Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Termopile."to świetnie, będziemy walczyć w cieniu"
     
cichyromantyk
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 75.191

Stopień akademicki: student
Zawód: wolny
 
 
post 17/09/2013, 1:10 Quote Post

Witam, od dawna byłem przekonany, że te słowa wypowiedział jeden z Spartiatów Dienekes (Herodot).
Jednak w tekstach źródłowych redagowanych przez Sławomira Sprawskiego i Grzegorza Chomickiego przy podrozdziale o małomówności i lakoniczności jest zamieszczony tekst, z którego wynika, że Leonidas był ich autorem. Źródłem do tej wersji jest Antologia Stobajosa.
Czy jest możliwe, że istnieją dwie odmienne relacje tego samego wydarzenia ?

Pozdrawiam,
Piotr

Ten post był edytowany przez cichyromantyk: 17/09/2013, 12:13
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
tradycjonalista12
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 84.181

Kazimierz Zawada
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: pracownik biurowy
 
 
post 8/10/2013, 11:15 Quote Post

Może przypisanie słów Leonidasowi, to był swego rodzaju skrót myślowy?
Szczerze mówiąc też znałem wersję, którą przedstawił Plutarch i przypisał te słowa Dienekesowi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Pielgrzym
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 355
Nr użytkownika: 30.075

Andrzej Pietrachowicz
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: inzynier budownictwa
 
 
post 8/10/2013, 12:15 Quote Post

Cóż, to było tak dawno - a przekazywanie legend działa czasem jak poczta pantoflowa. Wiele wydarzeń w historii, nawet pierwotnie mających jedno źródło, zapisano ostatecznie w różnych redakcjach - vide chociażby cztery Ewangelie.

Pamiętasz na przykład znaną maksymę/modlitwę: "daj mi siłę bym zmienił to co zmienić mogę, daj mi cierpliwość bym zniósł to czego zmienić nie mogę, i daj mi mądrość abym odróżnił jedno od drugiego" ? Próbowałem kiedyś znaleźć autora ale dałem sobie spokój - przypisywana jest co najmniej kilkunastu różnym osobom, od nieznanych autorów antycznych poprzez klasycznych mistrzów zen albo świętego Tomasza lub Augustyna aż po Thomasa Moore'a.

Ale wracając do Spartan, to prawda że ich (ex definitio lakoniczne) odpowiedzi na różne sytuacje są po prostu genialne i świadczą o tym że nie byli tylko armią osiłków ale bystrymi, konkretnymi i szczerymi do bólu mężczyznami. Są dla mnie niedoścignionym wzorem powściągliwości w słowach i dowodem że "mniej znaczy więcej". Na przykład wtedy, gdy za całą odpowiedź na perskie ultimatum ("Jeżeli wejdziemy w wasze granice, wasze żony zostaną wdowami a dziećmi sierotami" itd.) pada jedno słowo: "Jeżeli", i na tę ripostę król perski z całym wojskiem zawraca i rezygnuje z planów podboju... No, czyż to nie jest boskie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 8/10/2013, 13:37 Quote Post

Khem... jeśli wierzyć Wikipedii oraz jej źródłom to nie było ultimatum perskie tylko macedońskie:
QUOTE
Według anegdoty Filip II Macedoński napisał do przywódców Sparty: "Gdy wkroczę do Lakonii, zrównam Lacedemon z ziemią". Eforowie spartańscy odpowiedzieli mu zaledwie jednym słowem: "Gdy".[2]

2↑ W. Kopaliński, Słownik mitów i tradycji kultury, Warszawa 2000, s. 572.
 
Post #4

     
Kiersnowski Artur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 284
Nr użytkownika: 19.693

Kiersnowski Artur vel Soltys
Stopień akademicki: Magister
Zawód: Specjalista BHP
 
 
post 8/10/2013, 13:56 Quote Post

QUOTE(Darth Stalin @ 8/10/2013, 14:37)
Khem... jeśli wierzyć Wikipedii oraz jej źródłom to nie było ultimatum perskie tylko macedońskie:
QUOTE
Według anegdoty Filip II Macedoński napisał do przywódców Sparty: "Gdy wkroczę do Lakonii, zrównam Lacedemon z ziemią". Eforowie spartańscy odpowiedzieli mu zaledwie jednym słowem: "Gdy".[2]

2↑ W. Kopaliński, Słownik mitów i tradycji kultury, Warszawa 2000, s. 572.
*



Ja już nie pamiętam gdzie czytałem że to nie Filip II, tylko Antypater namiestnik (tak można uznać) Aleksandra na Grecję dostał taką odpowiedź.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Pielgrzym
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 355
Nr użytkownika: 30.075

Andrzej Pietrachowicz
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: inzynier budownictwa
 
 
post 9/10/2013, 8:32 Quote Post

A możliwe. Mam stary nawyk pisania z pamięci bez sprawdzania w Wikipedii czy pamięć mnie nie zawodzi. Przepraszam za wprowadzenie w błąd wink.gif
Swoją drogą w anglojęzycznej wikipedii są chyba wszystkie znane powiedzenia lakońskie/lakoniczne, miodzio (por. Laconic phrase)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
abarnasur
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 78.472

Xanthippos Euripontidai
Stopień akademicki: magistrorant
Zawód: student
 
 
post 26/10/2013, 22:16 Quote Post

Panowie, aleście namieszali. Spieszę z pomocą.
- Antypater w 331 pne, z okazji oblężenia Megalopolis przez Agisa III, który to Agis zamknął w mieście Korrhagosa (dowódcę popieranego przez Macedonię) lub jego syna (nie pamiętam), wystosował do Spartan notkę. Notka wyrażała jego oburzenie, że w ogóle dopuścili się ataku na stolice Zw. Achajskiego i jakim to prawem więzią Korrhagosa (lub syna). Ostatnie zdanie jego wywodu brzmiało: Czy wypuścicie zatem owego człowieka? Spartanie odpisali: NIE biggrin.gif

- Z "jeśli" lub "jeżeli" wiąże się właśnie Filip II, który napisał do Sparty taki list (wg Plutarcha): "Doradzam Wam podporządkować się [temu co piszę] natychmiast, ponieważ jeśli wyślę swoją armię na waszą ziemię, to zniszczę wasze gospodarstwa, wyrżnę ludność i unicestwię wasze miasto!"
Spartanie - "JEŚLI"

Co do drugiego jestem pewien w 100%, bo miałem okazję pomęczyć się z tłumaczeniem z oryginału wink.gif

Również podzielam zachwyt nad mową lakoniczną i polecam ze swojej strony lekturę plutarchowych "Powiedzeń lakońskich kobiet" wink.gif
Dla leniwych, na fejzbuku istnieje coś takiego jak Apophthegmata laconica - aforyzmy spartańskie.

Znajdziecie tam cytaty w stylu:

"Pewna spartańska kobieta dowiedziała się, że jej syn okrył się złą sławą zagranicą. Wysłała zatem doń wiadomość: >> Synu, okryłeś się hańbą. Albo to zmienisz, albo przestań istnieć<<" wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej