Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Germania, Historia Germanii w okresie rzymskim
     
Robertus75
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 1.502

 
 
post 20/09/2004, 23:08 Quote Post

Germania i jej plemiona, romanizacja, bunty, życie mieszkańców, uprawy i hodowle, czyli właściwie wszystko .
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Qltura
 

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
*****
Grupa: Administrator
Postów: 688
Nr użytkownika: 2

 
 
post 21/09/2004, 7:29 Quote Post

Nie prościej byłoby wstukać w wyszukiwarce Google hasło:Germania?

Znalazłbys o wiele więcej niżby Tobie podano.
Generalnie forum nie jest po to by użytkownicy pisali drugim wypracowania szkolne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Robertus75
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 1.502

 
 
post 21/09/2004, 21:25 Quote Post

Może masz rację, ale chodzi mi raczej o jakieś ciekawostki, interpretacje, myślałem że ktoś powie cos mądrego, powiąże cos z czymś, fakt, że rzuciłem nie taki temat.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Qltura
 

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
*****
Grupa: Administrator
Postów: 688
Nr użytkownika: 2

 
 
post 21/09/2004, 22:55 Quote Post

Nic konkretnego nie zawarłeś w swojej prośbie. A jaki jest właściwie temat tego wypracowania bądź materiału jaki masz zebrać?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Robertus75
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 1.502

 
 
post 22/09/2004, 20:20 Quote Post

To nie jest wypracowanie, chodzi o moją ciekawość. Fakt, że pytanie czy raczej temat jest zbyt obszerny. Chodzi mi o więcej szczegółów na temat klęski Rzymian w lesie Teutoburskim, informacje o powstaniach w Germanii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 1/10/2004, 12:07 Quote Post

QUOTE(Robertus75 @ Sep 22 2004, 09:20 PM)
To   nie  jest  wypracowanie, chodzi  o  moją  ciekawość. Fakt, że  pytanie   czy raczej  temat  jest  zbyt  obszerny. Chodzi  mi  o  więcej  szczegółów  na  temat  klęski   Rzymian  w  lesie  Teutoburskim, informacje  o  powstaniach  w  Germanii.
*


Na przyszłość prosiłbym o konkretne pytanie albo zawarcie własnych przemyśleń a nie rzucanie hasła które nie było nawet pytaniem tylko jakimś dziwnym stwierdzeniem...

Polecam poczytanie dyskusji o bitwach starożytnych - tam troszkę pisano o Lesie Teutoburskim.

Ciekawostki na temat poszukiwania miejsca bitwy znajdziesz na tej stronie -jak zginęły legiony Warrusa

Oto ciekawy fragment opisujący bitwę na podstawie znalezisk archologicznych:

"Legiony zostały wciągnięte w zadadzkę - w wąski przesmyk między górami a bagnami, który spowodował konieczność wydłuzenia szyku marszowego. Tu zostały zaatakowane spoza wału zbudowanego przez dowodzonych przez Arminiusza Germanów i zepchnięte w stronę bagna. Warus nie miał żadnych szans na skuteczną obronę. W ręce Germanów wpadły wszystkie znaki legionowe, ogromne łupy i jeńcy, których tylko w części udało się odzyskać. Klęska w Lesie Teutoburskim miała ogromne znaczenie dla zahamowania postępu cywilizacyjnego środkowej Europy, poniekąd porównywalne do niepowodzeń reformacji w Polsce. Rzymianie ostatecznie zrezygnowali z opanowania obszarów na wschód od Renu. Gdyby nie ta klęska być może już dawno nie musielibyśmy się martwić o przyłączenie nas do Unii Europejskiej"

Wnioski zawarte na końcu artykułu zawsze stanowiły dla mnie ciekawy temat do przemyśleń. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 1/10/2004, 16:31 Quote Post

A może Macku ten tekst jest z którejś książki Krawczuka, bo właśnie Krawczuka styl to jest. Myślę, że jednak zbyt daleko to Rzymianie by nie doszli. Może zdołaliby podbiś Niemcy do Saksonii i do Szlezwiku. Dla losów późniejszego państwa polskiego nie miałoby to raczej większych konsekwencji. Przeciez, nawet jeslibyśmy się znaleźli w Imperium Romanum to i tak powątpiewam w to, żebyśmy byli dzisiaj dalej niz jesteśmy w rzeczywistości. Przeciez i takie Bałkany całe były pod rządami Rzymu. A bogatsze od nas nie są wcale. mellow.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 1/10/2004, 16:41 Quote Post

Hmm no nie wiem jakby to było raczej nie lubię dywagować bo nie wiemy jaki był potencjał plemion dalej leżących ani czy potrafiłyby się zjednoczyć żeby przeciwstawić się potędze Rzymu... Natomiast przykład bałkanów faktycznie byłby trafny... gdyby nie wielowiekowe panowanie Turcji któro zmieniło tamtejsze relacje. Sądzę jednak że wchodzimy tu nieco w historię alternatywną a za tym nie przepadam... (heh nie mam tam ani jednego posta wink.gif )
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 10/12/2009, 14:35 Quote Post

QUOTE(krzystofer @ 1/10/2004, 17:31)
Dla losów późniejszego państwa polskiego nie miałoby to raczej większych konsekwencji. Przeciez, nawet jeslibyśmy się znaleźli w Imperium Romanum to i tak powątpiewam w to, żebyśmy byli dzisiaj dalej niz jesteśmy w rzeczywistości. Przeciez i takie Bałkany całe były pod rządami Rzymu. A bogatsze od nas nie są wcale. mellow.gif

Pozwolę sobie odgrzać tego lodowatego kotleta (sprzed 2004 r.!!!), ale może to komuś się przydać, ale może też wywiąże się jakaś ciekawa dyskusja? wink.gif Bałakany usiane są obiektami pamiętajace czasy Imperium Romanum. Wystarczy tylko prześledzić historię Tracji, Pannonii, Dacji. I tutaj te kraje mają nad nami przewagę.

A wracając do meritum: proszę przeczytać przede wszystkim "Germanię" Tacyta, "Wojny gockie" i "Wojny wandalskie" Prokopiusza z Cezarei, a także opisy Ammiana Marcellinusa w "Dziejach rzymskich", Zosimosa w "Historii nowej", czy wreszcie w "Getice" Jordanesa.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.081
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 15/12/2009, 2:25 Quote Post

CODE
I tutaj te kraje mają nad nami przewagę.


W jakim sensie? confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 15/12/2009, 8:17 Quote Post

QUOTE(kmat @ 15/12/2009, 3:25)
W jakim sensie? confused1.gif

W sensie obiektów architektonicznych. smile.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Oliphaunt
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 319
Nr użytkownika: 55.960

Filip Or³owski
Zawód: nauczyciel
 
 
post 15/12/2009, 9:11 Quote Post

Twierdzenie, że bitwa w Lesie Teutoburskim zatrzymała ekspansję Rzymu na wschód od Renu, to trochę przesada. Takie wyciąganie wniosków ex post. Zatrzymanie expansji nie tyle było efektem siły plemion germańskich, co raczej obaw władcow Rzymu wobec zbyt ambitnych i samodzielnych wodzów legionów. Wyprawy Germanika pokazują, że Rzymowi nie zabrakło siły i możliwosci, co raczej woli dalszej ekspansji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.081
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 16/12/2009, 13:18 Quote Post

CODE
Zatrzymanie expansji nie tyle było efektem siły plemion germańskich, co raczej obaw władcow Rzymu wobec zbyt ambitnych i samodzielnych wodzów legionów.

Logiczne, jak jeden taki Cezar podbił Galów to sami wiecie co potem smile.gif A prymitywniejsi Germanie mogli być łatwiejszym łupem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 16/12/2009, 13:23 Quote Post

QUOTE
Logiczne, jak jeden taki Cezar podbił Galów to sami wiecie co potem smile.gif  A prymitywniejsi Germanie mogli być łatwiejszym łupem.

Chyba, że zamknie się państwo na limesach i zakaże dalszych podbojów, zapisując to w specjalnym testamencie, a do tego będzie się miało godnych naśladowców tejże myśli. Ale nie zawsze. wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 16/12/2009, 13:38 Quote Post

QUOTE(kmat @ 16/12/2009, 14:18)
CODE
Zatrzymanie expansji nie tyle było efektem siły plemion germańskich, co raczej obaw władcow Rzymu wobec zbyt ambitnych i samodzielnych wodzów legionów.

Logiczne, jak jeden taki Cezar podbił Galów to sami wiecie co potem smile.gif  A prymitywniejsi Germanie mogli być łatwiejszym łupem.
*


Cezar był pragmatykiem jak każdy polityk tamtych czasów, co jest w Germanii czego nie ma już w Cesarstwie ? Nie było bogatych miast ani surowców jak jak w Dacji czy ważnych szlaków handlowych żeby w ogóle były tam jakieś drogi smile.gif . Jeszcze jedno, Cezar nie był byle kim może mógłby ale co by mu to dało, trzeba było by uruchomić cały potencjał cesarstwa co jest kosztowne i nieopłacalne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej