Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Gorące lata zimnej wojny - M. Kuczyński, tom I
     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 19/12/2015, 15:04 Quote Post

Podrzucę spis treści.

Wstęp - 7

Rozdział 1. Amerykańskie siły zbrojne i polityka obronna w latach 1945-1950 - 11

Rozdział 2. Starcie ze Stalinem, runda I: kryzys berliński 1948-1949 (operacja "Vittles") - 41

Rozdział 3. Starcie ze Stalinem, runda II: wojna koreańska 1950-1953 - 49
Korea w latach 1945-1950 i przygotowania sowieckie do wojny - 49
Ofensywa północnokoreańska i obrona przyczółku pusańskiego (25 czerwca - 16 września 1950) - 59
Lądowanie pod Inczhon (operacja "Chromite") i marsz sprzymierzonych na północ (15 września - 26 października 1950) - 74
Chiny i ZSRR wkraczają do wojny - odwrót wojsk ONZ (27 października - 2 grudnia 1950) - 82
Dolina Ogni Piekielnych - odwrót znad jeziora Czosin (27 listopada - 13 grudnia 1950) - 88
Dni lodu i ognia - dalszy odwrót wojsk ONZ (3 grudnia 1950 - 14 stycznia 1951) - 99
"Maszynka do mięsa" Ridgwaya - kontrofensywy ONZ (15 stycznia - 10 kwietnia 1951) - 107
Konflikt McArthur'a z Trumanem - 113
"Wojna akordeonowa" (accordion war) - chińska Wielka Ofensywa Wiosenna i kontrofensywy wojsk ONZ (11 kwietnia - 17 czerwca 1951) - 118
Blaski i cienie dyplomacji - rozmowy pokojowe w Kaesong, wojna powietrzna i jesienne ofensywy ONZ (czerwiec - październik 1951) - 126
"Dobry Boże, toż to Flandria!" - rozmowy pokojowe w Panmunjon i wojna pozycyjna (październik 1951 - marzec 1953) - 141
Ostatnie bitwy, ostatnie negocjacje i koniec wojny (5 marca - 27 lipca 1953) - 160
Bilans wojny - 169
Rozdział 4. Operacja "Blue Bat": interwencja w Libanie, lipiec - październik 1958 - 175
Rozdział 5. Walki o wyspy Quemoy i Matsu oraz operacja "Black Magic" sierpień - październik 1958 - 181
Rozdział 6. Kryzys kubański 1956-1962 - 199
Faza I: od upadku Batisty do Zatoki Świń (1958-1961) - 199
Faza II: od szczytu wiedeńskiego do kryzysu rakietowego (1961-1962) - 210
Rozdział 7. Operacja "Power Pack": interwencja w Dominikanie (1965-1966) - 233

Zakończenie - 249
Aneksy 1-3 (OdB armii lądowej ONZ w czasie wojny koreańskiej, pożegnalne przemówienie McArthura, arsenały atomowe USA i WB oraz ZSRR w czasie kryzysu kubańskiego) - 251
Bibliografia - 269
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Maciej Kuczynski
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 90.230

Maciej Kuczynski
Zawód: Urzednik - prawnik
 
 
post 23/12/2015, 12:51 Quote Post

Dziekuje Ci bardzo za mile slowa i za krytyczne uwagi - postaram sie wziac je pod uwage najlepiej jak moge w kolejnych czesciach cyklu. "Wojny indochinskie" sa juz napisane do polowy i sadze, ze bedzie to calkiem niezla rzecz. Napisanie jej jednak bedzie mnie duzo kosztowac, bo jest to historia ktora lamie serce na kazdej stronie...

Dziekuje Ci jeszcze raz, pozdrawiam i zwlaszcza zycze Tobie i wszystkim twoim bliskim Wesolych Swiat i Szczesliwego Nowego Roku


QUOTE(redbaron @ 15/12/2015, 14:00)
W 2015 r. nakładem wydawnictwa "Bellona" ukazała się monografia autorstwa Macieja Kuczyńskiego pt. "Gorące lata Zimnej Wojny 1945-1965". Książka jest w założeniu pierwszym z czterech tomów serii "Wojny Stanów Zjednoczonych od 1945 roku do dziś". Wstępie Autor wyjaśnił cezurę czasową swej pracy - jego zdaniem lata te były czasem największego zagrożenia otwartą konfrontacją zbrojną między Wschodem i Zachodem (s. 7).

Recenzowana książka składa się ze wstępu, siedmiu rozdziałów, zakończenia, trzech aneksów oraz bibliografii. W pierwszej części pracy Maciej Kuczyński dokonał charakterystyki sił zbrojnych USA oraz polityki obronnej tego kraju w latach 1945-1950, wprowadzając tym samym do zasadniczej tematyki książki. Natomiast każdy z kolejnych rozdziałów poświęcono innemu konfliktowi. Omówione zostały kryzys berliński (1948-1949); wojna koreańska (1950-1943), której poświęcono blisko połowę książki; interwencja w Libanie (1958); walki o wyspy Quemoy i Matsu (1958); kryzys kubański (od roku 1956 czyli od pojawienia się partyzantki Castro do 1962 r.); interwencja w Dominikanie (1965-1966). Aneksy zawierają O. de B. sił ONZ w czasie wojny koreańskiej; pożegnalne przemówienie generała Douglasa MacArthura przed Kongresem; porównanie strategicznych arsenałów USA i ZSRS w czasie kryzysu kubańskiego.
 
Publikacja napisana jest przyjemnym stylem i łatwa w lekturze. stanowi przy tym bardzo sprawne kompendium dotyczące działań sił zbrojnych USA w pierwszym okresie zimnej wojny. Warto nadmienić, że nie jest to tylko polityczna historia poszczególnych konfliktów, jak to często ma miejsce. Działania wojenne znajdują się na pierwszym planie, a tło polityczne jest zarysowane na odpowiednim poziomie.

Pewne drobne zastrzeżenia można mieć do bibliografii - Autor pominął dorobek polskiej historiografii w zakresie poruszanych przez niego tematów. Przez to z jednej strony trudniej poszerzyć wiedzę zainteresowanemu czytelnikowi, z drugiej zaś grozi to problemami z nazewnictwem (pojawił się termin "Mur Atlantycki", zamiast "Wał Atlantycki").

Książka mogłaby być też nieco rozszerzona. W rozdziale pierwszym mogłyby znaleźć się rozważania nad amerykańską polityką obronną do 1965 r., by był kompatybilny z treścią pozostałych rozdziałów. Zakończenie książki jest bardzo skrótowe i w zasadzie ogranicza się do uzasadnienia roku 1965 r. jako momentu przełomowego w dziejach Zimnej Wojny. Brak analizy wniosków z poszczególnych konfliktów i podsumowania opisywanego dwudziestolecia budzi u mnie pewien niedosyt. Można się też zastanowić nad tym czy warto byłoby opisać Kryzys Sueski. Amerykanie nie brali wprawdzie czynnego udziału, ale sama obecność ich Szóstej Floty miała wpływ na zakończenie kryzysu. To już jednak kwestia do dyskusji, a nie wada książki.

Odnośnie do Kryzysu Kubańskiego, to - zgodnie z tym, co Autor wspomniał we wstępie - konkluzja zawartych w książce rozważań jest dość ciekawa. Argumenty Macieja Kuczyńskiego są zwarte i logiczne, pozostaje się zatem zgodzić z Jego oceną. Odczułem jedynie pewien niedosyt w kwestii oceny tych wydarzeń. A konkretnie wskazania, że o ile de facto był to sowiecki sukces w płaszczyźnie militarnej*, to jednak propaganda wykreowała Kennedy'ego na zwycięzcę całości i obrońcę wolności. Na tym polu Chruszczow poniósł klęskę.

Reasumując, jestem bardzo zadowolony z czasu poświęconego na lekturę "Gorących lat zimnej wojny", gdyż moim zdaniem jest to bardzo dobre kompendium opisywanej epoki. Książkę warto polecić każdemu zainteresowanemu czy to Zimną Wojną, siłami zbrojnymi USA czy konfliktami po 1945 r. Pozostaje zatem czekać na pozostałe części!

* Jeżeli wziąć pod uwagę, że Amerykanie mieli przed kryzysem pociski "Jupiter" w Turcji, to po zagrywce Chruszczowa na Kubie zostały one wycofane. Zatem sytuacja militarna ZSRS po kryzysie kształtowała się korzystniej niż przed nim.
*


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 7/11/2016, 14:56 Quote Post

Recenzja Pawła Rogalińskiego: http://rogalinski.com.pl/gorace-lata-zimne...cenzja-ksiazki/ .
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.258
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 26/04/2017, 23:13 Quote Post

Słów kilka po lekturze.

Jak nigdy akurat tą książkę czytałem trochę na raty. Ale to nie znaczy że się męczyłem, wprost przeciwnie! Bardzo dobra pozycja, a recenzja redbarona właściwie mogłaby być moją więc nie chcę się tu powtarzać. Dodam tylko że o walkach o wyspy Quemoy i Matsu w odróżnieniu od Kolegi czytałem wcześniej bo akurat w każdej porządnej monografii North American F-86 Sabre w rozdziale użycie bojowe musi być opisany pierwszy przypadek zestrzelenia samolotu przez inny samolot za pomocą rakiety kierowanej, w tym wypadku oczywiście przez AIM-9 Sidewinder (o czym autor wyraźnie wspomina). Natomiast szerzej o samym konflikcie, nie tylko w aspekcie walk powietrznych, także po raz pierwszy czytałem. Co więcej, rozdziały poświęcone mostowi powietrznemu do Berlina 1948-49, interwencji w Libanie 1958, interwencji w Dominikanie 1965-66 a szczególnie walkom o wymienione wcześniej wyspy w 1958 były najciekawszą według mnie częścią książki. Czy to znaczy że w rozdziałach o Korei i Kubie niczego nowego nie znalazłem? A znalazłem! W sposób rozstrzygający autor wyjaśnił "kryzys atomowy" wokół postaci MacArthura i finalnie całkiem niespodziewanie dla mnie. Cenną częścią rozdziału o Korei jest także Ordre de Bataille wojsk ONZ na półwyspie w latach 1950-53 zamieszczone w aneksie nr 1 zaś perełką samą w sobie jest przemówienie pożegnalne tegoż generała przed połączonymi izbami Kongresu 19 kwietnia 1951 w aneksie nr 2. Kuba zaś tak jak Kolega redbaron napisał: ukazanie trzymającego za sznurki od samego początku Chruszczowa i reagującego Kennedy'ego wbrew swoim doradcom i Pentagonowi. Tutaj bardzo cennym dodatkiem jest z kolei aneks nr 3 z ukazanym arsenałem strategicznym obu mocarstw w październiku 1962.

Podsumowując: jestem bardzo zadowolony z lektury i już wyglądam za sygnalizowaną kontynuacją (tom 2 z przewidzianych 4) pod tytułem Wojny indochińskie 1954-75

Edycja: jeżeli ktoś jest także zainteresowany kontynuacją informuję że otrzymałem odpowiedź z wydawnictwa na mój mail z pytaniem o tom 2. Wciąż jest w pisaniu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Maciej Kuczynski
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 90.230

Maciej Kuczynski
Zawód: Urzednik - prawnik
 
 
post 21/06/2017, 16:03 Quote Post

QUOTE(Gajusz Mariusz TW @ 26/04/2017, 23:13)
Słów kilka po lekturze.

Jak nigdy akurat tą książkę czytałem trochę na raty. Ale to nie znaczy że się męczyłem, wprost przeciwnie! Bardzo dobra pozycja, a recenzja redbarona właściwie mogłaby być moją więc nie chcę się tu powtarzać. Dodam tylko że o walkach o wyspy Quemoy i Matsu w odróżnieniu od Kolegi czytałem wcześniej bo akurat w każdej porządnej monografii North American F-86 Sabre w rozdziale użycie bojowe musi być opisany pierwszy przypadek zestrzelenia samolotu przez inny samolot za pomocą rakiety kierowanej, w tym wypadku oczywiście przez AIM-9 Sidewinder (o czym autor wyraźnie wspomina). Natomiast szerzej o samym konflikcie, nie tylko w aspekcie walk powietrznych, także po raz pierwszy czytałem. Co więcej, rozdziały poświęcone mostowi powietrznemu do Berlina 1948-49, interwencji w Libanie 1958, interwencji w Dominikanie 1965-66 a szczególnie walkom o wymienione wcześniej wyspy w 1958 były najciekawszą według mnie częścią książki. Czy to znaczy że w rozdziałach o Korei i Kubie niczego nowego nie znalazłem? A znalazłem! W sposób rozstrzygający autor wyjaśnił "kryzys atomowy" wokół postaci MacArthura i finalnie całkiem niespodziewanie dla mnie. Cenną częścią rozdziału o Korei jest także Ordre de Bataille wojsk ONZ na półwyspie w latach 1950-53 zamieszczone w aneksie nr 1 zaś perełką samą w sobie jest przemówienie pożegnalne tegoż generała przed połączonymi izbami Kongresu 19 kwietnia 1951 w aneksie nr 2. Kuba zaś tak jak Kolega redbaron napisał: ukazanie trzymającego za sznurki od samego początku Chruszczowa i reagującego Kennedy'ego wbrew swoim doradcom i Pentagonowi.  Tutaj bardzo cennym dodatkiem jest z kolei aneks nr 3 z ukazanym arsenałem strategicznym obu mocarstw w październiku 1962.

Podsumowując: jestem bardzo zadowolony z lektury i już wyglądam za sygnalizowaną kontynuacją (tom 2 z przewidzianych 4) pod tytułem Wojny indochińskie 1954-75

Edycja: jeżeli ktoś jest także zainteresowany kontynuacją informuję że otrzymałem odpowiedź z wydawnictwa na mój mail z pytaniem o tom 2. Wciąż jest w pisaniu.
*



Dzien Dobry

Bardzo dziekuje za mile slowa - to zawsze bardzo zacheca do dalszej pracy. Uprzejmie informuje, ze "Wojny Indochinskie 1950-1991" sa niestety wciaz w pisaniu - jestem przy operacji "Menu" (marzec 1969), czyli przy pierwszych nalotach na bazy NVA w Kambodzy. Temat okazal sie kolosalny i niestety nabralem duzego opoznienia, ale ksiazke skoncze z cala pewnoscia. Nie zamierzam wszelako skonczyc na upadku Sajgonu, ale opisze takze "rewanz" Amerykanow w latach 1980-1991, kiedy poprzez wsparcie dla Bialych Khmerow Sihanuka i Blekitnych Khmerow Son Sanna zmusili wietnamskie wojska okupacyjne do wycofania sie z Kambodzy. Bedzie takze o froncie laotanskim, na ktorym wojna wietnamska TRWA DO TEJ PORY, gdyz dawni Amerykanscy sprzymierzency, Hmongowie, do tej pory walcza z komunistami... Serdeczne pozdrowienia
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
redbaron
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.421
Nr użytkownika: 50.772

Jaroslaw Centek
Stopień akademicki: dr hab.
Zawód: historyk
 
 
post 21/06/2017, 17:18 Quote Post

QUOTE(Maciej Kuczynski @ 21/06/2017, 16:03)
ksiazke skoncze z cala pewnoscia.
*


Trzymam za słowo i czekam cierpliwie!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.258
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 21/06/2017, 22:42 Quote Post

QUOTE(Maciej Kuczynski @ 21/06/2017, 17:03)
Bedzie takze o froncie laotanskim, na ktorym wojna wietnamska TRWA DO TEJ PORY, gdyz dawni Amerykanscy sprzymierzency, Hmongowie, do tej pory walcza z komunistami...


A że w kontekście Chin nastąpiło wyraźne zbliżenie pomiędzy Wietnamem a USA widzimy kolejne obrócenie sojuszy...

Także czekam i pozdrawiam!


 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Maciej Kuczynski
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 90.230

Maciej Kuczynski
Zawód: Urzednik - prawnik
 
 
post 22/06/2017, 14:43 Quote Post

QUOTE(Gajusz Mariusz TW @ 21/06/2017, 22:42)
QUOTE(Maciej Kuczynski @ 21/06/2017, 17:03)
Bedzie takze o froncie laotanskim, na ktorym wojna wietnamska TRWA DO TEJ PORY, gdyz dawni Amerykanscy sprzymierzency, Hmongowie, do tej pory walcza z komunistami...


A że w kontekście Chin nastąpiło wyraźne zbliżenie pomiędzy Wietnamem a USA widzimy kolejne obrócenie sojuszy...

Także czekam i pozdrawiam!
*



Mowienie o sojusz USA z Wietnamem jest jak na razie troche przedwczesne, ale istotnie sa pewne oznaki, ze oba kraje moga w przyszlosci takie przymierze zawiazac. Pozdrowienia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej