Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Susza roku 1917
     
Toki
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 596
Nr użytkownika: 99.963

 
 
post 3/07/2019, 6:35 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 2/07/2019, 11:44)
No to albo te dane mają się nijak do Hercegowiny, albo w niej jednak nie było suszy polegającej na braku opadów przez 6 miesięcy. Susza formułkowo to albo brak opadów w ogóle, albo ich mała liczba w stosunku do średniej.
A tu przecież wychodzi, że w lipcu i październiku padało tyle samo co zwykle.
Trzeba by oczywiście jeszcze spojrzeć na średnie temperatury.
*


Te dane odnoszą się do Sarajewa, a to mimo wszystko jeszcze nie Hercegowina. Aczkolwiek nie wiem, na ile możliwe jest, by w jednym miejscu lipcowe opady były normalne, a kilkadziesiąt kilometrów dalej w ogóle ich nie było. Dlatego też, tak jak napisałem, te liczby z jednej strony potwierdzają, że deszczu było w 1917 roku mniej, z drugiej strony - wzmacniają moje przypuszczenie, że twierdzenie z gazety (być może oparte podrzuconym przez Kolegę artykule z wikipedii) jest przesadzone.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.514
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 30/08/2019, 13:08 Quote Post

A szukając głębiej - jakoś tak się złożyło, że susza w tym czasie rozłożyła się po całym świecie - wyguglujcie sobie artykuły na temat suszy w Teksasie, która trwała dłużej, bo 1917-20.
Znalazłem też depeszę Reutera z 25 czerwca 1917 roku, w której amsterdamski korespondent informuje, że od 6 tygodni w Niemczech Wschodnich nie spadł deszcz, z wyjątkiem opadu gradu. Susza wystąpiła w Indiach na przełomie 1917-1918 i Persji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej