Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kultura łużycka i jej grody obronne,
     
Andrzej Jesz Huvavnik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 44.126

Andrzej Jaholkowski
Zawód: student
 
 
post 10/06/2008, 10:19 Quote Post

Witam! Nasamprzód poprawię się jednym miejscu, gdyż straszną bzdurę palnąłem :)Otóż pisząc o grupie sandomierskiej kultury łużyckiej (takowa nigdy nie istniała rolleyes.gif ) miałem na myśli grupę tarnobrzeską. A jeżeli chodzi o scytyjską biżuterię tam występującą, chodziło ofkors:) o zausznice gwoździowate.
Przejdźmy do tematu. Zgadzam się iż najazd scytyjski nie był przyczyną budowy grodów obronnych. Lecz nie dlatego że nie miał miejsca (gdyż hipoteza ta jest już mocno zakorzeniona w literaturze, a Wiciny na prawdę trudno kwestionować)a raczej dlatego że odbył się stosunkowo późno. Zdaję mi się, e w czasach gdy powstawał gród w Wicinie, taki dajmy na to Biskupin był już opuszczony, a po jego wspaniałych ulicach taplały sie juz tylko wodniki i topielice smile.gifZ tego samego względu odrzuciłbym też inwazję kultury pomorskiej. Zostają więc już chyba tylko konflikty wewnętrzne, ale na ten temat to juz na prawdę nic nie wiem...
Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
mardinus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 177
Nr użytkownika: 934

Piotr Kaczmarzyk
Zawód: Platnerz
 
 
post 11/06/2008, 16:06 Quote Post

Witam.

Moim zdaniem byly to wewnętrzne konflikty.
Analogicznie można popatrzec na inna kulturę (którą dobrze znamy) z tego samego rejonu.

Chodzi o kulturę słowiaańską - z ok IX - X w .
Znamy grody , (wykopaliska) - oraz zapiski kronikarzy .
Wiemy jakie były podziały na plemiona i ile jakie plemię miało grodów.
Znamy wyrywkowe walki plemienne ....
Lecz gdyby nie zapiski to widzielibyśmy te wszystkie plemiona raczej jako jedną kulturę .

Podobnie było z łurzyczynami - to był cały swiat z jego zawiłościami , kontaktami i polityką.

Tacy są ludzie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
cack1913
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 448
Nr użytkownika: 33.837

 
 
post 12/06/2008, 19:29 Quote Post

QUOTE(Andrzej Jesz Huvavnik @ 10/06/2008, 11:19)
Witam! Nasamprzód poprawię się  jednym miejscu, gdyż straszną bzdurę palnąłem :)Otóż pisząc o grupie sandomierskiej kultury łużyckiej (takowa nigdy nie istniała  rolleyes.gif ) miałem na myśli grupę tarnobrzeską. A jeżeli chodzi o scytyjską biżuterię tam występującą, chodziło ofkors:) o zausznice gwoździowate.
Przejdźmy do tematu. Zgadzam się iż najazd scytyjski nie był przyczyną budowy grodów obronnych. Lecz nie dlatego że nie miał miejsca (gdyż hipoteza ta jest już mocno zakorzeniona w literaturze, a Wiciny na prawdę trudno kwestionować)a raczej dlatego że odbył się stosunkowo późno. Zdaję mi się, e w czasach gdy powstawał gród w Wicinie, taki dajmy na to Biskupin był już opuszczony, a po jego wspaniałych ulicach taplały sie juz tylko wodniki i topielice smile.gifZ tego samego względu odrzuciłbym też inwazję kultury pomorskiej. Zostają więc już chyba tylko konflikty wewnętrzne, ale na ten temat to juz na prawdę nic nie wiem...
Pozdrawiam smile.gif
*



Czy można poprosić o datowania tych dwóch grodów. Wicina nie była chronologicznie podobna do Biskupina?
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Andrzej Jesz Huvavnik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 44.126

Andrzej Jaholkowski
Zawód: student
 
 
post 19/06/2008, 16:43 Quote Post

A oto i datowanie grodów:
Biskupin - powstaje w drugiej połowie VIII w. p.n.e. (znalazłem nawet dokładną datę - zima 738). Zostaje opuszczony jakieś sto pięćdziesiąt lat później, więc gdzieś na przełomie VII i VI w. p.n.e.
Wicina - pierwsze wały obronne, otwartej wcześniej, osady wzniesiono w VII w. p.n.e. Pod koniec VI w. p.n.e. fortyfikacje przebudowano i wzmocniono. "Remont" jednak nie został ukończony, gdyż pozostał jeden odcinek starszego, mniejszego walu. Prace zapewne przerwał najazd scytyjski. Datowania samego najazdu nie jestem pewien, ale zdaje mi się że miał miejsce dopiero w IV w. p.n.e. W tym czasie, to ślady po Biskupinie nie różniły się znacznie od dzisiejszych:)
Co zaś do genezy grodów obronnych słyszałem jeszcze o paru pomysłach. Istnieje teoria o zagrożeniu ze strony koczowników, lecz nie Scytów, lecz Kimmerow, którzy bardziej by tu odpowiadali chronologicznie:) Niestety wyraźnych śladów najazdu, jak w przypadku swych stepowych następców, brak. Militaria kimmeryjskie stanowią głównie znaleziska luźne - efekt handlu i takie tam... Aczkolwiek istnieje pewne prawdopodobieństwo, iż przedstawiciele kultury łużyckiej, wyglądając ostrożnie przez Bramę Morawską, widzieli krwawe jatki czynione przez stepowców śród zielonych równin Kotliny Węgierskiej. W takiej sytuacji grody obronne mogły powstać chociażby "na wszelki wypadek"
Spotkałem się jeszcze z hipotezą, w owych czasach po prostu panowała moda na budowanie osiedli warownych smile.gif Taki trend z antycznego południa smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
cack1913
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 448
Nr użytkownika: 33.837

 
 
post 21/06/2008, 21:58 Quote Post

QUOTE(Andrzej Jesz Huvavnik @ 19/06/2008, 17:43)
A oto i datowanie grodów:

*





Dziękuję!
Czy do Wiciny można poprosić o jakąś literaturę?
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Sędziwoj
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 295
Nr użytkownika: 7.748

 
 
post 23/06/2008, 14:43 Quote Post

luzna uwaga:
wg Helmolda Winete z jednej strony otaczaly Bagna Scytyjskie; moze wiec dotarli troche dalej niz nam sie wydaje
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
cack1913
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 448
Nr użytkownika: 33.837

 
 
post 24/06/2008, 8:50 Quote Post

QUOTE(Andrzej Jesz Huvavnik @ 19/06/2008, 17:43)
Co zaś do genezy grodów obronnych słyszałem jeszcze o paru pomysłach.
*




Może jakąś wskazówką są informacje o śladach kanibalizmu w k. łużyckiej. Jeśli doniesienia na ten temat są wiarygodne, to rzucają światło na relacje międzygrupowe (zachowania agresywne). Chyba w Wicinie było coś do "kradzieży". Ten wątek jest mało poznany. Czy coś więcej na ten temat ktoś może napisać?
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Andrzej Jesz Huvavnik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 44.126

Andrzej Jaholkowski
Zawód: student
 
 
post 27/06/2008, 12:25 Quote Post

Literatura do Wiciny:
Niewiele tego jeszcze mam, gdyż sam poszukuję.
Polecam artykuł Adama Kołodziejskiego "Najeźdźcy zjawili się jesienią" w "Z Otchłani Wieków" XXXVI/1970 oraz jego małą książeczkę "Wicina, osada obronna sprzed 2500 lat w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Zielonej Górze." Natomiast najazd na gród w szerszym kontekście ciekawie przedstawia Jan Chochorowski w Koczownikach Ukrainy w rozdziale "Kimmerowie, Scytowie, Sarmaci a Europa Środkowa"
Pozdrawiam:)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
cack1913
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 448
Nr użytkownika: 33.837

 
 
post 27/06/2008, 20:20 Quote Post

QUOTE(Andrzej Jesz Huvavnik @ 27/06/2008, 13:25)
Literatura do Wiciny:
Niewiele tego jeszcze mam, gdyż sam poszukuję [...]
*




Dziekuję!
Też prowadzę poszukiwania. Jak coś znajdę dam znać.
Pozdowienia! smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
niebieski1933
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 42.802

Zawód: Archeolog
 
 
post 2/07/2008, 23:10 Quote Post

bodajże w którejś z syntez pradziejowych na ziemiach polskich nie wiem juz której ale na pewno kozłowskiego, czytałem że mogło tu tez przyczynic sie do budowy tych grodów pojawienie się kimmerów...jednak czy to troche nie mija się z chronologia tych grodów a najazdem kimmerów??
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Quba
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 48.883

JA
Stopień akademicki: mgr
Zawód: archeo
 
 
post 2/10/2008, 17:22 Quote Post

... ruchy ludnościowe w kierunku północ-południe nie są udokumentowane raczej idea specyficznego grzebania ludzi z terenów wschodniego Pomorza rozlała sie na południe... pamietajmy, grody, osady obronne powstaja juz pod koniec VEB ["ekspansja" KP ma miejsce w HaD)czyli w momencie załamania się klimatu... myślę, że idea obronkości powinna być rozważana w różnych aspektach, których wspólnym mianownikiem jest pogarszajacy sie w tamtym czasie klimat, a co z a tym idzie możliwości eko-ekonomiczne... Scytowie ruszają na zachód z powodu zmian klimatycznych [susza na stepie]...
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 8/07/2009, 12:23 Quote Post

Spotkałem się gdzieś z informacją, że w Biskupinie znaleziono scytyjskie groty od strzał, ale nie wiadomo czy znalazły się na skutek handlu czy najazdu confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 8/07/2009, 18:59 Quote Post

W skutek najazdu.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
niebieski1933
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 42.802

Zawód: Archeolog
 
 
post 30/08/2009, 17:16 Quote Post

Na jakiej podstawie twierdzisz, że jest to wynik najazdu?
Nawet jeśli są to pogięte groty strzał, to nie ma podstaw aby mówić ze 100% pewnością ( a tak zabrzmiała Twoja wypowiedź), że był to najazd. Mógł to być wynik handlu i użycie tych przedmiotów w celach wojennych..
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 1/09/2009, 7:16 Quote Post

W grodzisku biskupińskim kultury łużyckiej odnaleziono prócz pogiętych scytyjskich strzał, również ślady spalenizny. Co ciekawe zarówno strzały jaki pożar pochodzą z tego samego okresu. Więc dlaczego negujesz najazd? Ale od najazdu gród nie upadł. Ponoć stracił swoje znaczenie przez podnoszący się poziom wód oblewających grodzisko i tak z czasem nie nadawał się już do użytku.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej