Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Proces inkwizycyjny jednak był w Anglii XVI w.,
     
Mapiya
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 35.634

Zawód: student
 
 
post 10/10/2007, 12:19 Quote Post

Witajcie!
Zdziwiłam sie niepomiernie wczoraj. Przeczytałam, iż pomimo,iż w Anglii Inkwizycja nie działała z powodu nierecypowania prawa rzymskiego, prawo inkwizycyjne jednak było stosowane, właśnie za henryka VIII i Marii katoliczki.

"Panowanie Marii zapisało się w pamięci jako okres gwałtownych prześladowań oficjalnego dotąd kościoła reformowanego, które do chwili śmierci królowej w 1558 r. pochłonęły życie około trzystu ofiar . Ale na śmierć nie posłała ich wcale Inkwizycja hiszpańska. Owszem, uciekano się niekiedy – czynił to zwłaszcza wyjątkowo gorliwy w swej wierze biskup Londynu Bonner – do metod i procedur właściwych postępowaniu inkwizycyjnemu". J. Edwards „Inkwizycja hiszpańska” s. 122

Czy macie pojęcie jak wyglądał taki proces? Czy był "czystym" procesem inkwizycyjnym czy może był to proces mieszany? Znacie jakieś przykłady osób, które zostały skazane w takim procesie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Kon-dzia
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.746
Nr użytkownika: 12.898

Konrad
 
 
post 12/10/2007, 18:38 Quote Post

Nie jestem pewien. Ale wnosząc z kontekstu wypowiedzi te 300 osób mogło zostać skazanych przez Izbę Gwiaździstą. W tym wypadku procedury były bardzo dowolne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Savary
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 113
Nr użytkownika: 19.658

Stopień akademicki: lek.stom.
Zawód: stomatolog
 
 
post 12/10/2007, 20:54 Quote Post

Piers Paul Read w "Templariuszach" podaje,że pierwszymi inkwizytorami jacy pojawili się w Anglii 13 września 1309 roku byli:"Dieudonne,opat klasztoru w Langy,oraz Sicard z Vaur kanonik z Narbonny".Chodziło oczywiście o sprawę templariuszy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Mapiya
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 35.634

Zawód: student
 
 
post 12/10/2007, 23:46 Quote Post

SavaryTo bardzo ciekawa uwaga. Przeczytam to.

Kon-dziaszukam i szukam, ale nic konkretnego nie znalazłam. To znczy coś znalzłam: Foxe "Book of Martyrs", ale głebiej jeszcze się nie wczytałam. Czy możesz mi coś więcej napisać o Izbie Gwiaździstej? Może jakąś pozycję książkową?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Kon-dzia
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.746
Nr użytkownika: 12.898

Konrad
 
 
post 13/10/2007, 10:14 Quote Post

Nawet w internecie jest sporo. Jeżeli znasz angielski to możesz wklepać "star chamber"
Sąd w sprawach o zdradę stanu (bardzo szeroko traktowanych).Nie stosowano common law, działał na podstawie delegacji królewskiej. "Court sessions were held in secret, with no indictments, no right of appeal, no juries, and no witnesses. Evidence was presented in writing."
Jednym słowem - marzenie Ziobry.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej