Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zespoły wad wrodzonych, ich postrzeganie na przestrzeni wieków
     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 2/03/2014, 10:56 Quote Post

Witam serdecznie.

W tym temacie chciałbym, byśmy dyskutowali o historii tej choroby.

Choroba ta została szczegółowo o pisana przez Johna Langdona Haydona Downa w XIX wieku.

Interesuje mnie to, jak osoby cierpiące na mongolizm były postrzegane na przestrzeni dziejów. Słyszałem, że Olmekowie czcili takie osoby ponieważ "byli inni i doskonalsi", a przez to, bliżej im było do bogów.

Zapraszam do dyskusji i rozwinięcia tematu.

Pozdrawiam!

Ten post był edytowany przez Boczek 75: 2/03/2014, 10:57
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 2/03/2014, 10:58 Quote Post

To może na jakimś forum medycznym bardziej by Ci pomogli?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 2/03/2014, 11:03 Quote Post

QUOTE(elchullogrande @ 2/03/2014, 10:58)
To może na jakimś forum medycznym bardziej by Ci pomogli?
*



Ale mnie rozchodzi się bardziej o postrzeganie osób z zespołem Downa przez ich otoczenie, na przestrzeni wieków, a nie samą chorobę wink.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 2/03/2014, 12:40 Quote Post

Skoro sama choroba została rozpoznana w XIX wieku, to jak chciałbyś zidentyfikować osoba na nią chore w wiekach poprzednich?


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Poliksena
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 149
Nr użytkownika: 84.092

 
 
post 2/03/2014, 13:02 Quote Post

W kwiestii formalnej: Zespol Downa jest w ogole choroba?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 2/03/2014, 13:21 Quote Post

QUOTE(Poliksena @ 2/03/2014, 13:02)
W kwiestii formalnej: Zespol Downa jest w ogole choroba?
*



Dokładniej jest aberracją chromosomową.

Do tego dochodzi upośledzenie umysłowe, hipoplazja, język mosznowy, małogłowie itd. dlatego nazywamy to zespołem wad wrodzonych i dalej, zespołem Downa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Poliksena
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 149
Nr użytkownika: 84.092

 
 
post 2/03/2014, 13:34 Quote Post

No, dobra... A teraz wyobraz sobie, ze ktos nazwal kawalerzyste piechurem. W koncu i to i to zolnierz.



 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 2/03/2014, 14:52 Quote Post

QUOTE(Poliksena @ 2/03/2014, 13:34)
No, dobra... A teraz wyobraz sobie, ze ktos nazwal kawalerzyste piechurem. W koncu i to i to zolnierz.
*



No dobra, to nie choroba a zespół wad/chorób. Masz mnie, Polikseno.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
memex
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy
 
 
post 4/03/2014, 11:01 Quote Post

Uważam, że tematyka niniejszego wątku "nie bardzo" pasuje do tematyki niniejszego subforum. O czym mamy dyskutować? O historii choroby? Jeżeli tak to nie w tym miejscu. Co innego, gdybyśmy mieli dyskutować o historii badań tej choroby, historii postępów w jej leczeniu, etc. Wtedy - na siłę - moglibyśmy w jakiś sposób uznać ten wątek za będący "w temacie".
Umówmy się tak, że nie chciałbym uchodzić za jakiegoś początkującego nadgorliwca próbującego pokazać swoją "waaadzę", ale jeżeli w jakimś rozsądnym czasie (kilka dni) dyskusja nie rozwinie się i nie wejdzie na właściwe sugerowane powyżej tory, to najrozsądniej będzie ją po prostu zamknąć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 4/03/2014, 11:37 Quote Post

QUOTE

Co innego, gdybyśmy mieli dyskutować o historii badań tej choroby, historii postępów w jej leczeniu, etc. Wtedy - na siłę - moglibyśmy w jakiś sposób uznać ten wątek za będący "w temacie".


Drogi Memexie, to o to przecie chodzi.
Myślałem, że historia tej przypadłości zmieści się w tym dzial

Jeśli ktoś chciałby wypowiedzieć się jeszcze w temacie, zapraszam.

CODE

dyskutować o historii badań tej choroby



Czemu nie.

John Langdon Down wydał książkę: "Observations on an ethnic classification of idiots" w 1866 roku, to od tego czasu możemy mówić o podjęciu badań nad "mongolizmem" (Langdon Down stwierdził podobieństwo wyglądu badanych dzieci do rasy mongolskiej, na określenie nowej jednostki chorobowej wprowadził termin mongolism (mongolizm) i Mongolian idiocy (idiotyzm mongolski)W 1965 oficjalnie uznano pierwotny termin za zarzucony po prośbie mongolskiego delegata i tak mamy współczesną nazwę tej przypadłości ), jednak jeszcze długi czas nic z tego nie wynikło.
Na początku XX wieku, takie osoby były zamykane w "szpitalach" czy innych zamkniętych instytucjach i izolowane od społeczeństwa.

Za wiki (akurat tu artykuł trzyma poziom, bogata bibliografia):

QUOTE
Większość dzieci z rozpoznanym zespołem trafiała do specjalnych przytułków, niewielka ich część z problemami zdrowotnymi była leczona, a większość umierała w niemowlęctwie albo wczesnej młodości. Powstanie i upowszechnienie ruchu eugenicznego doprowadziło do wprowadzenia w 33 z 48 stanów USA i wielu innych krajach programów przymusowej sterylizacji osób z zespołem Downa i innych, z porównywalnym stopniem niepełnosprawności. Krańcowym wyrazem takiej polityki państwa było wprowadzenie w nazistowskich Niemczech programu eutanazji (Akcja T-4) w 1940. Po wojnie sprzeciw sądów i opinii publicznej doprowadził do zarzucenia wprowadzonych wcześniej eugenicznych rozwiązań.


Langdon Down utrzymywał, że mongolizm jest przykładem „retrogresji”, czyli pojawienia się mongoloidalnych cech wyglądu u dzieci rodziców rasy kaukaskiej – wówczas uważanej za stojącą wyżej niż mongolska.
Jak można się domyślić, tu się mylił.
CODE

Do końca lat 50. przyczyna zespołu Downa pozostawała nieznana. Stwierdzono występowanie zespołu we wszystkich grupach etnicznych, zależność między wiekiem matki a ryzykiem zespołu i rzadkość rodzinnego występowania fenotypu. Wynalezienie w tym czasie techniki kariotypowania doprowadziło do zidentyfikowania szeregu nieprawidłowości kształtu i liczby chromosomów. W 1959 Jérôme Lejeune odkrył dodatkowy chromosom u pacjentów z zespołem Downa.  Wkrótce zidentyfikowano dodatkowy chromosom jako kopię chromosomu 21 pary i określono trisomię 21 jako przyczynę zespołu. Stało się to po konferencji naukowej odbywającej się w Kopenhadze, w której uczestniczył Jérôme Lejeune, a na której szwedzki genetyk Albert Levan przedstawił swoje (i współpracującego z nim Joe-Hin Tjio) odkrycie dotyczące liczby chromosomów w ludzkim kariotypie. To nasunęło Lejeune’owi pomysł, aby zbadać jednego ze swoich pacjentów z zespołem Downa. Po wykonaniu biopsji skóry, Lejeune zbadał bioptat pożyczonym sprzętem odkrywając, że osoby z zespołem Downa posiadają dodatkową kopię chromosomu 21.



Diagram ilustrujący rosnące z wiekiem matki ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa

Kariotyp w trisomii 21.


Pozdrawiam!

Ten post był edytowany przez Boczek 75: 4/03/2014, 11:38
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
memex
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy
 
 
post 4/03/2014, 12:07 Quote Post

QUOTE(Boczek 75 @ 4/03/2014, 11:37)
Drogi Memexie, to o to przecie chodzi.

OK.
Z zespołem Downa najbardziej kojarzy mi się dawna nazwa tej przypadłości - mongolizm, która obecnie nie jest już używana.
Być może w dzisiejszych czasach uchodzi za wręcz niepoprawną, czemu bym się wcale nie zdziwił, wyobrażając sobie ewentualną nazwę jakiejś hipotetycznej choroby np. "polactwo" wink.gif
No właśnie, czy w środowisku medycznym i jego oficjalnym języku dopuszczalny jest jeszcze termin mongolizm?
Czy w innych językach na określenie tego zespołu wad również używano określenia z Mongolią w tle?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 4/03/2014, 12:25 Quote Post



QUOTE
No właśnie, czy w środowisku medycznym i jego oficjalnym języku dopuszczalny jest jeszcze termin mongolizm?


Oczywiście! W takich pozycjach jak np.

Review of Medical Physiology (22nd Edition, 2005) Williama Ganonga,
General and Systematic Pathology (4th Edition, 2004) pod redakcją Jamesa Underwooda.

Co ciekawe, wydanych w 40/50 lat po oficjalnej zmianie "mongolizmu" na syndrom Downa. Druga nazwę rozpowszechnił The Lancet – recenzowane naukowe czasopismo medyczne.


CODE

Czy w innych językach na określenie tego zespołu wad również używano określenia z Mongolią w tle?


Na ten przykład: "mongolismo" we włoskim, zmieniono na "sindrome di Down" .

Ten post był edytowany przez Boczek 75: 4/03/2014, 12:25
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 6/03/2014, 19:20 Quote Post

Właśnie zauważyłem genialny podtytuł tego wątku: "Trisomia 21-ego genomu". Ludzie - organizm ma tylko jeden genom, nie min. 21 i to jeszcze zmultiplikowanych. Boczku, miałeś chyba na myśli trisomię 21 pary chromosomów?
Zmieniam
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 6/03/2014, 20:09 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 6/03/2014, 19:20)
Właśnie zauważyłem genialny podtytuł tego wątku: "Trisomia 21-ego genomu". Ludzie - organizm ma tylko jeden genom, nie min. 21 i to jeszcze zmultiplikowanych. Boczku, miałeś chyba na myśli trisomię 21 pary chromosomów?
Zmieniam
*



Miałem na myśli oczywiście pary chromosomów, musiałem się nieźle zamroczyć jak podpisywałem wątek...

Dziękuję za zmianę smile.gif .

Minęło już trochę czasu - zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, na razie zamykamy ten wątek smile.gif
--
memex


Ten post był edytowany przez memex: 4/04/2014, 11:27
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
memex
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy
 
 
post 5/05/2014, 5:57 Quote Post

Na wniosek użytkownika Boczek IV ponownie otwieram wątek.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej