Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ciekawostki historyczne
 
Oceń stronę
1.(strata czasu) [ 8 ]  [13.33%]
2.(taka sobie) [ 6 ]  [10.00%]
3.(średnia) [ 5 ]  [8.33%]
4.(dobra) [ 18 ]  [30.00%]
5.(bardzo dobra) [ 18 ]  [30.00%]
6.(wyśmienita) [ 5 ]  [8.33%]
Suma głosów: 60
Goście nie mogą głosować 
     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 19/07/2011, 20:43 Quote Post

user posted image

http://ciekawostkihistoryczne.pl/

Jak sama nazwa wskazuje miejsce, gdzie można znaleźć "ciekawostkowe" artykuły historyczne.

Twórcy portalu tak go charakteryzują:

Tworząc „Ciekawostki historyczne” wyszliśmy z prostego założenia: tak naprawdę każdy lubi historię o ile jest to historia odpowiednio przedstawiona. Zajmujemy się odkryciami, kontrowersjami, przypadkami przeplatania się historii z życiem codziennym i ze współczesnością. Publikujemy teksty przystępne w odbiorze – nie tylko dla historyków, ale „dla każdego”. Jednocześnie staramy się zachowywać jak najwyższy poziom merytoryczny artykułów: sami jesteśmy historykami, więc dbałość o rzetelność to dla nas podstawa.

Moim zdaniem można tam znaleźć sporo interesujących rzeczy, ale tak do końca nie jestem bezstronny, bo zdarzyło mi się tam już coś opublikować wink.gif.

Ten post był edytowany przez Gnome: 19/07/2011, 20:45
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 19/07/2011, 21:02 Quote Post

QUOTE(Gnome @ 19/07/2011, 21:43)
Moim zdaniem można tam znaleźć sporo interesujących rzeczy, ale tak do końca nie jestem bezstronny, bo zdarzyło mi się tam już coś opublikować wink.gif.
*



Bardzo ciekawy koncept, ciekawe wykonanie. To świetne rozwiązanie dla zabieganego amatora historii, który swojej pasji może poświęcić akurat 15 minut dziennie. I... tu właśnie może czegoś się ciekawego dowiedzieć
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 19/07/2011, 21:16 Quote Post

Czasem mam wrażenie, że autor jest dalekim potomkiem Midasa, albo Hermana von Salzy. Kolejny udany projekt.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
łyzio
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 31
Nr użytkownika: 36.212

Pawel Lyzinski
Zawód: student
 
 
post 20/07/2011, 19:01 Quote Post

Stronka naprawdę fajna. Jest to doskonały przykład na to jak promować historię, jako przedmiot niezwykle ciekawy i fascynujący. Brawo za pomysł!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 20/07/2011, 19:32 Quote Post

Mam mieszane uczucia, dałam stronce trójkę. Pomysł ciekawy, wspaniała promocja książek to plusy, powierzchowność - duuuży minus.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Ola Zaprutko
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 73.766

Ola Zaprutko
Zawód: redaktor
 
 
post 20/07/2011, 22:25 Quote Post

Dziękujemy za miłe komentarze i pozytywne oceny smile.gif W założeniu nasz serwis miał być miłym przerywnikiem dla miłośników historii i tej konwencji się trzymamy. Kiedyś zajmowaliśmy się pisaniem długich i poważnych artykułów, ale stwierdziliśmy, że nie tędy droga. Teraz staramy się pisać nie tylko dla zawodowych historyków, stąd taka a nie inna formuła artykułów.

QUOTE
Mam mieszane uczucia, dałam stronce trójkę. Pomysł ciekawy, wspaniała promocja książek to plusy, powierzchowność - duuuży minus.


Oczywiście rozumiemy wątpliwości. Nasze "ciekawostki" od początku miały być krótkie, acz treściwe. Owszem, można przyjąć, że traktujemy tematy powierzchownie. Z drugiej strony warto by zwrócić uwagę na to, że każdy artykuł posiada bibliografię. Zainteresowani wiedzą dzięki niej, gdzie znaleźć więcej informacji na dany temat. Poza tym, jak zauważył już ktoś wcześniej, jednym z naszych głównych celów jest polecenie czytelnikom fajnych i wartościowych książek wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 21/07/2011, 9:03 Quote Post


Inicjatywa świetna. Teksty przyjemne, choć patrzeć na to można z dwóch perspektyw. Ciekawostki w lekkostrawnej papce na pewno służą popularyzacji historii, ale i ją trywializują. Skoro jednak wypowiedziała się tu autorka, wiemy już jasno, że taki był zamysł. I ten zamysł się jak na razie udaje.
Sama strona zrobiona jest jasno i przejrzyście, czym zachęca do częstszego odwiedzania. Irytuje mnie trochę (ale to nie zarzut do autorów strony, tylko tak ogólnie, wylewam wewnętrzne frustracje) dysproporcja ciekawostek: lata 1939-1945 mają tyle samo tekstów co średniowiecze i nowożytność razem wzięte. Autorzy zdają sobie z tego sprawę i to tłumaczą na swojej stronie. Ja to tłumaczenie rozumiem, ale to wcale nie znaczy, że ta sytuacja musi mi się podobać.
Dałem mocną czwórkę, żeby autorzy nie popadali w samozachwyt i przypadkiem nie uznali, że wszystko już jest super-hiper, ale jeszcze mocniej rozwijali swój projekt. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Papkin78
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 69
Nr użytkownika: 73.602

Zawód: amator
 
 
post 21/07/2011, 14:59 Quote Post

Szkoda, że nie ma wersji papierowej, bo ja strasznie nie lubię czytać w komputerze. Czy teksty trywializują historię? W pewnym sensie na pewno. Nie jest to jednak poziom Focus Historia i za to autorom serwisu chwała:)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Mr. Neutron
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 212
Nr użytkownika: 67.437

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 21/07/2011, 15:45 Quote Post

Dałem 5. Gratuluję inicjatywy, mam nadzieję, że strona z czasem będzie się coraz bardziej rozwijała, jak już kolega makron zauważył, stosunkowo mało jest artykułów o średniowieczu i nowożytności. Plus za szatę graficzną, strona dzięki niej jest czytelna.
Sądzę, że niegłupim pomysłem byłoby (w ramach możliwości oczywiście) utworzenie forum dyskusyjnego powiązanego ze stroną. Dzięki temu inni mogliby dodawać tam od siebie swoje propozycje artykułów, a następnie trafiałyby one po ewentualnych korektach na stronę.

Oby tak dalej wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Ola Zaprutko
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 73.766

Ola Zaprutko
Zawód: redaktor
 
 
post 22/07/2011, 9:31 Quote Post

Dziękujemy i obiecujemy, że zamiast osiadać na laurach będziemy pracować nad wzbogaceniem serwisu wink.gif

QUOTE
Sądzę, że niegłupim pomysłem byłoby (w ramach możliwości oczywiście) utworzenie forum dyskusyjnego powiązanego ze stroną. Dzięki temu inni mogliby dodawać tam od siebie swoje propozycje artykułów, a następnie trafiałyby one po ewentualnych korektach na stronę.


Rozważaliśmy tą opcję i stwierdziliśmy, że w internecie jest już wiele prężnie działających for dla miłośników historii (historycy.org, dws i in.). Zamiast mnożyć małe fora przy każdej nowo powstałej stronie, warto wypowiadać się na większych gdzie można podyskutować z dużą grupą użytkowników.

Co do nas - zawsze można podyskutować w komentarzach pod artykułami wink.gif Jeśli chodzi o propozycje tekstów, to jesteśmy jak najbardziej otwarci i zapraszamy chętnych do publikowania u nas.

Siłą rzeczy, jeśli prowadzimy "Ciekawostki" w praktyce w trzy osoby, nie możemy znać się na wszystkim. Między innymi dlatego mniej jest artykułów np. o starożytności. Z drugiej strony każdy może opublikować u nas swój własny artykuł. Wszystkich publicystów nagradzamy książkami więc jeśli tylko macie dobry pomysł to wiecie... wink.gif

Więcej szczegółów tutaj:

http://ciekawostkihistoryczne.pl/2011/06/2...rs-dla-autorow/
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 31/07/2011, 12:51 Quote Post

Wczoraj wystartował kolejny cotygodniowy konkurs na "Ciekawostkach", tym razem do wygrania trzy egzemplarze bardzo interesującej książki Konstantynopol. Nowy Rzym: Miasto i ludzie w okresie wczesnobizantyjskim. Nagrody ufundowało Wydawnictwo Naukowe PWN.

Więcej szczegółów tutaj http://ciekawostkihistoryczne.pl/2011/07/3...iane-cesarstwo/

Ten post był edytowany przez Gnome: 31/07/2011, 13:53
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 9/08/2011, 21:40 Quote Post

Dla zainteresowanych, pojawiła się lista zwycięzców anonsowanego powyżej konkursu http://ciekawostkihistoryczne.pl/2011/08/0...iane-cesarstwo/.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 24/08/2011, 17:39 Quote Post

Fajne,coś w stylu discovery tylko chyba na wyższym poziomie rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 8/09/2011, 20:51 Quote Post

Na "Ciekawostkach" jest konkurs dla osób interesujących się II wojną światową, a konkretnie jej początkiem, do wygrania trzy egz. książki Jochena Böhlera Najazd 1939. Niemcy przeciw Polsce http://ciekawostkihistoryczne.pl/2011/09/0...mcy-na-granicy/.

 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Gnome
 

histeryk
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 638
Nr użytkownika: 58.209

 
 
post 11/10/2011, 13:51 Quote Post

Po dłuższej przerwie ruszył nowy konkurs na "Ciekawostkach", do wygania 3 egzemplarze książki Misja Wallenberga. Pojedynek z Eichmannem o życie 100 000 Żydów Aleksa Kershawa.

http://ciekawostkihistoryczne.pl/2011/10/1...ie-stu-tysiecy/
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej