Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Przedwojenna Warszawa "Paryżem Wschodu" ?
     
Symiel
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 73.329

Dawid
 
 
post 30/06/2011, 17:55 Quote Post

Na wstępie chciałbym się przywitać, gdyż jestem tu nowy, a więc witam wszystkich.
Spotkałem się z informacją, iż polską stolicę, w okresie międzywojennym ,określano mianem "Paryża Wschodu". Czy było to adekwatne do ówczesnego stanu stolicy? Czy Niemcy podczas wojny wszystko zaprzepaścili?
Jeśli taki temat już kiedyś tu występował to przepraszam, ja przynajmniej podobnego znaleźć nie mogłem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
glasgower
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 72.452

tajemnica panstwowa
Stopień akademicki: tajemnica urzedowa
Zawód: tajemnica zawodowa
 
 
post 1/07/2011, 16:16 Quote Post

Przedwojenna Warszawa "paryżem Wschodu"?

Może i tak, choć jakoś nie słyszałem, by na przedwojenny Paryż mówiono - "Warszawa Zachodu" smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
maly1944
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 382
Nr użytkownika: 72.035

Zawód: antyfaszysta
 
 
post 1/07/2011, 16:26 Quote Post

Tak Warszawa była określana mianem Paryża Wschodu zwłaszcza........ przez Polaków smile.gif .
Rumuni mówili tak samo o Bukareszcie, a Czesi o Pradze.

Ten post był edytowany przez maly1944: 1/07/2011, 17:17
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.979
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 1/07/2011, 16:29 Quote Post

Węgrzy z kolei nie byli takimi frankofilami, więc sobie odpuścili.

Generalnie, co stolica w Europie Środkowej, to kolejny Paryż. Natomiast oczywiście przedwojenne Śródmieście miało dużo ciekawszą architekturę niż obecnie. Przyjrzyj się obecnej Warszawie, odejmij wstawione ni gruszki ni pietruszki blokowiska w Centrum, na Woli i Mokotowie, przyjrzyj się starej przemysłowej i mieszkalnej zabudowie na Woli, willowej Ochocie i Saskiej Kępie, dodaj trochę więcej budynków w starym stylu z okolic Nowego Światu, zamieszaj i masz przedwojenną Warszawę.

Czy to Paryż? Nie wiem jak wyglądał przed wojną, a najlepiej i tak znam jedynie okolice lotniska. biggrin.gif

Ten post był edytowany przez Baszybuzuk: 1/07/2011, 16:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Alexander Malinowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 937
Nr użytkownika: 8.510

 
 
post 1/07/2011, 18:14 Quote Post

Warszawa była przede wszystkim znacznie gęściej zaludniona - ponad milion mieszkało w mieście, które obejmowało tylko centrum.
Warszawa była też miastem eksplozji demograficznej, bo gro mieszkańców przybyło w ostatnich 30 latach.
I duża część mieszkańców to Zydzi; wprawdzie ich mniej przybyło.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Greg6
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 256
Nr użytkownika: 47.233

Grzegorz Dziadek
 
 
post 1/07/2011, 21:06 Quote Post

Podobieństw można się doszukiwać nie tylko w architekturze- wystarczy wspomnieć choćby najsłynniejsze lokale przedwojennej Warszawy jak Adria, kawiarnia Ziemiańska, Qui Pro Quo i wiele, wiele innych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
monx
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.038
Nr użytkownika: 34.919

Zawód: prawnik
 
 
post 1/07/2011, 23:05 Quote Post

Jest strona w internecie nie pamietam juz adresu na której mozna znalezc przedwojenne zdjecia Warszawy i powojenne zdjecia z tego samego miejsca. Swego czasu sporo czasu na tej stronie spedziłem jako ze jestem Warszawiakiem.Stronka warta jest poszukania bo łezka sie w oku kreci jak sie choc troche wie jak te miejsca wygladaja obecnie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
glasgower
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 72.452

tajemnica panstwowa
Stopień akademicki: tajemnica urzedowa
Zawód: tajemnica zawodowa
 
 
post 2/07/2011, 7:55 Quote Post

Jak dla mnie to każde miasto kongresowiackiej Polski (z Warszawą na czele) stanowi kwintesencję niewypowiedzianej OHYDY. Owszem bywają w nich ładne fragmenty, np. starówki w Lublinie czy Sandomierzu. Jednak większość historycznej substancji miejskiej oraz układ urbanistyczny zwykle pochodzi z XIX wieku, czyli z czasów rosyjskich. Tym samym miasta te noszą specyficzne cechy, które w żadnej mierze za ładne uznać nie sposób. To samo tyczy się moim zdaniem przedwojennej Warszawy. Zdjęcia potwierdzają, że z wyglądu było to dość typowe wschodnioeuropejskie miasto. Jeśli komuś odpowiadają takie klimaty, to pewnie uzna przedwojenną Warszawę za piękną. Ja - nie. A jeśli jeszcze dodam sobie do tego, że w tych budynkach, murach, instytucjach, na tych ulicach i placach w tamtym okresie (i w następnym także) na całego kwitły relikty postfeudalnej "kultury" - to aż mnie skręca od wewnątrz.

Ten post był edytowany przez glasgower: 2/07/2011, 16:27
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.867
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 2/07/2011, 9:37 Quote Post

Nie prościej po prostu zajrzeć na: http://warszawa1935.pl/ smile.gif Rendey przedwojennej stolicy. Filmik Oczywiście wyidealizowane to trochę i pokazuje najbardziej eleganckie okolice.

Docelowo ma być z tego film w stylu: "Morza ruin", tylko przedstawiający miasto w rozkwicie.

Ten post był edytowany przez Realchief: 2/07/2011, 9:39
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Radek8484
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.033
Nr użytkownika: 75.875

R-L1029
Stopień akademicki: magister
Zawód: IT
 
 
post 28/12/2011, 17:55 Quote Post

QUOTE(Realchief @ 2/07/2011, 9:37)
Nie prościej po prostu zajrzeć na: http://warszawa1935.pl/ smile.gif Rendey przedwojennej stolicy. Filmik Oczywiście wyidealizowane to trochę i pokazuje najbardziej eleganckie okolice.

Docelowo ma być z tego film w stylu: "Morza ruin", tylko przedstawiający miasto w rozkwicie.
*



Nowy trailer: http://www.youtube.com/watch?v=NYLfEIvIbUY
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
von Munchhausen
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 379
Nr użytkownika: 1.307

Stopień akademicki: Dywersant
Zawód: Provocator
 
 
post 28/12/2011, 18:22 Quote Post

Hasło "Warszawa Paryżem Wschodu" podobno było forsowane przez władze. Wiadomo - piękna stolica jako wizytówka prężnie rozwijającego się kraju. Słonimski miał na to trzeźwo stwierdzić że celem zachowania proporcji należałoby raczej Warszawę określać Radomiem Europy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Lucasi
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 120
Nr użytkownika: 46.816

Lukasz Michalak
Zawód: inzynier
 
 
post 19/09/2012, 16:36 Quote Post

QUOTE(glasgower @ 2/07/2011, 8:55)
Jak dla mnie to każde miasto kongresowiackiej Polski (z Warszawą na czele) stanowi kwintesencję niewypowiedzianej OHYDY. Owszem bywają w nich ładne fragmenty, np. starówki w Lublinie czy Sandomierzu. Jednak większość historycznej substancji miejskiej oraz układ urbanistyczny zwykle pochodzi z XIX wieku, czyli z czasów rosyjskich. Tym samym miasta te noszą specyficzne cechy, które w żadnej mierze za ładne uznać nie sposób. To samo tyczy się moim zdaniem przedwojennej Warszawy. Zdjęcia potwierdzają, że z wyglądu było to dość typowe wschodnioeuropejskie miasto. Jeśli komuś odpowiadają takie klimaty, to pewnie uzna przedwojenną Warszawę za piękną. Ja - nie. A jeśli jeszcze dodam sobie do tego, że w tych budynkach, murach, instytucjach, na tych ulicach i placach w tamtym okresie (i w następnym także) na całego kwitły relikty postfeudalnej "kultury" - to aż mnie skręca od wewnątrz.
*



Muszę stanowczo zaprotestować. Warszawa przedwojenna była pięknym miastem, oczywiście mówimy o centrum, czyli ówczesna Marszałkowska od pl. Unii do Ogrodu Saskiego (wystarczy popatrzeć na kilka kamienic które ocalały między ul. Wilczą a Hożą), pl. Piłsudskiego z takimi budowlami których dziś już nie ma jak Pałac Saski i pałac Bruhla. To są akurat budowle które powstały w okresie I RZeczpospolitej.Wyjątkowo reprezentacyjny był Trakt Królewski (al. Ujazdowskie, Nowy Świat), pl. Bankowy, ul. Królewska, ogród Saski.
Oczywiście były też dzielnice całkiem blisko Centrum, gdzie lepiej było się nie zapuszczać (osławiona ulica Krochmalna).Tereny gdzie dziś stoi Pałac Kultury stanowiły siatkę ulic o dosyć gęstej zabudowie, podobnej do tej która ocalała na północ od al. Jerozolimskich (Nowogrodzka, Hoża, Zurawia, Emilii Plater). Wola była typowo robotniczą dzielnicą, z której nie ocalało do dziesiejszych czasów prawie nic. Osobliwością musiała być dzielnica żydowska mimo że nie grzeszyła ona urodą i czystością ze względu na przeludnienie i nisku standard budownictwa.
Tak czy inaczej dzisiejsza Warszawa pod względem atrakcyjności historycznej nie może się równać z tą sprzed 1944 roku.Jedynym plusem jest korzystniejszy układ ciągów komunikacyjnych na linii północ - południe, przed wojną kończyły się one na pl. Bankowym i na Świętkorzyskiej, przebicie tej osi na północ (dzisiejsza ul. Andersa i Jana Pawła II powstały już po wojnie na gruzach dawnego getta).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
glasgower
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 72.452

tajemnica panstwowa
Stopień akademicki: tajemnica urzedowa
Zawód: tajemnica zawodowa
 
 
post 20/09/2012, 9:14 Quote Post

QUOTE(Lucasi @ 19/09/2012, 16:36)
To są akurat budowle które powstały w okresie I RZeczpospolitej.
*



Jeśli już - to w okresie bardzo końcowym, schyłkowym, delikatnie mówiąc nie najciekawszym pod względem architektonicznym (nie bardzo wiem, jaki tu w ogóle ma sens tego typu periodyzacja).

Na marginesie. Nie oszukujmy się - polskie miasta (podobnie jak polskie kobity) w ogóle nie są zbyt ładne. Szare, nijakie, bez wyrazu. W szczególności dotyczy to miast w Kongresówce, choć te w pozostałych dzielnicach też urodziwymi nazwać nie można.

Ten post był edytowany przez glasgower: 20/09/2012, 9:19
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.979
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 20/09/2012, 9:34 Quote Post

QUOTE(glasgower @ 20/09/2012, 9:14)
Nie oszukujmy się - polskie miasta (podobnie jak polskie kobity) w ogóle nie są zbyt ładne.


Ło matko, skąd takie ponure myśli z samego rana? Jakiś babotron w komunikacji miejskiej, czy jak? rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Jaum
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.329
Nr użytkownika: 76.075

 
 
post 20/09/2012, 11:04 Quote Post

QUOTE(glasgower @ 20/09/2012, 9:14)
QUOTE(Lucasi @ 19/09/2012, 16:36)
To są akurat budowle które powstały w okresie I RZeczpospolitej.
*



Jeśli już - to w okresie bardzo końcowym, schyłkowym, delikatnie mówiąc nie najciekawszym pod względem architektonicznym (nie bardzo wiem, jaki tu w ogóle ma sens tego typu periodyzacja).

Na marginesie. Nie oszukujmy się - polskie miasta (podobnie jak polskie kobity) w ogóle nie są zbyt ładne. Szare, nijakie, bez wyrazu. W szczególności dotyczy to miast w Kongresówce, choć te w pozostałych dzielnicach też urodziwymi nazwać nie można.
*



A do Krakowa czy Zamościa(Kongresowka) to co szanowny pan ma ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

7 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej