Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 77 Pulk Piechoty Strzelcow Kowienskich
     
Wafel
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 12.218

Zawód: Student
 
 
post 10/12/2006, 22:54 Quote Post

Witam

Ma ktoś może informacje na temat 77 pułku piechoty, ktory w 1939r. stacjonował w Lidzie? Jest to dla mnie bardzo ważne. Walczył tam mój dziadek, a zmarł jak miałem 3 lata i niestety się od niego nic nie dowiedziałem, a mój ojciec o nic prawie nie wypytywał.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 11/12/2006, 13:41 Quote Post

Twój dziadek służąc w 77pp służył w 19 DP gen. bryg. J. Kwaciszewskiego. Wchodziła ona w skład Armii Odwodowej "Prusy". Jeżeli interesuje cię szlak walki tego pułku, polecam "Armię Prusy" J. Wróblewskiego.

pzdr.
 
Post #2

     
woytas z irlandii
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 81
Nr użytkownika: 23.174

Stopień akademicki: kiep lawkowy
Zawód: uczen
 
 
post 11/12/2006, 22:27 Quote Post

Ja ze swojej strony moge dorzucic do tematu ze 77 pp we wrzesniu podzielil sie na dwa zgrupowania. Jedno z nich, jeszcze w sile okolo 1000 bagnetow szlo w strazy tylnej grupy plk. Zieleniewskiego. Rowniez z ta grupa resztki czesci tego pulku zlozyly bron w lasach wokol miejscowosci Zdziary nad rzeka San ( Zdziary leza na trasie Lublin-Rzeszow pomiedzy Janowem lubelskim a Srtalowa Wola)dnia 1 pazdziernika przed wojskami Radzieckimi. Dowodca tego zwiazku bojowego byl pplk. Gasiorek ( nazwisko moglem zapisac z bledem). Figuruje on na lisicie katynskiej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 12/12/2006, 17:39 Quote Post

QUOTE
w lasach wokol miejscowosci Zdziary nad rzeka San ( Zdziary leza na trasie Lublin-Rzeszow pomiedzy Janowem lubelskim a Srtalowa Wola)


Znam tę trasę jak własną kieszeń (zdarza mi się jeździć do Ulanowa), i wierzaj mi, nie wierz im, jak piszą, że Zdziary leżą nad Sanem (ze Ździar nad rzekę jest jeszcze kawałek: trasa wygląda tak; Janów lub. - Łążek Ordynacki - Domostawa - Kąty - Zdziary - Zarzecze - skręt w lewo na Ulanów smile.gif , w prawo na Pysznicę, następnie w prawo na Nisko, i dopiero most na Sanie.

QUOTE
Jedno z nich, jeszcze w sile okolo 1000 bagnetow szlo w strazy tylnej grupy plk. Zieleniewskiego.


Tylko które? Bo cała ta grupa składała się de facto z trzech grup:

GRUPA PIERWSZA:

Zgrupowanie płk. Koca. Maszerowała z rejonu Bychawa - Żółkiewka, na Blińów, Polichnę (gdzie niedaleko mnie stoczyła zażartą walkę z 4 baonami niemieckiej 27DP, podwiezionymi szmochodami z Kraśnika. Jeżeli mam być precyzyjny, to walczyło jej zachodnie ubezpieczenie - podgrupa ppłk. Kiszkowskiego). Następnie przebiła się na wschód od Janowa Lubelskiego do lasów na południe, biorąc 300 jeńców do niewoli !!! (a przypomnę, że był 29 września, i w zasadzie oprócz SGO "Polesie" żadne polskie wj nie operowały)).

GRUPA DRUGA:

Środkowa. Pod dowództwem płk. Filipkowskiego. Kierowała się przez Godziszów na Janów Lubelski. Po dotarciu do Janowa stoczyła krwawą bitwę z Niemcami.

GRUPA TRZECIA:

Wschodnia pod dowództwem płk. Płonki. Kierowała się z Wysokiego, przez Chrzanów w stronę Dzwoli. Ci mieli farta: udało im się okrążyć w Dzwoli dyon przeciwpancerny z niemieckiej 27DP. Helmuci byli zdruzgotani, ale bronili się dzielnie. Na odsiecz im wysłano w/w 4 baony z Kraśnika.

Po połączeniu się grup skoncentrowali się w rejonie Domostawa - Momoty. Zamierzali przebijać się przez San, ale był on obsadzony silnymi jednostkami niemieckimi. Grupa ta skapitulowała 02.10.1939r., jako jedena z ostatnich wj WP. Składała się z czterech słabych pułków piechoty, pułku kawalerii, około dwóch dyonów artylerii, oraz baonu saperów - a więc posiadała siłę nieco wzmocnionej dywizji. Zainteresowanym służę szczegółowym składem.

pzdr.

 
Post #4

     
woytas z irlandii
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 81
Nr użytkownika: 23.174

Stopień akademicki: kiep lawkowy
Zawód: uczen
 
 
post 13/12/2006, 0:38 Quote Post

Znam tę trasę jak własną kieszeń (zdarza mi się jeździć do Ulanowa), i wierzaj mi, nie wierz im, jak piszą, że Zdziary leżą nad Sanem (ze Ździar nad rzekę jest jeszcze kawałek: trasa wygląda tak; Janów lub. - Łążek Ordynacki - Domostawa - Kąty - Zdziary - Zarzecze - skręt w lewo na Ulanów , w prawo na Pysznicę, następnie w prawo na Nisko, i dopiero most na Sanie.[QUOTE]
Moze nie znam tej trasy tak dobrze jak ty ( mieszkam w Janowie Lubelskim) ale po co to komu. Zdziary to nie mala wies gdzies w lesie. Leza wzdluz glownej szosy. Znalezienie ich to nie problem. Historycy podaja miejscwowsc Zdziary za umowne miejsce kapitulacji pulku aczkolwiek jego pododdzialy dochodzily juz do rzeki a rozbrajali sie w lasach w okolicach tej wsi.

Caly 77 pp podzielil sie w kampanii wrzesniowej na dwie grupy a jedna z nich, jeszcze ponoc w sile ok. 1000 bagnetow stanowila jak sie nie myle trzon sil grupy Koca.
[QUOTE] Następnie przebiła się na wschód od Janowa Lubelskiego do lasów na południe, biorąc 300 jeńców do niewoli !!![/QUOTE]
Nie zapominaj o krwawej bitwie podgrupy Kiszkowskiego pod Krzemieniem w nocy z 29 na 30 wrzesnia. Nie przebili sie pod Polichna i probowali tutaj. Tym razem przyszlo im walczyc juz z przeciwnikiem ze wschodu.
[QUOTE]przebiła się na wschód od Janowa Lubelskiego do lasów na południe, biorąc 300 jeńców do niewoli !!![/QUOTE]
Ja bym byl bardziej krytyczny co do liczby tych jencow.

Kapitulacja nastapila pierwszego pazdziernika. Byla to niedziela.
Zainteresowanym dziejami tej grupy polecma ksiazke Pana Tomasza Bordzania pt. "Grupa Pulkownika Zieleniewskiego". jak dotychczas jedyn pozycja w pelni traktujace o losach tej jednost WP. O tyle wiarygodna ze autor pochodzi z okolic pol bitew tej grupy.

pzdr
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
bolas
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 395
Nr użytkownika: 19.442

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 13/12/2006, 1:10 Quote Post

Rzuć okiem w książeczkę "77 Pułk Strzelców Kowieńskich w latach 1918-1939", autorstwa p. Wojciecha Markerta.

Wydana przez AJAKS,ISBN: 83-88773-27-5

user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 13/12/2006, 9:26 Quote Post

QUOTE
Caly 77 pp podzielil sie w kampanii wrzesniowej na dwie grupy a jedna z nich, jeszcze ponoc w sile ok. 1000 bagnetow stanowila jak sie nie myle trzon sil grupy Koca.


D-cą części (a wcześniej całości) 77pp z 19DP, wchodzącej w skład grupy płk. Zieleniewskiego był ppłk. dypl. August Nowosielski. I rzeczywiście, część ta podlegała płk. dypl. Leonowi Kocowi (początkowo ta grupa nazywała się "Kowel"). A wracając do meritum - cała 19DP gen. bryg. Kwaciszewskiego podlegała mobilizacyjnie pod OK III Grodno (dowództwo i sztab dywizji - Wilno, 85pp i 19 pal - Nowa Wilejka, 77pp i 3 dyon pal - Lida, 86pp i 2 dyon 19 pal - Mołodeczno, oraz 3 baon 86pp - Krasne). Dywizję tę zmobilizowano systemem alarmowym w dn. 24 - 26.08.1939r. Odziały po przetransportowaniu wyładowano między Sochaczewem a Łowiczem. Po wyładowaniu się nasąpiło przegrupowanie, i oddziały ześrodkowały się na zachód od Skierniewic, w rejonie Makowa i Pszczonowa. Następnie 2-go września dywizja ta przegrupowuje sie w rejon Głuchów - Jeżów, Wola Łokotowa. Następnie dostaje rozkaz od d-cy Armii "Prusy" nakazujący przemarsz do rejonu Ujazd - Tomaszów Mazowiecki, gdzie ma zamknąć kierunki z Piotrkowa i Bełchatowa na Rawę Mazowiecką. W/g planu gen. Dęba - Biernackiego, 19DP miała byc użyta do wykonania przeciwuderzenia na niemiecką DPanc. z XVI Korpusu Pancernego (nasz 77pp zajmuje pozycje w północnej części lasu Lubochnia k/ Tomaszowa Maz.). Do walki jednak nie dochodzi, i 19DP znowu maszeruje - tym razem 4 września dywizja pokonuje aż 30 km, i zajmuje pozycje w lesie, na pn. - wsch. od Piotrkowa. Nasz 77pp zajmuję pozycję drugorzutową za 86pp, który "okrakiem" ugrupował pozycje obronne na szosie Piotrków - Tomaszów Maz. Następnie 77pp z 1 baonem 86pp i 4 dyonem 19 pal dokonał nowego przegrupowania, aby wspólnie z Wileńską BK dokonać kontrataku (noc 5/6 wrzesnia). Przemarsze trwają nadal - prowadzony rozkazami 77pp przygotowuje sie ponownie do walki, za zadanie ma uchwycić m.inn. Rozprzę. Następnie do lasu w rejonie Koła (współczuję nogom twojego dziadka Waflu). 7 września następuje znamienny moment - d-ca pułku zabiera sztandar, i samochodem udaje się do Opoczna . D-cą pułku zostaje ppłk. Stanisław Gąsiorek. 8 września zastaje pułk koło Antoniowa (oddalonego od Wisły o 150 km) - a więc na głębokich tyłach niemieckiej 10 Armii. Jak znajdę jeszcze czas, to może skrobnę o dalszych losach 77pp.

pzdr.
 
Post #7

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 1/05/2007, 10:55 Quote Post

Na cmentarzu parafialnym w Janowie Lubelskim znajduje się mogiła por. Teofila Pietraszki, d-cy kompanii ppanc. 77pp. Najprawdopodobniej pod Dzwolą (trasa Janów Lub. - Frampol) walczyły też resztki baonu 77p. Sukces był spektakularny - udało się okrążyć, rozbić/wziąść do niewoli całe zgrupowanie, a sprzęt motorowy (tradycyjnie) spalić. Niemcy byli kompletnie zaskoczeni i zdruzgotani - wszak był już 29.09.1030r., i było po Feldzugu... Oto jak wach. pchor. Zieliński opisuje zachowanie się niemieckich oficerów:

"(...) Wzięty do niewoli niemiecki oficer stał w gronie naszych rotmistrzów i poruczników, którzy prowadzili z nim ożywioną rozmowę. Biedak stał ciągle na baczność smile.gif , z rękami "po szwam", nie śmiejąc ich oderwać i na liczne zapytania odwracał się co chwila w stronę tego, kto doń mówił, rzucając służbiste "Ja wohl, Herr Rittenmeister", "Nein, Herr Rittenmeister" rolleyes.gif . Papieros, którym go poczęstowano gasł mu co chwila w wyprostowanych wzdłuż ud palcach, i nie można było go uprosić, by nareszcie stanął na spocznij wink.gif . Kiedy wreszcie udało się go namówić, i chciał ponownie zapalić zgasłego papierosa, od razu kilka zapałek wyciągnęło się w jego stronę.

pzdr.
 
Post #8

     
stasiu1
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 43.263

Stanislaw Zapasnik
Stopień akademicki: mgr.in¿. mechanik
Zawód: in¿ynier
 
 
post 22/03/2008, 17:20 Quote Post

Witam,
Mój ojciec, sierżant 77 pułku piechoty Józef Zapaśnik przechowywał w czasie II wojny sztandar pułku - znam jego historie i chętnie się nią podziele.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
woytas z irlandii
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 81
Nr użytkownika: 23.174

Stopień akademicki: kiep lawkowy
Zawód: uczen
 
 
post 20/05/2008, 20:42 Quote Post

QUOTE
Witam,
Mój ojciec, sierżant 77 pułku piechoty Józef Zapaśnik przechowywał w czasie II wojny sztandar pułku - znam jego historie i chętnie się nią podziele.


Chlopie wal jak do swoich. Mow co wiesz.

Co do rozbrojen w Zdziarach to nie bylo jako takiego miejsca rozbrojenia calosci wojska. Miejsce zbiorne bylo ogolnie na Zdziary ale pododdzialy staly w roznych czesciach wsi a zapewne dla bezpieczenstwa takze i poza nia. Jak sie rozbrajali to kazdy kopal dol tam gdzie mu sie spodobalo, rzucal w row...czesto szlo i do studni. Sporo moglo byc pozakopywane na podworkach (hipoteza ktora czsto sie sprawdza) ale na podworka czesto baaardzo "trudno" wejsc.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
sausage
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 56.604

Konrad
Zawód: Kowal
 
 
post 1/06/2009, 13:56 Quote Post

Witam Wszystkich
Ja tez poszukuje informacji na temat dziadka kapitana Szymona Barona , ktory służył w 77 pp do 1935 roku, potem w Dąbrowskiej brygadzie Obrony Narodowej.
nie wiem gdzie jest pochowany.
Wiem ze zginał na poczatku wrzesnia ... w okolicach Krakowa w bitwie 6/7 wrzesnia, akt zgonu jest na date 8 wrzesnia.
Jesli ktos by mial jakakolwiek informacjie to bardzo prosze napisac
Dziekuje
pozdrawiam
Konrad
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Hunter78
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 29
Nr użytkownika: 45.719

milosz lkij
Zawód: tech
 
 
post 3/02/2012, 10:46 Quote Post

Mam pytanko czy ta grupa bojowa brała udział w potyczce z Niemcami pod Dzwola i czy ta grupa mogła mieć na wyposarzeniu tankietke TKS ???? W liczbie sztuk 3
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 15/02/2012, 15:34 Quote Post

QUOTE
Do walki jednak nie dochodzi, i 19DP znowu maszeruje - tym razem 4 września dywizja pokonuje aż 30 km, i zajmuje pozycje w lesie, na pn. - wsch. od Piotrkowa. Nasz 77pp zajmuję pozycję drugorzutową za 86pp, który "okrakiem" ugrupował pozycje obronne na szosie Piotrków - Tomaszów Maz. Następnie 77pp z 1 baonem 86pp i 4 dyonem 19 pal dokonał nowego przegrupowania, aby wspólnie z Wileńską BK dokonać kontrataku (noc 5/6 wrzesnia).

Przeglądając temat, gwoli uściśnienia.
Było to zgrupowanie gen Dreszera.
86 pp zajął pozycje obronne na drodze Rozprza - Piotrków (ni na drodze Piotrków - Tomaszów).
Pozycje 77 pp ni są za 86 pp (wtedy powinni znajdować się w Piotrkowie) a zajmują pozycję na lewym skrzydle w lesie Lubień.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
radkol
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 98.504

Radoslaw Kolodzinski
 
 
post 27/11/2015, 13:32 Quote Post

QUOTE(stasiu1 @ 22/03/2008, 17:20)
Witam,
Mój ojciec, sierżant 77 pułku piechoty Józef Zapaśnik przechowywał w czasie II wojny  sztandar pułku - znam jego historie i chętnie się nią podziele.
*



Bardzo proszę o szerszą informacje w tej sprawie.

Mój dziadek był jedną z osób, która ukryła sztandar we wrześniu 1939 przed rozwiązaniem jednostki. Jeździł potem po wojnie próbując odszukać sztandar, ale bezskutecznie. Z tego co wiem sztandar nie został odnaleziony do tej pory.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Marian_Sz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 104.710

Marian Szmania
Zawód: inz.
 
 
post 20/04/2019, 10:27 Quote Post

Przeczytałem wpisane informacje dotyczące 77 pp (stacjonującego w Lidzie), w którym był mój ojciec. Ojciec opowiadał, że brał udział w walkach z wojskami sowieckimi, które "wyzwalały" Wilno i został internowany na Litwie. Po zajęciu Litwy (czerwiec 1940) był w łagrach w Murmańsku i Archangielsku na półwyspie Kolskim, by w końcu trafić do Armii Andersa. (5 Kresowa Dywizja Piechoty). Opisywany szlak 19 DP, w składzie której był 77pp w czasie Wojny Obronnej Polski jest inny - wojska kierowały się na południe(Lublin Rzeszów, Janów). Czy ktoś może wyjaśnić te nieścisłości? Czy istnieje gdzieś wykaz żołnierzy 77 pp?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej