Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

4 Strony « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wenedowie Ptolemeusza, czy byli Bałtami?

Pan Jarosław

III ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 99.675

post 4/12/2017, 13:11 Quote Post

Aha. Luuuudzie - znam rosyjski, co czyni mnie językoznawcę! Chyba kiedyś proponowałem, żeby robić w styczniu konkurs na forumową głupotę minionego roku. Mam już kandydata.

Nigdzie nie napisałem, że Łowmiański był językoznawcą. Kłania się tzw. czytanie ze zrozumieniem. To zaś, że nie miał odpowiedniego dyplomu, nie znaczy jeszcze że należy tylko i wyłącznie na tej podstawie automatycznie odrzucać wszystko, co miał do powiedzenia na dany temat. Вы понимаете?

User is offline  PMMini Profile Post #46

Domen

IX ranga
Nr użytkownika: 14.456

post 11/03/2018, 20:39 Quote Post

Co do Phinnoi mieszkających między Gotami a Bulonami:

https://en.wikipedia.org/wiki/Fenni#Ancient_accounts

IMO to mogli być potomkowie ludu Finnaithae (pochodzącego z Finnveden w środkowej Szwecji), przetransportowani przez Bałtyk i osiedleni przez Gotów na północ od Noteci i Wisły, w pasie przygranicznym między kulturą wielbarską a kulturą przeworską, w charakterze osadników wojskowych.

Coś jak Chorwaci z Burgenlandu.

Ten post był edytowany przez Domen: 11/03/2018, 20:39

User is offline  PMMini Profile Post #47

GniewkoSynRybaka

VII ranga
Nr użytkownika: 100.904

post 11/03/2018, 20:41 Quote Post

QUOTE(Domen @ 11/03/2018, 20:39)
Co do Phinnoi mieszkających między Gotami a Bulonami:

https://en.wikipedia.org/wiki/Fenni#Ancient_accounts

IMO to mogli być potomkowie ludu Finnaithae (pochodzącego z Finnveden w środkowej Szwecji), przetransportowani przez Bałtyk i osiedleni przez Gotów na północ od Noteci i Wisły, w pasie przygranicznym między kulturą wielbarską a kulturą przeworską, w charakterze osadników wojskowych.

Coś jak Chorwaci z Burgenlandu.
*

Finowie ci są po prostu jednym z dubletów których mnóstwo u Ptolemeusza - czyli to tzw obecnie "fake news". Nic co należy traktować na serio. Doczytaj analizy Ptolemeuszowej Sarmacji i Scytii od Łowmiańskiego.

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 11/03/2018, 20:43

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #48

Domen

IX ranga
Nr użytkownika: 14.456

post 12/03/2018, 1:26 Quote Post

Te dublety to mogą być po prostu grupy oderwane od swoich plemion (tak jak Anartofraktowie są podgrupą Anartów, która przybyła na nowy obszar tym samym tracąc kontakt z plemieniem ojcowskim). Np. Burgundowie i Frugundowie - ci drudzy nad Wisłą między Awarinami a Bulanami. Ci pierwsi nie mogli sięgać aż do Wisły, bo między Burgundami z Ziemi Lubuskiej a Wisłą znajdowały się jeszcze plemiona związku lugijskiego (kultury przeworskiej).

Frugundowie zapewne byli odłamem Burgundów, który w skład tego związku wchodził. Patrz mój temat (z mapą):

http://www.historycy.org/index.php?showtop...dpost&p=1717286

Ten post był edytowany przez Domen: 12/03/2018, 1:44

User is offline  PMMini Profile Post #49

4 Strony « < 2 3 4 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej