Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> "Skazy na pancerzach" Piotra Zychowicza, Wasza opinia o książce
     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 29/03/2018, 21:12 Quote Post

Skończyłem niedawno. Była to pierwsza książka tego autora, którą czytałem. Na plus - prawicowy publicysta / historyk bierze się za temat, który w jego kręgach nie jest mile widziany. Na minus, jak dla mnie, koszmarny styl - pełen powtórzeń i ze strony na stronę coraz bardziej wnerwiającego patosu. Ja już krótko. Powiem tak, generalnie zgadzam się z autorem, że fałszywe jest stawianie zarówno tez o tym, że Wyklęci byli niemal bez skazy, jak i o tym, by byli to w większości zwykli bandyci i ludobójcy. No i oczywiście pozostaje kwestia wiarygodności przytaczanych źródeł. Na prawo przejechali się po Zychowiczu czołgiem (można na przykład obejrzeć starcia z Żebrowskim). Ja jednak stoję z boku. I chętnie się zapoznam z Waszymi opiniami o książce.

Pozdrawiam!

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 29/03/2018, 21:14
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Ciamciaramcia
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 99.935

 
 
post 29/03/2018, 21:27 Quote Post

No tu sie rozchodzi wlasnie o zrodla, warsztat. Jezeli Zychowicz niczego nie zmanipulowal to nie ma dyskusji wokol tematu. Przeciez kazdy czlowiek interesujacy sie historia doskonale wie, ze bywaly przerozne incydenty i to nie tylko w podziemiu niepodleglosciowym. W ogole zalozenie, ze wsrod mas ludzkich wszyscy sa uczciwi, fajni itd. to absurd. Taka publikacja moze co najwyzej otworzyc oczy zaczadzonym "narodowym" przekazem.
Niestety za autorem ciagnie sie nieprzyjemny smrodek po wczesniejszych publikacjach, a w szczegolnosci po fantasmagorycznym "Pakcie Ribbentrop-Beck". Trudno jest mi go odbierac jako "wywazonego" badacza. W jakims sensie podobnie jest z Zebrowskim, ktory uchodzi za guru w temacie, ale poprzez swoje polityczne komentarze wiele traci.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 29/03/2018, 22:39 Quote Post

QUOTE
Przeciez kazdy czlowiek interesujacy sie historia doskonale wie, ze bywaly przerozne incydenty i to nie tylko w podziemiu niepodleglosciowym.


Dokładnie. Nota bene autor poświęca osobne rozdziały takim przypadkom. Jest tam choćby o mordowaniu Niemców przez Wojsko Polskie w 39, czy zbrodniach oddziałów AK w różnym miejscu i czasie. Zresztą opisy tego co i tam się wyrabiało nie są dla ludzi o słabych nerwach.

 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 30/03/2018, 11:29 Quote Post

Wrzucałem już w zapowiedziach, ale skoro jest osobny temat, to dam i tutaj.
Recenzja z portalu madreksiazki.org: http://madreksiazki.org/kategorie/historia...erzy-wykletych/
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Daderma
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 75.682

Dariusz Derewenda
 
 
post 5/05/2018, 11:16 Quote Post

Zacząłem czytać tę książkę.Po kilku pierwszych stronach czuję się zdruzgotany...
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 5/05/2018, 11:30 Quote Post

QUOTE(Daderma @ 5/05/2018, 12:16)
Zacząłem czytać tę książkę.Po kilku pierwszych stronach czuję się zdruzgotany...
*



Chodzi o specyfikę pracy, czy charakter zbrodni popełnionych przez opisywane formacje?
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Daderma
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 75.682

Dariusz Derewenda
 
 
post 5/05/2018, 12:12 Quote Post

Chodzi niestety o zbrodnie.Wiem że nic nie jest czarne czy białe,wiele staram się i mogę zrozumieć,często usprawiedliwić.Ale czasami poraża mnie zło i sadyzm ludzi.I to niezależnie od nacji.

Ten post był edytowany przez Daderma: 5/05/2018, 12:16
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.630
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 5/05/2018, 12:27 Quote Post

E, tam, żeby to jeszcze jakie odkrywcze było to by było coś. A to tylko marne omówienia co bardziej znanych "akcji". Jak bym chciał znaleźć coś w temacie to bym stronkę Żołnierzy przeklętych poczytał. Poziom tak samo kiepski tylko objętościowo większe.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Daderma
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 75.682

Dariusz Derewenda
 
 
post 5/05/2018, 12:41 Quote Post

No wiesz -Zychowicz jaki jest, taki jest,
ale bardziej wiarygodny od jakiejś stronki ;-)

pozdrawiam
D.

ps. ja tym "marnym omówieniem jakiejś akcji" jestem wstrząśnięty.

Ten post był edytowany przez Daderma: 5/05/2018, 12:43
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.630
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 5/05/2018, 12:47 Quote Post

Znając jego poprzednie "dzieła" z czystym sumieniem mogę stwierdzić że to ten sam poziom.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Daderma
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 75.682

Dariusz Derewenda
 
 
post 5/05/2018, 13:09 Quote Post

QUOTE(1234 @ 5/05/2018, 12:47)
Znając jego poprzednie "dzieła" z czystym sumieniem mogę stwierdzić że to ten sam poziom.
*



1234
Z generalizowaniem byłbym powściągliwszy ;-)
pozdrawiam
d.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.390
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 5/05/2018, 13:09 Quote Post

Recenzja na histamgu - https://histmag.org/Piotr-Zychowicz-Skazy-n...-recenzja-16420 oraz historia.org - https://historia.org.pl/2018/03/05/skazy-na...owicz-recenzja/

CODE
+ ładne, staranne wydanie

confused1.gif To już chyba standardem jest oddanie w ręce czytelnika porządnie wydanej książki, a nie badziewia rozlatującego się w rękach. rolleyes.gif To ma być in plus?
Zresztą tą ostatnią recenzję nie nazwałbym obiektywną.
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Daderma
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 75.682

Dariusz Derewenda
 
 
post 24/05/2018, 14:49 Quote Post

Żebrowski vs.Zychowicz
My Webpage
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Kamaz73
 

Pancerny Inseminator
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.187
Nr użytkownika: 22.254

Robert
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: zolnierz zawodowy
 
 
post 27/12/2018, 11:53 Quote Post

QUOTE(1234 @ 5/05/2018, 13:27)
E, tam, żeby to jeszcze jakie odkrywcze było to by było coś. A to tylko marne omówienia co bardziej znanych "akcji". Jak bym chciał znaleźć coś w temacie to bym stronkę Żołnierzy przeklętych poczytał. Poziom tak samo kiepski tylko objętościowo większe.
*


No cóż.... coś w tym jest 1234. Tyle że czego się spodziewać po pisarzu-skandaliście? W książce "OBłęd 44" w zasadzie nie ma części gdzie by nie manipulował faktami i nadinterpretował treści pod z góry założona tezę pomijając te fakty i zdarzenia które przeczą jego urojeniom. Tam w zasadzie skompilował wszystkie pseudozarzuty stawiane Powstańcowm Warszawskime przez komunistów i nacjonalistów a opartych na politycznym bełkocie sił które w zasadzie zostały pominięte przez AK. Tutaj szczególnie mnie rozbawił tekst z zakończenia gdzie wypisywał androny na temat wyższości "powstania antykomunistycznego" nad Powstaniem Warszawskiem gdzie popisał takie banialuki jak:
- PAK ( Powstanie Antykomunistyczne) było lepsze niż PW bo nie było scentralizowane, bo nie było jednej wizji politycznej, bo nie było dowodzone przez żołnierzy zawodowych, bo nie miało szans powodzenia i nie miało oparcia w rządzie emigracyjnym oraz sojusznikach!
- dla autora tych idiotyzmów większą wartość mają bezsensowne walki po lasach ludzi którzy nie rzadko ze strzelania do Polaków zrobili model swojego istnienia niż powstańcy którzy wspólnie walczyli z Niemcami odpowiedzialnymi za wymordowanie milionów ich współobywateli!
Jak tutaj poważnie traktować takie banialuki wypisywane przez gościa który ma świadomość iż cała ta moda na "Wyklętych" to jedna wielka ściema oparta na tragicznym losie ludzi którzy nie wiedzieli jak sobie ułożyć życie w warunkach powojennej Polski?
I co jest niby chwalebniejszego w tym że walczy się z komunistami, w tym z licznymi Polakami, którzy nie dążyli do likwidacji polskości jako takiej od tych którzy walczyli z Niemcami którzy za cel postawili sobie zniszczenie całego narodu Polskiego?
To tajemnica której zapewne się nie dowiemy.

Ten post był edytowany przez Kamaz73: 27/12/2018, 11:56
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.265
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 26/01/2019, 20:27 Quote Post

QUOTE(Kamaz73 @ 27/12/2018, 12:53)

I co jest niby chwalebniejszego w tym że walczy się z komunistami, w tym z licznymi Polakami, którzy nie dążyli do likwidacji polskości jako takiej od tych którzy walczyli z Niemcami którzy za cel postawili sobie zniszczenie całego narodu Polskiego?
To tajemnica której zapewne się nie dowiemy.
*


Bo antykomunizm stawia na pierwszym miejscu. I stosunek do innych kwestii jest tego pochodną. Jego niedawna wypowiedź na temat nazw ulic też jest tego dobrym potwierdzeniem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej