Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kredyt Społeczny, social credit
     
novacke
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 67.196

 
 
post 2/01/2016, 15:59 Quote Post

Witam,
Ostatnio trafiłem w wikipedii na artykuł dotyczący kredytu społecznego (social credit), zaciekawiony zacząłem szukać informacji na ten temat.

W skrócie (jeśli dobrze to zrozumiałem), model ten zakłada, że państwo produkuje dostateczną ilość pieniędzy by umożliwić wykup całości wyprodukowanych dóbr a po ich skonsumowaniu wycofuje odpowiednią do ich ceny kwotę pieniędzy z rynku. Ilość pieniędzy zależy od społeczeństwa (tego co wytworzą), nie od banków. Jak twierdzą zwolennicy tego pomysłu to gospodarka ma rządzić pieniądzem, a nie pieniądz gospodarką, natomiast rolą państwa jest zapewnienie wszystkim obywatelom środków na pokrycie potrzeb.

Zdaje sobie sprawę, że mój opis nie jest pełny i nie porusza wielu zagadnień związanych z kredytem społecznym, ale mam nadzieje że oddaje jego istotę. Jeśli jest na forum specjalista od ekonomi z chwilą wolnego czasu, to z chęciom przeczytam coś więcej (jako ignorant z ekonomi nie czuję się na siłach smile.gif ).

Wiem że w krajach anglosaskich takich jak Australia, Nowa Zelandia czy Kanada istnieją partię popierające ten pomysł a nawet próbowano wprowadzić go w życie (stan Alberta), ale czy w jakimkolwiek kraju wprowadzono go na dłużej? Czy jest szansa, że ten system będzie działał? Jakby wyglądała wymiana walut, handel międzynarodowy, czy rozwój gospodarczy w porównaniu do innych systemów?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej