Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kim byli wojownicy z bitwy pod Tollense ?
     
mlukas
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.568
Nr użytkownika: 99.991

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/09/2019, 10:15 Quote Post

Temat do zamknięcia... Powielanie moich informacji sprzed dwóch lat jako nowych.

Ten post był edytowany przez mlukas: 8/09/2019, 10:16
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 8/09/2019, 10:17 Quote Post

No to ja nie wiem czym się tak podniecałeś wtedy skoro to były screeny. Myślałem że miałeś chociaż pełne wersje BAM-ów. W każdym razie twoja analiza była bezużyteczna bo używałeś penalizacji, a zobacz co o penalizacji napisał ostatnio Generalissimo:

QUOTE(Generalissimo;596158)
I never use penalty.


Czyli podziela moje zdanie.

Ten post był edytowany przez Domen: 8/09/2019, 10:45
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
mlukas
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.568
Nr użytkownika: 99.991

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/09/2019, 10:23 Quote Post

QUOTE(Domen @ 8/09/2019, 10:17)
No to ja nie wiem czym się tak podniecałeś wtedy skoro to były screeny. Myślałem że miałeś chociaż pełne wersje BAM-ów. W każdym razie twoja analiza była bezużyteczna bo używałeś penalizacji, a zobacz co o penalizacji napisał ostatnio Generalissimo:

QUOTE(Generalissimo;596158)
I never use penalty.


Czyli podziela moje zdanie.
*


Publikowałem tam także jak ty dystanse które nie mają nic wspólnego z penalizacją i PCA które w ogóle nie jest powiązane z nMonte.
O ile pamiętam na jesieni 2017 było wydane tylko nMonte2 gdzie nie było opcji penalty. Wiec znowu pudło.


Sorry że ci spaliłem wątek:)))) Ale odgrzewane kotlety zawsze źle smakują.

Ten post był edytowany przez mlukas: 8/09/2019, 10:23
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 8/09/2019, 10:29 Quote Post

QUOTE(mlukas @ 8/09/2019, 10:03)
Sprawdziłem losowo kilka kitów które wgrałeś na Gedmatch i mają identyczne domieszki jak te które wgrałem prawie dwa lata temu.


To dlaczego nie dostałem powiadomienia o duplikatach przy wgrywaniu na GEDmatch?
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
mlukas
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.568
Nr użytkownika: 99.991

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/09/2019, 10:34 Quote Post

QUOTE(Domen @ 8/09/2019, 10:29)
QUOTE(mlukas @ 8/09/2019, 10:03)
Sprawdziłem losowo kilka kitów które wgrałeś na Gedmatch i mają identyczne domieszki jak te które wgrałem prawie dwa lata temu.


To dlaczego nie dostałem powiadomienia o duplikatach przy wgrywaniu na GEDmatch?
*


Bo dawno je skasowałem. Przy konwersji ze starego Gedmatch na Genesis w grudniu 2018 dostały czerwoną flagę jako posiadające zbyt mało snipów.
Dziwne że w ogóle je teraz dało się wgrać. Chyba że dodałeś no-callsy.

Ten post był edytowany przez mlukas: 8/09/2019, 10:35
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 8/09/2019, 10:43 Quote Post

Wgrać się da, na czerwono wyświetlą się dopiero po zakończeniu batch processing.

Nie dodawałem tutaj no callsów. Poczekam na pełne genomy i wgram jeszcze raz.

Wgrałem je bo dodaję wszystko jak leci z Polski i okolic na konto "Poland Regions".

Ten post był edytowany przez Domen: 8/09/2019, 10:45
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
NNNNNNNN
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.232
Nr użytkownika: 103.348

Najstarszy R1a-M417 najblizszy Ugrofinom
Stopień akademicki: wg badania Saag2019
Zawód: 点击
 
 
post 8/09/2019, 10:48 Quote Post

Oto jak wygladaja probki WEZ (Welzin) na PCA z badania naukowego, o ktorym pisze, umieszczone wsrod wspolczesnych probek
Figure A.48 z dysertacji (fragment, zeby umiescilo sie na Forum)
Gdzie sa wspolczesni Polacy, a gdzie probki z Welzin, jest tu widoczne.
user posted image


Nie warto dla unikania swojej przeszlosci modyfikowac ludy starozytne gdziekolwiek.

Ten post był edytowany przez NNNNNNNN: 8/09/2019, 11:01
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 8/09/2019, 10:51 Quote Post

Jeśli badanie wykorzystywało screening results z niewielką ilością SNPs to wyniki mogą się zmienić po publikacji nowego badania z pełnymi genomami.

Druga sprawa - w badaniach naukowych używają próby Polaków z Estonii, którzy nie są reprezentatywni dla większej części populacji Polaków z Polski.

=====

EDYCJA:

Decydujące w kwestii ustalenia czy te próbki spod Tollense były populacją wymarłą czy nie, będą haplogrupy Y-DNA.

Odpowiedzą one na pytanie czy populacja taka jak spod Tollense posiada dzisiaj potomków w liniach męskich czy nie.


Ten post był edytowany przez Domen: 8/09/2019, 15:43
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
NNNNNNNN
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.232
Nr użytkownika: 103.348

Najstarszy R1a-M417 najblizszy Ugrofinom
Stopień akademicki: wg badania Saag2019
Zawód: 点击
 
 
post 8/09/2019, 11:31 Quote Post

Jesli osoba X autosomalnie w 75% wywodzi sie od ludu B, w 25% od ludu A, ale nie chce wywodzic sie od ludu A, wtedy ma zyczenie w 100% autosomalnie wywodzic sie od ludu B.
Jak to moze osiagnac?
Tak: twierdzic, ze lud A to w rzeczywistosci zasymilowany lud B - wtedy 25% autosomalnego DNA ludu A w mysleniu tej osoby staje sie autosomalnym DNA ludu B i ta osoba dostaje wymarzone 100% pochodzenia od ludu B!

Jednak czasem badanie naukowe oraz uczucie zdrowego sensu moze przeczyc zalozeniom osoby X.

Od modyfikacji historii ludow przez osob przeciez w rzeczywistosci ona sie nie zmienia.

QUOTE(Domen @ 8/09/2019, 17:51)
EDYCJA:

Decydujące w kwestii ustalenia czy te próbki spod Tollense były populacją wymarłą czy nie, będą haplogrupy Y-DNA.

Odpowiedzą one na pytanie czy populacja taka jak spod Tollense posiada dzisiaj potomków w liniach męskich czy nie.

*


Autosomalnie do dzis zachowala sie, przy tym masowo, taka czesc bojownikow z Tollense, ktora ma ta sama kompozycje, co wspolczesni Niemcy i Norwegowie. Wspolczesni Niemcy i Norwegowie sie zachowali smile.gif .
Ci osobnicy, co nie maja paralleli wsrod dzisiejszych populacji, widocznie, "wymarly", czyli nie pozostalo obecnie na tyle duzego skupiska potomkow tych ludzi, zeby na PCA ci potomkowie ukazali sie w identycznej pozycji, co oni.

Posiadanie pewnej linii yDNA nie zmienia tego, ze osoba posiada tez autosomalne DNA.
Nalezy to uwzgledniac, kiedy sie rozpatruje wlasne pochodzenie.

Ten post był edytowany przez NNNNNNNN: 8/09/2019, 15:53
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 9/09/2019, 0:59 Quote Post

NNNNNNNN,

Ja poważnie traktuję tylko i wyłącznie te publikacje naukowe, w których bada się DNA z wielu regionów kraju. Przykładowo, ostatnio ukazała się publikacja o zmienności genetycznej Włochów. Znajduje się tam następująca liczba próbek DNA pobranych od osób rdzennych w każdym regionie (dla niektórych regionów i tak dali zbyt mało próbek, ale szacun za to że się starali):

Abruzzo - 8 osobników
Lacjum - 4 osobników
Marche - 16 osobników
Toskania - 4 osobników
Umbria - 9 osobników
Friuli-Venezia-Giulia - 15 osobników
Liguria - 1 osobnik
Lombardia - 5 osobników
Trentino-Alto-Adige - 8 osobników
Dolina Aosty - 2 osobników
Wenecja Euganejska - 16 osobników
Bazilikata - 9 osobników
Kalabria - 2 osobników
Kampania - 14 osobników
Molise - 2 osobników
Apulia - 14 osobników

Łącznie przebadano 129 Włochów (każdy z nich ma 4 dziadków urodzonych w jednym regionie).

Brakuje Piemontu (0 próbek) i Emilia-Romanii (0 próbek), więc jest się czego uczepić (oprócz małej liczby próbek np. z Ligurii).

^^^
Dopiero wtedy gdy ukaże się badanie naukowe zawierające co najmniej po kilka próbek z każdego Landu Niemiec, to potraktuję je poważnie.

Podobnie w przypadku Polski - dotychczasowe badania to śmiech na sali, kilka próbek z Mazowsza i kilka Diaspory Polaków w Estonii...

====
====

Nowe badanie włoskie, liczba próbek na region (teraz pokaż mi jakiekolwiek badanie naukowe, gdzie tak dobrze pokryto Niemcy):

user posted image

Tylko nie mów, że w Polsce nie dałoby się znaleźć odpowiedniej ilości osób z 4 dziadkami z jednego regionu i zrobić podobnego badania. Może na większości terytorium Ziem Odzyskanych byłby problem żeby znaleźć osoby spełniające takie kryteria, ale nie w poszczególnych regionach Polski w jej granicach przedwojennych, czy też na Opolszczyźnie.

Ten post był edytowany przez Domen: 9/09/2019, 1:06
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
NNNNNNNN
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.232
Nr użytkownika: 103.348

Najstarszy R1a-M417 najblizszy Ugrofinom
Stopień akademicki: wg badania Saag2019
Zawód: 点击
 
 
post 9/09/2019, 7:23 Quote Post

QUOTE(Domen @ 9/09/2019, 7:59)
NNNNNNNN,
Ja poważnie traktuję tylko i wyłącznie
*


I co z tego, ze to napisales.
Uzytkownik Domen wyraznie nie lubi rezultatow badania naukowego, ktore przytoczylem, dlatego poszukuje wszelkich wyssanych z palca pretekstow, zeby przecietny uzytkownik odniosl wrazenie, iz rezultaty te ulegna zmianom. Nie ulegna rolleyes.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 10/09/2019, 20:56 Quote Post

To nie żadne badanie naukowe tylko zwykła praca doktorska. Poza tym statystyki f3 outgrup z tej pracy pokazują, że wszyscy wojownicy jako grupa byli najbardziej podobni do Polaków. Ale tak jak pisałem wcześniej, są duże różnice indywidualne pomiędzy poszczególnymi wojownikami. W pracy zamieszczono wyniki f3 również dla kilku indywidualnych wojowników, ale nie dla wszystkich:

https://publications.ub.uni-mainz.de/theses...f/100001279.pdf

Tutaj są średnie wyniki dla całej grupy:

user posted image

Tutaj wyniki dla wojownika WEZ56:

user posted image

^^^
Dla porównania w mojej analizie:

Wojownik_WEZ56_BA:

Litwini - 61.6%
Polacy_Suwalszczyzna - 35.2%
Irlandczycy_Donegal - 3.2%

Tutaj wyniki dla wojownika WEZ54:

user posted image

^^^
Dla porównania w mojej analizie, rozkład procentowy (a w pojedynczych dystansach wysoko była m.in. Katalonia):

Wojownik_WEZ54_BA:

Włosi_Liguria - 28%
Sardyńczycy-Nuoro - 22.8%
Brytyjczycy_West-Midlands - 21.6%
Włosi_Bergamo - 19.4%
Austriacy_Tyrol - 4.6%
Marokańczycy - 2.6%
Rosja_Czuwasze - 0.8%
Awarowie-Kaukascy - 0.2%

Tutaj wyniki dla wojownika WEZ57:

user posted image

^^^
Dla porównania wyniki w kalkulatorze Davidskiego Eurogenes K15 z GEDmatch (w jednym modelu wychodzi Norwegian + Sardinian):

Single Population Sharing:
# Population (source) Distance
1 Spanish_Galicia 8.08
2 French 8.95

3 Portuguese 9.46

Mixed Mode Population Sharing:
# Primary Population (source) Secondary Population (source) Distance
1 64.4% Danish + 35.6% Sardinian @ 5.25
2 62.4% Norwegian + 37.6% Sardinian @ 5.26
3 60.7% North_Swedish + 39.3% Sardinian @ 5.77 [pn. Szwedzi - North Swedish - mają dużo DNA fińskiego - finnish]

U mnie tu wyszło największe ogólne podobieństwo do Katalonii i Galicji, ale te populacje mają silne wpływy celtycko-germańskie.

Ten post był edytowany przez Domen: 10/09/2019, 21:08
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
NNNNNNNN
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.232
Nr użytkownika: 103.348

Najstarszy R1a-M417 najblizszy Ugrofinom
Stopień akademicki: wg badania Saag2019
Zawód: 点击
 
 
post 10/09/2019, 21:13 Quote Post

^^^
wacko.gif wacko.gif wacko.gif wacko.gif
Przeciez to juz bylo roztrzasano w tym temacie przedwczoraj (zatem nowosc to chyba powtarzanie tego samego z CZERWONA CZCIONKA jako element programowania neurolingwistycznego "Polacy, Polacy, Polacy wszedzie i JAROSLaw (Kaczynski?)" worthy.gif worthy.gif worthy.gif worthy.gif ):


QUOTE(Domen @ 8/09/2019, 16:43)
"The most similar modern populations are the Polish, Austrians and the Scottish."

^^^
Tyle tylko że niektórzy wojownicy są jak Polacy, inni jak Austriacy, inni jak Szkoci.

A nie tak, że każdy wojownik jest po trochu podobny do każdej z tych populacji.
*


Znow blad. To stwierdzenie dotyczy CALEJ serii z Welzin, czyli wlasnie tak, że każdy wojownik jest podobny do każdej z tych populacji:

QUOTE(Domen @ 8/09/2019, 17:01)
Nie. Średnia wszystkich wojowników jest pomiędzy tymi trzema populacjami.
*


Bezsensowne stwierdzenie uzytkownika Domen w stylu "oby jakos zaprzerzyc".

Cytat z badania:

The results of the outgroup f3 analysis as described in Chapter 4.2.4 with the grouped Welzin individuals substituted for WEZ can be seen in Figure 4.25. [...] The most similar modern populations are the Polish, Austrians andthe Scottish.

Tlumaczenie
Wyniki analizy podgrupy f3 opisanej w rozdziale 4.2.4 z pogrupowanymi osobnikami Welzin zastępującymi WEZ można zobaczyć na rycinie 4.25 . [...] Najbardziej podobnymi współczesnymi populacjami są Polacy, Austriacy i Szkoci.

Nie nalezy zapominac, ze wspolczesni Polacy maja wysoki wskaznik zachodnioeuropejskiej domieszki autosomalnej. Masowe penetrowanie takiej domieszki jest mozliwe jedynie po pustce osadniczej w Polsce, czyli w sredniowieczu i pozniej:

Zachodnioeuropejski oraz wschodnioeuropejski komponenty autosomalne zgodnie z Balanovsky O., "Pula genetyczna Europy", 2015, strona 157
user posted image

Takze nalezy uwzgledniac, ze na PCA z tej pracy wojownicy z Tollense nie sa identyczni do wspolczesnych Polakow:

Figure A.48 z dysertacji (fragment, zeby umiescilo sie na Forum)
Gdzie sa wspolczesni Polacy, a gdzie probki z Welzin, jest tu widoczne.
user posted image


Nie warto dla unikania swojej przeszlosci modyfikowac ludy starozytne gdziekolwiek.
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 10/09/2019, 21:16 Quote Post

NNNNNNNN,

QUOTE
Znow blad. To stwierdzenie dotyczy CALEJ serii z Welzin, czyli wlasnie tak, że każdy wojownik jest podobny do każdej z tych populacji


NIE! To jest praktycznie niemożliwe, żeby jedna i ta sama osoba mogła być podobna genetycznie JEDNOCZEŚNIE do Polaków, Austriaków oraz Szkotów.

Ponieważ te populacje bardzo się od siebie różnią. Jedynie ktoś mający np. dziadka Polaka, dziadka Szkota i dwie babcie z Austrii mógłby mieć taki wynik.

Choć taka osoba jak w przykładzie byłaby w Single Distances podobna genetycznie raczej do np. Francuzów, a nie do żadnego ze swoich dziadków i babć.

Polacy są na pierwszym miejscu - jak się do tego ustosunkujesz?

Ten post był edytowany przez Domen: 10/09/2019, 21:24
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
mlukas
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.568
Nr użytkownika: 99.991

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 10/09/2019, 21:22 Quote Post

QUOTE(Domen @ 10/09/2019, 21:16)
NNNNNNNN,

QUOTE
Znow blad. To stwierdzenie dotyczy CALEJ serii z Welzin, czyli wlasnie tak, że każdy wojownik jest podobny do każdej z tych populacji


NIE! To jest praktycznie niemożliwe żeby jedna i ta sama osoba mogła być podobna genetycznie JEDNOCZEŚNIE do Polaków, Austriaków oraz Szkotów.

Ponieważ te bopulacje bardzo się od siebie różnią. Jedynie ktoś mający np. dziadka Polaka, dziadka Szkota i dwie babcie z Austrii mógłby mieć taki wynik.

Choć taka osoba jak w przykładzie byłaby w Single Distances podobna genetycznie raczej do np. Francuzów, a nie do żadnego ze swoich dziadków i babć.

Polacy są na pierwszym miejscu - jak się do tego ustosunkujesz?
*



Nie myl statystyk f3 z nMonte czy Admix oracle ... To zupełnie inne metody.

QUOTE
The outgroup-f3 statistic is useful in understanding a population’s genetic history and how genetically related two populations are. It shows how close two populations are compared to a third population that is equally distant genetically from the first two. However, if two populations share a recent genetic interaction with another population, the outgroup-f3 statistic could show those two populations as being closer together than they truly are.


Ten post był edytowany przez mlukas: 10/09/2019, 21:24
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej