Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Książki o Franco, Pinochecie, Peronie i Salazarze
     
JuliuszMaximus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 64.914

BartoszKowalski
Zawód: student
 
 
post 16/04/2010, 13:10 Quote Post

Witam,
mam ogromny problem,od dłuższego czasu poszukuję książek o gen. Franco, Juanie Peronie, Antonio Salazarze i Augusto Pinochecie.
Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś posiadał skany tych książek, bądź pliki w formie doc, pdf i prosiłbym o przesłanie ich na moonlight12312@wp.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 16/04/2010, 13:19 Quote Post

Wszystkie te sylwetki znajdziesz w bardzo dobrej książce Marka Bankowicza pt. Demokraci i dyktatorzy. Kraków 1993.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
septimanus79
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.047
Nr użytkownika: 62.287

Zawód: geofizyk
 
 
post 16/04/2010, 20:11 Quote Post

QUOTE
Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś posiadał skany tych książek, bądź pliki w formie doc, pdf i prosiłbym o przesłanie ich

a czy to legalne ???
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 29/11/2010, 19:55 Quote Post

Czy mogę wiedzieć sylwetki jakich przywódców zawiera ta pozycja?

Czy są tam sylwetki przywódców afrykańskich?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 30/11/2010, 15:39 Quote Post

QUOTE(Arbago @ 29/11/2010, 19:55)
Czy mogę wiedzieć sylwetki jakich przywódców zawiera ta pozycja?

Czy są tam sylwetki przywódców afrykańskich?
*


Kadafi jest na pewno... Ale dokładnie będę Ci mógł odpowiedzieć dopiero w lutym, kiedy będę na urlopie w kraju.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 30/11/2010, 15:49 Quote Post

QUOTE
poszukuję książek o gen. Franco

Polecam pozycję Franco, żołnierz Rafaela Casasa de la Vegi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 30/11/2010, 16:02 Quote Post

Jedyną w miarę "nowoczesną" biografią Franco autorstwa polskiego badacza jest książka Lidii Mularskiej-Andziak (Puls, 1994). Państwo frankistowskie od strony ustrojowej analizuje w swoim wydanym nie tak dawno doktoracie Paweł Skibiński. Ciekaw jestem, bo nigdy nie dotarłem, co pisze na ten temat Jerzy Robert Nowak w swojej pracy z 1972 roku Hiszpania po wojnie domowej (1939-1971), która zazębia się chronologicznie i przedmiotowo z książką Skibińskiego... Jest jeszcze biografia A. Bachoud, tłumaczona na polski 10 lat temu, której zniechęcającą recenzję autorstwa tegoż Skibińskiego linkuję:
http://www.mowiawieki.pl/artykul.html?id_artykul=616
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 30/11/2010, 16:09 Quote Post

QUOTE(makron @ 30/11/2010, 16:02)
Jedyną w miarę "nowoczesną" biografią Franco autorstwa polskiego badacza jest książka Lidii Mularskiej-Andziak (Puls, 1994).
Tą pozycją trzeba się będzie zainteresować.
QUOTE
Jest jeszcze biografia A. Bachoud, tłumaczona na polski 10 lat temu, której zniechęcającą recenzję autorstwa tegoż Skibińskiego linkuję:
http://www.mowiawieki.pl/artykul.html?id_artykul=616
*


Dzięki za ostrzeżenie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 30/11/2010, 16:18 Quote Post

QUOTE
Jedyną w miarę "nowoczesną" biografią Franco autorstwa polskiego badacza jest książka Lidii Mularskiej-Andziak (Puls, 1994).

Minęło już jednak sporo czasu od jej ukazania się i stąd jest dość, rzekłbym, przaśna; przydałaby się nowa publikacja polskiego uczonego. smile.gif
QUOTE
Ciekaw jestem, bo nigdy nie dotarłem, co pisze na ten temat Jerzy Robert Nowak w swojej pracy z 1972 roku Hiszpania po wojnie domowej (1939-1971), która zazębia się chronologicznie i przedmiotowo z książką Skibińskiego...

Cóż, ujmę to tak: tezy, jakie Jerzy Robert Nowak głosił onegdaj - w tym również te odnośnie wojny domowej w Hiszpanii tudzież osoby Franco - są diametralnie różne od tych, które głosi dziś. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 30/11/2010, 16:50 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 30/11/2010, 16:18)
Minęło już jednak sporo czasu od jej ukazania się i stąd jest dość, rzekłbym, przaśna; przydałaby się nowa publikacja polskiego uczonego. smile.gif

W ogóle o Hiszpanii dwudziestowiecznej (i nie tylko) jest strasznie mało literatury autorstwa polskich badaczy. A już tej biorącej pod uwagę najnowszy stan badań, jeszcze mniej. Poza Skibińskim i po części Kieniewiczem (choć on dwudziestym wiekiem zajmuje się raczej "przy okazji") właściwie nie ma nikogo, kto by chciał podjąć ten temat. Prof. Mularska-Andziak zmarła już dobrych parę lat temu, akurat gdy chodziłem do niej na ćwiczenia (przejęte po jej śmierci przez świeżo upieczonego wówczas doktora Skibińskiego). Tu mi się przypomina anegdotka, która wiąże się właśnie z zajęciami u niej i jednocześnie świetnie ilustruje poziom znajomości historii Hiszpanii wśród, było nie było, studentów historii. Przygotowując - notabene z literatury anglojęzycznej - "wstęp" do sytuacji na Półwyspie Iberyjskim na przełomie XIX i XX wieku jedna z koleżanek (do dziś zachodzę w głowę czemu trafiła na te zajęcia; chyba po prostu zupełnym przypadkiem) cofnęła się do epoki napoleońskiej i w swoim referacie zaczęła nam opowiadać o niejakim Cadizie Cortesie. Tu uwaga dla osób nieznających tematu: nie chodzi bynajmniej o dalekiego potomka zdobywcy Tenochtitlan, tylko o Kortezy w Kadyksie (ang. Cádiz Cortes; hiszp. Cortes de Cádiz). Koleżanka potraktowała angielską nazwę owego arcyważnego ciała legislacyjnego jako nazwisko osoby: nie zadała sobie najmniejszego trudu, by to sprawdzić. sad.gif Prof. Mularska-Andziak jedynie zrobiła wielkie oczy, po czym się uśmiechnęła pod nosem i wielkodusznie pozwoliła koleżance kontynuować...
A wracając do aktywności polskich badaczy na polu najnowszej historii Hiszpanii, to po pierwsze brak u nas ośrodków badawczych z prawdziwego zdarzenia zainteresowanych tematem. W skali kraju naukowców mogących ewentualnie taki ośrodek współtworzyć pewnie da się na palcach jednej ręki policzyć, no i wreszcie brak młodych badaczy, którzy dobrze znaliby hiszpański (co jest rzeczą absolutnie podstawową) i mieliby ochotę przebijać się mozolnie przez rosnącą z każdym rokiem w lawinowym tempie literaturę po to, by następnie zostać oskarżonym o zbytnie sympatie lewicowe lub prawicowe. Temat wojny domowej i frankizmu w samej Hiszpanii jest nadal gorący (chyba nawet bardziej, niż jeszcze 15-20 lat temu), przez co każdemu praktycznie badaczowi siłą rzeczy przypina się jakąś łatkę ideologiczną. To już bezpieczniej pisać o wieku XVII, jak to robi Ryszard Skowron. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
adamos2006
 

Crusader
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.518
Nr użytkownika: 19.582

Zawód: technik
 
 
post 30/11/2010, 19:20 Quote Post

A ja polecam "Ostatnią Krucjatę" W.Carrollla, Wrocław 2007. Ciekawa pozycja, bo autor opowiada się wyrażnie po jednej ze stron tego konfliktu, a zarazem stara się dość rzetelnie przedstawić tamte wydarzenia. Główną postacią, prawdziwą gwiazdą la Cruzady był generał Franco, toteż jemu właśnie Carroll poświęca dużo miejsca w swojej pracy.
Wiem, że nie jestem obiektywny polecając tę książkę, bo jest ona jedną z moich ulubionych ale myślę, że nawet nie podzielając przekonań autora warto sie z nią zapoznać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 22/02/2012, 9:10 Quote Post

* Meneses Filipe Ribeiro de - "Salazar: A Political Biography", New York: Enigma Books, 2009.


* Derrick Michael, Stove R.J. - "The Portugal of Salazar", Norfolk: Gates of Vienna Books, 2010.


* Kay Hugh - "Salazar and Modern Portugal", London: Eyre & Spottiswoode, 1970.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Samuel Łaszcz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.202
Nr użytkownika: 57.477

 
 
post 22/02/2012, 16:35 Quote Post

Z całą uczciwością mogę polecić książkę prof. Adama Wielomskiego Faszyzmy łacińskie. Wielomski napisał też książkę Hiszpania Franco, ale tej nie czytałem.

Odnośnie Pinocheta:
Roman Konik, Czarna legenda generała
Wojciech Klewiec, Proces pokazowy. Oskarżony Augusto Pinochet

Odnośnie Perona:
Marcin Stępnicki, Juan Peron i jego Argentyna: http://www.juanperon.info/zrodla/magisterk...%2001102004.pdf
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Muszynianin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 164
Nr użytkownika: 73.015

 
 
post 22/02/2012, 17:27 Quote Post

QUOTE(Samuel Łaszcz @ 22/02/2012, 16:35)
Odnośnie Pinocheta:
Roman Konik, Czarna legenda generała
Wojciech Klewiec, Proces pokazowy. Oskarżony Augusto Pinochet
*



Pozycja druga to właściwie jednostajne wychwalanie Pinocheta z pozycji klęcznej ze złożonymi dłońmi i przede wszystkim opluwanie poprzednika. Ilość bredni które wygłasza Klewiec, jednostronne kibicowanie dyktaturze, manipulowanie faktami i liczbami, niedopowiedzenia i usprawiedliwianie każdej zbrodni z Operacją Kondor ma czele to norma u Klewca. Ogólnie bełkot przyjmowany życzliwie przez wszelkie ultraprawice na prawo od Korwina. Szkoda czasu, chyba że lubisz takie klimaty. Pozycji pierwszej - Konika - nie znam. Biorąc pod uwagę że polecana jest przez te same środowiska - jej wartość musi byc podobna do Klewca.

Ogólnie jak odnajdę swoje pozycje o Chile (niestety angielskojęzyczne) to wieczorem dopiszę kilka tytułów.

Ten post był edytowany przez Muszynianin: 22/02/2012, 17:28
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Muszynianin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 164
Nr użytkownika: 73.015

 
 
post 26/02/2012, 16:54 Quote Post

CHILE SINCE INDEPENDENCE
edited by LESLIE BETHELL
Projessor of Latin American History University of London
CAMBRIDGE UNIVERSITY PRESS

A History of Chile, 1808–2002 Second Edition
SIMON COLLIER Vanderbilt University
WILLIAM F. SATER California State University, Long Beach

Okresowi 1970-1990 poświęcone są duże rozdziały.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej