Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Grobowiec Alexandra Wielkiego, gdzie, czy obrabowany? źródła....
     
Sobiepan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 259
Nr użytkownika: 869

 
 
post 1/05/2004, 18:00 Quote Post

Czy kiedykolwiek odnajdziemy gorbowiec Aleksandra Wielkiego? Jesli tak to czy został on juz otwarty? Z całą pewnoscią miejsce w ktorym spoczywa nalezy do najwiekszych tajemnic historii. Jego odkrycie bylo by jednym z najwiekszych osiagniec archeologii..... huh.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 19/05/2004, 12:40 Quote Post

Tak taki post nie powinien pozostać bez odpowiedzi.
Więc istnieje kilka teorii na ten temat. Pierwsza to oczywiście Alexandria ale tu właśnie są dwie... że tak powiem podopcje wink.gif Mianowicie:
1 Gdzieś na peryferiach miasta i teraz może być już dawno pod wodą. Tam jednak archeolodzy wykazują ostatnio sporą aktywność więc jeśli coś tam jeszcze zostało to mogą odnaleźć.
2 W podziemiach miasta znaleziono nawet coś na kształt grobowca i niektórzy twierdzą, że to właśnie jest to - choć podziemne kanały zostały zbudowane dopiero za Rzymian a mauzoleum Alexa na pewno było wystawione na widok publiczny a nie chowane w podziemiach.
Inną rpopozycją jest:
3 Oaza Siwa. Ta teoria była silnie lansowana przez pewną Panią archeolog z Grecji - Lianę Sovaltzi która nawet miała teorię spiskową dotyczącą tego że nie pozwolono jej zgłosić odkrycia - w wyniku spisku niegreckich elit rządzących Grecją... Hmm Grecy na forum AE twierdzili że pani jest raczej nieco paranoiczna. Niemniej jednak taka teoria jest obecna i jest nawet w jakimś stopniu prawdopodobna ponieważ zanim pochowano Aleksandra w Alexandrii, mógł być "tymczasowo" złożony w Siwie, a potem w wyniku zawirowań politycznym mógł już spowrotem nie dotrzeć do Alexandrii... choć plotka wizycie jednego z cesarzy rzymskich (jeśli prawdziwa)O całkiem by temu przeczyła.

Masz więc rację - sprawa jest niezwykle tajemnicza i ciekawa i sądzę że kiedyś się wyjaśni

link do strony pani Sovaltzi
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
menes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 314
Nr użytkownika: 2.388

 
 
post 27/11/2004, 22:01 Quote Post

Taki post nie powinien pozostać z jedną tylko odpowiedzią... wink.gif
Historia z Oazą Siwa wydaje mi się nie poparta zupełnie niczym, zatem - bezmyślna. Ani tymczasowo, ani permanentnie. smile.gif
Jak wiadomo, Ptolemeusz Soter przechwycił zwłoki Aleksandra transportowane do Macedonii i pochował je w Aleksandrii. Grób Aleksandra musiał być, jak sugerują inne źródła, dość okazały - rodzaj mauzoleum. Zastanawiające jest więc, że nic nie wiadomo o zniszczeniu czy splądrowaniu grobowca. Sugerowałoby to, że grób Aleksandra (być może wtórny) pozostaje nadal nieodkryty...
Czego i sobie i Wam życzę... smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Durin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 192
Nr użytkownika: 19.221

Anonim
Zawód: Uczeñ
 
 
post 22/06/2006, 9:38 Quote Post

A więc taki post nie powinien pozostać z tak małą liczbą odpowiedzi smile.gif
A więc jak wiemy zabalsamowane ciało Aleksandra zostało przechwycone przez Ptolomeusza w czasie wojen diadochów.
Najpierw przewiuzł je do Memfis, a potem do Aleksandri.
Jeżeli jego sarkofag został z tamtąd zabrany to mógł powrócić do memfis, albo zkopany gdzieś głęboko pod ziemią.
Słyszałem też teorię, że jest w Sydonie.
Pozdrawiam

Wybaczcie tą notkę, ale nie mogłem się powstrzymać. Nie zaczyna się zdania od "a więc" wink.gif!!!
Moderator
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
niemirski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 19.567

Niemirski £ukasz
Stopień akademicki: n
Zawód: Student historii
 
 
post 4/07/2006, 11:34 Quote Post

[COLOR=purple][SIZE=1]Aleksander Wielki bardzo inetresująca postać. Piszę właśnie artykuł o twym ciekawym grobowcu. A co do samego grobowca to uważam, że Grób Aleksandra znajdował się w Aleksandrii dlaczego? powołuje się na starożytnych pisarzy np. Herodiana i Swetoniusza - zajrzyjcie do wspaniałych dzieł tych autorów. Tajemnica jest o tyle wieksza, że nie ma samego grobowca. Ten grobowiec to musiałobyc wielkie Mauzoleum, zagadka jest ciekawa i wymagająca szybkiej odpowiedzi, którą zamierzm przybliżyć i częściowo rozwikłać we własnym artykule, który własnie pisze i wszystkim opublikuję. Znajdą się tam ważne problemy uwczesne i starożytne. O jeszcze coś archeolodzy odkryli Grobowiec w Pelli miejscu narodzin Aleksandra, dla ciekawostki odkryty jest Grób Filipa II ojca Aleksandra w Agaj
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 6/07/2006, 23:49 Quote Post

Istnieją wątpliwości czy grobowiec w Ajgaj faktycznie zawierał prochy Filipa II.
Co do grobu Alexa to oczywiście wszystko wskazuje na Aleksandrię. Niestety miasto to rozbudowjąc się na początku ubiegłego wieku pogrzebało na zawsze wiele wspaniałych zabytków starożytności. Pozostaje nadzieja że gdzieś pod wodą lub pod dzisiejszymi blokowiskami miasta zostanie znaleziony ślad po grobowcu. Wybrzeża zostały dość dobrze przebadane przez ekipę francuską i na ten temat nie było ani słowa...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
cogito ergo bum
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 84
Nr użytkownika: 14.117

 
 
post 8/07/2006, 7:56 Quote Post

Spotkałem się także z taką opinią. Grobowiec Alexa stał się częścią jednej z nekropolii muzułmanskich ( raczej jako pod nią). To szanse prowadzenia poszukiwan w takich miejscach chyba równają się 0.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Anchesenamon
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 19.579

Agnieszka
Zawód: uczeñ
 
 
post 8/07/2006, 10:17 Quote Post

Profesor Karol Myśliwiec przypuszcza gdzie mógł się znajdować jeden z pierwszych grobów Aleksandra Wielkiego ( zanim jego ciało została przewiezione do Aleksandrii. Wg profesora była to Sakkara. ( polscy naukowcy prowadzą tam badania)

odbiegając od tematu, od 100 lat poszukiwany jest także grób Imhotepa smile.gif
pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
mate21
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 830
Nr użytkownika: 17.255

Zawód: poszukiwacz prawdy
 
 
post 24/08/2006, 17:59 Quote Post

Ja uważam, że grób Aleksandra jest w Aleksandrii, a pozostaje nie odkryty, dlatego, że antyczna część miasta z latarnią na Faros, została zalana. Dzisiaj znane są tylko części antycznego miasta, które zostały zalane.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Durin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 192
Nr użytkownika: 19.221

Anonim
Zawód: Uczeñ
 
 
post 24/08/2006, 18:05 Quote Post

QUOTE(mate21 @ 24/08/2006, 19:59)
Ja uważam, że grób Aleksandra jest w Aleksandrii, a pozostaje nie odkryty, dlatego, że antyczna część miasta z latarnią na Faros, została zalana. Dzisiaj znane są tylko części antycznego miasta, które zostały zalane.
*




chyba nie zalane
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Robert Wielki
 

KLON-przyp.Qltura
**
Grupa: Banita
Postów: 85
Nr użytkownika: 19.849

Robert Dawidziuk
 
 
post 24/08/2006, 18:13 Quote Post

chyba nie zalane
confused1.gif Nie wiem o co koledze chodzi, kolega chyba nie słyszał o tym jakich ciekawych odkryć dokonuje się na terenach obecnie zalanych przez morze a w starożytności będących n.p.m.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Durin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 192
Nr użytkownika: 19.221

Anonim
Zawód: Uczeñ
 
 
post 24/08/2006, 22:07 Quote Post

sorry źle przeczytałem
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
talos13
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 1.722

 
 
post 30/09/2006, 21:34 Quote Post

ja jestem grekiem i mam prawo do bledow
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
talos13
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 1.722

 
 
post 30/09/2006, 21:37 Quote Post

ja mam inna teorie , ALEXANDER WIELKI znajduje sie w wenecji na miejscu sw. marka , ukradli go kupcy weneccy .do dzisiaj watykan nie wydaje zgody na badania .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
James Sawyer
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 24.897

Zawód: Uczeñ
 
 
post 25/11/2006, 14:12 Quote Post

Ja uważam że jednak nie uda znaleśc się miejsca spoczynku Alexandra Wielkiego smile.gif. Był on wielkim człowiekiem owiany wspaniałą historią, nieskończonymi mitami. Nikt tak naprawde dobrze go nieznał, pozostawał zagadką samą w sobie, i tak będzie również z jego Grobowcem ... Zagadka po wsze czasy
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej