Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dokąd dotarli Polinezyjczycy ?

kalev

V ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 37.135

Stopień akademicki: miszcz

post 27/09/2012, 17:51 Quote Post

Czytałem kiedyś o granicach polinezyjskiego osadnictwa i dowiedziałem się, że zasiedlili Wyspę Auckland, która leży na południe od Nowej Zelandii na 51 szerokości południowej. Została zasiedlona w XIII wieku, ale jej klimat znacznie odbiegał od warunków, do jakich te ludy przywykły - bardzo niewiele drzew, klimat dość chłody jak na ich standardy (od 7 do 14 stopni przez cały rok, w tym podobno temperatura nigdy nie przekroczyła tam 20 stopni.

Podobno w polinezyjskich podaniach istnieją przekazy o jeszcze dalszych wyprawach, które mogłyby świadczyć o dopłynięciu do Antarktyki. Ciekawi mnie tez, czy jakaś grupa kolonizatorów z Hawajów mogła dopłynąć do Japonii, Aleuty... Zastanawia mnie jednak, dlaczego nie podjęli próby kolonizacji wschodniego wybrzeża Australii, które miało całkiem przyjazny dla ich typu gospodarki klimat, a jej ludność nie stanowiła wielkiego zagrożenia ze względu na słaba liczebność. Wiadomo, że próbowali zasiedlać nawet bardzo niewielkie wysepki, a kolonizacja tak ogromnego kontynentu byłaby dla nich korzystna.

Ten post był edytowany przez kalev: 27/09/2012, 17:51

User is offline  PMMini Profile Post #1

carantuhill

Bieskidnik
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Stopień akademicki: Utytu³owany:)
Zawód: pathfinder

post 27/09/2012, 18:42 Quote Post

CODE
Czytałem kiedyś o granicach polinezyjskiego osadnictwa i dowiedziałem się, że zasiedlili Wyspę Auckland, która leży na południe od Nowej Zelandii na 51 szerokości południowej. Została zasiedlona w XIII wieku, ale jej klimat znacznie odbiegał od warunków, do jakich te ludy przywykły - bardzo niewiele drzew, klimat dość chłody jak na ich standardy (od 7 do 14 stopni przez cały rok, w tym podobno temperatura nigdy nie przekroczyła tam 20 stopni.

Pisaliśmy o tym na forum. Zasiedlili Wyspę Enderby,a do standardów wyspy trochę przygotowali się na Wyspie Południowej. A drzew trochę tam jest: http://www.subantarcticislands.com/enderby...thern-rata.html Ciekawe jak będzie z Wyspami Antypodów, gdzie odkryto ponoć jakieś ślady maoryskie.

CODE
Podobno w polinezyjskich podaniach istnieją przekazy o jeszcze dalszych wyprawach, które mogłyby świadczyć o dopłynięciu do Antarktyki.

Ui-te-Rangiora, ale nie wiadomo, czy to nie legenda, taki polinezyjski Brendan. I nie wiadomo, czy to, co odkrył, czy Lodowiec Rossa, czy po prostu jakąś płynącą górę lodową.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

kalev

V ranga
Nr użytkownika: 37.135

Stopień akademicki: miszcz

post 28/09/2012, 7:25 Quote Post

Czyli to o czym pisałem, bo wyspa Enderby należy do archipelagu Auckland. Drzew tam nawet nie brakuje, ale do polinezyjskich standardów dużo jej brakuje, choć skoro zasiedlili Wyspę Południową, to musieli się trochę przygotować.

O Ui-te-Rangiora znalazłem informację na wikipedii. Jego wyprawę datują na VII wiek, co mało prawdopodobne jest, bo na Nowej Zelandii jeszcze nie było ludzi. Bardziej prawdopodobne wydaje się, że to była jakaś większa góra lodowa, co na człowieku przyzwyczajonym do łagodnego klimatu musiało zrobić piorunujące wrażenie.

Wiadomo coś o podróżach Polinezyjczyków na północ od Hawajów?

User is offline  PMMini Profile Post #3

Travis

Pogromca rezunów
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota

post 28/09/2012, 7:42 Quote Post

Ciekawa mapka obrazująca migracje ludów austronezyjskich (w tym polinezyjskich) od starożytności po czasy najnowsze:

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek

User is offline  PMMini Profile Post #4

carantuhill

Bieskidnik
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Stopień akademicki: Utytu³owany:)
Zawód: pathfinder

post 28/09/2012, 7:53 Quote Post

CODE
O Ui-te-Rangiora znalazłem informację na wikipedii. Jego wyprawę datują na VII wiek, co mało prawdopodobne jest, bo na Nowej Zelandii jeszcze nie było ludzi.

Ale on nie płynął z Nowej Zelandii, tylko z Rarotongi, z Wysp Cooka. Ale nie wiadomo, czy naprawdę istniał, a jeśli nawet żył, to czy nie przypisano mu odkryć prawdziwych i legendarnych różnych podróżników polinezyjskich.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej