Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Byliśmy głupi, Marcin Król
     
septimanus79
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.047
Nr użytkownika: 62.287

Zawód: geofizyk
 
 
post 24/05/2015, 4:49 Quote Post

ukazała się ważna książka podsumowująca rolę inteligencji w polskiej transformacji: Marcin Król "Byliśmy głupi", Wyd. Czerwone i Czarne, 2015.

z opisu:
"Gorzki obrachunek wielkiego intelektualisty z 25 latami polskiej demokracji. Marcin Król wraca do pierwszych lat po 1989 roku, aby uznać, że wszystko można było zrobić lepiej. Nie trochę lepiej, lecz dużo lepiej. „Byliśmy głupi” pisze Król. Zaślepieni, niedoświadczeni, niewrażliwi."

user posted image

recenzje:
- Michał Sutowski "Czy można było inaczej?"

wywiady z autorem:
- "Kończy się świat demokracji", z Marcinem Królem rozmawiają Łukasz Pawłowski i Tomasz Sawczuk
- "Byliśmy głupi", z Marcinem Królem rozmawia Grzegorz Sroczyński

wokół tez autora:
- "Kto był głupi, czyli ćwierć wieku po reformach Balcerowicza", Maciej Nowicki rozmawia z Janem Sową i Leszkiem Jażdżewskim

fragment książki:
- "Kościół katolicki jest ciężarem dla polskiej polityki. Przekonany, że czyni dobro, czyni bałagan."

Ten post był edytowany przez septimanus79: 24/05/2015, 5:00
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.901
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 24/05/2015, 7:38 Quote Post

Sądząc po fragmencie książki zaprezentowanym w internecie, książka jest próbą rozliczenia się ze zmorami duszącymi nasza politykę po odzyskaniu niepodległości. I słusznie, że powstała 25 lat to chyba wystarczający czas aby coś sensownie określić i ocenić.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
szuba44
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 290
Nr użytkownika: 48.921

andrzej szuba
Stopień akademicki: magister
Zawód: inzynier
 
 
post 24/05/2015, 9:27 Quote Post

Przeczytałem wszystkie posty a także linki dołączone do jednego z nich. Oto luźne uwagi intelektualisty, z techniczny wykształceniem, który uczestniczył w tych przemianach.
1. Plan Balcerowicza:
Nikt poza nim nie miał koncepcji jak to zrobić. Wprowadzono wymienialność złotego 9500 PLN/Dolar amerykański. Zadaje pytanie dlaczego nie wprowadzono np. 950 PLN/Dolar lub 95000Pln/Dolar ?. Panowała inflacja 800% i nikt nie miał pojęcia ile jest wart PLN na rynku. Z tego co czytałem to prof.L.Balcerowicz przeprowadzał badania na ten temat w latach 80-tych i miał potrzebne dane. O ile pamiętam reforma monetarna udała się całkowicie i nie trzeba było korzystać ze wsparcia finansowego zachodu.
2.Transformacja gospodarcza:
Transformacja przemysłu na początku zajmował się T.Syryjczyk, pracownik naukowy AGH, który nigdy nie pracował w przemyśle. W jednym z linków pisze sie jakoby twierdził ze za dwa lata Huta Lenina/Sędzimira będzie prywatna. Ojciec mój, który był na spotkaniu z nim, twierdził ze powiedział on "Huta się zajmę za dwa lata", czyli w domyśle jak sie przewróci. Proszono go wówczas o pomoc w przekształceniu tego przedsiębiorstwa w w nowoczesny nie trujący zakład, z odlewaniem ciągłym stali. Ogólnie min.T.Syryjczyk nic nie robił w ówczesnym okresie. Po nim była pani H.Bochniarz, która zaczęła opracowywać mapę przedsiębiorstw aby się zorientować co jest ile warte. Gdyby to samo zaczął T.Syryjczyk może by nie upadły dobre gałęzie przemysłu jak np.przemysł włókienniczy.
3.Transformacja a reakcja ludzi:
Wszyscy doskonale zdawali sobie sprawę, niektórzy jak ja świadomie a reszta instynktownie, ze przychodzą okropnie trudne czasy. Powiedziałem sobie wówczas: jeśli za zarobiony pieniądz kupie to co będę potrzebował do życia to reszta należy do mnie tzn. jak zdobyć ten pieniądz.Moglem albo założyć własna działalność albo pojechać szukać pracy. Przypomnę ze założenie działalności zajmowało wówczas w urzędzie 1/2 dnia. Ostatecznie niektórzy jeździli za granica inni zakładali działalność produkcyjna, trudnili się handlem itd.
4.Sprawa kościoła:
Przypominam ze Kościół to wierni a wiec tacy jak ja. Duchowni sa tylko urzędnikami Pana Boga. Beda rozliczeni tak jak ja za swoja działalność. Jeśli kościół ma być ciężarem dla polityki to znaczy ze wierni tacy jak jak tez sa ciężarem ?.
Jestem katolikiem dumny z 1000 tradycji chrześcijańskiej naszego kraju. Stanowisko kościoła w sprawie np. filozofii gender, in vitro czy konwencji anty przemoc-owej jest dla mnie bardzo cenne. Zaznaczam ze jednocześnie mam własne zdanie i jestem krytyczny wobec wielu spraw.
5. Sprawa OFE
Ze zdumieniem przeczytałem wypowiedzi o OFE. Przy wszystkich słabościach i niedoskonałościach, system ten dawał to, ze z moich składek np. nie finansowałem świadczeń emerytalnych np. górników. Przypominam ze funkcjonują oni poza ZUS-em !. Pieniądze z OFE wydatnie zasiliły giełdę a wiec także rozwój polskich firm.
Podsumowanie
I książka "Bylismi głupi" a także przytoczone linki charakteryzują się chyba jednym: autorzy ich nie funkcjonowali w ówczesnej gospodarce i wiele rzeczy po prostu nie rozumieją do końca. Wynika z niej a także z tych linków ze społeczeństwo ówczesne to było zbiorowisko ludzi nie myślących prawie głuptasów. Reformy były straszliwe, wiele rzeczy można było zrobić na lepiej ale ogólnie się udała a wiec wcale nie bylismi głupi. Mozna sie tu porównać na przyklad, przy calej mojej sympatii,z Ukraina.

Ten post był edytowany przez szuba44: 24/05/2015, 9:29
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
munitalp10
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.117
Nr użytkownika: 45.305

Zawód: BANITA
 
 
post 24/05/2015, 14:00 Quote Post

To jest coś, czego nie chciałbym o sobie napisać/powiedzieć, ale nie dlatego, że zrobię coś głupiego w sensie posiadania rodziny, dbania o swoje życie. Rozwoju np. naukowego, tylko coś co mogę o sobie powiedzieć, będąc w pełni zapaleńcem szukającym prawd w rzeczywistości praktycznego postępu, a nie uczestnicząc w nich. To jest jedyny błąd jaki można popełnić w życiu. Więc to "ego", konta "konformizm" europejski, może się różnie skończyć, dla tego pierwszego. Jeżeli na jego czele stoi tylko jednostka, ale żyjemy w świecie masmediów. Więc to czy oni powiedzą o sobie, że byli głupi, to się dopiero okażę.

Ten post był edytowany przez munitalp10: 24/05/2015, 14:03
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 24/05/2015, 23:00 Quote Post

QUOTE(septimanus79 @ 24/05/2015, 4:49)
ukazała się ważna książka podsumowująca rolę inteligencji w polskiej transformacji: Marcin Król "Byliśmy głupi", Wyd. Czerwone i Czarne, 2015.

z opisu:
"Gorzki obrachunek wielkiego intelektualisty z 25 latami polskiej demokracji. Marcin Król wraca do pierwszych lat po 1989 roku, aby uznać, że wszystko można było zrobić lepiej. Nie trochę lepiej, lecz dużo lepiej. „Byliśmy głupi” pisze Król. Zaślepieni, niedoświadczeni, niewrażliwi."

user posted image
Amerykę odkrył...

QUOTE
Z powyższych fragmentów wynika, ze dalej są. Zobaczymy, czy to wrażenie sie utrzyma po lekturze całości...

Ten post był edytowany przez emigrant: 24/05/2015, 23:17
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
pasikonik82
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 95.463

 
 
post 17/02/2016, 14:52 Quote Post

Książka jest bardzo ciekawa, gorzka i autoironiczna. Mijają dwa lata od ukazania się w gw wywiadu z Królem i na pewno warto go sobie teraz odświeżyć. Tak samo warto przeczytać felieton Króla nt demokracji: http://www.wprost.pl/ar/356924/Nie-podwazac-demokracji/
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 17/02/2016, 16:16 Quote Post

Hmmmm... a kto ww pozycje raczył przeczytać ?
Kto wydał 36.99 ?
 
Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej