Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zakony rycerskie - różnice i podobieństwa
     
Starzec z Gór
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 261

 
 
post 17/01/2004, 18:50 Quote Post

Który z zakonów rycerskich uważacieza najlepszy tak pod wzgledem posiadanych dóbr , siły militarnej czy innych czynników
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Hever
 

II ranga
**
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 77
Nr użytkownika: 428

 
 
post 22/01/2004, 18:18 Quote Post

Jeśli chodzi o posiadane dobra materialne to Templariusz smile.gif . W szybkim czasie dorobili się sporego majątku i przywilejów. Wielu ludziom się to nie podobało i może to było powodem procesy templariuszy.

Jeśli chodzi o militaria to Krzyżacy. Polacy mimo swojej potęgi mieli duży problem z Krzyżakami. Budowali oni zamki ok. 20km od siebie. Z tąd dobrze pilnowali pożądku na swoim terenie rolleyes.gif .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Parsefal
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 433

 
 
post 1/04/2004, 11:45 Quote Post

hmm wydaje mi sie ze sila militarna zakonu zalezy jednak zdecydowanie od pieniedzy a pod tym wzgledem gorowali Templariusze i gdyby nie Filip Piekny mogliby dojsc to wielkiej potegi. Nie mam dokladnych danych, ale z tego co wiem to liczba samych rycerzy zakonnych krzyżaków nigdy nie byla wieksza od kilku setek,a reszta to najemnicy i wojska wspierajce
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 1/04/2004, 13:30 Quote Post

Vitam

Może powinniśmy ustalić jakiś sposób oceny siły militarnej. Może się mylę, ale Templariusze jakoś nie stawiali zbrojnego oporu Filipowi, zaś Krzyżacy przez dłuuugie lata wojowali z kolejnymi królami polskimi.
A co powiecie o Joannitach / Kawalerach Maltańskich?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Himen
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 237
Nr użytkownika: 140

 
 
post 1/04/2004, 14:28 Quote Post

QUOTE(Starzec z Gór @ Jan 17 2004, 06:50 PM)
Który z zakonów rycerskich uważacieza najlepszy tak pod wzgledem posiadanych dóbr , siły militarnej czy innych czynników

Na pewno Krzyżacy osiągnęli największe znaczenie. Stworzyli własne silne, niezależne państwo, stanowili zagrożenie dla sąsiadów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Elvert
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 29
Nr użytkownika: 899

 
 
post 20/04/2004, 11:39 Quote Post

Jeśli chodzi o dobra to zgadzam się ze zdaniem mojego przedmówcy ,że największe dobra mieli Templariusze ale bardzo ciekawe były zakonny rycerskie w portugali i hiszpani
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Fila
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 43

 
 
post 27/04/2004, 11:23 Quote Post

Ja natomiast największą sympatią dażę Joannitów. Mam dwa powodu ku temu.
1) długo utrzymali Rodos i nie poddali się tak łatwo Turkom
2) pisałam o nich ( a szczególnie o ich pobycie na Rodos) referat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Wiśnia
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 1.223

Zawód: student
 
 
post 28/06/2004, 11:44 Quote Post

A czy wiecie coś o mało znanych zakonach działających na ziemiach polskich ?? Ostatnio zainteresowała mnie historia zakonu dobrzyńskiego ale strasznie trudno w necie o jakieś głębsze i poważniejsze informacje na ich temat .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Husarz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 791
Nr użytkownika: 1.222

 
 
post 29/06/2004, 15:03 Quote Post

chyba jednak templariusze.... może się mylę ale czy to nie resztki templariuszy uzyskały schronienie w Portugalii i to Oni doprowadzili do morskiej potęgii ten kraj
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Ulrika
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 127

 
 
post 29/06/2004, 19:45 Quote Post

Jeśli chodzi o posiadane dobra to chyba Templariusze.Pod względem militarnym jak dla mnie Krzyżacy. Byli też bardzo dobrymi administratorami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
TKM
 

V ranga
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 525
Nr użytkownika: 16

 
 
post 30/06/2004, 12:34 Quote Post

Zastanawia mnie, jakim cudem Zakon Teutoński/NMP/Krzyżacy wciąż funkcjonują w Wiedniu? Hohenzollern zdaje się wszystko sekularyzował, ale czy nei rozwiązał całej struktury?
Natomiast chyba najbardziej godnym zakonem są Joannici/Kawalerowie Maltańscy, chyba nigdy nie zamieszani w żadne skandale, cieszący się dobrą sławą, a obecnie, po setkach lat ciągłej egzystencji, zajmują się działalnością charytatywną. pozdr. Tytus
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 30/06/2004, 18:57 Quote Post

QUOTE
Zastanawia mnie, jakim cudem Zakon Teutoński/NMP/Krzyżacy wciąż funkcjonują w Wiedniu? Hohenzollern zdaje się wszystko sekularyzował, ale czy nei rozwiązał całej struktury?

Sekularyzacja dotyczyła nie Zakonu a Prus Książęcych, Zakon przetrwał więc zarówno w Rzeszy, jak i w Inflantach. Jak wiadomo gałąź inflancka przetrwała niecale 40 lat (mistrz krajowy Gotthard Kettler został świeckim księciem Kurlandii w 1561), natomiast w Rzeszy Zakon miał się całkiem nieźle jeszcze przez całe XVII i XVIII stulecie - pod koniec XVIII wieku posiadłości zakonu obejmowały ponad 1500 osad ze 100 000 poddanych. W 1809 Napoleon przejął posiadłości Zakonu praktycznie likwidując jego istnienie w Niemczech. W mocno skarlałej formie prztrwał Zakon na terenie Austrii. W 1834 roku nastąpiło reaktywowanie Zakonu w Wiedniu przy wsparciu Cesarza Austrii.

Oficjalna strona Zakonu
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
TKM
 

V ranga
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 525
Nr użytkownika: 16

 
 
post 30/06/2004, 21:30 Quote Post

Dzięki za wyjaśnienia.

QUOTE
W 1834 roku nastąpiło reaktywowanie Zakonu w Wiedniu przy wsparciu Cesarza Austrii.

Pewnie to miało znaczenie tylko propagandowe, bo nie wyobrażam sobie, by to czemuś jeszcze w tym momencie służyło.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 30/06/2004, 22:08 Quote Post

QUOTE
Pewnie to miało znaczenie tylko propagandowe, bo nie wyobrażam sobie, by to czemuś jeszcze w tym momencie służyło.


Zapewne masz rację. Był to prawdopodobnie (acz o minimalnym znaczeniu) pewien argument w ręku Habsburgów w rywalizacji z Hohenzollernami. Po 1866 roku stracił on na znaczeniu i Zakon poświęcił się działalności charytatywnej (szpitale, szkolnictwo). Niemniej oficjalne pogodzenie z władcami Prus (równocześnie Niemiec) nastąpiło dopiero w początkach XX wieku - w 1902 roku przedstawiciele Zakonu uczestniczyli w uroczystościach na zamku w Malborku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
TKM
 

V ranga
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 525
Nr użytkownika: 16

 
 
post 1/07/2004, 12:45 Quote Post

QUOTE
Zakon poświęcił się działalności charytatywnej

No i tak jest do dzisiaj.
Czy to nie paradoks, że organizacja, której zawdzięczamy rzezie niewinnej ludności niechrześcijańskiej (w imię miłosiernego Boga!) i chrześcijańskiej również, oraz co najmniej kontrowersyjną politykę, przyczyniającą się do zaostrzania konfliktów między narodami i wojen, teraz zajmuje się działalnością charytatywną, jakby te hektolitry przelanej krwi nic nie znaczyły? A może to ma być zadośćuczynienie?
Jeszcze joanitów można zrozumieć - tylu kontrowersji nie powodowali, więc niech sobie uprawiają działalność charytatywną. Nawet templariusze jako bankierzy, byli w sumie przyzwoici jak na tamte czasy (tylko politycznie i gospodarczo niewygodni). Ale Zakon Teutoński cieszył się zawsze szemraną sławą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

6 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej