Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ekspansja europejska w Ameryce Pln. w XVIII wieku, Nie tylko French and Indian War
     
krampus
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 316
Nr użytkownika: 42.760

 
 
post 1/04/2008, 18:17 Quote Post

Może wstawilibyście troche bibliografii do kolonializmu w Ameryce Północnej - zwłaszcza wojen kolonizatorów z tubylcami (Francja nad Missisipi, Hiszpania na północ od Meksyku itd.)
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 10/02/2013, 19:55 Quote Post

Widzę, że wątek odbiegł nieco od tematu "Nie tylko French and Indian War" i skupia się na wojnach francuskich i Indiańskich. Jakkolwiek niezwykle ciekawie jest czytać o indiańskich góralach i Apaczach to ja jednak wrócę do tematu nieco rozszerzając go na XVII wiek.
Otóż w XVII wieku nie tylko Francja, Anglia, Hiszpania, Holandia i Szwecja próbowały swoich sił w zakładaniu kolonii. Często zapomina się, że także pozostałe kraje brytyjskie tj. Szkocja i Irlandia włączyły się w ten nurt. Szkocja jako osobne do 1707 roku państwo posiadała własny program kolonialny. Jej nieudana kolonia w Nowym Edynburgu u wybrzeży Kolumbii w latach 1695-1700 (nota bene terytorium hiszpańskim) założona przez Williama Patersona nie była jedyną kolonią szkocką w Ameryce. W latach 1621-1632 kolonią Królestwa Szkocji, chociaż w prywatnych rękach Williama Aleksandra była Nowa Szkocja, zwana także Akadią.
Irlandczycy również próbowali swoich sił w kolonizacji. Formalnie Irlandia pozostawała osobnym królestwem do 1801 roku. Kolonią irlandzką była karaibska wyspa Montserrat, przejęta od Hiszpanii w 1632 roku, a w 1764 roku przeszła pod panowanie francuskie.
Poza tym sił w kolonizacji Ameryki Północnej próbowali także Duńczycy no i oczywiście Kurlandczycy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 10/02/2013, 20:01 Quote Post

QUOTE(Arbago @ 10/02/2013, 19:55)
Poza tym sił w kolonizacji Ameryki Północnej próbowali także Duńczycy no i oczywiście Kurlandczycy.
*



A mogę prosić o parę słów więcej, albo odesłanie do jakiegoś artykułu, w kwestii Kurlandczyków w Ameryce? Słyszałem tylko o ich afrykańskich koloniach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 10/02/2013, 20:02 Quote Post

QUOTE
Poza tym sił w kolonizacji Ameryki Północnej próbowali także Duńczycy no i oczywiście Kurlandczycy.

oraz Rosjanie:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=44334
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 10/02/2013, 20:12 Quote Post

QUOTE
A mogę prosić o parę słów więcej, albo odesłanie do jakiegoś artykułu, w kwestii Kurlandczyków w Ameryce? Słyszałem tylko o ich afrykańskich koloniach.

Sprawdź hasło: Tobago. Kurlandia nie miała w Afryce swoich kolonii, tylko faktorie handlowe.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 10/02/2013, 20:13 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 10/02/2013, 20:12)
QUOTE
A mogę prosić o parę słów więcej, albo odesłanie do jakiegoś artykułu, w kwestii Kurlandczyków w Ameryce? Słyszałem tylko o ich afrykańskich koloniach.

Sprawdź hasło: Tobago. Kurlandia nie miała w Afryce swoich kolonii, tylko faktorie handlowe.
*



Dzięki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej