Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
30 Strony « < 28 29 30 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Matura: rozszerzona Historia i WoS, Temat kontynuowany od 2005
     
kolorowekledki98426
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 95.855

Kinga
Zawód: uczeñ
 
 
post 17/12/2014, 16:49 Quote Post

Jestem w klasie 1 LO na profilu wojskowym. Od zawsze chcę się dostać na studia prawnicze, na UJ albo UW. Mimo ze mam jeszcze dosyć dużo czasu to wiem ze żeby dostać się na te uniwerki trzeba maturke ,,rozwalic" smile.gif oprócz oczywiście historii i wos-u, z obu tych przedmiotów jestem dosyc dobra tongue.gif byłam w obu konkursach w poprzednim roku finalistka, to było jeszcze w gimnazjum...zresztą ostatnia maturę z maja napisała sobie w domu tak żeby się sprawdzić i z wozu pp miałam 60% a rozszerzenia 44% a z hist roz 52% smile.gif ale nie jestem stricle humanistką, z matmy tez jestem niezla, jednak od miesiąca chodze na korki żeby pociągnąć pod maturę rozszerzona z matmy poza tym angielski na rozszerzeniu. I zastanawiam się nad polskim ewentualnie i niemieckim. Czy wybór tylu przedmiotów rozszerzonych to dobry wybor? Możliwości mam duze, juz teraz w domu smigam niektóre zagadnienia ,,z gwiazdka", mam dużo zapału i lubię się uczyc...jak wy to widzicie?? Oczywiście nie planuje matury ,,zdać,, tylko dobrze napisać czyli ponad 70% wszystkie rozszerzenia w tym wos i hist na 90 w gore. Proszę o opinie biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #436

     
Philosmenos
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 103
Nr użytkownika: 82.313

 
 
post 23/12/2014, 0:07 Quote Post

QUOTE(kolorowekledki98426 @ 17/12/2014, 16:49)
Jestem w klasie 1 LO na profilu wojskowym. Od zawsze chcę się dostać na studia prawnicze, na UJ albo UW. Mimo ze mam jeszcze dosyć dużo czasu to wiem ze żeby dostać się na te uniwerki trzeba maturke ,,rozwalic" smile.gif oprócz oczywiście historii i wos-u, z obu tych przedmiotów jestem dosyc dobra tongue.gif byłam w obu konkursach w poprzednim roku finalistka, to było jeszcze w gimnazjum...zresztą ostatnia maturę z maja napisała sobie w domu tak żeby się sprawdzić i z wozu pp miałam 60% a rozszerzenia 44% a z hist roz 52% smile.gif ale nie jestem stricle humanistką, z matmy tez jestem niezla, jednak od miesiąca chodze na korki żeby pociągnąć pod maturę rozszerzona z matmy poza tym angielski na rozszerzeniu. I zastanawiam się nad polskim ewentualnie i niemieckim. Czy wybór tylu przedmiotów rozszerzonych to dobry wybor? Możliwości mam duze, juz teraz w domu smigam niektóre zagadnienia ,,z gwiazdka", mam dużo zapału i lubię się uczyc...jak wy to widzicie?? Oczywiście nie planuje matury ,,zdać,, tylko dobrze napisać czyli ponad 70% wszystkie rozszerzenia w tym wos i hist na 90 w gore. Proszę o opinie biggrin.gif
*




To,że napisałaś w domu maturę z historii i miałaś 52%, to wiesz, szczerze mowiąc "sobie można". Wypracowanie oceniane jest zupełnie inaczej niż moglibyśmy przypuszczać, często klucz mija się z oczekiwaniami itd, itd.
Skoro masz taki zapał - super. Ale ja bym zostawiła matmę R i raczej pomyślała nad polskim R. Angielski R - jak najbardziej, niemiecki - no jeżeli Ci się podoba smile.gif.
Ale skup się na historii i wosie. Jeżeli czujesz się na siłach pomyśl raczej o olimpiadzie przedmiotowej zamiast rozmieniać się na drobne.
Zastanów się czy prawo to jest to. Jeżeli tak, to spokojnie i powoli realizuj swój plan - historia, wos, angielski, historia, historia,wos,wos wink.gif.
Masz jeszcze masę czasu... naprawdę, mówię to z perspektywy starszej od Ciebie o kilka lat już studentki prawa biggrin.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #437

     
kolorowekledki98426
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 95.855

Kinga
Zawód: uczeñ
 
 
post 29/12/2014, 11:00 Quote Post

QUOTE(Philosmenos @ 23/12/2014, 0:07)
QUOTE(kolorowekledki98426 @ 17/12/2014, 16:49)
Jestem w klasie 1 LO na profilu wojskowym. Od zawsze chcę się dostać na studia prawnicze, na UJ albo UW. Mimo ze mam jeszcze dosyć dużo czasu to wiem ze żeby dostać się na te uniwerki trzeba maturke ,,rozwalic" smile.gif oprócz oczywiście historii i wos-u, z obu tych przedmiotów jestem dosyc dobra tongue.gif byłam w obu konkursach w poprzednim roku finalistka, to było jeszcze w gimnazjum...zresztą ostatnia maturę z maja napisała sobie w domu tak żeby się sprawdzić i z wozu pp miałam 60% a rozszerzenia 44% a z hist roz 52% smile.gif ale nie jestem stricle humanistką, z matmy tez jestem niezla, jednak od miesiąca chodze na korki żeby pociągnąć pod maturę rozszerzona z matmy poza tym angielski na rozszerzeniu. I zastanawiam się nad polskim ewentualnie i niemieckim. Czy wybór tylu przedmiotów rozszerzonych to dobry wybor? Możliwości mam duze, juz teraz w domu smigam niektóre zagadnienia ,,z gwiazdka", mam dużo zapału i lubię się uczyc...jak wy to widzicie?? Oczywiście nie planuje matury ,,zdać,, tylko dobrze napisać czyli ponad 70% wszystkie rozszerzenia w tym wos i hist na 90 w gore. Proszę o opinie biggrin.gif
*




To,że napisałaś w domu maturę z historii i miałaś 52%, to wiesz, szczerze mowiąc "sobie można". Wypracowanie oceniane jest zupełnie inaczej niż moglibyśmy przypuszczać, często klucz mija się z oczekiwaniami itd, itd.
Skoro masz taki zapał - super. Ale ja bym zostawiła matmę R i raczej pomyślała nad polskim R. Angielski R - jak najbardziej, niemiecki - no jeżeli Ci się podoba smile.gif.
Ale skup się na historii i wosie. Jeżeli czujesz się na siłach pomyśl raczej o olimpiadzie przedmiotowej zamiast rozmieniać się na drobne.
Zastanów się czy prawo to jest to. Jeżeli tak, to spokojnie i powoli realizuj swój plan - historia, wos, angielski, historia, historia,wos,wos wink.gif.
Masz jeszcze masę czasu... naprawdę, mówię to z perspektywy starszej od Ciebie o kilka lat już studentki prawa biggrin.gif.
*


Tak ale maturke oceniała mama która uczy historii i wosu i jest egzaminatorem, trochę wypracowanie mi nie poszło ale to wynikało z tego ze nie bardzo wiem jak się takie cos pisze no i moja wiedza do PR jeszcze nie dorasta ale nie było takie źle, maturzysci niektorzy pisali gorzej. Skupiam się na hist i wosie, właśnie przygotowuje się do ogólnopolskiego konkursu o Kazimierzu wielkim, m.in dlatego żeby się przekonać do średniowiecza, bo preferuje wiek XX ale ucząc się do niego troszkę się wciagnelam w te klimaty olimpiadę historyczna spróbuje w następnym roku, nie chcialam od razu w pierwszej klasie się na nią rzucać. dziena za opinie smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #438

     
Favorit1998
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 96.517

Zawód: Uczen
 
 
post 18/02/2015, 22:54 Quote Post

Witam wszystkich bardzo serdecznie.Na wstępie chciałbym powiedzieć, że jest to mój pierwszy temat na tym forum także wybaczcie, jeśli wybrałem nieodpowiedni dzial. Mam kilka drobnych pytań związanych z maturą z historii oraz wos oraz samym przygotowaniem do nich a w istocie dostanie się na wybrany przez siebie kierunek-W moim przypadku jest to prawo tak wiec chcialbym się dowiedzieć jaki uniwersytet ma najwięcej do zaoferowania.Na wstępie jestem zainteresowany Uj,Uw,Umcs,UEK.Jesli ktoś jest zorientowany w tym temacie liczylbym na opinię uniwersytetu.Kolejna kwestia to matury, aktualnie uczęszczam do 1lo na kierunku prawnym rozsz his-wos-ang.Niestety moja nauczycielka historii i wosu nie omawia zbyt ciekawie i ocenia dość rygorystycznie ale mniejsza o to.Moje pytanie to kiedy zacząć się uczyć pod kątem matury i jakie książki polecacie do nauki tych 2 przedmiotów.W szkole działam na książkach wyd.operon i w zasadzie jestem zadowolony ale chciałbym robić coś ponad, wiele ciepłych słów słyszałem o repetytorium, czy warto w nie inwestować i czy przyniesie ono wysoki % na maturze?Jeśli chodzi o moje aktualne predyspozycje to 4 z historii i 5 z Wos.Liczę na konstruktywne odpowiedzi, pozdrawiam wink.gif

Ten post był edytowany przez Favorit1998: 18/02/2015, 22:56
 
User is offline  PMMini Profile Post #439

     
konto
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 66
Nr użytkownika: 71.527

Zawód: student
 
 
post 20/02/2015, 20:59 Quote Post

Do historii polecam powszechną PWNu, przy czym przy średniowieczu zdecydowanie lepiej wersję Michałowskiego (nową) zamiast Manteuffela. Jak przeczystasz możesz powtórzyć z czerwoną biblią ale ostrzegam, że ma sporo błędów więc nadaje się tylko do powtórki.

Z WOSu ciężko wskazać mi jakieś kompleksowe rozwiązanie, na pewno Vadamecum Operonu. Warto też sprawdzić informatory dla pozomu rozszerzonego na stronie CKE oraz tematy z poprzednich lat.

A jeśli idzie o uczelnie. Cóż każda pliszka swój ogonek chwali. Sam jestem na KULu i nie narzekam, poziom całkiem niezły (w tym roku przegonili Warszawski w zdawalności na aplikację). Jak każda uczelnia ma swoje mocne i słabe strony. Na plus oferta zajęć praktycznych w ramach tzw "klinik prawa". Mocne konstytucjne dzięki prof Dudkowi oraz dr Dobrowolskiemu (uczeń Chrzanowskiego) do tego specjalizacja uczelni czyli najlepsze w Polsce prawo wyznaniowe (nie mylić z kanonicznym). Myślę, że warto poszukać ludzi którzy faktycznie rozumieją te studia bo z mojego doświadczenia 70-80% trafiło tu z przypadku a potem psioczą, natomiast ci którzy wiedzą o co w tym wszystkim chodzi jasno Ci wskażą wady i zalety. Od znajomych wiem, że Łódzki ma bardzo dobre zobowiązania które u nas są wprawdzie ciekawe ale prof Zakrzewski kompletnie nie potrafi przekazać swej wiedzy nowicjuszom w tym zakresie.

Na twoim miejscu zastanowiłnbym się też czy prawo to na pewno dobry wybór dla Ciebie. Musisz zdać dwa rozszerzenia w których dużą rolę odgrywają wypracowania, do tego język jest podstawowym narzędziem pracy prawnika np taka drobna różnica między zapisem a przepisem. Tym czasem Twoja wypowiedź świadczy raczej o słabym opanowaniu tej dziedziny.
 
User is offline  PMMini Profile Post #440

     
Miszka1
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 96.701

Micha³
 
 
post 13/03/2015, 14:39 Quote Post

Witam
Potrzebuję pomocy a mianowicie postanowiłem zdawać maturę rozszerzoną z historii oraz wosu, wiem, że do matura już za pasem, ale będę zdawał starym systemem, a nie nową podstawą programową i tu potrzebuje pomocy, a mianowicie w jakie książki należy się zaopatrzyć mam na razie repetytorium z wosu i historii operonu 2014, ale potrzebuje więcej porad jakie książki jeszcze dokupić, oraz ewentualne rady w sprawie nauki i przygotowań do tychże matur. Dziękuję wszystkim za pomoc.
Prosiłbym także o zachowaniu dla siebie komentarzy typu nie zdążysz itp, mam ok 11h dziennie na naukę i jestem w stanie wszystko na nią przeznaczać. Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #441

     
chantelka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 96.898

Zawód: uczen
 
 
post 13/04/2015, 9:58 Quote Post

Witam wszystkich!Na samym początku chcę przeprosić,że zakładam taki temat w nieodpowiednim dziale,jednak jestem tutaj nowicjuszem i niezbyt się orientuję gdzie takowy temat powinnam umieścić.Proszę o radę.Mianowicie chcę zdawać na maturze między innymi rozszerzoną historię.Co radzicie?W tym momencie kończę I klasę liceum,niby jest masa czasu ale nie mogę sobie pozwolić na ekscesy w klasie maturalnej.Kupiłam już kolejne podręczniki z wydania Nowej Ery czyli te najpopularniejsze,które w mojej szkole również będą obowiązywać.Przerabiać po kolei te podręczniki?Na czym się konkretnie skupić?Planuję je zrealizować do końca wakacji....te 4 części.Macie jakieś rady i możecie posłużyć swoim przykładem?Pozdrawiam:)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #442

     
sebek7
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 96.928

 
 
post 13/04/2015, 19:41 Quote Post

chantelka

Do mojej matury z historii zostało nieco ponad miesiąc czasu. Będziecie przerabiać te 4 części na lekcjach i spokojnie zdążycie wszystko przerobić. Aż tak będzie Ci się nudzić w wakacje, że będziesz to przerabiać? Ja np. nie "przerobiłem" sobie Polski w czasach PRL-u, ale wiem, że zdążę. Bez sensu to robić w wakacje prawie dwa lata przed maturą. No chyba, że nie masz ciekawszych zajęć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #443

     
chantelka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 96.898

Zawód: uczen
 
 
post 20/04/2015, 0:04 Quote Post

Chce być przygotowana jak najlepiej a na lekcjach powtarzać sobie jedynie i utrwalać wiedzę...zawsze kiedy opracuje temat "przed",inaczej wszystko wyglada:)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #444

     
stonka094
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 96.859

 
 
post 2/05/2015, 19:21 Quote Post

Cześć,
Mam pytanie: w tym roku poprawiam mature i pisze ja w "starej" wersji, ostatnio pisalam ja w 2013 roku. Olalam sobie wtedy i wynik byl marny. Jedynym punktem, ktory, wtedy mi sie wydawalo, poszedl mi dobrze, bylo wypracowanie. Jak sie okazalo, dostalam z niego 10/20 punktow. W tym roku jest inaczej - mam wiedze, ale nie wiem, jak pisac wypracowanie i boje sie, ze sie na tym wyloze. Moglibyscie pomoc mi jakimis wskazowkami, "kluczem"? Bo zal by bylo mi zmarnowac szanse, tym bardziej, ze solidnie sie przygotowywalam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #445

30 Strony « < 28 29 30 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej