Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Angkor Wat
     
traumatanzer
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 558

 
 
post 1/02/2005, 20:34 Quote Post

Przedewszystkim chciałem się zapytać dlaczego skoro jest oddzielne miejsce dla ameryki brak takowego dla azji i afryki?????

A co się tyczy Angkor Wat co wiecie na ich temat? I gdzie znajdę dokładne dane na ten temat? Może już są jakieś publikacje? Chodzi mi tu przedewszystkim o zasięg imperium Khmerów, społeczeństwo a także wojsko.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
szymon okrutny
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 159
Nr użytkownika: 3.247

 
 
post 6/02/2005, 6:57 Quote Post

Z tego co wiem to Angkor Wat to świątynia ku czci Wisznu i grobowiec Sujarwarmana IIz XII w.
Khmerowie - władcy Kambodży, panowali nad królestwem od X do XIII w.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
antracyt
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 596
Nr użytkownika: 4.698

 
 
post 27/06/2005, 0:28 Quote Post

Ankhor Wat to jeden z cudow swiata, ktoremu tego przydomka nie nadano bo niewiedziano jeszcze co to jest. Muzeum Orientu lub Muzeum Azji w Warszawie wystawialo cos czesciej na ten temat. Niestety nie pamietam nawet jak dokladnie sie nazywalo Nusantara Muzeum Azji albo podobnie, Jezeli jeszcze istnieje.
Jest sporo filmow ale nie w polskim jezyku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Szamil
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 19.614

Zawód: szary obywatel IV RP
 
 
post 28/08/2006, 16:33 Quote Post

Ok. I w n.e. hinduscy kupcy przynieśli zamieszkującym tu ludziom religię-hinduizm. Oczywiście, wraz z jego przyjęciem rozpoczął się okres wymiany kulturalnej między Khmerami, a subkontynentem indyjskim. Dzięki temu m.in. drugim językiem imperium był sanskryt.
Nazwa Angor Wat (khmer. Angkor – miasto, wat –świątynia), odnosi się do największej świątyni wielkiego kompleksu miejsko-irygacyjno-świątynnego, zawierającego także stolicę państwa Khmerów Angkor Thom., położonego w bliskim sąsiedztwie wielkiego jeziora Tonle Sap.
Złośliwość historii sprawiła, że większość świeckich budynków, łącznie z pałacami została zbudowana z drewna, dlatego możemy podziwiać tylko i wyłącznie ceglano-kamienne świątynie. Cały kompleks na przełomie tysiącleci zajmował 160 km2, co czyniło go największym miastem na ziemi, z tym że nie mieszkało tu znów tak wiele ludzi: około 600 tys. do 1 mln.

Początki państwa Khmerów i ich stolicy sięgają panowania IX-wiecznego khmerskiego króla Dżajawarmana II, który zrzucił zależność od królów Jawy. Jedną z najsłynniejszych jest chyba Phimeanakas (ok. 910), a to dlatego, że łączy się z nią pikantna historyjka, jakoby król spał tu co noc z boginią-wężem, aby zapewnić dzięki temu jej opiekę wink.gif.

Angor Wat (1113-1150), największą z nich, poświęconą Wisznu, faktycznie zbudował Surjawarman II, jako swoją własną świątynię i grobowiec. Trzeba dodać, że całkiem niezłych rozmiarów, bo 2,5 km2, z kolei najwyższe wieże (tradycyjnie, stylizowane na kwiaty lotosu) sięgają 60 m.
Co ciekawe, najprawdopodobniej do upadku miasta, doprowadziła zmiana religii!
Po przegranej wojnie z ludem Czamów, Dżajawarman VII po prostu przestał wierzyć w hinduizm, a społeczeństwo było zbyt zmęczone na jakikolwiek opór czy wojnę. W wyniku tego, bardzo szybko religią panującą stała się jedna z odmian buddyzmu, akcentująca potrzebę poddania się losowi i bierności. Nie długo potem Angkor zaatakowała armia tajska, niszcząc miasto.

Angkor był też niestety inspiracją dla ruchu Czerwonych Khmerów i idei szczęśliwego państwa rolników. Mianowicie, Pol Pot widząc potęgę i piękno tego miejsca, uznał, że tym co mogło ją zapewnić, było rolnictwo ryżowe, interpretując wielkie baseny jako gigantyczne pola.

QUOTE
Chodzi mi tu przedewszystkim o zasięg imperium Khmerów, społeczeństwo a także wojsko.


Co do społeczeństwa to wiem, że istniał kult krola, zapoczątkowany przez Dżajawarmana II. Acz społeczeństwo chyba nie bło silnie zhierarhizowane tzn. trudno mi to upakować. Z jednej strony mamy wpływy hinduizmu, a więc idee systemu kastowego. Z drugiej relacje konserwatywnie nastwionych chińskich posłów, mówiących z odrazą o swobodzie seksualnej i wemancypowanych kobietach, co do chwili obecnej wśród Khmerow da się zaobserwować.

Co do wojskowości to dużo informacji dają freski w Angor Wat. Niestety nie dysponuję żadnym konkretnym materiałem, co mogę powiedzieć, to że używano słoni bojowych, łuków, pik, kijów i małych okrągłych tarcz. Pewno jakieś puginały. Charakterystyczne jest też odzienie khmerskich wojownikow, większość zadowalała się rodzajem pieluchy biggrin.gif, ale noszone też były swego rodzaju kamizelki.





 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Kiria
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 21.138

Stopień akademicki: mgr - ha, w koncu!
Zawód: redaktor
 
 
post 12/09/2006, 11:12 Quote Post

QUOTE
Przedewszystkim chciałem się zapytać dlaczego skoro jest oddzielne miejsce dla ameryki brak takowego dla azji i afryki?????


Hurrra!
Nareszcie ktoś się upomniał o Wschód! Ja bym do tego dodała coś jeszcze: są Indie muzułmańskie, są starożytne, a gdzie kontynenty kolonialne? Nawet UW zrobił studia Euro-azijatyckie, a na forum nie ma....

W kwestii studiów azjatyckich polecam tzw. Białą serię PIW, w tym o samej Kambodży: Angkor i imperium khmerskie , zdaje się że pani Białogórskiej...
A o samej świątyni polecam W cieniu świątyń Angkoru : Kambodża wczoraj i dziś / Tadeusza Szafara. Polacy mieli tam swoją misję archeologiczną, chyba w latach osiemdziesiątych, albo i wcześniej.... Brakuje niestey naprawdę szczegółowych zdjęc, ale faktograficznie facet pisze bardzo ciekawie.
Polecam stronkę ze zdjęciami: http://bedur.yh.pl/cambodia/angkor/
Koleś prowadzi fotoblog i czasem wiesza coś na onephoto. Ostatnio dodał serię zdję z zawodów Muay Tai... smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Maharana Fateh Singh
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 12.859

Marcin Bialon
Zawód: historyk orientalny
 
 
post 16/10/2006, 12:22 Quote Post

,,Angkor i imperium khmerskie'' jest autorstwa Johna Audrica. Nie wiem czy poprzedniczka się nie pomyliła:). To tak gwoli uzupełnienia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Lara Croft
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 131
Nr użytkownika: 15.235

Lara Croft
Zawód: licealistka
 
 
post 9/04/2007, 14:14 Quote Post

Królestwo Khmerów jest tematem niewyczerpalnym,burzliwa historia i potęga tej cywilizacji jest do dziś,mimo opinii kraju trzeciorzędnego,odczuwalna.Jeśli chodzi o społeczeństwo,czynnikiem,który miał niesmowity wpływ na Khmerów była religia-czczono trójcę hinduistyczną-Wisznu,Śiwę i Brahmę-w późniejszym okresie wyparł ją buddzym,który wg naukowców jest jednym z elementów który pociągnął dawny Funan na dno.Otóż,królowie,aby utrzymać lud w ryzach wykorzystalni religię i wprowadzili kult króla-boga-dewaradży.Ogólnie rzecz biorąc-wyjątkowo wygodne rozwiązanie dla władców,nie pamiętam ile tych wcieleń Winszu czy Śiwy było rolleyes.gif Jednym z największych władców,najbardziej zasłużonym dla Królestwa był Surjawarman II we wcieleniu Śiwy.Okres jego panowania to rozwój budownictwa,kultury,sztuki,itd.Funan szybko się rozrósł,Angkor był silny,mnóstwo świątyń zawdzięczamy obsesji śmierci,każdy król chciał zasłużyć się bogom i połączyć się ze swym reprezentantem po śmierci,dlatego każdy król-bóg w swej obsesji zapędzał poetów,architektów,rzeźbiarzy i miliony niewolników do pracy.W sankturaiach(później po śmierci króla często zamieniano je na mauzolea)kolejne ziemskie wcielenia Śiwy wznosiły złote lingamy ,niektórych to śmieszy,jednak Śiwa-bóg życia i śmierci(utożsamiany z męskimi siłami twórczymi-azjatyckiego kultu phallusa) był najpopularniejszym wśród elit.Oczywiście na Królestwie odbiło się to wybitnie kiedy tylko wkroczyło ono na drogę zagłady.W ostateczności Kambodżę (nie wiem kiedy-hmmmm 1540?coś około tego) zdobyli Syjamczycy...potem lata wojen domowych,stosunkowo niedawno reżim Pol Pota.Jednak Kambodżę identyfikuje się przede wszystkim z Angkor Watem,największą,dla niektórych-najwspanialszą świątynią buddyjską na Świecie.Coś tu nie gra prawda?Buddyzm-cisi,miłosierni mnisi w szafranowych szatach,którzy do dziś przebywają na terenie Angkoru i Hinduizm-oddanie,modlitwy bogom trójcy,ślepe posłuszeństwo i wywoływana groza.Tak...jeśli chodzi o tolerancję religijną Kambodża odznaczała się nią w nadmiarze.

Padło pytanie o wojsko.Pewien chiński podróżnik (nie jestem pewna imienia) Cza-ku-an(coś tak) przebywając w Imperium Khmerskim przez dłuższy czas dokonał wgłębnej analizy.Charakterystyczną cechą Khmerów były bojowe oddziały słoni (nie znam się na tym,ale studiując historię Kambodży mam wrażenie ,że miały one siać panikę i upiękniać stolicę,a nie jak na pierwotnych wersjach sanskryptów ,walczyć).Angkor przez pewien czas był chyba nawet nazywany Stolicą Miliona Słoni.Flota była...prymitywna,co ciekawe tak świetni budowniczowie jak Khmerzy nigdy nie uporali się ani z konstrukcją łuku (w bramach triumfalnych),ani nie używali pił do cięcia drewna,wyciosane siekierą bale do budowy statków wymagały specjalnej budowy.W przypadku troszkę większych łodzi wypalano wnętrze na odpowiednią głębokość.Jeźdcy Khmerscy choć są wysławiani na reliefach ,nie wspomina się o nich często w histori wojen.Piechota zwyczajowo byłą przyodziana w przepaski na biodrach smile.gif Co do broni napewno podstawa,z tego co pamiętam podczas walk z Syjamczykami używano na początku XIV w.,a może wcześniej,broni palnej i katapult.Prowadzili oni politykę zaborczą,jednak rzadko przystępowano do oblężeń,Khmerowie byli zwolennikami "wydzierania" terenów sąsiadom.
Z ciekawostek dodam,że Imperium Khmerów jest ojczyzną narkotyków.Naukowcy z całego Świata toczą spory dot.wpływu nałogowego zażywania opium w architkekturze i sensualizmie rzeźb i płaskorzeźb.Faktycznie,choć umocniony przez elity kult dewaradży i jego boskiego wisznuickiego lingamu miał przemożny wpływ na zwyczaje i kulturę,stylizacja sztuki nie pozwala go zidentyfikować.Rzeźby odznaczają się bezpłuciowością i choć pół nagie tancerki-apsary z gracją tańczą taniec oddania,kamienne twarze władców jak i same kobiety są pozbawione zmysłowości co badacze powiązują z działaniem opium.


http://www.youtube.com/watch?v=3WZf4sKOAME
http://www.youtube.com/watch?v=NZrrPhcaj_Y
http://www.youtube.com/watch?v=JPngr96_Rsw

Pozdro,Lara.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
daigotsu
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 556
Nr użytkownika: 20.769

Stopień akademicki: magister
 
 
post 10/04/2008, 8:35 Quote Post

Jest już tu temat o wojskowości Khmerów - pieluch raczej nie nosili...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 7/06/2010, 20:21 Quote Post

QUOTE
króla Dżajawarmana II, który zrzucił zależność od królów Jawy.
Szamil

Królestwo Jawajskie obejmujące terytoria w Indochinach? To mnie zaciekawiło, czy mógłbym prosić jakieś źródła na temat historii królestwa jawajskiego.

Jeżeli ktoś ma jakieś namiary na syntezę historii Azji pd. - ech. od starożytności do teraz to byłbym bardzo wdzięczny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 6/03/2011, 20:13 Quote Post

QUOTE(Arbago @ 7/06/2010, 20:21)
QUOTE
króla Dżajawarmana II, który zrzucił zależność od królów Jawy.
Szamil

Królestwo Jawajskie obejmujące terytoria w Indochinach? To mnie zaciekawiło, czy mógłbym prosić jakieś źródła na temat historii królestwa jawajskiego.


Historia o khmerskim królu zrzucającym obce jarzmo zaczerpnięta jest z jakiś mocno niejasnych inskrypcji kamiennych. Wroga interpretowano rozmaicie jako Jawajczyków, Tajów czy Czamów (nacja zamieszkująca niegdyś południowy Wietnam).

Może tu też chodzić o imperium Śriwidżaja, które obejmowało swego czasu (8-10 wiek) dużą część Jawy oraz skrawki Indochin. Tyle, że centrum imperium znajdowało się na Sumatrze
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 17/03/2013, 17:22 Quote Post

Od czasu postu #9 wyedukowałem się trochę. Już wiem czym były sumatrzańskie imperium Śriwidźaja i jego jawajski następca Madźapahit.
Podejrzewa się, że w VIII wieku Kambodża była lennikiem Śriwidźaja. Świadczą o tym wspomniane kamienne inskrypcje z Kambodży, a także pewne źródła dotyczące wzrostu potęgi Śriwidźaja. Państwo to posiadało swoje kolonie na terenie przesmyku Kra, prowadziło również ożywiony handel z Czampami z Kochichiny. Nie wykluczone więc, że to właśnie ten ówczesny hegemon wymuszał na Kambodży płacenie trybutu. Kres temu położył khmerski król Dżajawarman II.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
antecorda
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 82.327

Boleslaw Dobrowolski
Stopień akademicki: magister
Zawód: nauczyciel
 
 
post 2/05/2013, 0:34 Quote Post

W komentarzu do BN-owskiego wydania "Siakuntali" Kalidasy jest informacja o tym, że "Jawajczycy" w świadomości Hindusów, to niekoniecznie 'mieszkańcy wyspy Jawy', a raczej 'mieszkańcy zachodnich krain'. Nazwa "Jawajczycy" miała powstać z pomyłki, ze zhinduizowania nazwy "Jończycy", czyli inaczej mówiąc - Grecy, a znowuż pod pojęciem Greków można by było rozumieć wojsko Aleksandra i późniejszych Greków baktryjskich. Czy ktoś się orientuje, jak to mogło by być?
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 2/05/2013, 0:49 Quote Post

QUOTE(antecorda @ 2/05/2013, 0:34)
W komentarzu do BN-owskiego wydania "Siakuntali" Kalidasy jest informacja o tym, że "Jawajczycy" w świadomości Hindusów, to niekoniecznie 'mieszkańcy wyspy Jawy', a raczej 'mieszkańcy zachodnich krain'. Nazwa "Jawajczycy" miała powstać z pomyłki, ze zhinduizowania nazwy "Jończycy", czyli inaczej mówiąc - Grecy, a znowuż pod pojęciem Greków można by było rozumieć wojsko Aleksandra i późniejszych Greków baktryjskich. Czy ktoś się orientuje, jak to mogło by być?
*



W tym szczególnym wypadku nie chodzi ani o Greków baktryjskich, ani o krainy zachodnie. Kambodża była prawdopodobnie zależna od Śriwidźaja w okresie między VIII a XII wiekiem aby następnie zrzucić owo "jawajskie" jarzmo i zbudować Angkor Wat. Królestwo Greków baktryjskich upadło już w II wieku p.n.e. Absolutnie niemożliwym jest więc jakikolwiek wpływ owych wschodnich Greków na Kambodżę. W tym przypadku wszystko wskazuje, że jawajskimi ciemiężycielami byli sumatrzańscy notabene władcy ze Śriwidźaja.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
antecorda
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 82.327

Boleslaw Dobrowolski
Stopień akademicki: magister
Zawód: nauczyciel
 
 
post 2/05/2013, 1:08 Quote Post

Czytałem kiedyś opis upokorzenia króla Funanu przez "króla jawajskiego". Ten ostatni miał przybyć na "wielu okrętach". Być może chodziło o Śriwidżaję. Jak rozumiem - nie ma na ten temat żadnych inskrypcji?
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 2/05/2013, 1:31 Quote Post

QUOTE(antecorda @ 2/05/2013, 1:08)
Czytałem kiedyś opis upokorzenia króla Funanu przez "króla jawajskiego". Ten ostatni miał przybyć na "wielu okrętach". Być może chodziło o Śriwidżaję. Jak rozumiem - nie ma na ten temat żadnych inskrypcji?
*



Owo upokorzenie króla Funanu musiało mieć miejsce gdzieś w połowie VII wieku, jako, że wcześniej Śriwidźaja nie prowadziło akcji tak daleko od wybrzeży Sumatry, a później nie było już Funanu. Co do źródeł, to o ile się orientuje we większości są to źródła chińskie lub kamienne inskrypcje dla tamtego okresu. Kamienne inskrypcje istnieją jako źródła dla prawdopodobnej zwierzchności Śriwidźaja nad Kambodżą, co do Funanu to nie wiem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej