Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Polska Została "wrobiona" W Wojnę?, Czy UK i Francja namawiały nas do wojny?
     
Fliker
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 109.069

 
 
post 2/01/2023, 0:00 Quote Post

Męczy mnie ta kwestia od dawna, aż specjalnie się zalogowałem biggrin.gif

Wielokrotnie się zetknąłem z twierdzeniem, że II RP została niejako wciągnięta w wojnę przez UK i Francję, które w ten sposób chciały odciągnąć Hitlera od kierunku zachodniego - odwlec własne wejście do wojny.

Przede wszystkim mówi się tutaj o gwarancjach brytyjskich, czy ktoś interesował się, jak do tego podchodziły zachodnie społeczeństwa? Czy Francuzi i Anglicy też tego chcieli, namawiali nas do wojny z Hitlerem? Czy prasa zachodnia faktycznie podburzała rządy sanacji?

 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
MaG11
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.042
Nr użytkownika: 102.530

Stopień akademicki: lek.stom
Zawód: lekarz stomatolog
 
 
post 2/01/2023, 21:15 Quote Post

Biedna Polska. Mieszkała sobie spokojnie w Ameryce Południowej i mogła mieć w nosie wszelkie europejskie wojny. Co najwyżej włączyć się do nich w 1944 roku posyłając do Europy jedną dywizję piechoty i pułk lotniczy na ofiarowanym amerykańskim sprzęcie. I jeszcze dostac za to w nagrodę za psie pieniądze kilka fajnych okrętów wojennych. Niestety jacyś żli ludzie ją namówili i w połowie lat 30-tych przeniosła się na tereny których odzyskanie stanowiło clue niemieckiej polityki przez całe międzywojnie :-)
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 3/01/2023, 10:23 Quote Post

QUOTE(Fliker @ 2/01/2023, 1:00)
Męczy mnie ta kwestia od dawna, aż specjalnie się zalogowałem biggrin.gif

Wielokrotnie się zetknąłem z twierdzeniem, że II RP została niejako wciągnięta w wojnę przez UK i Francję, które w ten sposób chciały odciągnąć Hitlera od kierunku zachodniego - odwlec własne wejście do wojny.

Przede wszystkim mówi się tutaj o gwarancjach brytyjskich, czy ktoś interesował się, jak do tego podchodziły zachodnie społeczeństwa? Czy Francuzi i Anglicy też tego chcieli, namawiali nas do wojny z Hitlerem? Czy prasa zachodnia faktycznie podburzała rządy sanacji?
*



CODE
Wielokrotnie się zetknąłem z twierdzeniem, że II RP została niejako wciągnięta w wojnę przez UK i Francję, które w ten sposób chciały odciągnąć Hitlera od kierunku zachodniego - odwlec własne wejście do wojny.


Proponuję rozbudować temat - zwłaszcza o informację, cytaty, gdzie się z tym zetknąłeś?


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Fliker
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 109.069

 
 
post 3/01/2023, 13:17 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 3/01/2023, 10:23)
Proponuję rozbudować temat - zwłaszcza o informację, cytaty, gdzie się z tym zetknąłeś?
*



choćby w temacie o gwarancjach brytyjskich

QUOTE(MaG11 @ 2/01/2023, 21:15)
Biedna Polska. Mieszkała sobie spokojnie w Ameryce Południowej i mogła mieć w nosie wszelkie europejskie wojny. Co najwyżej włączyć się do nich w 1944 roku posyłając do Europy jedną dywizję piechoty i pułk lotniczy na ofiarowanym amerykańskim sprzęcie. I jeszcze dostac za to w nagrodę za psie pieniądze kilka fajnych okrętów wojennych. Niestety jacyś żli ludzie ją namówili i w połowie lat 30-tych przeniosła się na tereny których odzyskanie stanowiło clue niemieckiej polityki przez całe międzywojnie :-)
*



Dziękuję za merytoryczną odpowiedź! Temat zaorany, pora na CSa

 
User is offline  PMMini Profile Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej