Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

92 Strony « < 90 91 92 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ateizm

szczypiorek

VIII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr

post 27/01/2020, 19:45 Quote Post

QUOTE(misza88 @ 27/01/2020, 19:41)
QUOTE(szczypiorek @ 24/01/2020, 11:53)
Myślałem że Tobie równie zrozumiałe jest podejście teistów.

Napisz jakie to podejście. Możliwe, że tak.
*

Na podstawie dostępnej wiedzy, rozmaitych doświadczeń życiowych itp. itd. Nie pojawiło się prawie nic co by przekonało danego teistę że Bóg nie istnieje. Tak po prostu. Tu nie ma wielkiej filozofii.
*

No i gitara. Z tym, że ja gdy byłem bardzo młody szukałem potwierdzenia, że Bóg istnieje. To był okres kiedy uważałem, że jakoś głupio by było zostać tak na lodzie, bez wiary. No i nie znalazłem nic specjalnego.

Pytanie jak wielu teistów podąża podobną drogą, chociaż w innym kierunku? Na przykład Ty? Jak to było u Ciebie?

User is offline  PMMini Profile Post #1366

Pawel.M.

III ranga
Nr użytkownika: 105.003

Stopień akademicki: BANITA

post 27/01/2020, 22:38 Quote Post

QUOTE(Lucas the Great @ 23/01/2020, 15:27)
Przez zwykłą logikę - bo jeżeli uznamy, że ateizm może być wrogi wobec religii i wszelkich form kultu, to czym czym taki "radykalny" ateista, różni się od antyteisty?
*

A musi się czymś różnić, to jest albo, albo? A nie może być "i" - ateista i antyteista?

User is offline  PMMini Profile Post #1367

Lucas the Great

Głos rozsądku
Nr użytkownika: 36.802

Stopień akademicki: Magister Prawa
Zawód: Imperator

post 28/01/2020, 11:43 Quote Post

No i gitara. Z tym, że ja gdy byłem bardzo młody szukałem potwierdzenia, że Bóg istnieje. To był okres kiedy uważałem, że jakoś głupio by było zostać tak na lodzie, bez wiary. No i nie znalazłem nic specjalnego.
No cóż, nikt nie wymaga od ciebie, abyś wysunął wnioski sprzeczne z twoimi osobistymi doświadczeniami.

Pytanie jak wielu teistów podąża podobną drogą, chociaż w innym kierunku?
Tylu, ilu faktycznie mamy teistów którzy autentycznie wierzą z własnego wyboru. A jako że nawet kryteria według których można by było to ustalić są bardzo niejasne, to naprawdę trudno by było cokolwiek bezsprzecznie w tej kwestii ustalić.

User is offline  PMMini Profile Post #1368

szczypiorek

VIII ranga

post 25/06/2020, 14:35 Quote Post

Czytam właśnie książkę gdzie pojawiły się rozważania na temat słynnego sloganu "w okopach nie ma ateistów". Od dawna wiadomo, że to bzdura. Ale przy okazji dowiedziałem się, że w USA żołnierze-ateiści mają swoje stowarzyszenie i prowadzą jawną listę zadeklarowanych niewierzących (w mocno religianckich Stanach to jednak odwaga). Tu strona:

http://militaryatheists.org/about/

User is offline  PMMini Profile Post #1369

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister

post 25/06/2020, 19:00 Quote Post

A ta książka to? Podzieliłbyś się. wink.gif Może w przyszłości się skusze.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1370

szczypiorek

VIII ranga

post 26/06/2020, 2:26 Quote Post

QUOTE(ChochlikTW @ 25/06/2020, 20:00)
A ta książka to? Podzieliłbyś się. wink.gif Może w przyszłości się skusze.
*

Jestem co prawda w okolicach 100 strony, ale jak na razie spoko. Oto i ona:

https://ksiegarnia.pwn.pl/50-mitow-o-ateizm...68830208,p.html

User is offline  PMMini Profile Post #1371

Sima Zhao

VII ranga
Nr użytkownika: 96.568

post 26/06/2020, 10:10 Quote Post

szczypiorek:

Czytam właśnie książkę gdzie pojawiły się rozważania na temat słynnego sloganu "w okopach nie ma ateistów". Od dawna wiadomo, że to bzdura.

Slogan "w okopach nie ma ateistów" (w rozumieniu, że w okopach w ogóle nie na ateistów) jest oczywiście nieprawdziwy bo jacyś zawsze są. Nie zmienia to tego, że badania naukowe wykazują, iż:

" Results indicate that the SBS shows high reliability and convergent validity and that its relation to death anxiety depends on participants' religious identification: ‘religious’ participants fear death less the stronger their religious beliefs, whereas ‘non‐religious’ participants are more inclined towards religious belief the more they fear death."

"Rezultaty wskazują iż SBS wykazuje wysoką niezawodność i zbieżną ważność i że jego stosunek do lęku przed śmiercią zależy od religijnej identyfikacji uczestników: "religijni" uczestnicy obawiają się śmierci tym mniej im silniejsze są ich religijne przekonania, podczas gdy "nie - religijni" uczestnicy tym bardziej skłaniają się ku religijnym przekonaniom im bardziej boją się śmierci"

SBS - Supernatural Belief Scale (Skala Wiary w Nadprzyrodzone) wskaźnik używany przez autorów w/w badania do określania intensywności wiary uczestników badania.

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/per.1898

Ale przy okazji dowiedziałem się, vże w USA żołnierze-ateiści mają swoje stowarzyszenie i prowadzą jawną listę zadeklarowanych niewierzących (w mocno religianckich Stanach to jednak odwaga). Tu strona:         http://militaryatheists.org/about/
*

Mają swoje stowarzyszenie, co nie zmienia faktu, że ateiści w siłach zbrojnych USA stanowią bardzo małą mniejszość.

Ten post był edytowany przez Sima Zhao: 26/06/2020, 13:30

User is offline  PMMini Profile Post #1372

misza88

VIII ranga
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.

post 26/06/2020, 11:17 Quote Post

Moim zdaniem jakby na to nie patrzeć to usilne twierdzenia że: "w okopach nie ma ateistów", "za zło tego świata odpowiadają religie", czy też z drugiej strony: "wiara w Boga to to samo co wiara w siedmiu niewidzialnych krasnoludków", "za zło tego świata odpowiada ateizm (komunizm)", "ateiści są gorszymi ludźmi bo nie boją się potępienia" etc. etc. są siebie warte. W gruncie rzeczy autorzy takowych zazwyczaj chcą usilnie pokazać że "ich jest na wierzchu", że to oni mają monopol na prawdę, a kto się z nimi nie zgadza ten jest idiotą. A tak na prawdę chcą chyba przekonać tylko siebie, bo wcale tacy pewni swego nie są...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1373

92 Strony « < 90 91 92 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej