Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Aneksja: Spisz i Orawa - 1938
     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 13/01/2012, 22:49 Quote Post

QUOTE
Twierdzisz, że to powiedział, a potem zatwierdził aneksję?


Myślę, że chodziło mu o polskie wsie na dawnym Uhersku, na Górnej Orawie. Jeszcze w toku działań wojennych powstawały plany zamienienia Zakopanego w kurort. Już w październiku Szadkowski zaczyna nakłaniać niektórych działaczy góralskich do ogłoszenia narodu góralskiego. Nie wydaje mi się, żeby Niemcy chcieli oddać Zakopane.

CODE

Politycznie jednak Słowacy uważali, że cały Spisz i Orawa są słowackie (bo tamtejsza ludność miała świadomość przynależności do Uhorska, za którego następcę na tym terenie uważała się Słowacja).


O tym wcześniej pisałem. Czechosłowacja uznawała granicę węgiersko-galicyjską za nie podlegającą negocjacji. W dwudziestoleciu doszło do porozumienia, w 38 przesunęliśmy granicę na południe, te ziemie chciał przede wszystkim odzyskać Tiso, resztę Orawy dostał w bonusie.

CODE
Gnębił szkolnictwo,torpedował działania organizacji,szykanował....
Wszystko zgoda,ale skala tego to pograniczny zatarg,nikt poważnie o wojnie nie myslał


Nikt? smile.gif Przez całe dwudziestolecie karierę robiła piosenka o Chrobrym, co bił słupy w Dunaju?

Nie damy Popradowej fali
Spisza, Orawy, praojców sławy,
Bo ojce ziem tych posiadali,
aż po niziny, aż po Wag siny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #46

     
bartoszb
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.888
Nr użytkownika: 44.299

 
 
post 14/01/2012, 16:10 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 13/01/2012, 23:49)
Myślę, że chodziło mu o polskie wsie na dawnym Uhersku, na Górnej Orawie.
*



Sporu nie toczymy, ale w kwestii formalnej Ty piszesz co myślisz, a ja podałem źródła. Niemniej jestem tego dalej ciekawy.
Co do Zakopanego to może Niemcy mieli przygotowany wariant z narodem góralskim i po prostu po odmowie Słowaków zaczęli go realizować.

Znalazłem ciekawy artykuł z 1992 o Spiszu:
http://www.polskispisz.republika.pl/materialy/jurgow.htm

Słowacki nie jest ich językiem ojczystym. Mówią gwarą spiską, zaliczaną przez specjalistów do języka polskiego — twierdzi Andrzej Haniaczyk, wiceprezes Związku Polskiego Spiszu. Ksiądz był bezradny. Słowacy chcieli mieć mszę we własnym języku, a Polacy modlić się w spokoju.
[...]
Słowacy mają własną mszę, na którą przychodzą dość licznie, a Polacy mogą wybrać dwie poranne.
[...]
Jeden z miejscowych mężczyzn dwa lata temu, gdy ludzie zaczęli określać swoje pochodzenie, dowiedział się, że jego żona to Słowaczka. Bywa też tak, że ojciec uważa się za Słowaka, a syn za Polaka. —A przecież narodowości nie można hańbić, nie można się "przepisywać"— powiedział jeden z mieszkańców. Na co dzień wolą o tym nie dyskutować. Zresztą w samej Słowacji o rodakach ze Spiszu i Orawy mówią często: Polacy. Najlepiej, gdyby istniała narodowość spiska. Wówczas mieszkańcy wsi nie mieliby problemów.
[...]
Słowackiego w domach nie używają.
Mówią w gwarze spiskiej, po prostu “po naszemu, po jurgowsku". Na mszy spoglądają do książeczek. Najstarsi i dzieci chodzące do szkoły znają język dobrze. Nawet ci, którzy pracują na Słowacji, używają tylko kilkudziesięciu najniezbędniejszych słów



 
User is offline  PMMini Profile Post #47

     
Piro
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.723
Nr użytkownika: 8.580

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Dokladajacy do Kotla
 
 
post 17/01/2012, 21:37 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 13/01/2012, 22:49)
QUOTE
Twierdzisz, że to powiedział, a potem zatwierdził aneksję?


Myślę, że chodziło mu o polskie wsie na dawnym Uhersku, na Górnej Orawie. Jeszcze w toku działań wojennych powstawały plany zamienienia Zakopanego w kurort. Już w październiku Szadkowski zaczyna nakłaniać niektórych działaczy góralskich do ogłoszenia narodu góralskiego. Nie wydaje mi się, żeby Niemcy chcieli oddać Zakopane.

CODE

Politycznie jednak Słowacy uważali, że cały Spisz i Orawa są słowackie (bo tamtejsza ludność miała świadomość przynależności do Uhorska, za którego następcę na tym terenie uważała się Słowacja).


O tym wcześniej pisałem. Czechosłowacja uznawała granicę węgiersko-galicyjską za nie podlegającą negocjacji. W dwudziestoleciu doszło do porozumienia, w 38 przesunęliśmy granicę na południe, te ziemie chciał przede wszystkim odzyskać Tiso, resztę Orawy dostał w bonusie.

CODE
Gnębił szkolnictwo,torpedował działania organizacji,szykanował....
Wszystko zgoda,ale skala tego to pograniczny zatarg,nikt poważnie o wojnie nie myslał


Nikt? smile.gif Przez całe dwudziestolecie karierę robiła piosenka o Chrobrym, co bił słupy w Dunaju?

Nie damy Popradowej fali
Spisza, Orawy, praojców sławy,
Bo ojce ziem tych posiadali,
aż po niziny, aż po Wag siny.

*


A mnie uczyła Babcia wierszyka o słupach granicznych w Sali wbijanych... smile.gif
Całkiem serio

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #48

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 18/01/2012, 9:40 Quote Post

QUOTE(Piro @ 17/01/2012, 21:37)
A mnie uczyła Babcia wierszyka o słupach granicznych w Sali  wbijanych... smile.gif
Całkiem serio

Pozdrawiam

Niemcy z kolei śpiewali:
"... Von der Maas bis an die Memel,
Von der Etsch bis an den Belt – "
Też serio.
Pozdrawiam smile.gif
 
Post #49

     
Piro
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.723
Nr użytkownika: 8.580

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Dokladajacy do Kotla
 
 
post 18/01/2012, 15:33 Quote Post

QUOTE(jur @ 18/01/2012, 9:40)
QUOTE(Piro @ 17/01/2012, 21:37)
A mnie uczyła Babcia wierszyka o słupach granicznych w Sali  wbijanych... smile.gif
Całkiem serio

Pozdrawiam

Niemcy z kolei śpiewali:
"... Von der Maas bis an die Memel,
Von der Etsch bis an den Belt – "
Też serio.
Pozdrawiam smile.gif
*


Obecnie to chyba zakazane,a na pewno z oficjalnej wersji hymnu wycięte wink.gif

pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #50

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 18/01/2012, 15:50 Quote Post

QUOTE(Piro @ 18/01/2012, 15:33)
Obecnie to chyba zakazane,a na pewno z oficjalnej wersji hymnu wycięte wink.gif

pozdrawiam


Wycięte, wycięte, tylko tak mi się skojarzyło. smile.gif
 
Post #51

     
bartoszb
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.888
Nr użytkownika: 44.299

 
 
post 6/12/2013, 14:15 Quote Post

O Czechach i Słowakach inaczej: http://www.radiownet.pl/szukaj?tag=Histori...owakach-inaczej

Niby nic nowego i wkleić mógłbym to do kilku innych wątków (np. o Zaolziu).
 
User is offline  PMMini Profile Post #52

4 Strony « < 2 3 4 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej