Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Utrwalanie nabytych informacji historycznych
     
Flavius Generalissimus Magnus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 104.709

 
 
post 30/05/2019, 21:54 Quote Post

Witam,
Mam pytanie. Jestem uczniem I klasy liceum i nie będę ukrywał, że uwielbiam historię. (Zwłaszcza polityczną) Nie jestem jednak zadowolony z poziomu swojej wiedzy, bo gdy rozmawiam z rówieśnikami historykami-hobbystami- olimpijczykami to czuję pewne zażenowanie, ponieważ widzę jak mało jeszcze umiem. Chciałbym być lepszy, więc w wakacje chciałbym wziąć się za siebie. Wcześniej,we wrześniu, zacząłem prowadzić notatki nt. wybranych tematów. Niestety idzie mi to wolno. Szybko zapominam pewne fakty i daty, więc robię powtórki co miesiąc. Trochę to jednak męczące oraz nudne. Także - Co ile robicie sobie powtórki, by nadal znać dane zagadnienia/temat?

Nie będę ukrywał, że zależy mi na wzięciu udziału w Olimpiadzie Historycznej. Traktuje to jako pewne zwieńczenie mojego dorobku szkolnego. Niestety nie mam zbyt dużo osiągnięć na koncie oprócz tytułu finalisty w Losach Żołnierza.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Julius I
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 267
Nr użytkownika: 98.832

 
 
post 31/05/2019, 8:55 Quote Post

Jeśli o mnie chodzi, powtórki z historii mam już dawno za sobą (czasy studiów) smile.gif, co nie znaczy, że historię porzuciłem. Aczkolwiek przyznać muszę, że w wielu działach jestem już dyletantem i niekiedy materiał muszę sobie odświeżyć, np. gdy pojawi się ciekawy wątek. Rozumiem jednak, że rytm szkoły, olimpiady i domyślam się, że matura z historii w Twoim przypadku też wchodzi w grę, wymagają systematycznych powtórek. Jeśli mogę coś doradzić, to przy nauce historii staraj się unikać bycia lepszym. Niepotrzebnie dołożysz sobie frustrację do przyjemności i szybko możesz się zniechęcić. Nauka jakiegoś przedmiotu nie powinna opierać się na rywalizacji z innymi, tylko na poznawaniu, odkrywaniu, chęci zrozumienia. Jednego z moich nauczycieli akademickich świat historii tak pochłonął, że zaniedbywał inne przedmioty. I to do tego stopnia, że opuszczał lekcje na rzecz czytania książek historycznych w bibliotece. Nie chcę przez to sugerować, żebyś porzucił naukę innych przedmiotów smile.gif Chodzi o to, że motywacja zaciekawienia w zupełności wystarczy. Fakty i daty będą się utrwalać z czasem same wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Flavius Generalissimus Magnus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 104.709

 
 
post 31/05/2019, 12:48 Quote Post

Bardzo dziękuję za radę. Na pewno wcielę ją w życie. Postaram się nie traktować tego jako rywalizacji. Być może, gdy zacznę robić to na luzie, to łatwiej mi wiedza będzie wchodzić do głowy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Julius I
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 267
Nr użytkownika: 98.832

 
 
post 31/05/2019, 13:36 Quote Post

Jest jeszcze kwestia z czego się uczysz. Czytasz coś więcej oprócz samych podręczników?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Flavius Generalissimus Magnus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 104.709

 
 
post 31/05/2019, 17:09 Quote Post

Korzystam głównie z podręczników, ale pozaszkolnych. Głównie książki akademickie. Oglądam również filmy dokumentalne nt. XX wieku (z innych epok nie natrafiłem jeszcze na jakiś dobry) i czasem, ale rzadko, wykłady.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Julius I
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 267
Nr użytkownika: 98.832

 
 
post 1/06/2019, 8:38 Quote Post

Podręczniki, z uwagi na syntetyczny charakter poruszają tematy bardzo pobieżnie. Proponuję znaleźć sobie jakiś temat, który Cię interesuje np. z ulubionej epoki. Mogą to być dwa, albo trzy tematy, również z innych epok. I czytaj monografie. Jak już stwierdzisz, że dany wątek wyczerpałeś, możesz znaleźć inny i tam "kopać". Może wtedy lepiej wiedza będzie się utrwalać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 1/06/2019, 14:19 Quote Post

QUOTE(Flavius Generalissimus Magnus @ 31/05/2019, 17:09)
Korzystam głównie z podręczników, ale pozaszkolnych. Głównie książki akademickie.
*

Możesz podać kilka przykładów tych książek?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Flavius Generalissimus Magnus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 104.709

 
 
post 14/06/2019, 8:55 Quote Post

Przepraszam, że długo nie odpowiadałem.

Jeśli chodzi o podręczniki to są to:
Historia Powszechna Średniowiecze Manteuffela jak i również Zientary. Ostatnio kupiłem sobie książke A. Bullocka "Hitler. Studium tyranii", ale to nie podręcznik.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 14/06/2019, 12:38 Quote Post

QUOTE(Flavius Generalissimus Magnus @ 14/06/2019, 8:55)
Przepraszam, że długo nie odpowiadałem.

Jeśli chodzi o podręczniki to są to:
Historia Powszechna Średniowiecze Manteuffela jak i również Zientary. Ostatnio kupiłem sobie książke A. Bullocka "Hitler. Studium tyranii", ale to nie podręcznik.
*



OK, dzięki. I jeszcze jedno pytanie. Napisałeś Wcześniej,we wrześniu, zacząłem prowadzić notatki nt. wybranych tematów.

Jakie tematy wybrałeś do robienia notatek o nich? (Oprócz, jak rozumiem, tematów związanych z III Rzeszą.)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Flavius Generalissimus Magnus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 104.709

 
 
post 14/06/2019, 21:53 Quote Post

Notatki robię jak dotychczas z średniowiecza, ale wiadomo - czasem usłyszy się jakąś ciekawą anegdotkę lub przeczyta o danej postaci (np. z XX wieku) i chce się w to wgłębić dopóki ma się jakiś zapał.

Na ten moment przerabiam przy pomocy wymienionych podręczników i ew. internetu średniowiecze i przy okazji douczę się trochę z innych tematów nie-średniowiecznych. Wybrałem III Rzeszę, bo myślę, iż jest tam parę osób, o których w szkole nic nie mówiono. Chodzi mi np. o A. Rosenberga. W końcu tamte Niemcy to nie był tylko A. Hitler i H. Himmler.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej