Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jesteś Augustem II Mocnym, Co robisz?
     
Pimli
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 773
Nr użytkownika: 103.187

 
 
post 26/10/2019, 12:43 Quote Post

Budzisz się jako król Polski i elektor saski w roku, powiedzmy, 1698. Jak zamierzasz spędzić swoje panowanie? Ja spróbowałbym siłą, za pomocą armii saskiej, wprowadzić w Polsce absolutyzm. rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez Pimli: 26/10/2019, 12:44
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.092
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 26/10/2019, 23:40 Quote Post

Hahaha
zdaje się właśnie tego August II Mocny próbował, stąd praktyczna likwidacja armii polskiej i litewskiej wink.gif
mówiąc szczerze chyba starałabym się jak najszybciej abdykować z tronu polskiego i uciekłabym do Drezna biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.854
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 27/10/2019, 13:00 Quote Post

Tak jak Wilczyca, August przecież tego próbował.
Są książki o Auguście, np.: Dzieje panowania Augusta II tom I. Od śmierci Jana III do chwili wstąpienia Karola XII na ziemię polską http://www.historycy.org/index.php?act=Pos...&f=213&t=205703 , można tam poszukać czegoś konkretniejszego.

QUOTE
mówiąc szczerze chyba starałabym się jak najszybciej abdykować z tronu polskiego i uciekłabym do Drezna  biggrin.gif

Przy pytaniach typu "co byś zrobił, gdybyś..." zawsze przypomina mi się przedwojenny dowcip żydowski oparty na tej właśnie zasadzie.

- Icek, co byś zrobił, gdybyś obudził się Napoleonem (można oczywiście wstawić dowolne znane nazwisko)?
- Poszedłbym do ministra finansów, kazał sobie wypłacić 1000 zł i jak najszybciej bym uciekł.

Zdrowy, żydowski, rozsądek rządzi wink.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Ida Wielkie Gniazdo
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 658
Nr użytkownika: 98.200

 
 
post 10/11/2019, 22:43 Quote Post

QUOTE(Wilczyca24823 @ 26/10/2019, 23:40)
Hahaha
zdaje się właśnie tego August II Mocny próbował, stąd praktyczna likwidacja armii polskiej i litewskiej wink.gif
mówiąc szczerze chyba starałabym się jak najszybciej abdykować z tronu polskiego i uciekłabym do Drezna biggrin.gif
*




Może powinien bardziej się starać, to wtedy by ten absolutyzm wprowadził.
Ale dlaczego uciekać? To lepiej wcale nie kandydować w wolnej elekcji. RON to jeden wielki kłopot,ale August II przyssał się do naszego kraju jak pluskwa do kurtyny.

 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.092
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 10/11/2019, 23:22 Quote Post

POD zakłada dostanie się w skórę Augusta już po jego koronacji. Stąd mój pomysł na abdykację. Po prostu za mało znam epokę i tego władcę, żeby postąpić inaczej budząc się jako on.

 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 11/11/2019, 8:31 Quote Post

QUOTE(Ida Wielkie Gniazdo @ 10/11/2019, 23:43)
Może powinien bardziej się starać, to wtedy by ten absolutyzm wprowadził.
Ale dlaczego uciekać? To lepiej wcale nie kandydować w wolnej elekcji. RON to jeden wielki kłopot,ale August II przyssał się do naszego kraju jak pluskwa do kurtyny.
*


Ze stryczka zle sie wprowadza cokolwiek. Niewygodnie jest.
W sumie to pomysl Wilczycy jest juz madrzejszy - moglaby nawet te 100 rubli ukrasc, byloby na kochanke po drodze...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.092
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 11/11/2019, 11:23 Quote Post

Tromp - a tam 100 rubli - zakosiłabym po drodze polskie insygnia koronacyjne wink.gif
co do kochanki - August II w moim wydaniu kochanek by nie miał...w końcu miałby mój charakter tongue.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Ida Wielkie Gniazdo
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 658
Nr użytkownika: 98.200

 
 
post 12/11/2019, 8:01 Quote Post

QUOTE(Wilczyca24823 @ 10/11/2019, 23:22)
POD zakłada dostanie się w skórę Augusta już po jego koronacji. Stąd mój pomysł na abdykację.
*



W realu też abdykował, a potem, gdy była taka możliwość, wrócił. Coś go do tej Polski ciągnęło. Czemu nie siedział w swojej Saksonii?
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.092
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 12/11/2019, 12:35 Quote Post

Bo był ambitną sztuką, poza tym abdykował pod szwedzkimi bagnetami. Ja znając przyszłość abdykowałabym od razu - dobrowolnie. Niechby Polacy wzięli na tron swojego księcia Kondeusza, któremu potem wypominałabym wyrządzoną mu "łaskę" do końca życia, sama zaś dbałabym o moją dziedziczną Saksonię - i niech kto inny użera się z debilami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 12/11/2019, 12:54 Quote Post

QUOTE(Wilczyca24823 @ 12/11/2019, 13:35)
Bo był ambitną sztuką, poza tym abdykował pod szwedzkimi bagnetami. Ja znając przyszłość abdykowałabym od razu - dobrowolnie.
*


Jesteś tak zupełnie pewna? rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
alexmich
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 595
Nr użytkownika: 98.744

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 12/11/2019, 13:39 Quote Post

A nie lepiej po prostu nie angażować się w wojnę z Karolem, a kiedy ten z kolei pogoni Piotra daleko na wschód, wpaść z przyjacielską wizytą do Kijowa albo Rygi ( w zależności gdzie będzie łatwiej wejść)?
Oraz skupić się na rozwoju miast, manufaktur oraz handlu?
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Svetonius21
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.670
Nr użytkownika: 73.833

Stopień akademicki: inzynier
Zawód: rolnik
 
 
post 12/11/2019, 14:26 Quote Post

QUOTE(alexmich @ 12/11/2019, 13:39)
A nie lepiej po prostu nie angażować się w wojnę z Karolem, a kiedy ten z kolei pogoni Piotra  daleko na wschód, wpaść z przyjacielską wizytą do Kijowa albo Rygi ( w zależności gdzie będzie łatwiej wejść)?
Oraz skupić się na rozwoju miast, manufaktur oraz handlu?
*



Tak się nie da. Bez poparcia Augusta Piotr nie zacznie wojny z Karolem XII.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
matigeo
 

Wielki książę Halicko-Włodzimierski
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.736
Nr użytkownika: 66.052

Mateusz Slawinski
Stopień akademicki: inzynier
 
 
post 12/11/2019, 14:32 Quote Post

QUOTE(Svetonius21 @ 12/11/2019, 14:26)
QUOTE(alexmich @ 12/11/2019, 13:39)
A nie lepiej po prostu nie angażować się w wojnę z Karolem, a kiedy ten z kolei pogoni Piotra  daleko na wschód, wpaść z przyjacielską wizytą do Kijowa albo Rygi ( w zależności gdzie będzie łatwiej wejść)?
Oraz skupić się na rozwoju miast, manufaktur oraz handlu?
*



Tak się nie da. Bez poparcia Augusta Piotr nie zacznie wojny z Karolem XII.
*


Czy to nie byłby win-win scenario? Rozwój gospodarczy z szansą na sepienie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.092
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 12/11/2019, 14:34 Quote Post

QUOTE(Tromp @ 12/11/2019, 12:54)
QUOTE(Wilczyca24823 @ 12/11/2019, 13:35)
Bo był ambitną sztuką, poza tym abdykował pod szwedzkimi bagnetami. Ja znając przyszłość abdykowałabym od razu - dobrowolnie.
*


Jesteś tak zupełnie pewna? rolleyes.gif
*



Jeśli pytasz o motywy abdykacji Augusta II - to wtedy odpiszę, że nie do końca, ponieważ już wcześniej zaznaczyłam, że nie najlepiej znam epokę i tego władcę. Jeśli pytasz o moje postępowanie - to tak, jestem pewna, ponieważ nie najlepiej znam epokę (co pisałam już wcześniej), za to bardzo dobrze znam swoje możliwości. I wiem, że pod moimi rządami to RON wyszłaby chyba jeszcze gorzej niż pod rządami "oryginalnego" Augusta II smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
jkobus
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.397
Nr użytkownika: 65.292

Jacek Kobus
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik
 
 
post 12/11/2019, 16:55 Quote Post

1. Po pierwsze i najważniejsze - pozbyć się długu (przede wszystkim wobec wojska...) odziedziczonego po Sobieskim, Wiśniowieckim i jeszcze po Wazach. OTL pozbywano się tego długu dość skutecznie - dewaluując walutę. Tylko Wojna Północna nie pozwoliła wykorzystać tej pomyślnej okoliczności. Można było pójść za ciosem. Nie - potęgą gospodarczą nijak byśmy tylko dzięki inflacji wewnętrznej nie zostali. Ale odbudowa kraju zakończyłaby się najpóźniej w latach 20-tych XVIII wieku - a nie w połowie tego stulecia jak OTL... Przy tej okazji mogłyby się nam pojawić różne innowacyjne instrumenty finansowe, które bardzo by się przydały w dalszej części stulecia - do przyspieszonej recepcji rewolucji agrarnej i przemysłowej z Zachodu...

2. Po drugie - zracjonalizować przychody. Zaczynając od dóbr stołowych i regaliów (cła, opłaty portowe, dochody z kopalin). Szlachta chętnie będzie współpracować przy każdej reformie finansów, która nie wiąże się z jej opodatkowaniem - państwo powinno żyć ze swojego majątku. Oczywiście jest to niemożliwe - ale wiele da się tu zrobić, żeby było lepiej.

3. Po trzecie - i chyba najważniejsze - pozbyć się odium zamachu stanu współpracując ze szlachtą. Żadnych ustrojowych rewolucji, za to - wiele drobnych na początek, z czasem coraz to większych usprawnień, racjonalizacji, reform. Współpracując ze szlachtą i porządek sejmowania i sejmikowania można odbudować i wojsko powiększyć i podwaliny pod nowoczesną administrację publiczną stworzyć - tylko trzeba cierpliwości, dobrej woli i mocnej głowy. Którą, skądinąd, August przecież dysponował...

4. Wojować nie ma sensu. A JEŚLI wojować - to koalicję wewnętrzną (koterii magnackich) popierających taką wojną należy zbudować ZAWCZASU, a nie po fakcie. No i wojować trzeba umieć. Pobłądzenie oddziału który miał z zaskoczenia zdobyć Rygę - poniżej krytyki...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej