Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Miecz dwuręczny, Jakie formacje go stosowały
     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.857
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 1/02/2013, 18:34 Quote Post

QUOTE(Gallowglass @ 1/02/2013, 18:23)
Prosze masz dowód na to że istnieli. Posługiwali się gizarmą
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gizarma
*



Wikipedia to średnie źródło, ale tak czy siak, najważniejsze jest to, że masz trochę skrzywione przez gry rozumienie 'jednostki'.

"Bill" to po prostu słowo używane w Anglii jako określenie broni drzewcowej, najprawdopodobniej o zróżnicowanej formie.

Używane były zarówno przez spieszonych rycerzy, jak i miejskie milicje, kmiecą piechotę itd.

Jednak nie można stwierdzić, że w ramach takich formacji piechoty wszyscy używali takowych gizarm, sierpaków czy jak to nazwiemy. Równie dobrze mogła to być po prostu włócznia czy halabarda.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Gallowglass
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 114
Nr użytkownika: 81.125

Pawel
Zawód: Uczen
 
 
post 1/02/2013, 18:35 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 1/02/2013, 17:39)
QUOTE
nie pamiętam jak się nazywała
Szkoda wink.gif .
QUOTE
I tak byli zunifikowani wzorowani na huskarlach.
Nie wiedziałem, że huskarlowie byli ujednoliceni, poszukaj więcej wiadomości o jednych i drugich i podziel się jeśli możesz.
*




Postaram się jak coś znajdę to ci wyślę. rolleyes.gif
Chociaż na dobrą metę najlepiej używali ich (według mnie) Landsknechci (tak się to pisze). Tak w ogóle to znałem z książki jeszcze jedną jednostkę używającą tej broni ale ani książki nie pamiętam ani nazwy jednostki.

Z tego co wiem to jeszcze używali jej gallowglassi (kocham gości rolleyes.gif ) ci po lewej(ci po prawej to irlandzcy najemnicy Kernowie)

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 2/02/2013, 8:55 Quote Post

Znam rycinę, dobrze, że wklejasz coś żródłowego, brawo! Swoja droga ciekawy egzemplarz ta ażurową głowicą, ciekawe, czy jakiś podobny się zachował?

Ten post był edytowany przez lancelot: 2/02/2013, 8:56
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.857
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 2/02/2013, 11:02 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 2/02/2013, 8:55)
Znam rycinę, dobrze, że wklejasz coś żródłowego, brawo! Swoja droga ciekawy egzemplarz ta ażurową głowicą, ciekawe, czy jakiś podobny się zachował?
*



Takie ażurowe głowice to o ile rozumiem XVI-wieczna irlandzka specjalność i zachowało się tego od groma.

http://www.myarmoury.com/talk/viewtopic.php?t=5494
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 2/02/2013, 11:07 Quote Post

To chyba, faktycznie jak gość pisze długi (u niego półtoraręczny oczywiście wink.gif ), nie dwuręczny:
Overall Length: 49 inches (125cm)
Blade Length: 38 inches (97cm)
Blade Width: 1.5 inches (40mm)
Diameter of Pommel: 2.5 inches (675mm)
Cross Length: 11 inches (29cm)
Ten na rycinie wygląda na większy albo panowie są mikrej postury wink.gif .

Ten post był edytowany przez lancelot: 2/02/2013, 11:08
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Gallowglass
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 114
Nr użytkownika: 81.125

Pawel
Zawód: Uczen
 
 
post 2/02/2013, 13:27 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 2/02/2013, 8:55)
Znam rycinę, dobrze, że wklejasz coś żródłowego, brawo! Swoja droga ciekawy egzemplarz ta ażurową głowicą, ciekawe, czy jakiś podobny się zachował?
*




Dzienki wink.gif staram się. smile.gif

Swoją drogą widząc gallowglassa z takim mieczem wiałbym (Szkoci przecież rzadko kiedy byli zdyscyplinowani).

Ten post był edytowany przez aljubarotta: 7/02/2013, 11:46
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 2/02/2013, 18:57 Quote Post

QUOTE
Tak wiem ale to nie z gry tak się nazywali i byli wyposażeni w zweihandery a co do ochrony używali kolczug na których były tuniki z herbami. Używali kapalinu czasami basinetu.

Źródła poproszę. Źró∂ła historyczne, ma się rozumieć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Rauss
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 587
Nr użytkownika: 44.426

Adam
Stopień akademicki: magister
 
 
post 4/02/2013, 15:37 Quote Post

QUOTE
Swoją drogą widząc gallowgassa z takim mieczem wiałbym (szkoci przecież żadko kiedy byli zdyscyplinowani).
to chyba nie szkoci. Gallo glaich to z założenia i z nazwy - obcy najemnik.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 4/02/2013, 15:45 Quote Post

QUOTE
widząc gallowgassa z takim mieczem wiałbym (szkoci przecież żadko kiedy byli zdyscyplinowani).
Skąd takie wiadomości i dla czego niezdyscyplinowany żołnierz ma być groźniejszy od zdyscyplinowanego confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Gallowglass
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 114
Nr użytkownika: 81.125

Pawel
Zawód: Uczen
 
 
post 4/02/2013, 16:11 Quote Post

QUOTE(Rauss @ 4/02/2013, 15:37)
QUOTE
Swoją drogą widząc gallowgassa z takim mieczem wiałbym (szkoci przecież żadko kiedy byli zdyscyplinowani).
to chyba nie szkoci. Gallo glaich to z założenia i z nazwy - obcy najemnik.
*



Tak ponieważ rekrutowani byli jako najemnicy w Irlandii
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Rauss
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 587
Nr użytkownika: 44.426

Adam
Stopień akademicki: magister
 
 
post 6/02/2013, 15:30 Quote Post

Źródłowo gallowglassi byli wyposażeni nie w miecze dwuręczne, ale topory zwane Sparth(słowo pochodzenia skandynawskiego - od sparr - topór). Jeszcze w XVIw wyposażenie gallowglassa to: mayle(kolczuga), bassenettes(łebka) i sparre(topory). Wymienia się jeszcze długie noże....mam niemiłe wrażenie że chodzi o rodzaj saxa, lub czegoś do niego zbliżonego - może jest tu ekspert od uzbrojenia skandynawskiego w XIII-XVIw i coś dopowie więcej.(źrodło - raport sir Anthony’ego St. Legere’a do króla Henryka VIII, z 1543). Z tym, że weźmy pod uwagę, że to byli profesjonaliści i co ciekawe, wielu było szlachtą - mieli więc dostęp do wielu rodzajów broni - począwszy od swoich tradycyjnych sparr, poprzez irlandzkie dziryty i oszczepy, kończąc nawet na broni czarnoprochowej.
Z tymi claymorami to bym nie przesadzał - nie jestem specem od szkotów, ale to raczej było bardziej oznaką klanu, nie charakterystyczną bronią gallowglassów. Co prawda nie wyklucza to uzbrojonych w takowe, ale pewnie normą to nie bywało.

Wzmianki o gallowglassach są z XIIIw - Roczniki Connaghtu, Loch Ce.
Taka ciekawostka - angielska wiki jak i pewnikiem polska są nieścisłe - według wiki gallowlgasi to istotnie Szkoci - jednak mnie zastanawia jedno. Pierwsza wzmianka o gallowglassach pochodzi z Roczników z Loch Ce - wpis z 1259. jest o przysłaniu gallowglasów z Hybryd, które są wtedy pod panowaniem Norwegów, i to od kilku wieków. Szkoci z Norwegii? Inna sprawa - imiona i nazwiska rodowe swiadczą raczej o asymilacji norwesko-celtyckiej, nie szkockiej. Wstrzymałbym się więc od nazywania gallowglasów niezdyscyplinowanymi Szkotami, skoro raczej ich pochodzenie jest raczej nordycko-celtyckie(z bliższymi związkami z Irlandią, niż Szkocją) - samo słowo gaeill oznacza mówiącego po gaelicku obcokrajowca - bardzo często osiadłego po najazdach skandynawa.
Taka moja dywagacja na temat "szkockich" gallowglassów - możliwe, że w XIV-XVw asymilacja poszła dalej - dla przykładu umożliwiając owe claymory w XVw.

Ten post był edytowany przez Rauss: 6/02/2013, 15:34
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Gallowglass
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 114
Nr użytkownika: 81.125

Pawel
Zawód: Uczen
 
 
post 6/02/2013, 18:19 Quote Post

QUOTE(Rauss @ 6/02/2013, 15:30)
Źródłowo gallowglassi byli wyposażeni nie w miecze dwuręczne, ale topory zwane Sparth(słowo pochodzenia skandynawskiego - od sparr - topór). Jeszcze w XVIw wyposażenie gallowglassa to: mayle(kolczuga), bassenettes(łebka) i sparre(topory). Wymienia się jeszcze długie noże....mam niemiłe wrażenie że chodzi o rodzaj saxa, lub czegoś do niego zbliżonego - może jest tu ekspert od uzbrojenia skandynawskiego w XIII-XVIw i coś dopowie więcej.(źrodło - raport sir Anthony’ego St. Legere’a do króla Henryka VIII, z 1543). Z tym, że weźmy pod uwagę, że to byli profesjonaliści i co ciekawe, wielu było szlachtą - mieli więc dostęp do wielu rodzajów broni - począwszy od swoich tradycyjnych sparr, poprzez irlandzkie dziryty i oszczepy, kończąc nawet na broni czarnoprochowej.
Z tymi claymorami to bym nie przesadzał - nie jestem specem od szkotów, ale to raczej było bardziej oznaką klanu, nie charakterystyczną bronią gallowglassów. Co prawda nie wyklucza to uzbrojonych w takowe, ale pewnie normą to nie bywało.

Wzmianki o gallowglassach są z XIIIw - Roczniki Connaghtu, Loch Ce.
Taka ciekawostka - angielska wiki jak i pewnikiem polska są nieścisłe - według wiki gallowlgasi to istotnie Szkoci - jednak mnie zastanawia jedno. Pierwsza wzmianka o gallowglassach pochodzi z Roczników z Loch Ce - wpis z 1259. jest o przysłaniu gallowglasów z Hybryd, które są wtedy pod panowaniem Norwegów, i to od kilku wieków. Szkoci z Norwegii? Inna sprawa - imiona i nazwiska rodowe swiadczą raczej o asymilacji norwesko-celtyckiej, nie szkockiej. Wstrzymałbym się więc od nazywania gallowglasów niezdyscyplinowanymi Szkotami, skoro raczej ich pochodzenie jest raczej nordycko-celtyckie(z bliższymi związkami z Irlandią, niż Szkocją) - samo słowo gaeill oznacza mówiącego po gaelicku obcokrajowca - bardzo często osiadłego po najazdach skandynawa.
Taka moja dywagacja na temat "szkockich" gallowglassów - możliwe, że w XIV-XVw asymilacja poszła dalej - dla przykładu umożliwiając owe claymory w XVw.
*




Jej confused1.gif jestem pod wrażeniem gdzie ty to znalzłeś? Znasz jakieś jeszcze uzbrojenie szkockie? A i podaj link z chęcią poczytam wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Rauss
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 587
Nr użytkownika: 44.426

Adam
Stopień akademicki: magister
 
 
post 7/02/2013, 9:36 Quote Post

Ok 30min szukania w necie. Nie w wiki - choć i tam zajrzałem wink.gif
Szukaj artykułów(najlepiej angielskich) z dużą ilością źródłowych przypisów - z kronik, listów, dokumentów, spisów itp. Mój post to kompilacja kilku przejrzanych artykułów które cytowały owe roczniki - źródła zawsze lepsze niż wikipedie i gry komputerowe.
Jak widać z postów kolegów i mojego, wiki jest w wielu miejscach bardzo ogólna, lub powiela stereotypy - dlatego masz obraz Szkota z wielkim dwuręcznym mieczem, propagowanego przez hollywood i gry komputerowe.

Ten post był edytowany przez Rauss: 7/02/2013, 9:40
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Gallowglass
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 114
Nr użytkownika: 81.125

Pawel
Zawód: Uczen
 
 
post 7/02/2013, 14:46 Quote Post

QUOTE(Rauss @ 7/02/2013, 9:36)
Ok 30min szukania w necie. Nie w wiki - choć i tam zajrzałem wink.gif
Szukaj artykułów(najlepiej angielskich) z dużą ilością źródłowych przypisów - z kronik, listów, dokumentów, spisów itp. Mój post to kompilacja kilku przejrzanych artykułów które cytowały owe roczniki - źródła zawsze lepsze niż wikipedie i gry komputerowe.
Jak widać z postów kolegów i mojego, wiki jest w wielu miejscach bardzo ogólna, lub powiela stereotypy - dlatego masz obraz Szkota z wielkim dwuręcznym mieczem, propagowanego przez hollywood i gry komputerowe.
*




hej a mógłbyś dodać jakieś fotki tego uzbrojenia?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 7/02/2013, 14:56 Quote Post

Tutaj: http://www.sparththenandnow.org.uk/medieval/axe/442/ masz o sparth i jego użyciu, co nieco o taktyce Galloglas'ów
Tu artykuł o armii irlandzkiej z rycinami, które pewnie Cię zainteresują: http://www.myarmoury.com/feature_armies_irish.php
Tu również o tej jednostce: http://home.earthlink.net/~rggsibiba/html/.../gallohist.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej