Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
1549 Strony « < 1065 1066 1067 1068 1069 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 1666: królewska victoria pod Mątwami, Watek bardzo kompleksowy
     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.068
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 11/01/2020, 22:14 Quote Post

Ludwik II zdaje się nie ma praw do żadnych dochodów z księstwa Conde, które nie może być w posiadaniu króla polskiego. Formalnie apanaże francuskie należą do królewicza.
Jednak łącznie z prywatnymi wojskami Ludwika z ziem będących prywatną własnością rodu Kondeuszy plus ta gwardia - już tak. Przecież rokoszanie nie stanowili regularnej armii, a król nadal do tłumienia rokoszy może używać dodatkowo wojska RON.

Dlaczego właściwie nie mieliby dostawać? Przecież Kosma mógłby ustanowić w Mołdawii namiestnika, który by w jego imieniu te podarki słał. Nie robiłby tego król polski, a Turcja swoje by dostała.
Dlaczego RON miałaby walczyć przeciwko sojusznikowi przeciwko Habsburgom bez wyraźnej agresji ze strony Turcji?

Dopóki Habsburgowie się liczą, RON i Turcja są skazane na siebie.

Dobra, nie off-topujmy już więcej...Duncan i orkan mają swoja logikę w kreowaniu scenariusza. Nasze rozważania najwyraźniej nie robią na żadnym z nich wrażenia...
 
User is offline  PMMini Profile Post #15991

     
xxxxf
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.747
Nr użytkownika: 94.726

sarna ygrekowski
Zawód: uczen
 
 
post 11/01/2020, 22:43 Quote Post

Oficjalnie nie ma, jednak faktycznie wszystko dzieje się w księstwie Conde pod jego dyktando. A gdzie Ty widzisz w okolicach alternatywnej RON ziemie stanowiące prywatną własność rodu Kondeuszy? Takich ziem nie ma, oni wszystko dzierżawią jakby od Sejmu. Ale to nadal Polacy przyzwyczajeni do wolności, a Mołdawia to monarchia niemalże absolutna. Szlachta nie wybierze władcy absolutnego na swojego pana.

A dlaczego Turcja miałaby nie walczyć przeciw potencjalnemu rywalowi?

Dopóki RON się liczy, Turcja i Habsburgowie są na siebie skazani.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15992

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.068
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 11/01/2020, 23:05 Quote Post

Ziemi po Karolinie Radziwiłłównie, dobra pszczyńskie, coś tam w księstwie słupskim...tego nie dostali z łaski RON.
Jakoś to Polacy, którzy albo zapomnieli, co oznacza wolność, albo tę wolność identyfikują ze swoim królem.

A Ludwik Henryk, pierworodny króla - gdzie się nie kształci politycznie, jak nie na absolutystycznym dworze króla Francji? To chyba lepiej obrać na króla kogos, kto tym absolutyzmem jeszcze nie przesiąkł do końca (Kosma przebywał do tej pory w Polsce) i jakas korzyść terytorialna jest.

Jakos tyle lat nie walczyła...i na sojuszu z Habsburgami traci więcej niż tylko Mołdawię, której i tak nie posiada nawet formalnie.

I żeby nie było - to nie jest kwestia "dlaczego Ludwik Henryk nie powinien zostac królem?", tylko kwestia "dlaczego szlachta może go jako króla nie chcieć".
 
User is offline  PMMini Profile Post #15993

     
pytek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.365
Nr użytkownika: 96.376

Janusz Gierek
Stopień akademicki: magister
Zawód: kupiec
 
 
post 12/01/2020, 0:14 Quote Post

A ja sądzę , że istnieje paliwo do wybuchu wojny polsko-tureckiej aczkolwiek jest to sprzeczne z interesem gospodarczym i politycznym obydwu stron.

Paliwem tym jest buta , pycha decydentów w Turcji i RON.
Wszak obydwa państwa toczą zwycięskie wojny , odnoszą sukcesy więc ....... dlaczego by nie. wink.gif
O pretekst łatwo.
Nic nie jest przesądzone .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15994

     
orkan
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.563
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 12/01/2020, 4:52 Quote Post

Przypominam że Osmanie zaangażowani są w:
- Ejalecie Algierii gdzie walczą z Berberami o przywrócenie władzy Sułtana w tym autonomicznym tworze (prym wiedzie Marynarka Sułtańska wspomagana przez Ordu Bośniacką i Ordu Rumelijską)
- Pogranicze Perskie i Kaukaz tu porządki robi Ordu Anatolijska wespół z Ordu Ordustanu i lojalnymi Kurdami. Jest kupa roboty więc to szybko nie pujdzie. Celem jest odbudowa Osmańskiej części zielonego półksiężyca.

Jak widzisz imperium ma co robić. Niewidzę przy tej pokojowo nastawionej ekipie szansy na projekcje siły w Europie. W OTL też im się nie chciało na tym kierunku wojować.

Ten post był edytowany przez orkan: 12/01/2020, 4:57
 
User is offline  PMMini Profile Post #15995

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.640
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 12/01/2020, 6:25 Quote Post

SEJM ORDYNARYJNY 1726 SESJA JESIENNA WILNO
1 Sprawozdania kolegiów przyjęto
2 Przyjęto poselstwo portugalskie i przedłużono zawarte traktaty handlowe
3 Przyjęto poselstwo z Saksonii z propozycją zawarcia sojuszu obronnego. Sejm wobec braku instrukcji sejmikowych w tej sprawie długo deliberował ale uznał że taki traktat jest korzystny dla Rzeczpospolitej. Zawarto więc sojusz obronny odnawiany co 3 lata.
4 Sejm zgodził się w drugim czytaniu na przekazanie Henrykowi Fryderykowi dóbr śląskich.

Ten post był edytowany przez Duncan1306: 12/01/2020, 6:29
 
User is offline  PMMini Profile Post #15996

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.640
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 12/01/2020, 6:28 Quote Post

QUOTE(xxxxf @ 11/01/2020, 23:43)
Oficjalnie nie ma, jednak faktycznie wszystko dzieje się w księstwie Conde pod jego dyktando. A gdzie Ty widzisz w okolicach alternatywnej RON ziemie stanowiące prywatną własność rodu Kondeuszy? Takich ziem nie ma, oni wszystko dzierżawią jakby od Sejmu. Ale to nadal Polacy przyzwyczajeni do wolności, a Mołdawia to monarchia niemalże absolutna. Szlachta nie wybierze władcy absolutnego na swojego pana.
...

*


ordynacja birżańska i inne dobra birżańskiej linii Radziwiłłów - L IIK
księstwo bytomskie - L IIK
Ludwik Henryk - hrabstwo pszczyńskie
księstwo ksiązkie, hrabstwo żmigrodzkie, hrabstwo Hatzfeldt na Ślasku - przechodzi na Henryka Fryderyka
hrabstwa Stargard i Stolpmuende w KS - na Ludwika Kosmę

QUOTE(Wilczyca24823 @ 12/01/2020, 0:05)
Jakoś to Polacy, którzy albo zapomnieli, co oznacza wolność, albo tę wolność identyfikują ze swoim królem.

...
*


A jaka to wolność a nie samowola została ograniczona za rządów Kondeuszy ?
Szlachta docenia fakt że musi się kłaniać samej sobie na sejmie a nie musi pana magnata obejmować za kolana
Oczywiście dalej część szlachty jest powiązana z magnaterią ale ma wybór

Ten post był edytowany przez Duncan1306: 12/01/2020, 6:40
 
User is offline  PMMini Profile Post #15997

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.640
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 12/01/2020, 6:34 Quote Post

STATYSTA SARMACKI DONOSI
RODZINA KRÓLEWSKA SIĘ POWIĘKSZA
26 IX 1726 w Chantilly Henrietta Luiza diuszesa d'Enghien urodziła zdrowe dziecię płci żeńskiej. dziewczynka otrzymała imiona Maria Anna
2 X 1726 we Florencji Amalia wielka księżna Toskanii urodziła zdrowe dziecię płci męskiej. Otrzymał imiona Jan Henryk

KSIĄŻE DE CONDE PRZESTAJE BYĆ PIERWSZYM MINISTREM FRANCJI
Ludwik Henryk książę de Conde złożył rezygnacje z funkcji pierwszego ministra króla Francji L XV. Król Francji przejął osobiste rządy z kardynałem de Fleury jako doradcą

Ten post był edytowany przez Duncan1306: 12/01/2020, 7:02
 
User is offline  PMMini Profile Post #15998

     
losiu41
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.894
Nr użytkownika: 99.422

Lukasz Stanisz
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzyk
 
 
post 12/01/2020, 6:48 Quote Post

Wilczyco jednak jedziesz trochę w kierunku, że ograniczenia anarchii w Rzepie jest równoznaczne z ograniczeniem wolności, a to nie tak. Fakt, że Kondeusze poradzili sobie z dwoma rokoszami w czasie swoich rządów świadczy, że musieli mieć DUŻE POPARCIE SZLACHTY. Bo kto jest dowódcą wojska, jak nie szlachcic. I ten szlachcic nie powiedział Ludwikowi II "wal się" ale walczył za niego przeciwko innym Panom Braciom, którzy stali po stronie rokoszan.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15999

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.640
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 12/01/2020, 8:24 Quote Post

Z LISTU LUDWIKA HENRYKA DO L IIK...
Tu dałem się wyrażając kolokwialnie podpuścić smile.gif i wobec odrzucenia przez króla moich propozycji dalszego zmniejszania wydatków skarbowych złożyłem urażony dymisję. Generalnie chciałem zmniejszać wydatki wojskowe nie przez obniżenie liczebności armii i floty ale nadmiaru oficerów przez powiększenie liczebności kompanii i batalionów. Fleury uważał inaczej i jego zdanie przeważyło. Zresztą i tak miałem najdalej w przyszłym roku złożyć rezygnację.
SM i udziały w IOC będą zarządzane przez bank w Dijon na podstawie dyspozycji założonej przeze mnie w Hamburgu spółki Koenigin Louise. Jest to wstęp do przyszłego połączenia wpływów w kampaniach dalekowschodnich a dochody będą w konsekwencji wpływać do Rzeczpospolitej
Ponadto za 3 miliony liwrów wykupiłem prawa do dziedziczenia tytułu Wielkiego Admirała Francji dla hrabiego Charolais. Wicehrabia Tuluzy jest kompletnie nie zainteresowany sprawami morskimi więc za te pieniądze hrabia Tuluzy kupi dla niego inny wielki urząd. Oczywiście życzę hrabiemu Tuluzy jak najdłuższego życia bo był moim najbliższym sojusznikiem w walkach o utrzymanie wartości bojowej floty Francji a wobec doskonałych stosunków z Anglia kardynał Fleury uważa wydatki na flotę za zbędne.
Aby zapobiec wpływowi rodziców na wychowanie malutkiego hrabiego Charolais uzgodniłem za milion liwrów że wychowaniem ich dzieci zajmie się kochana siostrzyczka Maria Anna. Ponieważ nie może już mieć dzieci jest tym faktem zachwycona. Podobnie zresztą jak Jan Karol z małżonką którzy spokojnie będą mogli się zajmować swoimi rozrywkami
Do Polski przekaże resztę mojego osobistego majątku ruchomego - 3 300 tyś talarów który chcę zainwestować na GG po odjęciu z pół miliona na dalszą modernizację dóbr po matce. Planuję tam założyć m.in. kolejną manufakturę porcelany
Miałeś też koniec końców rację co do markizy de Prie. Po mojej rezygnacji rozpętała taką serię intryg przeciw kardynałowi de Fleury że król został zmuszony do wygnania jej z dworu do dóbr. Nasz związek się skończył ale zarówno we Francji jak i mam nadzieję że i w Polsce nie brak dam dzielących się swoimi wdziękami.
Razem ze mną do Polski przyjedzie Jan Jakub Henryk Sobieski który obejmie bezpośredni zarząd Ordynacji Sobieskich....

Ten post był edytowany przez Duncan1306: 12/01/2020, 8:41
 
User is offline  PMMini Profile Post #16000

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.068
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 12/01/2020, 9:14 Quote Post

QUOTE(losiu41 @ 12/01/2020, 6:48)
Wilczyco jednak jedziesz trochę w kierunku, że ograniczenia anarchii w Rzepie jest równoznaczne z ograniczeniem wolności, a to nie tak. Fakt, że Kondeusze poradzili sobie z dwoma rokoszami w czasie swoich rządów świadczy, że musieli mieć DUŻE POPARCIE SZLACHTY. Bo kto jest dowódcą wojska, jak nie szlachcic. I ten szlachcic nie powiedział Ludwikowi II "wal się" ale walczył za niego przeciwko innym Panom Braciom, którzy stali po stronie rokoszan.
*




Owszem zdaję sobie z tego sprawę, co napisałeś. Niemniej o ile prawidłowo kojarzę, do czasu wprowadzenia liberum veto to właśnie prawo do nieograniczonego wyboru króla było najbardziej hołubionym przejawem wolności szlacheckiej i właśnie to prawo było głównym (nie jedynym) powodem konfliktów na linii król - szlachta. Chciałam zauważyć, że pod Mątwami stronnikami Jana Kazimierza byli w większości ludzie przez niego kupieni (urzędami, francuskim złotem itp). NIE WSZYSCY - podkreślam. Taka była sytuacja OTL.

Ogólnie chciałam zauważyć, że nie chodzi mi o ogół praw RON, ale o to podstawowe prawo szlacheckie. Natomiast pisząc o Polakach, którzy zapomnieli o znaczeniu wolności, faktycznie się chyba zagalopowałam. Chociaż dla mnie ograniczeniem tej wolności jest już fakt ograniczenia możliwości awansu na urzędy ziemskie, obowiązku służby wojskowej czy nawet wprowadzenie paszportów tongue.gif nie musicie tego jednak roztrząsać po raz kolejny i mnie przekonywać do zasadności tych rozwiązań. Są zasadne, ale ja patrzę na te sprawy właśnie pod kątem szlacheckiego prawa. Którego przed 1648 rokiem nikt anarchią nie nazywał.

QUOTE
Jak widzisz imperium ma co robić. Niewidzę przy tej pokojowo nastawionej ekipie szansy na projekcje siły w Europie. W OTL też im się nie chciało na tym kierunku wojować.


Kolejny argument za personalną unia polsko - mołdawską smile.gif

Ten post był edytowany przez Wilczyca24823: 12/01/2020, 9:18
 
User is offline  PMMini Profile Post #16001

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.640
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 12/01/2020, 9:17 Quote Post

Z LISTU LUDWIKA KOSMY DO L IIK
Drogi Ojcze
Również w Mołdawii jestem już pełnoletni i pełnoprawny ale zarówno ja jak i Gniazdowski jesteśmy zadowoleni z Mikołaja. Co prawda niektóre kwestie gospodarcze musi mi długo tłumaczyć prostymi słowami. Więcej już rozumiem się na kwestiach wojskowych. Jedynym plusem rządów mojego braciszka było wprowadzenie regulaminów księcia Anhaltu. Co prawda niektóre drakońskie kary złagodziłem ale dyscyplinę utrzymano.
Cieszę się ze te czterysta tysięcy otrzymam w formie udziałów wykupionych z KTWK. Sam z pomocą Mikołaja zgromadziłem na ten cel 180 tys złp. Planuję w przyszłym roku na wzór polski zmodernizować prawo górnicze w Mołdawii. Ponieważ węgiel kamienny znalazł zastosowanie do warzenia soli rozpocznę eksploatację szybów węglowych a w konsekwencji będzie można warzyć więcej soli.
Dochody z dóbr słupskich jak mnie zapewniłeś będę otrzymywał z twoich dochodów w Stambule. To mnie zadowala bo pieniądze będą mi bardzo potrzebne. Książę Siedmiogrodu zaprosił mnie do złożenia wizyty a zaproszenie przyjąłem. Wiem już że wobec niepewnej polityki cesarskiej musimy trzymać się razem a Mikołaj klaruje mi o możliwych korzyściach ze wzajemnego handlu...

Ten post był edytowany przez Duncan1306: 12/01/2020, 9:18
 
User is offline  PMMini Profile Post #16002

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.640
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 12/01/2020, 10:11 Quote Post

QUOTE(Wilczyca24823 @ 12/01/2020, 10:14)
...
Owszem zdaję sobie z tego sprawę, co napisałeś. Niemniej o ile prawidłowo kojarzę, do czasu wprowadzenia liberum veto to właśnie prawo do nieograniczonego wyboru króla było najbardziej hołubionym przejawem wolności szlacheckiej i właśnie to prawo było głównym (nie jedynym) powodem konfliktów na linii król - szlachta. Chciałam zauważyć, że pod Mątwami  stronnikami Jana Kazimierza byli w większości ludzie przez niego kupieni (urzędami, francuskim złotem itp). NIE WSZYSCY - podkreślam. Taka była sytuacja OTL.

Ogólnie chciałam zauważyć, że nie chodzi mi o ogół praw RON, ale o to podstawowe prawo szlacheckie. Natomiast pisząc o Polakach, którzy zapomnieli o znaczeniu wolności, faktycznie się chyba zagalopowałam. Chociaż dla mnie ograniczeniem tej wolności jest już fakt ograniczenia możliwości awansu na urzędy ziemskie, obowiązku służby wojskowej czy nawet wprowadzenie paszportów tongue.gif nie musicie tego jednak roztrząsać po raz kolejny i mnie przekonywać do zasadności tych rozwiązań. Są zasadne, ale ja patrzę na te sprawy właśnie pod kątem szlacheckiego prawa. Którego przed 1648 rokiem nikt anarchią nie nazywał.
...
*


W tym sęk albo tu jest pies pogrzebany wink.gif że przed rokiem 1648 rolleyes.gif
Potem Chmielnicki, Potop, koniec końców przegrana wojna z Rosją , zrujnowany kraj
A od 1668 wszystko zaczyna iść ku lepszemu smile.gif

Ten post był edytowany przez Duncan1306: 12/01/2020, 10:11
 
User is offline  PMMini Profile Post #16003

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.068
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 12/01/2020, 11:18 Quote Post

Nie, Duncan. W tym sęk, że szlachta w tej ATL anarchii nie miała okazji poznać, bo anarchia OTL zaczęła się chyba nieco później. Zaś ATL główne źródło tej anarchii (LV czy LR) praktycznie zlikwidowano, zanim ktokolwiek się do niego przyzwyczaił. A Wasza szlachta zachowuje się tak, jakby przeżyła nawet saskie panowanie z OTL.

Co nie zmienia faktu, że ogólnie cel osiągany przez RON w Waszej alternatywie podoba mi się.
Więc nie ma się co rozczulać nad sposobami jego osiągania. To są w sumie drugorzędne szczegóły, a jako autorzy scenariusza macie prawo prowadzić go po swojemu. Liczy się efekt.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16004

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 12/01/2020, 11:36 Quote Post

QUOTE(czlowiekdemolka @ 11/01/2020, 19:43)
Władek iv też kilku braci miał. Przeszkadzało mu to w elekcji?
*


Owszem, przeszkadzało. Zygmunt III chciał, pewnie pod wpływem żony, udzielić poparcia Janowi Kazimierzowi z pominięciem Władysława, który zdaje się miał łaskawie mieć zostawione prawa do tronu szwedzkiego i moskiewskiego. Zdaje się Radziwiłłowie i jacyś inni magnaci litewscy (biografii Władka szukać mi się teraz nie chce) nakłonili króla do przywrócenia "primogenitury" wink.gif Tutaj te problemy są po prostu innej natury, nie znaczy to, że nie ma sposobu, by je obejść - niezależnie od tego, gdzie w momencie skonu Ludwika II będzie siedział najstarszy z juniorów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16005

1549 Strony « < 1065 1066 1067 1068 1069 > »  
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej