Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
> Najwieksze terytorium panstwa polskiego ?,
     
gotfryd_de
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 317
Nr użytkownika: 4.837

Stopień akademicki: mgr
Zawód: prawnik
 
 
post 22/10/2005, 20:28 Quote Post

Kiedy wg was Polska osiągneła nawiększe terytorium?

I czy znacie jakieś terytoria które choć znajdowały sie w naszych granicach to ich posiadanie przez Polskę nie jest powszechnie w naszym kraju znane...

Ja tylko dodam że wg mnie Polska największa była w 1600r ... Ale... Można się sprzeczać... wink.gif

Pozdro smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1


5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi(1 - 14)
     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 22/10/2005, 21:46 Quote Post

Odpowiedź na pytanie kiedy Polska osięgnęła szczyt swojego rozwoju terytorialnego może być tylko jedna. Było to od roku 1619 kiedy to na mocy rozejmu w Dywilinie z Rosją Rzeczpospolita zatrzymywała ziemie smoleńską, czernihowską i siewierską (zostało to potwierdzone pokojem w Polanowie w 1634 r.) do roku 1667 kiedy w rozejmie w Andruszowie Rosja odbierała Polsce te ziemie, a oprócz tego także Ukrainę Prawobrzeżną. W tym okresie po roku 1619 obszar Rzeczypospolitej wynosił prawie 1 mln km2. Nigdy wcześniej, ani już później państwo polskie nie było tak rozległe.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 22/10/2005, 22:22 Quote Post

Pytanie jest wlasciwie troche problematyczne poniewaz nazwy Polska jako okreslenie panstwa wowczas nie uzywano - mowilo sie Rzeczpospolita a na jej czesc pod ktora dzis myslimy jako o Polsce nazywano Korona. A w sklad Korony wchodzily przeciez ziemie ukrainne ktorych zadna miara nie mozna nazwac polskimi.
Wlasciwie czy mozna mowic wowczas o panstwie polskim? Czy nie ujmujemy w ten sposob Litwinom i Ukraincom ktorzy liczebnie stanowili w sumie wiecej niz Polacy w tym panstwie?

QUOTE
I czy znacie jakieś terytoria które choć znajdowały sie w naszych granicach to ich posiadanie przez Polskę nie jest powszechnie w naszym kraju znane...


Pod kontrola I Rzeczpospolitej znajdowaly sie chocby przez krotki okres czasu takie dzisiejsze stolice jak - Kijów, Mińsk, Wilno, Ryga, Tallin.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
macias
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 200
Nr użytkownika: 7.060

Zawód: uczen
 
 
post 23/10/2005, 7:02 Quote Post

Zgadza się, największe terytorium-990 tys.km kw.,osiągnęliśmy pod koniec panowania Zygmunta III Wazy,a chyba najbardziej na początku panowania Władysława IV Wazy(taka przynajmniej jest opinia historyków).Warto pamiętać,że w latach 1629-35 pod okupacją szwedzką znalazły się polskie resztki Inflant(które notabene nie odzyskaliśmy nigdy) i porty pruskie(z wyjątkiem Gdańska,Pucka i Królewca)oraz,że traktat polanowski nie był dokładnym odwierciedleniem traktatu w Dywilnie,ponieważ Moskwa odzyskała okręg sierpiejski.Tak więc,rzeczywiście ciężko ustalić,kiedy dokładnie zajmowaliśmy największe terytorium i jaka była jego dokładna powierzchnia,wszystko opiera się jedynie na szacunkowych danych.Pod polską okupacją,co prawda przez krótki czas,ale jednak kolejne stolice polskich sąsiadów:Moskwa i Praga.Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
gotfryd_de
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 317
Nr użytkownika: 4.837

Stopień akademicki: mgr
Zawód: prawnik
 
 
post 23/10/2005, 9:35 Quote Post

No dobra a co powiecie na fakt że w 1600 roku na bardzo krótki czas lennem Polski była zarówno Mołdawia jak i Wołoszczyzna. Ich hospodarowie zostali zdjęci z tronu, a Polacy osadzili tam ludzi sobie powolnych, którzy złożyli nam hołd.
Poza tym Estonia. Znajdowała sie wtedy w naszych rekach czy nie?
Kiedy to przeczytałem zastanawiałem sie czy takie lenna można liczyć za nasze terytorium. W końcy Prusy książęce i Kurlandię chyba sie liczy...

A co powiecie na Polskę po unii w Krewie. Była wtedy Litwa do Polski wcielona czy nie?? Chyba pierwotnie taki był model tego "związku"...

Pozdr smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.725
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 23/10/2005, 10:44 Quote Post

QUOTE(gotfryd_de @ 23/10/2005, 10:35)
W końcy Prusy książęce i Kurlandię chyba sie liczy...

*




Ziemie lenne to ziemie lenne- państwa o większej lub mniejszej suwerenności, ale samodzielne. Nie można mówić, że to częsć danego kraju. Wojny Prus z naszym krajem za Jana Kazimierza nikt nigdy nie traktował i nie powinienien traktować jako wojny domowej...

Co do głównego tematu to trudno powiedzieć, RON miała rzeczywiście największe terytorium za pierwszych Wazów. Natomiast Polska ( w ścisłym tego słowa znaczeniu ) to chyba po majowej Konstytucji (wprowadzającej państwo jednolite). Ale z kolei postanowienia tej ustawy zasadniczej nigdy przecież nie weszły w życie..., więc wychodzi na to, że Polska sensu stricto największe terytorium miała w latach 1921-1939.
rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif


 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.725
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 23/10/2005, 10:54 Quote Post

A na marginesie czy ktoś wie jaka była dokładnie łączna, maksymalna powierzchnia RON ( bez ziem lennych w stylu Prusy, czy Kurlandii) ????
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
pan_L.
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 92
Nr użytkownika: 6.637

 
 
post 23/10/2005, 12:10 Quote Post

QUOTE
A co powiecie na Polskę po unii w Krewie. Była wtedy Litwa do Polski wcielona czy nie?? Chyba pierwotnie taki był model tego "związku"...

Tu właściwie był problem, ponieważ strona polska i strona litewska odmiennie interpretowały akt unii. Strona polska uważała, że stwierdzenie łacińskie "applicare" odnoszące się do Litwy miało oznaczać wcielenie tego kraju, natomiast strona litewska rozumiała to jako połączenie obu państw. Dochodziło nawet do konfliktów między Jagiełłą a Witoldem i w końcu w 1401 w uni wileńsko-radomskiej potwierdzono odrębność obu państw.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
albertus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 28.096

Albert
Stopień akademicki: Pierwsza Szabla
 
 
post 1/02/2007, 14:10 Quote Post

Ej a może ktoś mi podać linka do mapy, gdzie są pokazane wszystkie granice jakie miały miejsce w historii. Chodzi mi także o granice Rzeczpospolitej, nie tylko Polski. Ja niestety nie mam żadnych podręczników historii nowożytnej o której pisał krzystofer. Jeśli tak to zróbcie skan tych map. Z góry dzięki!

O ile dobrze wiem to Moskwa znajdowała się w granicach Rzeczpospolitej. Ale była ona zajęta przez wojska Rzeczpospolitej w czasie dymitriady. Lecz niestety zła polityka króla doprowadziła do powstania Rosjan w Moskwie, które dziś świętują...
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 1/02/2007, 14:35 Quote Post

QUOTE(albertus)
Ej a może ktoś mi podać linka do mapy, gdzie są pokazane wszystkie granice jakie miały miejsce w historii.


Narzędziem do takich poszukiwań jest Grafika Google, mogę również polecić stronę www.mapy.pl

QUOTE
O ile dobrze wiem to Moskwa znajdowała się w granicach Rzeczpospolitej. Ale była ona zajęta przez wojska Rzeczpospolitej w czasie dymitriady. Lecz niestety zła polityka króla doprowadziła do powstania Rosjan w Moskwie, które dziś świętują...


Moskwa nigdy nie znajdowała się w granicach Rzeczypospolitej. W czasie Dymitriad wojsko Rzeczypospolitej nie zajęło Moskwy.

Tygodniowa kwarantanna poprzedniego tematu to wiadomość dla twórcy, gdzie się temat znajduje. Rozumiem, że do Ciebie już dotarła. Nie pozostaje mi więc nic innego jak tamten wątek zamknąć, a Tobie pokazać, o co prosiłeś.



Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
albertus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 28.096

Albert
Stopień akademicki: Pierwsza Szabla
 
 
post 1/02/2007, 14:54 Quote Post

Panie krzystofer taką mapę ja widziałem setki razy. Chodzi mi o mapę uwzględniającą wszystkie granice z całej historii Polski i Rzeczpospolitej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Władysław IV Waza
 

Vladislaus Quartus Dei gratia rex Poloniae, magnus dux Lithuania
*******
Grupa: Banita
Postów: 1.775
Nr użytkownika: 5.849

Dominik
Zawód: król oczywiscie :)
 
 
post 1/02/2007, 14:55 Quote Post

Nie szczególnie rozumiem dlaczego niektórzy użytkownicy zamiennie używają nazwy RON i Polska, skoro twierdzicie że Wilno było polskie, to dlaczego Litwini mają nie twierdzić że Kraków był litewski?
Jeśli przyjąć że unia w Krewie nie włączyła Litwy do Polski to Polska największa była w okresie od sejmu wielkiego do II rozbioru ponieważ na sejmie czteroletnim uchwalono zniesienie odrębności Litwy i Polski.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 3/02/2007, 0:41 Quote Post

W tym temacie nastapiło już totalne pomieszanie wszelkich form istnienia państwa polskiego wink.gif RON był ni to federacją, ni to niewiadomoczym. Niektózy jeszcze dorzucają do tego niewiadomoczego lenna. No to jak wrzucamy lenna, to mozę cofnijmy się do głebokiego feudalizmu i spójrzmy na Polskę Chrobrego (o ile to już była w ogóle Polska, a nie zlepek plemion) z Łużycami, Czechami i Słowacją.

Dlatego uważam, że mależy problem rozpatrywać w innej kategorii. Tzn. nie stawiać pytania, kiedy POLSKA miała największy zasieg terytorialny ale (uwaga, definicja tongue.gif):
kiedy pod bezpośrednia i pośrednią władzą państwa lub władcy, będącego aktualną emanacją Polski, znalazło się największe terytorium?
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 3/02/2007, 12:28 Quote Post

QUOTE(albertus)
Panie krzystofer taką mapę ja widziałem setki razy. Chodzi mi o mapę uwzględniającą wszystkie granice z całej historii Polski i Rzeczpospolitej.


Taka mapa byłaby wręcz niemożliwa do stworzenia. Nasze granice wielokrotnie się zmieniały, uwzględnienie wszystkich zmian spowodowałoby, że mapa byłaby nieczytelna.

QUOTE(Żelaznoboki)
kiedy pod bezpośrednia i pośrednią władzą państwa lub władcy, będącego aktualną emanacją Polski, znalazło się największe terytorium?


To pytanie też zrodzi mnóstwo nieporozumień. Każda taka próba definiowania sprowadza się do problemów natury - Polska czy Litwa, czy Mołdawia i Wołoszczyzna to Polska, itd.

QUOTE(Władysław IV Waza)
Nie szczególnie rozumiem dlaczego niektórzy użytkownicy zamiennie używają nazwy RON i Polska, skoro twierdzicie że Wilno było polskie, to dlaczego Litwini mają nie twierdzić że Kraków był litewski?


Dlatego, w celu uniknięcia takich problemów, uznajemy, że nie obejmujemy całego RONu, a jedynie jego większą część - Koronę Królestwa Polskiego. Tak czy inaczej, wyjdzie nam to samo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 3/02/2007, 18:05 Quote Post

Ależ krzystoferze, takie sformułowanie pytanie właśnie ELIMINUJE wszelkie tego typu wątpliwości! Bo nie ma już problemów z definiowaniem - RON jest pństwem, w którym "realizuje się" Polska, a Prusy, Kurlndia czy też przez ten krótki okres Mołdawia czy Wołoszczyzna to ziemie władane przez RON niebezpośrednio. Także jak najbardziej "wliczalne".
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej