Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Powstania niewolników na Sycylii, Przebieg działań wojennych
     
simon13
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.149
Nr użytkownika: 22.678

Zawód: kobieta pracujaca
 
 
post 9/02/2007, 7:53 Quote Post

W drugiej połowie II wieku p.n.e. na Sycylii doszło do dwóch wielkich powstań niewolników.Wzięły w nich udział duże ilości zbuntowanych,stoczono wiele bitew i potyczek.Które z nich zaliczylibyście do najistotniejszych i jakie,Waszym zdaniem czynniki spowodowały upadek powstańców.Czy były szanse na trwalsze ich władztwo?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
agniechabed
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 562
Nr użytkownika: 19.538

AGNIECHA
Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 9/02/2007, 20:34 Quote Post

Powstania z prostej przyczyny upadły - brak przywódców było. Jako anegdote wystarczy wspomnieć, że w jednym z powstań niewolników na Sycyli za króla niewolnicy obrali ex błazna królewskiego. Jego pierwszym zarzadzeniem był wybór błazna dla siebie oczywiście smile.gif . Sycylie byc może niewolnicy mogli by i utrzymać. Wystarczy wspomnieć, że tam państwo niewolnicze Spartakus widział, jedynie zdrada piratów cylickich nie doprowadziła do tego. Długi czas Sycylia władał Pompejusz pirat, August wręcz sie z nim umawiał.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
simon13
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.149
Nr użytkownika: 22.678

Zawód: kobieta pracujaca
 
 
post 9/02/2007, 21:43 Quote Post

Nie wiem jak to z błaznami było,ale Eunusa wspominają jako niezłego wodza,a czas trwania powstań świadczy,że nie zawsze trefnisie dowodzili armią smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 9/02/2007, 23:48 Quote Post

QUOTE
Wystarczy wspomnieć, że tam państwo niewolnicze Spartakus widział, jedynie zdrada piratów cylickich nie doprowadziła do tego.
 

Nawet jakby jakimś cudem taki twór powstał to Rzym nigdy by pod swoim nosem nie pozwolił na powstanie państwa niewolników.

QUOTE
Długi czas Sycylia władał Pompejusz pirat, August wręcz sie z nim umawiał.


To był czas wojen domowych ogromna anarchia i bałagan. Samowola Pomejusza pirata był bardziej skutkiem powolnych działań Oktawiana. Ale gdy uporał się z osiedlaniem weteranów to zajął się tym skutecznie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
simon13
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.149
Nr użytkownika: 22.678

Zawód: kobieta pracujaca
 
 
post 10/02/2007, 6:14 Quote Post

Oczywiście,że Rzymowi nie byłoby to na rękę,ale te powstania trzymały się dośc długo.Może z poparciem innych państw byliby w stanie na dłużej zawładnąc wyspą?Nie wiem jak było z posiadaniem przez nich floty,czy według Waszych informacji mieli ją?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Władysław IV Waza
 

Vladislaus Quartus Dei gratia rex Poloniae, magnus dux Lithuania
*******
Grupa: Banita
Postów: 1.775
Nr użytkownika: 5.849

Dominik
Zawód: król oczywiscie :)
 
 
post 10/02/2007, 10:13 Quote Post

QUOTE
Może z poparciem innych państw byliby w stanie na dłużej zawładnąc wyspą


Kogo na przykład kolega ma na myśli? Bo w czasach powstań na Sycylii Rzym władał już i Kartaginą i Grecją i Macedonią.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
simon13
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.149
Nr użytkownika: 22.678

Zawód: kobieta pracujaca
 
 
post 11/02/2007, 10:18 Quote Post

Ale nie władał wszystkimi w basenie Morza Śródziemnego,a w ich interesie było jak najdłuższe zaangażowanie Rzymu w inny konflikt.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 11/02/2007, 11:19 Quote Post

QUOTE(simon13 @ 11/02/2007, 9:18)
Ale nie władał wszystkimi w basenie Morza Śródziemnego,a w ich interesie było jak najdłuższe zaangażowanie Rzymu w inny konflikt.
*



Czy tu chodzi o bunt na sycylii czy możliwość przedostania się na wyspe Spartakusa i stworzenie tam państwa confused1.gif

Bo Jeśli chodzi o "państwo spartakusa" na Sycylii to Pompejusz by się z nim szybko rozprawki. A co do wrogów w tamtych czasch to najbliższy był Mitrydates VI którego jakiś bunt mało obchodził. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
agniechabed
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 562
Nr użytkownika: 19.538

AGNIECHA
Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 11/02/2007, 14:50 Quote Post

Po pierwsze każdy nawt najmniejszy bunt w Imperium interesował Mitrydatesa i był mu na rękę. Tak jak i inne ocalałe państwa hellenistyczne. Bo to osłabiało Rzym.
Pompejusz do uporania się z piratami użył ogromnych, jak na owe czasy środków. W pieniądzach, flocie i wojsku. I udało mu się to nade wszystko, ponieważ państewka pirackie nie były jednolitym tworem politycznym. Jako jedna armia niewolnicy Spartakusa doskonale sobie radzili z legionami. Gdyby połączyli swe siły z powiedzmy piratami, wciąż dysponującymi niezłymi flotami, utrzymanie Sycylii było by możliwe. Zwłaszcz że wyspa ta była najbliższym spichleżem Rzymu. I nawet jeśli szanowni Kwiryci nie chcieli by się ze swymi byłymi niewolnikami dogadywać, odzyskanie Sycylii nastręczyło by im sporych trudności. A jako że pokonanie Spartakusa sprawiało dużo problemów w Italii, Rzym musiał by przetransportować masy wojska na Sycylię. To nie jest "W 40 dni dookoła świata", ale aby dokonać jednego rzutu, potrzebowali by wielu okrętów. Mniejsze floty mogły by być "skubane" przez wrogów. Mniejsze desanty niszczone przez obrońców, deprymowanych w obronie wolności i życia. Złoto potrzebne na wojne dostarczane niewolnikom przez podległych i tych jeszcze niepodległych władców hellenistycznych. Zarówno oficjalnymi i nieoficjalnymi kanałami. NIe wiem jak długo, ale państwo sycylijskie Spartakusa miało szanse bytu. Są to oczywiście czyste dywagacje, które można na wszelakie sposoby podważać lub popierać.
Co do powstań sycylijskich, tam wg mnie była tylko kwestia czasu, kiedy upadną. Niewolnicy byli izolowani i osamotnieni w swych walkach.
Buzka
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
simon13
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.149
Nr użytkownika: 22.678

Zawód: kobieta pracujaca
 
 
post 11/02/2007, 15:29 Quote Post

Tylko w przeciwieństwie do Spartakusa oni już byli na Sycylii.Mnie osobiście intryguje postac Eunusa,bo zorganizował armię,która opierała się Rzymowi ładnych parę lat.Myślę,że brak floty był przeszkodą dla dłuższego utrzymania się.Jak w tych czasach wyglądała kwestia piratów?Czy byli tak potężni jak 30 lat potem?Czy mogli byc sprzymierzeńcami powstańców,pomijając fakt,że trudnili się handlem niewolnikami?
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
agniechabed
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 562
Nr użytkownika: 19.538

AGNIECHA
Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 11/02/2007, 21:38 Quote Post

Ja uważam tak - pieniądz nie śmirdzi! Sytuacje mogły byc uzaleznione od tego czego oczekiwaly i co dostaly piraci i niewolnicy. Tak czysto spekulacyjnie ale i zdroworozsądkowo pisze sobie. Z jednej strony przez osłabienie Romy wzmacniała by sie pozycja piratów, a z drugiej strony niewolnicy mieli by wsparcie morskie. A to, ze handlowali niewolnikami, no i co z tego - mogli by związać sie i z samym diabłem, gdyby to dla wolności ich i niezalezności potrzebne było.

 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
simon13
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.149
Nr użytkownika: 22.678

Zawód: kobieta pracujaca
 
 
post 12/02/2007, 7:06 Quote Post

A jak sprawa wygląda jeśli idzie o potęgę piratów w tym czasie?Czy piracka eskadra w starciu z regularną rzymską flotą mogła zwyciężyc?
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 12/02/2007, 9:14 Quote Post

Ta "regularna" flota rzymska właśnie składał się z takich piratów! Hehehe! Może nie dosłownie, może przesadziłem, ale wyjaśnie to tak: Rzymianie, co ciekawe, nie mieli tak genialnych umiejętności na morzu jak na lądzie, z czego zreszta słyneli. Poza nielicznymi wyjątkami, jak abordaż na sąsiedni statek z wykorzystaniem pomostu z hakami na końcach i paru innych modyfikacji, flota rzymska wcale nie różnieła się od, np. floty fenickiej. Hm, dziwne co napisałem, prawda? Ale tak było. Rzymianie podporządkowując sobie poszczególne państwa nad M. Śródziemnym, wykorzystywali ich umiejętności. I teraz podbijając Kartagińczyków, Greków, Fenicjan, Egipcjan i in., z tych obcokrajowców tworzyli "regularną" flotylle, która w krótkim czasie nie miała sobie równych na MARE NOSTRUM. I na tym polegała siła floty rzymskiej - rzymska genialana strategia!
Polecam "Akcjum 31 p.n.e." Andrzeja Murawskiego.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
simon13
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.149
Nr użytkownika: 22.678

Zawód: kobieta pracujaca
 
 
post 12/02/2007, 14:32 Quote Post

Byc może pirackie jednostki od rzymskich różnił jedynie brak legionistów na pokładzie,ale mnie chodzi np o piratów z Cylicji.Kiedy osiągnęli oni swoją pozycję,jakie inne frakcje mogły oddziaływac na przebieg tego konfliktu?
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
PerCapita
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 81.896

 
 
post 28/03/2013, 16:49 Quote Post

Witam!
Jakie źródła wspominają o I powstaniu na Sycylii? Jak oceniana jest wiarygodność przekazów na temat życia Eunusa? I czy można dokładnie zrekonstruować przebieg buntu i działań wojennych? Interesuje mnie również jak wyglądała administracja i gospodarka w tym krótkotrwałym państwie niewolników. Mam nadzieję, iż otrzymam odpowiedź na nurtujące mnie pytania smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej