Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
> Szmul Zygelbojm, Wlasciwosc decyzji
     
Yakubek
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 81
Nr użytkownika: 3.336

Stopień akademicki: Virtuti Militari
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 14/01/2006, 16:49 Quote Post

QUOTE
Londyn maj 1943 r.

Do Pana Prezydenta Wł. Raczkiewicza

Do Pana Prezesa Rady Ministrów Wł. Sikorskiego

Pozwalam sobie skierować do Was moje ostatnie słowa, a przez Was Rządu Polskiego i Narodu Polskiego, do rządów i narodów wszystkich państw sojuszniczych i do sumień świata. Z ostatnich wiadomości, które otrzymano z Polski, wynika jasno, że Niemcy likwidują teraz ze straszliwym okrucieństwem resztki pozostałych tam Żydów.

Wśród murów getta odbywa się obecnie ostatni akt tragedii, jakiej nie znała historia. Odpowiedzialność za zbrodnię wymordowania całej ludności żydowskiej w Polsce spada w pierwszym rzędzie na samych morderców, ale pośrednio obciąża ona także całą ludzkość, narody i rządy państw sojuszniczych, które do tej pory nie usiłowały przeprowadzić konkretnej akcji celem wstrzymania tej zbrodni. Przypatrując się biernie wymordowaniu milionów bezbronnych zamęczonych dzieci, kobiet i mężczyzn, stały się te kraje wspólnikami zbrodniarzy.

Pragnę też oświadczyć, że aczkolwiek rząd polski w wielkiej mierze przyczynił się do wywarcia wpływu na opinię publiczną świata, nie uczynił on jednak tego w sposób dostateczny. Nie uczynił nic takiego, co by odpowiadało ogromowi dramatu rozgrywającego się obecnie w Polsce. Z ok. 3 i pół miliona Żydów polskich i 700 tyś. Żydów deportowanych do Polski z innych krajów żyło w kwietniu 1943 r. — według informacji kierownika! podziemnej organizacji bundowskiej, przesłanej nam przez Delegatów Rządu — tylko 300 tysięcy. A zagłada szerzy się dalej bez przerwy.

Nie mogę pozostać w spokoju. Nie mogę żyć, gdy resztki narodu żydowskiego w Polsce, którego jestem przedstawicielem, są likwidowane. Moi towarzysze w getcie warszawskim polegli z bronią w ręku w ostatnim bohaterskim boju. Nie było mi sądzonym zginąć tak jak oni, razem z nimi. Ale należę do nich i do ich grobów masowych.

Śmiercią swoją pragnę wyrazić najsilniejszy protest przeciw bierności, z którą świat przygląda się i dopuszcza do zagłady ludu żydowskiego. Wiem, jak mało znaczy życie ludzkie w naszych czasach, ale ponieważ nie mogłem nic zrobić za życia, przyczynię się może przez moją śmierć do tego, by załamała się obojętność tych, którzy mają możliwość uratowania, być może w ostatniej chwili, pozostałych jeszcze przy życiu Żydów polskich.

Moje życie należy do narodu żydowskiego w Polsce i dlatego mu je oddaję. Życzeniem moim jest, by resztki, które zostały po kilku milionach polskich Żydów, dożyły wyzwolenia w świecie wolności i sprawiedliwości socjalistycznej razem z ludnością polską. Wierzę, że powstanie taka Polska i że nadejdzie taki świat.

Jestem pewny, że Pan Prezydent i Pan Premier przekażą moje słowa wszystkim, do których są zwrócone, i że Rząd Polski podejmie natychmiast odpowiednią akcję na terenie dyplomatycznym na rzecz tych, którzy jeszcze żyją. Kieruję swoje "Bądźcie zdrowi" do wszystkich i do wszystkiego, co jest mi drogie i co kochałem.

Szmul Zygelbojm


Źródło: http://pl.wikisource.org/wiki/Ostatni_list_Szmula_Zygelbojma

Tym, którym jego postać nie jest znana, warto powiedzieć, że był sekretarzem Sekcji Żydowskiej Centralnej Komisji Związków Zawodowych.

Moim zdaniem, jego czyn był najlepszym z możliwych sposobów okazania oburzenia obojętnością Aliantów wobec ludobójstwa Żydów smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1


 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi(1 - 3)
     
Bruno
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 208
Nr użytkownika: 12.162

 
 
post 21/04/2006, 10:42 Quote Post

Oglądałem kiedyś taki program o tym człowieku i muszę przyznac, że był wielki. W programie tym brał udział jego brat, nie pamiętam teraz jego imienia, zresztą nie jest ot istotne. Sam Szmul w getcie zostawił swoją żonę i dziecko.Szkoda że pamięc o tym człówieku jest tak nikła.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
karol.kurczuk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 146
Nr użytkownika: 15.472

Karol Kurczuk
 
 
post 22/04/2006, 14:41 Quote Post

Moim skromnym zdaniem to on dobrze zrobił pisząc ten list do Władysława Sikorskiego on chciał uchronić Żydów przed pogromem i za manifest posłużył się własnym życiem
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Bruno
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 208
Nr użytkownika: 12.162

 
 
post 23/04/2006, 15:35 Quote Post

Oglądając ten program w telewizji, w którym występował jego brat, przypomniała mi się pewna ciekawostka, otóż podczas jakiegoś spotkania w Warszawie, gdzie było bardzo wiele osób, nie tylko żydowskiego pochodzenia [ Szmul był bowiem przedwojennym posłem na Sejm ] do Szmula podeszło kilku polskich narodowców, którzy powiedzieli mu, że on i jemu podobni winni wyjechać do Palestyny, gdyż tam jest ich miejsce. Szmul Zygebojm spokojnie odpowiedział, że on jest obywatelem Polski od pokoleń, a to takich Polaków jak wy Polska musi się wstydzić, a nie nas.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej