Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Traktaty polsko-niemieckie po II Wojnie Światowej
     
Karen89
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 92.617

 
 
post 16/05/2014, 12:02 Quote Post

Witam wszystkich, piszę w sprawie traktatów polsko-niemieckich po II wojnie światowej - chciałabym aby ktoś mi to bardzo dobrze wytłumaczył chodzi mi o konferencje poczdamską, traktat PRL-NRD z 1950 roku, traktat PRL-RFN z 1970 roku i RP-RFN z 1990 roku, oraz jakie są różnice pomiędzy układem PRL-NRF z 1970 roku i RP-RFN z 1990 roku. Miałam z tego egzamin, myslałam że dobrze to wszystko napisałam, ponieważ jedną z głównych różnic było to, że w układzie PRL-NRF nie były zjednoczone Niemcy, a na konferencji 2+4 doszło do ich zjednoczenia i na nowo trzeba był ustalić granice na Odrze i Nysie łużyckiej, w związku z tym traktat polsko-niemiecki z 1990 obejmował już zjednoczone Niemcy. Mój profesor jednak powiedział mi ze "co z tego, że Niemcy były zjednoczone lub nie" i że w układzie PRL-NRF granica na Odrze i Nysie Łużyckiiej była uznana a w polsko niemieckim potwierdzona, powiedział i co z tego? więc chciałabym uzyskać odpowiedzi na to. Z góry dziękuję bardzo za pomoc.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 16/05/2014, 12:27 Quote Post

Z punktu widzenia prawa międzynarodowego w 1990 roku RFN wchłaniała NRD bez naruszenia swojej ciągłości państwowej. Zjednoczone Niemcy były dalej RFNem, który musiał przestrzegać zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych.

Do takich umów należał także układ z 1970 roku, w którym RFN zobowiązywał się do uznawania zachodniej granicy Polski na Odrze i Nysie Łużyckiej.

Wraz z zjednoczeniem Niemiec oraz zmianą ustroju w Polsce istniała jednak paląca potrzeba potwierdzenia układu sprzed 20 lat, aby w przyszłości zjednoczone Niemcy nie usiłowały przedstawiać zarzutów i grać politycznie przeciwko Polsce. Potwierdzenie granicy polsko-niemieckiej było również istotne dla samych Niemiec, które choć poprzez osobę H. Kohla kombinowały jak mogły, aby tego uniknąć, musiały jednak to zrobić, aby uzyskać zgodę na zjednoczenie od Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W takich okolicznościach międzynarodowych podpisanie nowego układu miało wzmocnić pokój w Europie Środkowo-Wschodniej oraz definitywnie zakończyć okres ukrytych pretensji terytorialnych po drugiej wojnie światowej.

Ten post był edytowany przez Piegziu: 16/05/2014, 12:28
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Karen89
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 92.617

 
 
post 19/05/2014, 21:09 Quote Post

Dziękuję za odpowiedź. Napiszę teraz jak ja odpowiedziałam na to pytanie na egzaminie i proszę mi powiedzieć czy to było poprawne. (według mojego profesora nie, a ja uważam, że tak, ale może rzeczywiście coś przeoczyłam. Czyli pytanie: podaj róźnice pomiędzy układem PRL-NRF z 1970 roku a układem RP-RFN z 1990 roku. Po pierwsze traktat pomiędzy Polską Republiką Ludową a Narodową Republiką Niemiec został podpisany ze strony polskiej - J. Cyrankiewicza a ze strony Niemiec - W. Brandt`a w Warszawie a traktat polsko-niemiecki ze strony polskiej K. Skubiszewski a ze strony Niemiec Hans Detrich Genscher w Bonn. Po drugie w układzie PRL-NRF granica zachodnia Polski zostaje UZNANA, NRF zobowiązała się do niekwestionowania istniejąceg wtedy aktu prawnego, stwierdzono nienaruszalność granic, obie strony zobowiązały się do rozwiązywania sporów drogą pokojową. W traktacie polsko-niemiecki granica na Odrze i Nysie łużyckiej została POTWIERDZONA. Po trzecie układ PRL-NRF nie obowiązywał zjednocznych Niemiec, w ramach traktatu 2 plus 4 w 1990 doszło do ich zjednoczenia i na nowo trzeba było ustalić granicę, a więc traktat polsko-niemiecki obejmował zjednoczone Niemcy. Traktat polsko niemiecki nie nawiązał do konferencji poczdamskiej, oraz do tego że Polska była I ofiarą I wojny światowej.

Proszę mi powiedzieć czy to co napisałam jest dobrze?Jeszcze mnie zastanawia fakt, czy może pomyliłam i powinnam co innego napisać układ PRL-NRF - a nie PRL-RFN. Będę miała jeszcze raz z tego egzamin i poprostu nie mogę napisać tego samego bo wiem że to będzie źle. Dziękuje bardzo za pomoc
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 27/05/2014, 9:56 Quote Post

QUOTE(Karen89 @ 19/05/2014, 21:09)
Po pierwsze traktat pomiędzy Polską Republiką Ludową a Narodową Republiką Niemiec został podpisany ze strony polskiej - J. Cyrankiewicza a ze strony Niemiec - W. Brandt`a w Warszawie
*


Republiką Federalną Niemiec (RFN=BRD=Bundesrepublik Deutschland)
QUOTE
UZNANA, NRF zobowiązała się do niekwestionowania istniejąceg wtedy aktu prawnego, stwierdzono nienaruszalność granic, obie strony zobowiązały się do rozwiązywania sporów drogą pokojową.

(1)pogrubienie
W układzie z 1970 roku czytamy:
2. Potwierdzają one nienaruszalność ich istniejących granic, teraz i w przyszłości, i zobowiązują się wzajemnie do bezwzględnego poszanowania ich integralności terytorialnej.
(2)pogrubienie
To wynika akurat z ogólnych norm prawa międzynarodowego, ale fakt, znajduje się w układzie.

Jeszcze taka drobna uwaga dotycząca terminologii w punkcie nr 1:
NRF zobowiązywała się do uznawania polskiej granicy zachodniej oraz niewysuwania roszczeń terytorialnych. "Niekwestionowanie aktu prawnego" brzmi trochę dziwnie, bo w traktach chodzi przecież o dobrą wolę obu stron. Wiem co miałaś na myśli, ale nie używaj na przyszłość takich zdań, bo niepotrzebnie wkopują się w terminologię prawniczą, z której później ciężko wyjść bez znajomości podstaw prawa.

Istotne jest również to, że:
Niniejszy Układ nie dotyczy wcześniej zawartych przez Strony lub ich dotyczących dwustronnych lub wielostronnych umów międzynarodowych.
Była to typowa umowa bilateralna, która nie miała wpływu na pozostałe umowy zawarte przez RFN i Polskę.

QUOTE
W traktacie polsko-niemiecki granica na Odrze i Nysie łużyckiej została POTWIERDZONA. Po trzecie układ PRL-NRF nie obowiązywał zjednocznych Niemiec, w ramach traktatu 2 plus 4 w 1990 doszło do ich zjednoczenia i na nowo trzeba było ustalić granicę, a więc traktat polsko-niemiecki obejmował zjednoczone Niemcy. Traktat polsko niemiecki nie nawiązał do konferencji poczdamskiej, oraz do tego że Polska była I ofiarą I wojny światowej.

Jak tak napisałaś, to można czepić się do wielu sformułowań:
1. Granica została rzeczywiście potwierdzona.
2. Układ PRL-RFN obowiązywał zjednoczone Niemcy (które z punktu widzenia prawnego były ciągle tym samym RFN!) jednak istniała potrzeba potwierdzenia tego układu wobec wszystkich stron 2+4.
3. Nie trzeba było ustalać granicy na nowo, gdyż była ustalona od lat 40. Wystarczyło ją potwierdzić.
4. Traktat z 1990 nawiązywał do dwóch wcześniej podpisanych umów (1950 i 1970).

Ten post był edytowany przez Piegziu: 27/05/2014, 9:57
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 18/06/2021, 1:35 Quote Post

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier złoży wizytę oficjalną w Polsce. Wizyta ma związek z 30. rocznicą podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy; traktat został podpisany w Bonn 17 czerwca 1991 r.

https://wpolityce.pl/polityka/555157-30-lec...W8wHMUm60OvwFOY


Niezłe panele z tej okazji:

https://www.youtube.com/watch?v=McfqlU1qnPQ


Np. Prof. Zerko:

"...fikcja pojednania"...


Poza tym:


"Kwestiami zbrodni na narodzie polskim podczas okupacji zajmują się w Niemczech, trzy, cztery osoby..."

W Polsce bardzo zła rzecz się stała w latach 90-tych i początkach XXI wieku, mianowicie załamanie się polskich badań nad okupacją niemiecką

...trochę IPN próbuje w latach ostatnich te badania odbudować...


Wiele innych ciekawych przypomnień, konkluzji. Nieco gorzej, jak sprawy wchodzą na aktualną geopolitykę...
Mimo wszystko, powtórzę, ciekawy panel.


Drugi panel, moim zdaniem równie interesujący:

https://www.facebook.com/RODMcracow/videos/161798455969591

Największą strategiczną decyzję ostatnich dekad Niemcy podjęły przed 2016 rokiem i ona nie miała nic wspólnego z charakterem rządów w Polsce. Decyzja o budowie NS została podjęta bez związku z tym, kto w Polsce rządzi.

Warto o tym pamiętać.

Ten post był edytowany przez emigrant: 18/06/2021, 2:26
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej