Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najlepsza formacja wojskowa RON
 
najlepsza formacja wojska polskiego?
a)Tatarzy [ 3 ]  [1.46%]
b)husaria [ 172 ]  [83.50%]
c)dragoni [ 11 ]  [5.34%]
d)muszkieterzy niemieccy [ 7 ]  [3.40%]
e)Kozacy [ 13 ]  [6.31%]
Suma głosów: 206
Goście nie mogą głosować 
     
EMEF
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 134
Nr użytkownika: 2.101

Zygmunt Gumopodjadacz
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 4/11/2004, 14:38 Quote Post

Moze to juz bylo i jest banalne,ale z czystejciekawosci chce sie spytac o wy o tym sadzici confused1.gif e.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 4/11/2004, 17:56 Quote Post

Moze to jedno z najprostszych pytan na ankiete dotyczaca Polski XVII wieku ale chiba takiej jeszcze nie bylo? confused1.gif

Dla mnie bezdyskusyjnie oczywiscie nasi "skrzydlaci jezdzcy".
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
EMEF
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 134
Nr użytkownika: 2.101

Zygmunt Gumopodjadacz
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 4/11/2004, 18:31 Quote Post

Siła uderzeniowa husarii była oczywiścia olbrzymia, ale miała ona swoje wady. Mała zwrotność, trochę starodawny typ uzbrojenia (nie licząc dwóch pistoletów), no i oczywiście słaba ochrona przed kulami (to akurat każda jazda). A dragonia to było coś! Schodzili z koni, strzelali z muszkietów, a potem na konie, i albo ucieczka, albo walka z nacierającym nieprzyjacielem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 4/11/2004, 19:07 Quote Post

Oj bede polemizowal tongue.gif

Husaria byla jazda niezwykle uniwersalna, pol-ciezka, i nieraz musiala wykonywac rozne zwroty, zreszta nie wiem czy to tu az takie wazne.
Uzbrojenie bylo najlepszej jakosci, choc oczywsicie zaopatrywal sie w nie sam husarz podlug wlasnych mozliwosci.
Szabla husarska byla szczegolnie dobra bronia sieczna, no ale najwazniejsza byla oczywiscie kopijka tongue.gif
Pistoletow zazwyczaj nie uzywano, nie wszyscy husarze je posiadali, rzadziej jeszcze posiadali luki.
A obrona przed kulami byla wyjatkowo dobra, m.in. dlatego husaria odnosila takie sukcesy. Musiala byc zreszta bardzo dobra, bo husarz byl niezwykle "cennym zolnierzem", ktory nie stawal sie husarzem ot tak bo go zwerbowano, i trudno bylo zastapic poleglych.
Nie zapominajmy, ze nawet straceni z koni przez salwe z muszkietow husarze nie padali od razu trupem, wiekszosc z nich odnosila niegrozne rany...
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
EMEF
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 134
Nr użytkownika: 2.101

Zygmunt Gumopodjadacz
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 4/11/2004, 21:14 Quote Post

Nie groźne rany to chyba od kuli bo jak się wpadło pod te kopyta końskie kopyta, to uuu..., wacko.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 4/11/2004, 21:24 Quote Post

Od kuli.
No wlasnie tez sie zastanawialem nad tym. Bo przeciez husaria nieraz szarzowala pare razy a wrog nie stal wkolko ot tak sobie w miejscu. A raczaj nie zatrzymywali sie po kazdej szarzy, by pozbierac jencow...
Ciekawa sprawa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 4/11/2004, 21:49 Quote Post

Jest trochę nie jasności w ankiecie:
Tatarzy - chyba chodzi o jazdę typu tatarskiego bo taka formacja występowała w wojsku I Rzeczpospolitej;
Kozacy - czy chodzi ci o formacje kozaków zaporoskich słuzących jako piechota, czy o jazdę kozacką zwaną poźniej pancernymi.
Skoro wymieniłeś te formację dla rozszerzenia brakuje mi:
z jazdy
- jazdy typu wołoskiego;
- rajtarii;
- arkabuzerii;
- petyhorców;
z piechoty
- piechoty typy węgierskiego;
- piechoty łanowej;
- piechoty wybranieckiej;
no i wreszcie jeśli mówimy o całych siłach zbrojnych to gdzie jest artyleria i flota wojenna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 4/11/2004, 22:04 Quote Post

Pytajac o "formacje" zapewne koledze chodzilo o "ladowa". Zreszta trudno w sumie powiedziec tu o flocie jako formacji smile.gif
No i nie wymagajmy od mlodego w koncu goscia takiej znajomosci rzeczy jak dokladne rodzaje piechoty czy mniej znane powszechnie jazdy I RP unsure.gif
Kozacy tu podani na 99% pewnie maja byc zaporoskimi. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Mintho
 

Wielka Ryba
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 692
Nr użytkownika: 2.033

 
 
post 4/11/2004, 22:14 Quote Post

Jak dobrze ukazał nam Sarissoforoj ankieta powinna byc trochę bardziej rozszeżona, wtedy każdy mógłby, bez żadnych niedomówień, wybrać ten typ formacji, który uznaje za najlepszy - niezaleznie od powodów.
Jeśłi chodzi o wymiane zdań na temat skuteczności ostrzału muszkietowego przeciw husari to jateż wtrącę swoje trzy grosze smile.gif Muszkiety i wszelkiego innego rodzaju broń palna była nieskuteczna, a przynajmniej mało skuteczna przeciw husarii z prozaicznego powodu, jakim była jej jakość. Nalezy pamietać, że lufy nie były gwintowane, a w niektórych wypadkach były po prostu krzywe biggrin.gif Dalej należy wziąć pod uwagę sposób ładowania. Strzelec własnorecznie dosypywał odpowiednią ilość prochu tak "na oko" i nie zawsze wychodziło ju to idealnie, podobnie było z kulami, które czasami odlewali własnoręcznie za pomoca odpowiednich matryc - to też nie ułatwiało prowadzenia skutecznego ostrzału. No i aspekt psychiczny. Wyobraźmy sobie muszkietera na polu bitwy, który celuje w pedzącą na niego z prędkością 50 km/h masę stali i mięśni, które są "przy okazji" najeżone pikami. A teraz wczujmy się w ejgo role i postarajmy się trafić, pamiętając oczywiście o wszelkich niedoskonałościach naszej nowoczesnej broni.
PS. Chyba zapomniałem dodać, ze swój głos oddałem na husarię biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 4/11/2004, 22:20 Quote Post

Prawda Mintho, psychika smile.gif
Jednak juz pod Gniewem i Warszawa nie przeszkodzila Szwedom powystrzelac troche naszych. Nie wczuli sie w klimat akcji chyba wink.gif

Moze Moderator moglby rzeczywsicie rozszerzyc sonde?
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Mintho
 

Wielka Ryba
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 692
Nr użytkownika: 2.033

 
 
post 4/11/2004, 22:54 Quote Post

Myślę, że by niezaszkodziło, ale wtedy proponowałbym w ogóle sonde wyzerować, bo wtedy pewne odpowidzi moga się zmienićsmile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 5/11/2004, 0:11 Quote Post

Ja tam chetnie zaglosuje jeszcze raz, ale raczej wyboru nie zmienie biggrin.gif Tylko gdzie ten Rothar sie podzial mad.gif

tongue.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Mintho
 

Wielka Ryba
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 692
Nr użytkownika: 2.033

 
 
post 5/11/2004, 7:09 Quote Post

Wzieli i ukradli tongue.gif JA też swojego wyboru raczej nie zmienięsmile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
EMEF
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 134
Nr użytkownika: 2.101

Zygmunt Gumopodjadacz
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 5/11/2004, 8:16 Quote Post

Chodzi mi o semenów, jako o Kozaków. Jeśli chodziłoby mi o pancernych, napisałbym bym to. A jeśli brakuje trochę formacji to tylko dlatego, że wybrałem te najpopularniejsze.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Szczekun
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 2.280

 
 
post 1/12/2004, 1:16 Quote Post

A co Panowie powiecie o Lisowszczykach, jeżdzie którą własciwie możnaby chyba porównać z hordami tatarskimi z ich głębokimi rajdami na tyły przeciwnika (aż nad może Białe i na Ural) to robi wrażenie.Zdeterminowani, wszechstronni,bezwzględni i znakomici fachowcy w żołnierskim rzemiośle.Chyba jedyna polska formacja zaciężna walcząca w wojnach europejskich.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

10 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej