Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Literatura wspomnieniowa
     
KUB
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 278
Nr użytkownika: 34.676

Jakub Szachewicz
Stopień akademicki: magister
Zawód: -
 
 
post 20/02/2008, 19:03 Quote Post

Wspomnienia są specyficznym typem literatury historycznej.Jedni bardziej je cenią inni mniej ale bez wątpienia dają nam okazję zapoznania sie z wydarzeniami historycznymi tak jak widzieli je ich uczestnicy. A co Wy myslicie o literaturze wspomnieniowej? Czyje wspomnienia najbardziej cenicie i które byście szczególnie polecili?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 20/02/2008, 19:36 Quote Post

Z literaturą wspomnieniową ( mało jej czytam) pewnie jak z innymi rodzajami książek historycznych jest różnie. Jedne pamiętniki są ciekawe i obiektywne, inne nudne i zakłamane. Ja raczej preferuję spojrzenie na problematykę z dystansu osoby której dane doświadczenia nie doknęły. Chociaż trzeba przyznać, że wspomnienia mają w sobie pewien urok. Ja cenię je głównie dlatego, że pozwalają spojrzeć na dane zagadnienie z innej, bardziej ludzkiej strony. Język jest w nich żywszy, a i ciekawych anegdotek wiele. Sporo różnych pamiętników jest jednak nie obiektywnych i dlatego ich nie lubię ( wiadomo, że w tym rodzaju literatury każdy chce się "wybielić" w oczach Czytelników i Historii). Jeśli zaś bybłbym zmuszony wybrać swoje ulubione wspomnienia to bez zastanowienia wskazałbym "Wspomnienia" barona Wrangla i to nie tylko dlatego, że opisują okres który mnie najbardziej interesuje.


Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
ania02101
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 302
Nr użytkownika: 35.944

Ania
Zawód: uczennica
 
 
post 20/02/2008, 19:50 Quote Post

Lieteraturę wspomnieniowa bardzo czesto czytam. jest ona wg mnie dość ciekawa. Choć nie zawsze zgodna do końca z prawdą. Nie mam jakiś ulubionych opisanych wspomnień, może dla tego że podchodze do tego bardzo krytycznie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej