Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Historia Polski: polecane zrodla, Temat kontynuowany od 2006
     
VanShooter
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 63.394

Marcin Raptis
Zawód: uczeñ
 
 
post 22/02/2010, 21:20 Quote Post

dziękuje smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #46

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 22/02/2010, 22:22 Quote Post

Jest na prawdę nieźle , ale żeby nie było zbyt kolorowo uwagi:

"który w 1308 roku zabrał nam m.in. miasto Gdańsk"
Pomorze gdańskie byłoby bardziej precyzyjnym określeniem.

" W 1392 roku na dworze cesarza Zygmunta Luksemburskiego powstał plan rozbiorów Polski między Czechy oraz Krzyżaków."
Oraz Brandenburgię.


"Doprowadziło to do konfliktu zbrojnego nazywanego – Wielką Wojną z Krzyżakami. To właśnie rok później - 14 lipca 1410 miała miejsce jedna z największych bitew w średniowieczu."
Jaka bitwa? Ja wiem że jest to oczywiste ale egzaminator NIE MA prawa założyć że ty wiesz o danym fakcie ale go opuściłeś.Musisz napisać gdzie miała miejsce.


"Pokój zawarty w Toruniu 1411 roku Paweł Jasienica w „Polsce Jagiellonów” bardzo krytykuje. Zarzuca on m.in. brak wymiernych korzyści z wygranej wojny "
Wypadałoby jednak coś napisać o jego postanowieniach.

"Zwycięstwo w wojnie trzynastoletniej , która zakończyła się II pokojem toruńskim w 1466 tym razem dała wymierne korzyści. Polska odzyskała dostęp do morza otwierając Rzeczpospolitej możliwość wielkiego handlu. "
Troszeczkę za mało,mogłeś napisać więcej o decyzjach.

"W roku 1578 – 1579 wybuchł jeszcze konflikt o obsadzenie biskupstwa warmińskiego – „Wojna Popia”

Literówka.1478-9


"Ostateczne starcia 1519-1521 całkowicie zlikwidowały międzynarodowe znaczenie Krzyżaków. Doprowadziło to w 1525 roku do hołdu pruskiego."
Tylko tyle? A jakie były konsekwencje tego wydarzenia?

"Czech ( od 1470"...
Od 1471.W 1470 został wyznaczony na następce króla czeskiego.

"Kolejnym elementem polityki zagranicznej Jagiellonów była sprawa Wschodu. Henryk Samsonowicz uważa, że ta sprawa szczególnie za czasów Kazimierza Jagiellończyka nie przynosiła sukcesów. Iwan III , władca Moskwy realizował plan – „Moskwa – trzeci Rzym”. Podporządkował on m.in. Nowogród Wielki."
Troszeczkę za mało , brak konkretów.

Tak jak napisałem ogólnie jest nieźle.Gdybym ja miał je ocenić myślę że byłby to III poziom, chociaż oczywiście do precyzyjnej oceny wymagany byłby klucz.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #47

     
VanShooter
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 63.394

Marcin Raptis
Zawód: uczeñ
 
 
post 22/02/2010, 22:26 Quote Post

"myślę, że załapałoby się na III poziom".

Więc taki mocny III poziom czy słaby?

W szkole dostałem za to 15/20 i główne uwagi były na temat tych odwołań. Pamiętaj , że mam tylko 5 stron na maturze więc nie mogę szczegółowo opisywać wszystkiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #48

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 22/02/2010, 22:32 Quote Post

Wyedytowałem zaraz bo też się na tym złapałem.Trzeci na pewno czy więcej hmmm...
Gdybym ja miał ocenić to myślę że w granicach 13-14 pkt.Chociaż zaznaczam że jak zresztą widać w profilu egzaminatorem nie jestem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #49

     
VanShooter
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 63.394

Marcin Raptis
Zawód: uczeñ
 
 
post 22/02/2010, 22:41 Quote Post

No fakt już trochę lepiej smile.gif

A co z podręcznikami Tomalskiej?
 
User is offline  PMMini Profile Post #50

     
R_7
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 53
Nr użytkownika: 48.682

Kazimierz III Wielki
Stopień akademicki: król Polski
Zawód: uczen
 
 
post 23/02/2010, 8:04 Quote Post

Ja osobiście korzystam z podręczników Tomalskiej od 1795. Traktuje je jako powtórki. Uważam że są niezłe, napisane łatwym językiem, i nie zawierają błędów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #51

     
irmusiek
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 315
Nr użytkownika: 48.416

Zawód: studentka ija i wpia
 
 
post 27/02/2010, 19:16 Quote Post

co do wypracowania, wg mnie naprawdę niezłe, tylko że egzaminatorzy lubia byc doczepliwi i za ujęcie w ramach czasowych 1501r. moglbys nie wyjsc z 1 poziomu. czemu? bo to XVIw. naprawde nie zartuje, moja znajoma miała taką sytuacje, wypracowanie super oh ah a tu sie okazalo, ze 2 pkt dostala przez datę, ktora nie pasowala w ramach ... ja bym dała date graniczną wypraw Jana Olbrachta na Mołdawie (polityka zagraniczna jak byk wink.gif ). to oczywiście tylko moje zdanie, egzaminatorką nie jestem, ale juz jedną maturę pisałam i wiem, że egzaminatorzy się czepiają ; )
 
User is offline  PMMini Profile Post #52

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 27/02/2010, 22:52 Quote Post

Proszę nie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania.W tego typu wypracowaniu zawsze należy scharakteryzować wydarzenia bezpośrednio poprzedzające oraz następstwo opisywanych wydarzeń.W tej pracy elementy te zostały wypełnione.
Jan Olbracht zmarł w 1501 roku i nikt o jeden rok czepiać się nie będzie.Wojna z Turcją skończyła się w 1503 roku za panowania Aleksandra Jagiellończyka i nawet ta data spokojnie mogła być uznana jako graniczna.Tak na prawdę panowanie Aleksandra wpisuje się jeszcze w myśl poprzedniej epoki w przeciwieństwie do jego następcy Zygmunta.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #53

     
VanShooter
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 63.394

Marcin Raptis
Zawód: uczeñ
 
 
post 28/02/2010, 0:00 Quote Post

Witam,

A tło historyczne - z Krzyżakami jest odpowiednie ? Nie muszę podawać podawać go w ramach czasowych pracy?

Podobnie jak z hołdem pruskiem - nie ma go w ramach czasowych ale jest omawiany.

Rozumiem, że lepiej bezpieczniej podać np. datę objęcia tronu węgierskiego w 1491 przez Władysława Jagiellończyka i potem ewentualnie opisywać to co było już w XVI wieku?
 
User is offline  PMMini Profile Post #54

     
irmusiek
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 315
Nr użytkownika: 48.416

Zawód: studentka ija i wpia
 
 
post 28/02/2010, 0:09 Quote Post

ja byłam uczona aby w rozpoczęciu tematu podawac daty pasujące do ram, dopiero potem piac o wydarzeniach poprzedzających i tych, które były później. i to nie jest wprowadzanie w błąd ; )

QUOTE
Proszę nie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania.W tego typu wypracowaniu zawsze należy scharakteryzować wydarzenia bezpośrednio poprzedzające oraz następstwo opisywanych wydarzeń


owszem, ale nie we wstępie tematu, gdzie podajemy daty bezpośrednio dotyczące ram podanych w temacie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #55

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 28/02/2010, 11:06 Quote Post

irmusiek:
"owszem, ale nie we wstępie tematu, gdzie podajemy daty bezpośrednio dotyczące ram podanych w temacie."

Zgadza się i tak też w tej pracy zostało zrobione,byłaś prawidłowo uczona.
Temat brzmi:"Polityka zagraniczna Jagiellonów w XIV I XV wieku"
W historii nie sposób szufladkować wydarzeń w ściśle,sztucznie ustawione ramy czasowe.Dla przykładu o wieku XIX z punktu wydarzeń,procesów historycznych mówi się nieraz że trwał od 1789 do 1914 roku i ja się z tym zgadzam.Podobnie jest tutaj.Ja ramy czasowe określiłbym może nawet do roku 1506.Panowanie Zygmunta I "wiek zygmuntowski" to już zupełnie nowa jakość.Autor zdecydował się na rok 1501 i jest to dla mnie również uzasadnione.

VanShooter:
"A tło historyczne - z Krzyżakami jest odpowiednie ? Nie muszę podawać podawać go w ramach czasowych pracy?"

Jest odpowiednie gdyż,dostrzegasz następstwo wydarzeń czemu ma służyć właśnie przedstawienie tła historycznego.Oczywiście w ramy czasowe nie należy tego tła wpisać.
Podobnie jest z konsekwencjami wydarzeń wychodzącymi poza zakres twojej pracy w tym wypadku np hołd pruski.Wszystko jest w porządku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #56

     
lion100
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 95.346

Zawód: uczen
 
 
post 20/04/2015, 19:13 Quote Post

Chcę zakupić ten podręcznik i zastanawiam się czy zdecydować się na zakup najnowszego wydania tj. z 2015r. czy jednak kupić od kogoś wydanie trochę starsze. Książka jest mi potrzebna głównie na Olimpiade Mediewistyczną, do której planuję przystąpić w przyszłym roku i myślę, że test będzie układany na podstawie tej starszej wersji, ale z drugiej strony nowsza jest pewnie bardziej uaktualniona i ma mniej błędów. Na którą wersje stawiacie? smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #57

     
Emil1992
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 122
Nr użytkownika: 80.688

Zawód: Student
 
 
post 20/04/2015, 19:26 Quote Post

Uaktualniona to w niej jest chyba tylko bibliografia i dodane nieco fotografii. I tyle. Raczej nikt po śmierci Autora nie dokonywał zasadniczych zmian. Więc nie jest to poszerzone wydanie w warstwie merytorycznej. Radzę kupić starsze wydanie, będzie taniej.

Ten post był edytowany przez Emil1992: 20/04/2015, 19:50
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #58

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 21/04/2015, 7:31 Quote Post

QUOTE(lion100 @ 20/04/2015, 19:13)
Chcę zakupić ten podręcznik i zastanawiam się czy zdecydować się na zakup najnowszego wydania tj. z 2015r. czy jednak kupić od kogoś wydanie trochę starsze. Książka jest mi potrzebna głównie na Olimpiade Mediewistyczną, do której planuję przystąpić w przyszłym roku i myślę, że test będzie układany na podstawie tej starszej wersji, ale z drugiej strony nowsza jest pewnie bardziej uaktualniona i ma mniej błędów. Na którą wersje stawiacie? smile.gif
*


Nie uaktualniali jej (ewentualnie poza bibliografią), o ile dobrze pamiętam. Co do błędów - nie powtarzam w pytaniach błędów za podręcznikami, jeśli np. Zientara podaje 1292 jako upadek Akki (zamiast 1291). wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #59

     
Wirakocza
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 99.898

Michal Jaworski
Zawód: Uczen
 
 
post 12/02/2017, 10:55 Quote Post

Mam niemały dylemat. W tym roku zacząłem rozszerzenia z historii i wosu. Vademecum z wosu jakie posiadam to Matura 2017 Operonu. Natomiast podręczniki rozszerzone do historii to Nowa Era - chciałem kupić vademecum historia - z Operonu ale słyszałem dużo ,,średnich" opinii. PS. z vademecum Nowej Ery do historii miałem styczność i według mnie takie sobie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #60

4 Strony « < 2 3 4 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej