Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kulisy zjednoczenia Niemiec - nowa waluta
     
Deefo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 78.874

Damian
 
 
post 11/05/2014, 17:29 Quote Post

Dzisiaj usłyszałem taką tezę o tym że warunkiem zjednoczenia Niemiec było zamienienie "marki" niemieckiej na wspólną walutę z Francją, by nie dopuścić do kolejnej hegemonii Niemiec w Europie.

Nie wiem czy mogę tutaj promować inne strony ale znalazłem na jednej z nich takie słowa:

"W zamian za poparcie zjednoczenia Niemiec, kanclerz Kohl zgadza się na rezygnację z marki niemieckiej i wspólną walutę."

"Tu jednak pojawia się sprawa unii walutowej i wprowadzenia euro. Jeszcze w 1988 roku szef Bundesbanku Karl Otto Poehl był przekonany, że nastąpi to za sto lat. Teraz jednak sprawa ta okazuje się ważną kartą przetargową. W zamian za poparcie zjednoczenia Niemiec, kanclerz Kohl zgadza się na rezygnację z marki niemieckiej i wspólną walutę. Satysfakcjonuje to zwłaszcza Francuzów. To właśnie, według “Spiegla” był ten “deal stulecia”. Na początku grudnia 1989 USA zgadzają się na zjednoczenie Niemiec, pod warunkiem, że będą one członkiem NATO. Kohl nie ma nic przeciwko temu. Problemy stwarza Gorbaczow, któremu, według niemieckiego negocjatora Horsta Teltschika, plan Kohla wcale sie nie podobał. Wciąż wierzył on, że SED przekształci się w coś, co uratuje NRD. Szewardnadze twierdził, że w Moskwie naciskano na Gorbaczowa, by interweniował zbrojnie w NRD. W styczniu 1990 sowieckie wojska pancerne w NRD były w stanie pogotowia, podczas, gdy demonstranci w Berlinie szturmowali siedzibę Stasi."

Czy te informacje są prawdziwe, czy ktoś może to potwierdzić? Czy tak działo się naprawdę?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej