Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rosja Xviii Wieczna, status obywateli
     
isia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 5.728

Zawód: italianista
 
 
post 2/05/2005, 14:21 Quote Post

Witam, mam nadzieję, że ulitujecie się nad biedną tłumaczką ślęczącą właśnie nad roboczym przekładem tekstu historycznego (z włoskiego na polski). Materiał oczywiście zostanie podany później fachowej korekcie historycznej, ale nie chciałbym popełnić rażących błędów merytorycznych. Generalnie są to dzieje Półwyspu Apenińskiego, ale są też wstawki dotyczące innych regionów i właśnie ugrzęzłam na obszarze rosyjskim. Natrafiłam na sformułowania, których nie potrafię właściwie oddać, więc może wytłumaczę opisowo. Chodzi o przemysł na Uralu (np. fabryki Demidowów), gdzie występują określenia jak dosłownie: ”niewolniczy (służący) przedsiębiorcy”? Po wielu poszukiwaniach znalazłam określenie „pańszczyźniani robotnicy” definiujące chłopów pańszczyźnianych zatrudnianych w fabrykach, ale nie wiem czy to dokładnie o to chodzi. Taki rodowód, miał też Nikita Demidow, później wyzwolony, ale on był posiadaczem fabryki amunicji, więc nie do końca rozumiem przebieg jego kariery?
Będę bardzo wdzięczna za oświecenie, czy to rzeczywiście chodzi o „robotników pańszczyźnianych” i czy jest to termin ogólnie przyjęty, a także jak się do tego mają ci przedsiębiorcy o takim niskim pochodzeniu i jak można to właściwie zdefiniować.

Z góry bardzo dziękuję i przepraszam za zaśmiecanie forum laickimi pytaniami:)))
isia
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 4/05/2005, 2:44 Quote Post

Nie wiem czy Ci to pomoze,ale idz na Google.com
(angielska wersja) i na samej gorze znajdziesz Demidow family history i nastepna page Demidow Family Tree.
Obie strony w jezyku angielskim.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
isia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 5.728

Zawód: italianista
 
 
post 4/05/2005, 11:38 Quote Post

I stała się jasnośćsmile.gif) Dzięki wielkie! Nie wiem dlaczego założyłam, że skoro ani google polski ani włoski nie dostarczają mi potrzebnej wiedzy, to już jej tą drogą nie osiągnę. A tu proszę, jeden click i Demidowie jak na dłoni:)
Jeszcze raz dziękuję
isia
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej