Niemcy - aż tam???
No ale są jednak tankietki / "czołgi" (pancerki?) na "Adamczykowym" (wkrótce) brzegu Gostyńki.

QUOTE(minimax @ 6/09/2015, 9:27)
Ostrzelani przez pluton sap. o tyle skutecznie, że kilku jezdnych spadło z koni, zabrali tychże i nie oddawszy strzału wycofali drogą przybycia w lasy na zachód.
*


Przeciekawe, nieprawdaż?

QUOTE(minimax @ 6/09/2015, 9:27)
A co dokładnie podaje ?
*


Hmm, dopiero gdy ponownie zajrzałem, to widzę, że mowa jest o drugim dniu wojny - ale z zastrzeżeniem "chyba", zatem proponuję nie dyskwalifikować z tego powodu:

Pierwsze strzały usłyszałem chyba drugiego dnia wojny. W lasach pojawił się konny zwiad Wehrmachtu. Strażnicy leśni i myśliwi zaczęli strzelać. Zginął dowódca patrolu. W odwecie oddział SS, idący tuż za wojskiem, rozstrzelał dziewięciu mieszkańców Kobióra. Potem esesmani rewidowali domy, niektóre podpalali.

QUOTE(obodrzyta @ 6/09/2015, 10:49)
SS-Standarte "Germania" nie posiadał w 1939r plutonu samochodów pancernych
*


Czy to znaczy, że takowych nie miał wcale i informacja [TUTAJ] jest niezgodna z prawdą?
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
minimax
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 600
Nr użytkownika: 42.000

Zawód: uczen
 
 
post 6/09/2015, 12:29 Quote Post

Drugi patrol konny, ten ostrzelany przez leśników, przybył po południu 1.09

Ten pierwszy, poranny, jeżeli miał rozkaz rozpoznawać a nie wdawać się w walki, zachowywał się jak powinien. Nb podobny, ale bez jezdnych, pojawił się o tej porze pod Wisłą Wielką i też ostrzelany nie podjął walki, zawrócił i schował w lesie.

Ale zgadzam się z obodrzytą, że to powinny być patrole z 28 dywizjonu rozpoznawczego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Krzysztof K
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 541
Nr użytkownika: 72.661

 
 
post 6/09/2015, 13:37 Quote Post

QUOTE(minimax @ 6/09/2015, 8:53)
1 września, gdy dotarł tam Adamczyk, w Kobiórze nie było żadnych "czołgów" tylko kawaleria i piechota. Wcześniej pionierzy pracujący w tartaku ostrzelali patrol składający się z samochodu pancernego i konnych, (który to incydent stał się powodem wysłania Adamczyka do Kobióra) z tym, że to nie byli jego pionierzy, a saperzy z 6 DP.

Jedyna kawaleria zmotoryzowana w tym rejonie to 3.szwadron strzelców motocyklowych oraz 4.szwadron ciężki z 8.Aufklarungs-Abteilung (motorisiert) z 5.Pz.Div.

To akurat nieprawda. Były jeszcze (02.09) elementy pułku SS "Germania".
*


Kobiór
1 września
O godzinie 17 wyszło na Kobiór pancerne natarcie niemieckie, lecz zostało odparte, a bateria Sztranca zniszczyła 7 czołgów.
2 września
Przed południem leżałem z plutonem w tyralierze z polem ostrzału na tę drogę i na las . Za mną było działko p. panc. Tą drogą posuwały się na nas cicho bez strzału dwa czołgi albo samochody pancerne nieprzyjaciela . Nasze działko dopuściło ich blisko i wystrzeliwszy odwaliło pierwszemu z nich wieżyczkę jak pokrywkę z czajnika . Potem się czarno dymiło i paliło
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 6/09/2015, 13:39 Quote Post

QUOTE(Halsey42 @ 6/09/2015, 11:53)
Czy to znaczy, że takowych nie miał wcale i informacja [TUTAJ] jest niezgodna z prawdą?


Nawet w zamieszczonym przez Halseya42 linku są wymienione wszystkie pododdziały SS-Standarte "Germania", z pododdziałów rozpoznawczych mamy tylko pluton motocyklowy, brakuje plutonu samochodów pancernych.
W kampanii francuskiej 1940r taki pluton już występuje w składzie tego SS-Standarte.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Halsey42
 

Dauntless Wildcat Avenger
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.936
Nr użytkownika: 63.420

Tomasz Borówka
 
 
post 6/09/2015, 13:42 Quote Post

QUOTE(Krzysztof K @ 6/09/2015, 13:37)
QUOTE(minimax @ 6/09/2015, 8:53)
1 września, gdy dotarł tam Adamczyk, w Kobiórze nie było żadnych "czołgów" tylko kawaleria i piechota. Wcześniej pionierzy pracujący w tartaku ostrzelali patrol składający się z samochodu pancernego i konnych, (który to incydent stał się powodem wysłania Adamczyka do Kobióra) z tym, że to nie byli jego pionierzy, a saperzy z 6 DP.

Jedyna kawaleria zmotoryzowana w tym rejonie to 3.szwadron strzelców motocyklowych oraz 4.szwadron ciężki z 8.Aufklarungs-Abteilung (motorisiert) z 5.Pz.Div.

To akurat nieprawda. Były jeszcze (02.09) elementy pułku SS "Germania".
*


Kobiór
1 września
O godzinie 17 wyszło na Kobiór pancerne natarcie niemieckie, lecz zostało odparte, a bateria Sztranca zniszczyła 7 czołgów.
2 września
Przed południem leżałem z plutonem w tyralierze z polem ostrzału na tę drogę i na las . Za mną było działko p. panc. Tą drogą posuwały się na nas cicho bez strzału dwa czołgi albo samochody pancerne nieprzyjaciela . Nasze działko dopuściło ich blisko i wystrzeliwszy odwaliło pierwszemu z nich wieżyczkę jak pokrywkę z czajnika . Potem się czarno dymiło i paliło
*


Czołgi pod Kobiórem popołudniem 1 września to jest fizyczna niemożliwość. Przed południem 2 września również (pancerki a nie czołgi - no może, ale... patrz wcześniejsze posty).

QUOTE(obodrzyta @ 6/09/2015, 13:39)
QUOTE(Halsey42 @ 6/09/2015, 11:53)
Czy to znaczy, że takowych nie miał wcale i informacja [TUTAJ] jest niezgodna z prawdą?


Nawet w zamieszczonym przez Halseya42 linku są wymienione wszystkie pododdziały SS-Standarte "Germania", z pododdziałów rozpoznawczych mamy tylko pluton motocyklowy, brakuje plutonu samochodów pancernych.
W kampanii francuskiej 1940r taki pluton już występuje w składzie tego SS-Standarte.
*


Chyba niestety nie doczytałeś:

2 Pułk SS „Germania” posiadał samochody pancerne typu „SdKfz 221”, „SdKfz 231” i „SdKfz 232”.

Ten post był edytowany przez Halsey42: 6/09/2015, 13:44
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Krzysztof K
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 541
Nr użytkownika: 72.661

 
 
post 6/09/2015, 13:52 Quote Post

QUOTE(Halsey42 @ 6/09/2015, 14:42)


Kobiór
1 września
O godzinie 17 wyszło na Kobiór pancerne natarcie niemieckie, lecz zostało odparte, a bateria Sztranca zniszczyła 7 czołgów.

Czołgi pod Kobiórem popołudniem 1 września to jest fizyczna niemożliwość. Przed południem 2 września również (pancerki a nie czołgi - no może, ale... patrz wcześniejsze posty).



Oczywiście, że była taka fizyczna możliwość.
II/203pp rozbity o 11,00 w Żorach przez 5 Dpanc resztki w sile kompanii dołączają do OW Kobiór.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Halsey42
 

Dauntless Wildcat Avenger
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.936
Nr użytkownika: 63.420

Tomasz Borówka
 
 
post 6/09/2015, 14:11 Quote Post

QUOTE(Krzysztof K @ 6/09/2015, 13:52)
QUOTE(Halsey42 @ 6/09/2015, 14:42)


Kobiór
1 września
O godzinie 17 wyszło na Kobiór pancerne natarcie niemieckie, lecz zostało odparte, a bateria Sztranca zniszczyła 7 czołgów.

Czołgi pod Kobiórem popołudniem 1 września to jest fizyczna niemożliwość. Przed południem 2 września również (pancerki a nie czołgi - no może, ale... patrz wcześniejsze posty).



Oczywiście, że była taka fizyczna możliwość.
II/203pp rozbity o 11,00 w Żorach przez 5 Dpanc resztki w sile kompanii dołączają do OW Kobiór.
*


Nie, nie było takiej możliwości. Spojrzyj na mapę, gdzie Rzym (Żory), a gdzie Krym (Kobiór)? W dodatku doskonale wiemy, co czołgi 5 DPanc porabiały po zdobyciu Rybnika i Żor.

 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Krzysztof K
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 541
Nr użytkownika: 72.661

 
 
post 6/09/2015, 14:22 Quote Post

QUOTE(Halsey42 @ 6/09/2015, 15:11)
QUOTE(Krzysztof K @ 6/09/2015, 13:52)
QUOTE(Halsey42 @ 6/09/2015, 14:42)


Kobiór
1 września
O godzinie 17 wyszło na Kobiór pancerne natarcie niemieckie, lecz zostało odparte, a bateria Sztranca zniszczyła 7 czołgów.

Czołgi pod Kobiórem popołudniem 1 września to jest fizyczna niemożliwość. Przed południem 2 września również (pancerki a nie czołgi - no może, ale... patrz wcześniejsze posty).



Oczywiście, że była taka fizyczna możliwość.
II/203pp rozbity o 11,00 w Żorach przez 5 Dpanc resztki w sile kompanii dołączają do OW Kobiór.
*


Nie, nie było takiej możliwości. Spojrzyj na mapę, gdzie Rzym (Żory), a gdzie Krym (Kobiór)? W dodatku doskonale wiemy, co czołgi 5 DPanc porabiały po zdobyciu Rybnika i Żor.
*


Napisałeś, że jesteś ze Śląska więc powinieneś wiedzieć, że z Żor do Kobioru jest około 15km. dla czołgu to jest godzina może dwie więc na 17 z pewnością by zdążyły.
Wiem gdzie pojechało gros czołgów, ale nie wykluczone, że jakiś oddział czołgów mogli skierować na Kobiór.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
minimax
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 600
Nr użytkownika: 42.000

Zawód: uczen
 
 
post 6/09/2015, 14:37 Quote Post

Napisałeś, że jesteś ze Śląska więc powinieneś wiedzieć, że z Żor do Kobioru jest około 15km. dla czołgu to jest godzina może dwie więc na 17 z pewnością by zdążyły.

Pierwszego dnia wojny czołgami 15 km przez las ? A co dalej ? Dalej też przez las ?

Wiem gdzie pojechało gros czołgów, ale nie wykluczone, że jakiś oddział czołgów mogli skierować na Kobiór.

Pas natarcia 5 DPanc był na południe od krawędzi lasów, więc nie obejmował Kobióra.


Oczywiście, że była taka fizyczna możliwość.
II/203pp rozbity o 11,00 w Żorach przez 5 Dpanc resztki w sile kompanii dołączają do OW Kobiór.

II/203 to baon Oświęcim, który nie rozbity przybył z Paprocan
Żory to ewentualnie III/203

Ten post był edytowany przez minimax: 6/09/2015, 15:00
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 6/09/2015, 15:21 Quote Post

QUOTE(Halsey42 @ 6/09/2015, 13:42)
Chyba niestety nie doczytałeś:
2 Pułk SS „Germania” posiadał samochody pancerne typu „SdKfz 221”, „SdKfz 231” i „SdKfz 232”.


Doczytałem.
Proszę więc wyjaśnić w jakim pododdziale SS-Standarte "Germania" były te pojazdy?
Pluton samochodów pancernych (panzerspahzug) nie jest wymieniony w składzie tego oddziału SS.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Halsey42
 

Dauntless Wildcat Avenger
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.936
Nr użytkownika: 63.420

Tomasz Borówka
 
 
post 6/09/2015, 15:38 Quote Post

QUOTE(Krzysztof K @ 6/09/2015, 14:22)
Napisałeś, że jesteś ze Śląska więc powinieneś wiedzieć, że z Żor do Kobioru jest około 15km. dla czołgu to jest godzina może dwie więc na 17 z pewnością by zdążyły.
*


Tak mniej więcej wyglądał teren, o którym piszesz. Zresztą podejrzewam, że także i dziś nie chciałbyś tamtędy jechać z Żor do Kobióra. Nawet czołgiem. wink.gif

Załączony obrazek

QUOTE(Krzysztof K @ 6/09/2015, 14:22)
Wiem gdzie pojechało gros czołgów, ale nie wykluczone, że jakiś oddział czołgów mogli skierować na Kobiór.
*


Niemcy nie wysłali żadnego oddziału pancernego na Kobiór, bo mieli inne zajęcie. Jak tu już słusznie zauważono, Kobiór znajdował się poza pasem natarcia 5 DPanc (reprodukcja z: Janusz Ryt, Bitwa pszczyńska 1939, Pszczyna 2007).

Załączony obrazek

QUOTE(obodrzyta @ 6/09/2015, 15:21)
Proszę więc wyjaśnić w jakim pododdziale SS-Standarte "Germania" były te pojazdy?
Pluton samochodów pancernych (panzerspahzug) nie jest wymieniony w składzie tego oddziału SS.
*


Nie wiem. Ale jak widzisz taka informacja się pojawia. Natrafiłem również i na taką, że pododdział rozpoznawczy SS Germania towarzyszył 5 DPanc.

Ten post był edytowany przez Halsey42: 6/09/2015, 16:09
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
minimax
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 600
Nr użytkownika: 42.000

Zawód: uczen
 
 
post 6/09/2015, 15:53 Quote Post

Natrafiłem również i na taką, że pododdział rozpoznawczy SS Germania towarzyszył 5 DPanc

Tak było, ale w dalszej kampanii w głębi Polski.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

5 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej