Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zbrodnia SolidarnoŚci, WIKITEMAT

Ironside

VIII ranga
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 8.937

JAN
Stopień akademicki: dr
Zawód: jurysta

post 27/12/2006, 11:08 Quote Post

A czy nikomu sie nei wydaje, że tego typu zbrodnie zdarzają sie zawsze, gdy jakiś naród stoi na progu wojny domowej?? Zawsze i po każdej stronie, choćby i tej słusznej, znajdą się jakieś szumowiny, gnoiki i zwykli koniunkturaliści.

Szarą stronę "Solidarności" (oczywiście nie te zbrodnie) znam z opowieści krewnych. Dziadek, który całę życie przepracowałw fabryce, opowiada, że po porozumieniach sierpniowych do S zapisali się natychmiast i to hurtem wszyscy najbardziej leniwi pracownicy - pijący na hali maszyn, palący tam gdzie nie wolno, spóźniający się i olewający swoje obowiązki. Identycznei wyglądała stuacja w biurze, gdzie pracowałą moja babcia czy w wydawnictwie, gdzie harował jeden z wujków.

Pozostaje pytanie, czy taka banda koniunkturalistów, o jakiej opowiadali mi krewni oraz tych kilkunastu/kilkudziesięciu zwykłych zbirów i morderców wystarczy aby zakwestjonować wagę i znaczenie całej "Solidarności"? A przede wszystkim, czy oportunizmem tych nierobów i zbrodniami morderców można obciążać hurtem tych ludzi, którzy naprawdę i ze szlachetnych pobudek sprzeciwiali się podłości włądzy i z nią walczyli?

User is offline  PMMini Profile Post #16

godfrydl

Diabolus in musica
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA

post 23/01/2007, 9:46 Quote Post

czy panstwo pomaga rodzinie zastrzekonego??

Na pewno, w przeciwieństwie do rodzin ofiar zabitych przez SB.

User is offline  PMMini Profile Post #17

magister

V ranga
Nr użytkownika: 12.494

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk

post 5/03/2007, 12:04 Quote Post

Por.Turbakiewicz pobity i postrzelony zmarł 1 sierpnia 1988 na terenie Nowej Huty,po ataku grupy strajkowej

User is offline  PMMini Profile Post #18

godfrydl

Diabolus in musica

post 6/03/2007, 9:09 Quote Post

Ach, jakież to były zbiry w tej "Solidarności", i to za amerykańskie dolary...

User is offline  PMMini Profile Post #19

Coobeck

Moderator IV 2004 - IV 2014
Nr użytkownika: 696

post 8/03/2007, 14:04 Quote Post

Vitam
Były i zbiry, "Solidarność" to był szeroki przekrój całego społeczeństwa. Włącznie z róznymi nieciekawymi elementami.
Ale ja nie o tym. Prosz mi wybaczyć oftot:
13 grudnia ur. mieliśmy demo przeciw Jaruzelskiemu,organizowane przez min. MW,NOP,LR,PiS,KPN,FMW/a jednocześnie ci ludzie gloryfikują Pinocheta/ oraz demo za Jaruzelskim org.przez SLD,FMS,RS NIE,ZSMP.Lecz była jeszcze trzecia demonstracja przeciw Jaruzelskiemu i przeciw gloryfikacji Pinocheta organizowana przez PPS,CK-LA,IP. (Magister)

Czy ktoś potrafi rozszyfrować wszystkie te ABD, DEF, ITD?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

tomasz31

Nowicjusz
Nr użytkownika: 30.635

Stopień akademicki: mgr
Zawód: urzednik

post 7/04/2007, 15:10 Quote Post

Mnie choldzi jeszcze po głowie niejaki porucznik Turbakiewicz, pamiętam piate przez dziesiąte, facet patrolował chyba jakąś kopalnie (?), potem znaleziono go martwego. Proces prowadzony już w wolnej Polsce wykazał, ze dostał wyrzutów sumienia, więc złamał sobie nos, wybił zęby, a na koniec zastrzelił sie z pistoletu. Mniej więcej tak uzasadniano umorzenie sprawy.
Z tego co wiem to był to funkcjonariusz SB, zginął zastrzelony,z własnego pistoletu, w trakcie zamieszek w Stalowej Woli, chyba w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, "sprawców" nie ustalono

User is offline  PMMini Profile Post #21

Anakin

Premier RP wg Historyków.org
Nr użytkownika: 1.334

post 20/04/2007, 8:05 Quote Post

QUOTE(Coobeck @ 8/03/2007, 14:04)
13 grudnia ur. mieliśmy demo przeciw Jaruzelskiemu,organizowane przez min. MW,NOP,LR,PiS,KPN,FMW/a jednocześnie ci ludzie gloryfikują Pinocheta/ oraz demo za Jaruzelskim org.przez SLD,FMS,RS NIE,ZSMP.Lecz była jeszcze trzecia demonstracja przeciw Jaruzelskiemu i przeciw gloryfikacji Pinocheta organizowana przez PPS,CK-LA,IP. (Magister)

Czy ktoś potrafi rozszyfrować wszystkie te ABD, DEF, ITD?
*

ja! ja! ja! ja uwielbiam rozszyfrowywać skróty rolleyes.gif

MW - Młodzież Wszechpolska
NOP - Narodowe Odrodzenie Polski
LR - Liga Republikańska
PiS - Prawo i Sprawiedliwość
KPN - Konfederacja Polski Niepodległej
FMW - Federacja Młodziezy Walczącej

SLD - Sojusz Lewicy Demokratycznej
FMS - Federacja Młodych Socjaldemokratów
RS NIE - Ruch Społeczny Niezależna Inicjatywa Europejska
ZSMP - Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej

PPS - Polska Partia Socjalistyczna
CK-LA - Czerwony Kolektyw - Lewicowa Alternatywa
IP - Inicjatywa Prawcownicza (?)

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

krakowiak

VI ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik

post 20/04/2007, 12:00 Quote Post

Moje ulubione to wprowadzone przez Jaruzelskiego; IRCHA i TIURMA czyli Inspekcja Robotniczo-Chłopska i Terenowa Inspekcja Urzędu Rady Ministrów. Był jeszcze Związek Studentów Polskich czyli popularny "ZSyP", "Sduperel" czyli Stowarzyszenie Dziennikarzy PRL, "Proncie" czyli Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodwowego. No i oczywiście "Wrona" czyli Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. A ze współczesnych MORD czyli Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego.

Off-topic - nie ciągnąć go dalej - przyp. Rothar

Ten post był edytowany przez Rothar: 21/04/2007, 1:00

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

gregski

Pirat of the Carribean
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO

post 21/04/2007, 20:12 Quote Post

Pamiętam!
Obywatelu! PRON cie wzywa! Wpisali mnie do niego wraz z całym Polskim Związkiem Wędkarskim. Od jednego pociągnięcia pióra zyskali milion członków (przepraszam za wyrażenie). I niech ktoś powie że czerwoni nie mieli poczucia humoru!

User is offline  PMMini Profile Post #24

godfrydl

Diabolus in musica

post 10/10/2007, 10:12 Quote Post

Magister nie raczył dodać (może nie wie), że po wyjściu z więzienia (gdzie był poniżany, torturowany niewspółmiernie do "winy") ksiądz Zych napisał list do wdowy po Karosie, w którym składał wyrazy żalu i współczucia oraz proponował pomoc, podając adres i telefon. Pani Karosowa nie skorzystała, obawiając się prowokacji.Po śmierci księdza ubolewała nad kolejną niepotrzebną śmiercią, dodając iż zawsze obce jej były odczucia zemsty nad (prawdziwymi czy nie) sprawcami śmierci męża. Iwona Karos, bratanica i chrześnica sierżanta, napisała list do prymasa Glempa, w którym podkreśliła, że nigdy nie uważała zamordowanego kapłana za winnego, wyrażała też żal i ubolewanie, że Episkopat nie zajął się sprawą szykanowania księdza Zycha, nie podejmuje też bardziej stanowczych kroków w sprawie jego tragicznej śmierci.

User is offline  PMMini Profile Post #25

jur

VII ranga
Nr użytkownika: 14.401

post 10/10/2007, 10:25 Quote Post

QUOTE(gregski @ 21/04/2007, 20:12)
I niech ktoś powie że czerwoni nie mieli poczucia humoru!

Mieli. Za komuny pracowałem w fabryce, ktorej załoga była zbiorowym członkiem rolleyes.gif Towarzystwa Przyjaźni Polsko - Radzieckiej, składkę potrącano z poborów bez pytania o zgodę.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

Bartłomiej Rychlewski

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca

post 14/10/2007, 9:46 Quote Post

[
CODE
quote=Mirmas02,27/12/2006, 11:41]
Jeżeli ktos mówi ze do Milicji Obywatelskiej nie wstepowali uczciwi ludzie to moge mu powiedzieć że albo jest idota albo pochodzi z rodziny patologicznej.W 1981 r miałem 12 lat i doskonale pamietam tamte czasy a milicjanci to byli normalni ludzie którzy walczyli z przestepczością.Obecnie tak samo mówia przestepcy o policjantach (negatywnie). Należy odróżnić działania w walce z opozycja prowadzona przez SB a nielicznymi przypadkami takowych działań prowadzonych przez MO.

Ci uczciwi milicjanci, to wyjątki potwierdzające regułę. Milicja, mimo, że wiele osób próbuje ją wybielić, była elementem aparatu bezpieczeństwa, który dbał głównie o polityczne bezpieczeństwo ( i to raczej nie wspóółobywateli, a władzy bolszewickiej). Przy powszechnej negatywnej ocenie społecznej milicji wstępowali do niej albo ludzie mocno nieciekawi, albo desperaci i pasjonaci. Milicja prowadziła zarówno walkę zbrojną jak i pracę operacyjną wymierzoną najpierw w tych, którzy z bronią w ręku prowadzili walkę z narzuconym Polsce systemem , jaki w późniejszym czasie przeciw wszystkim, którym się ,,socjalizm" nie podobał. Raczej nie jestem przestępcą ( no kilka razy popełniłem czyny zabronione, z których najcięższym było rzucanie kamieniami i innymi ciężkimi przedmiotami w funkcjonariuszy na służbie) a o funkcjonariuszach milicji i policji wyrażam się często bardzo negatywnie.

CODE
PO DRUGIE WIELE OSÓB NIE MA ZIELONEGO POJĘCIA ówczesnym aparacie bezpieczeństwa. Czesto sie słyszy o patrolach MO i ZOMO co jest totalną pomyłką..ZOMO to także byli milicjanci tylko że zorganozowani w poodziały zwarte(obecnie OP także policjanci).

No jest to błąd formalny, ale nie niewybaczalny Chodzi o to, że np. zawodowy milicjant ( dzielnicowy) dostawał 4 milicjantów i wspólnie chodzili na patrole . Ci czterej to mogli być zawodowi Zomowcy, poborowi ( w służbie zastępczej), albo ROMO czyli rezerewa powołana ad hoc dla zabezpieczenia jakiegoś zdarzenia czy czynności

CODE
Panowie nie lubie PRL ale pokazywanie go w kolorach biało czrnych jest pomyłka.Jeżeli chodzi o Karosa to dodam iz z dokumentów śledztwa wynikało iż Karos leżąc obok drzwi tramwajowych mógł spokojnie strzelać do oddalajacych sie sprawców- nie zrobił tego.Z dokumentów IPN wynika iż w kop.wujek górnicy użyli takich "narzedzi" iż czytajacy te dokumenty zaskoczeni byli iż milicja dopiero przy cieżkich stratach użyła broni palnej(360 rannych milicjantów wtym 30 było w stanie cieżkim kilku zostało kalekami do końca życia).Pomijam fakt zabitego milicjanta Turbakiewicz (nazwiska niepamietam)który według solidarności popełnił samobójstwo(sekcja zwłok wykazała iż wcześniej został pobity- wybite zeby rany głowy zadane tepym narzedziem)
[right][snapback]234468[/snapback][/right]
[/quote]

Bidulkowie.... a tak na serio to jest cena, którą się płaci za bycie funkcjonariuszem w służbie. I jeszcze pytanie o skalę zjawiska ( tzn. ilu milicjantów poległo lub odniosło rany, a ilu ludzi straciła ,,strona przeciwna" ? Nawet biorąc pod uwagę lata 1944-1989 )

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

kris9

VIII ranga
Nr użytkownika: 9.975

post 19/10/2007, 14:10 Quote Post

Ci uczciwi milicjanci, to wyjątki potwierdzające regułę.
Milicja, mimo, że wiele osób próbuje ją wybielić, była elementem aparatu bezpieczeństwa, który dbał głównie o polityczne bezpieczeństwo ( i to raczej nie wspóółobywateli, a władzy bolszewickiej). [...]Milicja prowadziła zarówno walkę zbrojną jak i pracę operacyjną wymierzoną najpierw w tych, którzy z bronią w ręku prowadzili walkę z narzuconym Polsce systemem , jaki w późniejszym czasie przeciw wszystkim, którym się ,,socjalizm" nie podobał

Przy powszechnej negatywnej ocenie społecznej milicji wstępowali do niej albo ludzie mocno nieciekawi, albo desperaci i pasjonaci

Na jakiej podstawie te twierdzenia?
Milicja przede wszystkim zajmowała się tym czym dzisiaj policja (o „politycznie bezpieczeństwo” dbały inne służby np. SB). Większość ludzi wstępujących do MO kierowało się podobnymi pobudkami jak ci, którzy wstępują dziś do policji.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

gregski

Pirat of the Carribean
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO

post 25/12/2007, 0:57 Quote Post

Milicja przede wszystkim zajmowała się tym czym dzisiaj policja (o „politycznie bezpieczeństwo” dbały inne służby np. SB).

I dzięki temu czułem się bezpieczny jak nigdy. Gdy wracałem o dziewczyny z Przymorza (akademiki Akademii Medycznej) na Grabówek (akademiki WSM) a działo się to w okolicach 13 grudnia, 3 maja, 11 listopada, itp to byłem ze 3 razy legitymowany.

Safety First!

Dziekuje ci ZOMO!

User is offline  PMMini Profile Post #29

fiaa

IV ranga
Nr użytkownika: 2.638

post 25/12/2007, 21:08 Quote Post

Szkoda, że tak mało. sad.gif Może choć trochę zaczęliby się bać. Się rozpętuje wojnę, się ma ofiary.

User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2018 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej