Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
15 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pakt Piłsudski-Lenin , P. Zychowicz
     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.322
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 15/05/2015, 9:15 Quote Post

QUOTE
Piłsudski był socjalistą - jak na ówczesne czasy czerwony pełną gębą - patrz reformy Moraczewskiego.

W żadnej biografii Piłsudskiego nie ma takich osądów, a nawet są przeciwne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Piro
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.723
Nr użytkownika: 8.580

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Dokladajacy do Kotla
 
 
post 15/05/2015, 9:25 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 15/05/2015, 9:15)
QUOTE
Piłsudski był socjalistą - jak na ówczesne czasy czerwony pełną gębą - patrz reformy Moraczewskiego.

W żadnej biografii Piłsudskiego nie ma takich osądów, a nawet są przeciwne.
*


Gabinet ten ogłosił m.in. powszechne prawo wyborcze (obejmujące również kobiety)[1], ustanowił ośmiogodzinny dzień pracy, zagwarantował legalność związków zawodowych i prawo do strajku, wprowadził inspekcję pracy oraz ubezpieczenia chorobowe. 20 listopada 1918 roku ogłosił swój program, zakładający przebudowę ustroju gospodarczego i społecznego wedle doktryny socjalistycznej, zapowiadając wywłaszczenie wielkiej własności ziemskiej i oddanie jej w ręce ludu pracującego pod kontrolą państwową, upaństwowienie kopalń i całego przemysłu.

Wika tak po łebkach

-program minimum PPS-u zrealizowany w PEŁNI
A czy nad Zamkiem nie wisiał CZERWONY SZTANDAR?
Dziś może nie brzmi to tak szokująco,ale wówczas
smile.gif

Widocznie czytamy inne książki

Ten post był edytowany przez Piro: 15/05/2015, 9:27
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.993
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 15/05/2015, 9:27 Quote Post

Mamy przecież od lat cały wielki wątek dotyczący tej kwestii, panuje w nim też raczej zgoda co do tego, że Piłsudski za większe zagrożenie długoterminowe uznawał Rosję białą. Właściwie to, co budzi największe wątpliwości to kwestia, czy pomoc Denikinowi byłaby wystarczającą...
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Piro
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.723
Nr użytkownika: 8.580

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Dokladajacy do Kotla
 
 
post 15/05/2015, 9:34 Quote Post

QUOTE(Baszybuzuk @ 15/05/2015, 9:27)
Mamy przecież od lat cały wielki wątek dotyczący tej kwestii, panuje w nim też raczej zgoda co do tego, że Piłsudski za większe zagrożenie długoterminowe uznawał Rosję białą. Właściwie to, co budzi największe wątpliwości to kwestia, czy pomoc Denikinowi byłaby wystarczającą...
*


Co do samego aspektu wojskowego i operacji moskiewskiej to raczej sprawa jest jasna
Bez oddziałów z naszego frontu nie stworzono by grupy Szorina do oskrzydlenia białych.
A po wysłaniu wojsk na Orzeł front czerwonych przed nami był jak stara gumka od majtek - cieniutki i słaby.
Pytanie,czy po zajęciu Moskwy władza radziecka mogła utrzymać się na pozostałych obszarach - a moim zdaniem nie jest to wykluczone.Biali mieli Machnę na tyłach- do walki z nim odesłali 2 korpusy - na pewno Słaszczewa.
Szła zima,szalały epidemie,głód - wszystko mogło się zdarzyć.
Pozdarwiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.322
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 15/05/2015, 10:50 Quote Post

QUOTE(Piro @ 15/05/2015, 9:25)
Widocznie czytamy inne książki
*


No jak chodzi o biografie Piłsudskiego to raczej poleca się Garlickiego czy Suleję.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 15/05/2015, 11:52 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 15/05/2015, 8:12)
QUOTE(emigrant @ 14/05/2015, 23:23)
QUOTE(Agaton @ 14/05/2015, 22:57)
Brednie i nic więcej
*

Co jest brednią: wypowiedz Piegzia czy badania prof. Juzwenki?
*


Myślę, że agatonowi chodziło o nową książkę Zychowicza.
*


A jak zdążył ją przeczytać, skoro premiera dopiero w sierpniu?

Ten post był edytowany przez emigrant: 15/05/2015, 11:52
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Piro
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.723
Nr użytkownika: 8.580

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Dokladajacy do Kotla
 
 
post 15/05/2015, 12:08 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 15/05/2015, 10:50)
QUOTE(Piro @ 15/05/2015, 9:25)
Widocznie czytamy inne książki
*


No jak chodzi o biografie Piłsudskiego to raczej poleca się Garlickiego czy Suleję.
*


Jako poznaniak nie mam zamiaru bronić Dziada ale działania Moraczewskiego mówią same za siebie
smile.gif
Chyba,że masz inne zdanie na temat przytoczonych FAKTÓW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 15/05/2015, 12:10 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 15/05/2015, 10:50)
QUOTE(Piro @ 15/05/2015, 9:25)
Widocznie czytamy inne książki
*


No jak chodzi o biografie Piłsudskiego to raczej poleca się Garlickiego czy Suleję.
*


Szkoda, że się nie poleca "Lodowej Ściany". No, ale nic dziwnego, bo ta książka jest z niezrozumiałych dla mnie względów, praktycznie nie do dostania...

Ten post był edytowany przez emigrant: 15/05/2015, 12:14
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.322
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 15/05/2015, 13:16 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 15/05/2015, 12:10)
Szkoda, że się nie poleca "Lodowej Ściany". No, ale nic dziwnego, bo ta książka jest z niezrozumiałych dla mnie względów, praktycznie nie do dostania...
*


Tylko, że Lodowa Ściana obejmuje lata 1914-1918, więc nie wiem co może mieć wspólnego z książką Zychowicza.

QUOTE
Jako poznaniak nie mam zamiaru bronić Dziada ale działania Moraczewskiego mówią same za siebie

No tak. Standardowa mowa-trawa pt. "fakty mówią same za siebie". Tymczasem fakty mówią też o tym, że rząd Moraczewskiego podał się do dymisji na żądanie Piłsudskiego. No i jakby nie patrzeć, pomimo posiadania faktycznej kontroli nad państwem, PPS dobrowolnie dopuścił do rządach w kraju polityków endecji, gdyż byli oni uznawani za reprezentantów Polski w Paryżu. Dla Piłsudskiego nie byłoby problemem wysłanie do stolicy Francji swoich ludzi, a następnie odciąganie uwagi od KNP. A jednak tak nie zrobił. Pisze o tym chociażby Grabski, tak samo jak Paderewski.

Nie wiem co obecnie pochodzenie ma wspólnego z poglądami politycznymi z okresu walk o niepodległość Polski. Poznaniacy w większości popierają obecnie PO, a więc w zasadzie centrową partię, podczas gdy endecja była zdecydowaną prawicą. Mi też zdecydowanie bliżej endeckiej koncepcji Polski, szczególnie jak chodzi o ustrój państwa i jego kształt terytorialny, ale nie popadajmy też w paranoję w postaci wyzywania Piłsudskiego od czerwonych, którzy kojarzą się wybitnie z komunistami czy bolszewikami, podczas gdy udowodniono, że był on pragmatycznym socjalistą (Galicki). Zresztą gdyby tak czepiać się słówek i każdego pojedynczego kroku, pomyje spokojnie można wylać również na postawę endeckich delegatów podczas rozmów pokojowych w Rydze. Niezależnie od najnowszych ustaleń, które nieco ich usprawiedliwiają, można by pokusić się o postawienie tezy, iż bardziej zależało im na osłabieniu polityki Piłsudskiego i jego pozycji w państwie, niżeli na interesie Polski. Trochę to przypominało politykę Zamoyskiego, który pisał, iż jest w stanie doprowadzić Rzeczpospolitą do ruiny, byle stronnictwo kanclerskie miało rację w sporze ze stronnictwem Zygmunta.

Ten post był edytowany przez Piegziu: 15/05/2015, 13:32
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 15/05/2015, 13:22 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 15/05/2015, 13:16)
QUOTE(emigrant @ 15/05/2015, 12:10)
Szkoda, że się nie poleca "Lodowej Ściany". No, ale nic dziwnego, bo ta książka jest z niezrozumiałych dla mnie względów, praktycznie nie do dostania...
*


Tylko, że Lodowa Ściana obejmuje lata 1914-1918, więc nie wiem co może mieć wspólnego z książką Zychowicza.
*


Tak, wiem, to była taka wstawka "sarkazmowa". Poniosło mnie i wrzuciłem dygresję. Sorry.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Piro
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.723
Nr użytkownika: 8.580

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Dokladajacy do Kotla
 
 
post 15/05/2015, 13:42 Quote Post

QUOTE
No tak. Standardowa mowa-trawa pt. "fakty mówią same za siebie". Tymczasem fakty mówią też o tym, że rząd Moraczewskiego podał się do dymisji na żądanie Piłsudskiego. No i jakby nie patrzeć, pomimo posiadania faktycznej kontroli nad państwem, PPS dobrowolnie dopuścił do rządach w kraju polityków endecji, gdyż byli oni uznawani za reprezentantów Polski w Paryżu.

Po kompromitacji z puczem Januszajtisa
A tak przy okazji to zbliżały się wybory,PPS zebrał baty i....
Ale reform NIKT NIE WAŻYŁ SIĘ RUSZYĆ a Piłsudski faktycznie je klepnął
Aleksandra Piłsudska, Wspomnienia,
Polecam

QUOTE
postaci wyzywania Piłsudskiego od czerwonych, którzy kojarzą się wybitnie z komunistami


Błędna - współczesna kalka pojęciowa

Kolego - nieco się KPP zajmowałem - było ich takie mnóstwo,ze na mojej poznańskiej prowincji nie spotkałem ANI JEDNEJ osoby która mogła by się poszczycić znajomością z autentycznym KPP-powcem
W owym czasie z braku laku za czerwonych musieli robić socjaliści
Komunistów można określić jako buraczkowych w gatunku najmocniejszym - występowanie epizodyczne
smile.gif

PS
Głosuję przeciwko platformersom - matactw z podatkami nie daruję
Nawet ja - członek brygad sieciowych,dyżurny rusofil,agent Putina wolę Dudę od Bronka
smile.gif
Do endeków też mam sporo ciepłych uczuć


Ten post był edytowany przez Piro: 15/05/2015, 13:51
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.322
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 15/05/2015, 13:47 Quote Post

QUOTE
A tak przy okazji to zbliżały się wybory,PPS zebrał baty i....
Ale reform NIKT NIE WAŻYŁ SIĘ RUSZYĆ a Piłsudski faktycznie je klepnął

Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie.

QUOTE
W owym czasie z braku laku za czerwonych musieli robić socjaliści

To w końcu chodzi o współczesne czy ówczesne znaczenia słowa czerwony? confused1.gif


Ten post był edytowany przez Piegziu: 15/05/2015, 13:48
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Piro
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.723
Nr użytkownika: 8.580

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Dokladajacy do Kotla
 
 
post 15/05/2015, 13:53 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 15/05/2015, 13:47)
QUOTE
A tak przy okazji to zbliżały się wybory,PPS zebrał baty i....
Ale reform NIKT NIE WAŻYŁ SIĘ RUSZYĆ a Piłsudski faktycznie je klepnął

Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie.

QUOTE
W owym czasie z braku laku za czerwonych musieli robić socjaliści

To w końcu chodzi o współczesne czy ówczesne znaczenia słowa czerwony? confused1.gif
*


Wszak mówimy o roku 1919?
Ktoś nawet Piłsudskiemu publicznie zarzucił zdradę ,były plotki o tajnej linii telefonicznej ...
smile.gif
Myślę,że się nie zrozumieliśmy

Chodzi mi o to,że Piłsudski - dziecko socjalistycznej konspiracji przy swoich najszczerszych chęciach musiał mieć kłopoty z wizją sojuszu z czynownikami.A i po drugiej stronie partnera nie było...
Lwow stawiał sprawę jasno,a generałowie i admirał....


Ten post był edytowany przez Piro: 15/05/2015, 13:56
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.322
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 15/05/2015, 13:58 Quote Post

QUOTE(Piro @ 15/05/2015, 13:53)
Lwow stawiał sprawę jasno,a generałowie i admirał....
*


Co w 1919 znaczył sam Lwow?
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
kontousuniete170817
 

Unregistered

 
 
post 15/05/2015, 15:12 Quote Post

Wrangl, który został następcą Denikina 3 IV 1920 r. [postanowienie rady generalskiej], był w bardzo niekorzystnym położeniu militarnym i politycznym.

Po klęsce 'białych' pod Moskwą i gwałtownym ich odwrocie w stronę ostatniej możliwej do utrzymania rubieży tj. Krymu -Brytyjczycy, główni dostawcy sprzętu i wyposażenia dla Armii Ochotniczej, opowiedzieli się stanowczo za zakończeniem jej działania i oddaniem się żołnierzy "Denikina" na łaskę władzy bolszewickiej. Lloyd George ofiarował nawet swoje wstawiennictwo wobec Moskwy w tym zakresie...

Wielu białych generałów, w tym głównodowodzący nie potrafiło zrozumieć że przewrót z 1917 r. - zapoczątkował rozkład całego państwa Imperialnej Rosji, do którego to stanu sprzed rewolty, w przyszłości będzie szalenie trudno powrócić. Nie potrafili zrozumieć że dawny "Priwislanskij Kraj" zmienił swoją nazwę na Polska, który to kraj ma własne aspiracje, nieprzeciętnego wodza, armię która ma spory potencjał, słowem na dawnych zachodnich rubieżach Imperium, powstał byt, którego nie można było lekceważyć.
Denikin psychicznie nie był wstanie tego znieść, jak kraj, dawna część imperium, w którym to w stacjonującym w Warszawie, 185. Pułtuskim pułku piechoty, zdobywał pierwsze szlify dowódcze, może nie być częścią Imperium?

A Piłsudski? Cóż. On zwyczajnie nie mógł pomóc białym Denikina -akcentując dodatkowo z emfazą: -z jakiej bowiem racji? Marszałek, reprezentował interesy Polski i to jej interesy był najważniejsze.
Tak postępuje każde normalne państwo, każdy szanujący siebie Wódz. Skoro Denikin, był przeciwnikiem nowo powstałego kraju nad Wisłą, był przede wszystkim jego wrogiem.

Informację o wyborze Wrangla, który opowiadał się raczej za filogermańskim skrzydłem 'białej' Rosji, Belweder z początku źle przyjął.
Wprawdzie, szybko się okazało że obawy są mniej zasadne, bowiem Wrangl, w istocie przyznał że aspiracje narodowościowe powinny zostać uregulowane, tym niemniej było już za późno.
Piłsudski, choćby nawet chciał mu pomóc, zwyczajnie nie miał czym.
Ofensywa z 25 IV, pokazała że utworzenie przedmościa kijowskiego to maksymalna zdolność operacyjna dla naszego wojska, posuwanie się dalsze, było z wojskowego punktu widzenia niedorzeczne.

A do powyższego dodać potrzeba iż Francja i Anglia w owym okresie nie garnęły się z pomocą dla Polski, w tak potrzebnym nam sprzęcie.

Wybór Wrangla, choć jak się miało okazać zasadny, nie przełożył się politycznie, bo był wyborem spóźnionym.

Co więcej, pozostaje pytanie następujące: Jak zachowywałby się Wrangl względem Nas, gdyby był od początku wodzem 'białych' tj. w okresie kiedy wojska białych odnosiły spektakularne sukcesy nad wojskami 'czerwonych'?

Tutaj polecam rozprawę wyd. Cetropoligraf pt. Siły zbrojne na południu Rosji, Moskwa 2003.
Tematyka pracy zamyka się w całościowej ocenie Armii Ochotniczej od stycznia do czerwca 1919 tj. kończy się w przededniu ofensywy wojsk Denikina na Moskwę.
Pozycja owa jest zbiorem tekstów przeróżnych autorów [w tym Antona Iwanowicza Denikina - który w ciekawym artykule poddającym analizę sił własnych na froncie południowym ocenia sposobne możliwości.] Są też teksty tyczące walk np. w rejonie Donbasu, wiele informacji w sprawie "rajdów" pociągów pancernych, automobilów [w tym czołgów], wspomnień uczestników tamtych zdarzeń.

Ten post był edytowany przez vyss: 15/05/2015, 15:15
 
Post #30

15 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej