Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jak zburzono Babilon ?, Wersja niebiblijna
     
Francysh
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 88.020

 
 
post 2/02/2014, 0:29 Quote Post

Babilon z tego co wiem nie został nigdy doszczętnie zburzony przez persów, ponieważ Cyrus prowadził stosunkowo łagodną politykę względem podbitych ziem. Co więcej zachował w pewnym ograniczonym stopniu autonomie. Dopiero bo buncie kapłanów za czasów Dariusza około V wieku, który spowodowany był relatywnie dużymi podatkami zburzono w Babilonie wszystkie świątynie, zmieniono wiarę, wyrzucono wszystkie nie perskie ludy oraz włączono miasto jako satrapię. Babilon jako miasto upadł z sam siebie przez upływy ludności oraz brak zainteresowania.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.640
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 25/05/2015, 23:57 Quote Post

QUOTE(I.Apostata @ 5/08/2006, 1:06)
...
Mam pytanie, czy po Aleksandrze Wielkim nastąpił jakiś ostentacyjny zamach na Babilon? Bo, albo mi coś umknęło, albo powstaje kolejne pytanie: czemu Babilon został zepchnięty na dalszy plan przez inne ośrodki?
*


Powstanie Seleucji w pobliżu , obdarzanej przywilejami i faworyzowanej przez Seleucydów, ponadto Eufrat chyba zmieniał koryto. Trochę dołożył Aleksander, który chcąc odbudować oczyścił teren dawnej Etemenanki. Babilon bez świątyni Marduka to już nie było to samo...
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 10/06/2015, 20:37 Quote Post

QUOTE(Duncan1306 @ 25/05/2015, 23:57)
QUOTE(I.Apostata @ 5/08/2006, 1:06)
...
Mam pytanie, czy po Aleksandrze Wielkim nastąpił jakiś ostentacyjny zamach na Babilon? Bo, albo mi coś umknęło, albo powstaje kolejne pytanie: czemu Babilon został zepchnięty na dalszy plan przez inne ośrodki?
*


Powstanie Seleucji w pobliżu , obdarzanej przywilejami i faworyzowanej przez Seleucydów, ponadto Eufrat chyba zmieniał koryto. Trochę dołożył Aleksander, który chcąc odbudować oczyścił teren dawnej Etemenanki. Babilon bez świątyni Marduka to już nie było to samo...
*



Zgadza się. Na tę decyzję Seleukosa na pewno wpływ miało zmienienie biegu koryta Eufratu, chociaż zapewne kwestie prestiżowe też musiały odgrywać swoją rolę. Z relacji Appiana wiemy zresztą, że nowa fundacja odbyła się przy proteście lokalnych kapłanów, którzy całkowicie słusznie obawiali się marginalizacji miasta. Powstanie Seleucji należy datować gdzieś na lata 307-305 BC.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej